Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εμενα μεσω ΟΤΑ αυτο μου βγαζει

 

Αν δεν κάνω λάθος σημαίνει ότι δεν μπορείς προς το παρόν να κάνεις downgrade. Όλες όταν νέα firmwares έχουν κλειδωμένο bootloader. Λογικά ούτε custom recovery θα μπορείς να μπεις.

 

Εμένα μέσω ΟΤΑ δεν μου είχε βγάλει τίποτα. Μέσω Odin το έκανα. Άρα από δω και πέρα για την ώρα δεν μπορώ να περάσω custom rom παρά μόνο να ρουτάρω με στόκ recovery;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν κάνω λάθος σημαίνει ότι δεν μπορείς προς το παρόν να κάνεις downgrade. Όλες όταν νέα firmwares έχουν κλειδωμένο bootloader. Λογικά ούτε custom recovery θα μπορείς να μπεις.

 

Αν κρίνω από τις οδηγίες της νέας Echoe(MH8) μπορείς να βάλεις recovery αφού πριν βάλεις την νέα ρομ ζητάει να φλασάρεις την στοκ MH8. Απλά δεν μπορείς να βάλεις MGA για παράδειγμα... Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις downgrade

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μέσω ΟΤΑ δεν μου είχε βγάλει τίποτα. Μέσω Odin το έκανα. Άρα από δω και πέρα για την ώρα δεν μπορώ να περάσω custom rom παρά μόνο να ρουτάρω με στόκ recovery;

 

Ναι νομίζω custom room δεν μπορείς να βάλεις εφόσον δεν παίζει custom recovery. Θεωρώ πάντως ότι αυτό πρόκειται να διορθωθεί σύντομα. Για root δεν γνωρίζω. Εγώ πάντως σκέφτομαι να βάλω την foxhound που και έχει το καινούργιο firmware και ξεκλείδωτο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω custom room δεν μπορείς να βάλεις εφόσον δεν παίζει custom recovery. Θεωρώ πάντως ότι αυτό πρόκειται να διορθωθεί σύντομα. Για root δεν γνωρίζω. Εγώ πάντως σκέφτομαι να βάλω την foxhound που και έχει το καινούργιο firmware και ξεκλείδωτο bootloader.

 

root γίνεται κανονικά..δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4885265#post4885265

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην παραπληροφορειτε τον κοσμο χωρις να γνωρίζετε. ....

Στην νεα εκδοση mH8 μια χαρα ρουτ γίνεται με τον νεο superuser που εβγαλε ο chainfire... και μια χαρα cwm μπορεις να βάλεις. .. (εχω τον phiz touch)...

Απλα δεν δουλεύουν μερικα πράγματα με την νέα προστασία που έβαλε η σαμμυ..

 

Όπως restore απο τιτανιουμ δεν μπορείς να κάνεις θα στις πετάει κλείσιμο όλες τις εφαρμογές. ..

 

Xposed framework δεν δουλεύει. ..

Οπως και το multi window manager δεν δουλεύει. ..

 

Δεν μπορείς να κάνεις Downgrade Εκτος αν έχεις από πριν nandroid backup. ..

 

Και εννοείται οτι δεν χρησιμοποιυμε mobile odin & triangle γιατι θα κάνει μπουμ η συσκευή απο τι λεει ο chainfire....

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην παραπληροφορειτε τον κοσμο χωρις να γνωρίζετε. ....

Στην νεα εκδοση mH8 μια χαρα ρουτ γίνεται με τον νεο superuser που εβγαλε ο chainfire... και μια χαρα cwm μπορεις να βάλεις. .. (εχω τον phiz touch)...

Απλα δεν δουλεύουν μερικα πράγματα με την νέα προστασία που έβαλε η σαμμυ..

 

Όπως restore απο τιτανιουμ δεν μπορείς να κάνεις θα στις πετάει κλείσιμο όλες τις εφαρμογές. ..

 

Xposed framework δεν δουλεύει. ..

Οπως και το multi window manager δεν δουλεύει. ..

 

Δεν μπορείς να κάνεις Downgrade Εκτος αν έχεις από πριν nandroid backup. ..

 

Και εννοείται οτι δεν χρησιμοποιυμε mobile odin & triangle γιατι θα κάνει μπουμ η συσκευή απο τι λεει ο chainfire....

:)

 

Restore απο titanium δεν παιζει μονο για στοκ ή και custom? Ξερεις??

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην παραπληροφορειτε τον κοσμο χωρις να γνωρίζετε. ....

Στην νεα εκδοση mH8 μια χαρα ρουτ γίνεται με τον νεο superuser που εβγαλε ο chainfire... και μια χαρα cwm μπορεις να βάλεις. .. (εχω τον phiz touch)...

Απλα δεν δουλεύουν μερικα πράγματα με την νέα προστασία που έβαλε η σαμμυ..

 

Όπως restore απο τιτανιουμ δεν μπορείς να κάνεις θα στις πετάει κλείσιμο όλες τις εφαρμογές. ..

 

Xposed framework δεν δουλεύει. ..

Οπως και το multi window manager δεν δουλεύει. ..

 

Δεν μπορείς να κάνεις Downgrade Εκτος αν έχεις από πριν nandroid backup. ..

 

Και εννοείται οτι δεν χρησιμοποιυμε mobile odin & triangle γιατι θα κάνει μπουμ η συσκευή απο τι λεει ο chainfire....

:)

 

και να συμπληρωσω οτι ουτε το ink2sd βλεπει το ροοτ οποτε δεν δουλευει ουτε αυτο!

ελπιζω να τα φτιαξουν συντομα μιας και την περασα κ ολας!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ καλύτερη απόδοση στην απόσταση σε wifi. Το έχει δει άλλος; σε σημείο του σπιτιού αρκετά μακριά από το ρούτερ που πρίν έδειχνε συνδεδεμένο αλλά δεν έμπαινε, και αναγκαζόμουν να κλείσω το wifi και να μπω με 3g, τώρα μπαίνει χωρίς κανένα πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Κάνατε factory reset μετά την αναβάθμηση ή όχι; Χρειάζεται για καλύτερη απόδοση;

 

Υπάρχει καμιά custom rom Android 4.3 Google Play Edition που να μην έχει bugs και να λειτουργούν όλα από το S4;Αισθητήρες, αποθήκευση φωτογραφιών-βίντεο στην Micro SD κ.τ.λ.;

 

Σε στοκ σιγουρα με ρουτ σιγουρα δεν κάνει. .. δοκιμασμενο...

 

Και επίσης κατι που εμαθα ειναι και να γυρίσεις σε παλιο μπακ απ μεσο nandroid ναι μεν γυρνάει. ..αλλα δεν μπορείς να φλασαρεις πιο παλια εκδοση από8 την ηδη που φορουσες (δλδ την mh8) γιατι έχει αλλάξει ο bootloader. ...

 

Αντε ας βρουν λυση γρήγορα τα τσακαλια του xda. ....

:)

 

Φίλε δεν χρειάζονται ανησυχίες. Ότι bootloader και να έχουμε τώρα, σύντομα θα πάρουμε την 4.3 οπότε αν κάνουν το ίδιο και στην 4.3 θα φτάσουμε πάλι σε αυτό το σημείο. Και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην θέλει λόγο αυτού να περάσει την 4.3 :p

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Restore απο titanium δεν παιζει μονο για στοκ ή και custom? Ξερεις??

 

Σε στοκ σιγουρα με ρουτ σιγουρα δεν κάνει. .. δοκιμασμενο...

 

Και επίσης κατι που εμαθα ειναι και να γυρίσεις σε παλιο μπακ απ μεσο nandroid ναι μεν γυρνάει. ..αλλα δεν μπορείς να φλασαρεις πιο παλια εκδοση από8 την ηδη που φορουσες (δλδ την mh8) γιατι έχει αλλάξει ο bootloader. ...

 

Αντε ας βρουν λυση γρήγορα τα τσακαλια του xda. ....

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..Επειδή είμαι στο android ούτε μήνα..Και διάβασα παραπάνω και μπερδεύτηκα λίγο.. Έκανα αναβάθμιση μέσω kies του τελευταίου firm για τα γερμανικά αλλά το τηλ είναι κομπλέ όπως ήταν..Εννοώ δεν χρειάστηκε restore η κάτι άλλο..Έπρεπε να κάνω wipe?Γιατί ένας φίλος παραπάνω έγραψε ότι περιμένει την OTA για να μην ξαναστείνει το τηλέφωνο..Τα φώτα σας?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..Επειδή είμαι στο android ούτε μήνα..Και διάβασα παραπάνω και μπερδεύτηκα λίγο.. Έκανα αναβάθμιση μέσω kies του τελευταίου firm για τα γερμανικά αλλά το τηλ είναι κομπλέ όπως ήταν..Εννοώ δεν χρειάστηκε restore η κάτι άλλο..Έπρεπε να κάνω wipe?Γιατί ένας φίλος παραπάνω έγραψε ότι περιμένει την OTA για να μην ξαναστείνει το τηλέφωνο..Τα φώτα σας?Ευχαριστώ

 

Όταν το η αναβάθμιση είναι στην ίδια έκδοση Android, δεν χρειάζεται. Όταν έρθει η 4.3 καλό θα ήταν να κάνεις wipe για να αποφύγεις τυχόν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι βγήκε κι άλλο firmware Βουλγαρίας με τα εξής Bulgaria 2013 September 4.2.2 I9505XXUDMH6 Το δοκίμασε κανείς;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι το kies μου εχει σπασει τα νευρα!!! Προσπαθω να βαλω την τελευταια αναβαθμιση που εχω γερμανικη συσκευη και δεν θελω να την κανω με odin. Ota μεχρι στιγμης δεν μου το εμφανιζει το βαζω λοιπον στο kies αλλα και στο kies lite και στα 2 μου λεει ενω διαβαζει την συσκευη κανονικα και βλεπει και το τελευταιο firmware που εχει η συσκευη οτι η συσκευη μου δεν υποστιριζει αναβαθμιση μεσο kies ...!!!! Οταν παταω εργαλεια αναβαθμιση υλικολογισμικου μου το βγαζει αλλα δεν θελω να το κανω απο εκει γιατι ετσι θα χαθουν ολα τα παντα!! Θελω απλα να την περασω απο πανω χωρις να χαθει κατι!! Υποψιν πριν 2 αναβαθμισης ειχα βαλει την lite pre rooted την αγγλικη με μαμα κατασταση μετα οταν ειμουν στο wifi μου εκανε ενα μικρο update και χαθηκε το root ετσι και εγω μετα απο hard reset περασα με το odin την τελευταια μαμα γερμανικη mga την οποια αυτην εχω ακομη με csc I9505OXABMH2 μηπως λεω μηπως παιζει ρολο οτι ποιο ποιο πριν ειχα pre rooted και αυτο να εχει με καποιον τροπο επηρεασει το kies γιατι δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω!!! Παρακαλω την βοηθεια σας γιατι παω να σκασω!!! :wacko: :ninja: :wacko: Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι το kies μου εχει σπασει τα νευρα!!! Προσπαθω να βαλω την τελευταια αναβαθμιση που εχω γερμανικη συσκευη και δεν θελω να την κανω με odin. Ota μεχρι στιγμης δεν μου το εμφανιζει το βαζω λοιπον στο kies αλλα και στο kies lite και στα 2 μου λεει ενω διαβαζει την συσκευη κανονικα και βλεπει και το τελευταιο firmware που εχει η συσκευη οτι η συσκευη μου δεν υποστιριζει αναβαθμιση μεσο kies ...!!!! Οταν παταω εργαλεια αναβαθμιση υλικολογισμικου μου το βγαζει αλλα δεν θελω να το κανω απο εκει γιατι ετσι θα χαθουν ολα τα παντα!! Θελω απλα να την περασω απο πανω χωρις να χαθει κατι!! Υποψιν πριν 2 αναβαθμισης ειχα βαλει την lite pre rooted την αγγλικη με μαμα κατασταση μετα οταν ειμουν στο wifi μου εκανε ενα μικρο update και χαθηκε το root ετσι και εγω μετα απο hard reset περασα με το odin την τελευταια μαμα γερμανικη mga την οποια αυτην εχω ακομη με csc I9505OXABMH2 μηπως λεω μηπως παιζει ρολο οτι ποιο ποιο πριν ειχα pre rooted και αυτο να εχει με καποιον τροπο επηρεασει το kies γιατι δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω!!! Παρακαλω την βοηθεια σας γιατι παω να σκασω!!! :wacko: :ninja: :wacko:

 

Φυσικά αυτό φταίει... έχεις λάθος csc, και πρέπει να το αλλάξεις για να σου το αναγνωρίσει. Κανένας ποτέ δε διαβάζει τους οδηγούς...

Και το θέμα είναι ότι όταν τώρα κάνεις την αλλαγή, θα σου κάνει wipe, oπότε θα τα χάσεις όλα. Sorry..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι που ίσως έχει ξανά ρωτηθει...

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω από που είναι το κινητό μου;

 

Χωρίς όμως την χρήση υπολογιστή. Με κάποιο πρόγραμμα στο κινητό δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι που ίσως έχει ξανά ρωτηθει...

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω από που είναι το κινητό μου;

 

Χωρίς όμως την χρήση υπολογιστή. Με κάποιο πρόγραμμα στο κινητό δηλαδή....

 

Από το κινητό σου μπορείς να δείς τι φοράει τώρα. Αλλά αν έχεις αμφιβολίες και νομίζεις ότι κάποιος το έχει πειράξει τότε μέσω KIES και serial θα δείς τι θα έπρεπε να έχει σαν firmware.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε καποιος αλλος οτι μετα το τελευταιο update οχι απλα δεν υπαρχει υπερθέρμανση, αλλά ουτε καν θερμανση?? Ενω οταν το έβαζα να φορτιζει εκαιγε, τωρα 2 μερες με το νεο update ουτε καν ζεσταινεται. Πιστευα οτι θερμαινονταν τοσο πολυ στη φόρτιση επειδη φόρτιζε απιστευτα γρηγορα αλλά συνεχιζει να φορτιζει το ιδιο γρηγορα χωρις ιχνος θερμοτητας.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι που ίσως έχει ξανά ρωτηθει...

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω από που είναι το κινητό μου;

 

Χωρίς όμως την χρήση υπολογιστή. Με κάποιο πρόγραμμα στο κινητό δηλαδή....

 

Πάρε τηλέφωνο στην samsung και δίνοντας το imei θα σου πουν χώρα προέλευσης .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Περαν της φορτισης, στην κανονικη χρηση 3g, wifi, games βλεπεις διαφορα σε θερμοκρασια?

 

Μόνο στη φόρτιση είχα θέμα που εκαιγε, πουθενα αλλου. Wifi δεν είχα καν ζεσταμα, ενω 3g και παιχνιδια ανεβαζε λιγο, το φυσιολογικο. Σημερα ήμουν 3-4 ωρες με 3g εξω, δεν ανεβασε καθόλου απ οτι είδα, παιχνιδι δεν δοκιμασα. Νομιζω εφτιαξαν διαφορα πραγματακια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παρατήρησα ότι με το τελευταίο γερμανικό update που έκανα MH5 η μπαταρία 100άρια βαράει και πέφτει πιο γρήγορα. Έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον. Θα τσεκάρω και το firmware Βουλγαρίας και βλέπουμε Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...