Jump to content

UMI X2 (X2 Turbo)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακαρι να λυθει το θεμα

Παρηγορια στον αρρωστο ομως.... αν σε λιγες μερες μας γραφεις και εσυ " UMI προβλημα με wifi " που ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ απο οσο διαβασα θα εχει γινει το τρια στα τρια. περιμενουμε να μας γραψεις πως θα ειναι η δικια σου συσκευη.

τελικα δεν ειπες με ποιο post το παρηγγειλες ??????????

 

Αυτό το ελπίζω και εγώ να μην έχω πρόβλημα :) το δωρεάν το post: Singapore post

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 476
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οι κατοχοι του UMI X2, που το εχουν παραλαβει, μπορουν να μας πουνε αν:

1. δουλευει το GPS ??

2. εχει ελληνικα το τηλεφωνο ??

3. ειναι σιγουρα Gorilla glass ??

απο wifi απο οτι καταλαβα δεν παει καλα.....

Edited by zina_poli
Link to comment
Share on other sites

Ζήνα,αν δεις λίγο πιο πίσω οι δικές μου εμπειρίες είναι γραμμένες σχετικά αναλυτικά..

 

ψαχνω αλλα.... , αν σου ειναι ευκολο για μια γρηγορη απαντηση συγκεντρωτικα εδω, θα ηταν πιο ευκολο για να μην ψαχνουμε το ενα εδω και το αλλο εκει κτλ κτλ..

 

οι κατοχοι του UMI X2, που το εχουν παραλαβει, μπορουν να μας πουνε αν:

1. δουλευει το GPS ??

2. εχει ελληνικα το τηλεφωνο ??

3. ειναι σιγουρα Gorilla glass ??

4. otg support ??

5. φωτισμος οθόνης, φενετε την ημερα στον ηλιο ??

απο wifi απο οτι καταλαβα δεν παει καλα.....

 

και μια πρωταση προς το myphone τετοιες ερωτησεις να τις βγαζει σε " ψηφοφορια" οι κατοχοι να μπορουν να επιλεξουν "απαραδεκτο, μετριο, καλο, καλυτερο, πολυ καλο " σε καθε ερωτηση ετσι ωστε να εχουμε συγκεντρωτικα αποτελεσματα για καθε τηλεφωνο. ευχαριστω! :)

Edited by zina_poli
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω αλλα.... , αν σου ειναι ευκολο για μια γρηγορη απαντηση συγκεντρωτικα εδω, θα ηταν πιο ευκολο για να μην ψαχνουμε το ενα εδω και το αλλο εκει κτλ κτλ..

 

οι κατοχοι του UMI X2, που το εχουν παραλαβει, μπορουν να μας πουνε αν:

1. δουλευει το GPS ??

2. εχει ελληνικα το τηλεφωνο ??

3. ειναι σιγουρα Gorilla glass ??

4. otg support ??

5. φωτισμος οθόνης, φενετε την ημερα στον ηλιο ??

απο wifi απο οτι καταλαβα δεν παει καλα.....

 

και μια πρωταση προς το myphone τετοιες ερωτησεις να τις βγαζει σε " ψηφοφορια" οι κατοχοι να μπορουν να επιλεξουν "απαραδεκτο, μετριο, καλο, καλυτερο, πολυ καλο " σε καθε ερωτηση ετσι ωστε να εχουμε συγκεντρωτικα αποτελεσματα για καθε τηλεφωνο. ευχαριστω! :)

 

 

1. Ναι.

2. έχει ελληνικά

3.http://www.youtube.com/watch?v=Wv3FFbnVt8c

4. Όχι δεν υποστηρίζει

5. Ναι αλλά με full brightness. http://chinashop.webasyst.net/shop/en/blog/643/ (έχει και φωτογραφίες)

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, πολυ κατατοπιστικος, να μας ενημερωσεις και οταν θα παραλαβεις το τηλεφωνο.

reviews εχουν βγει πολλα, http://bocilandroid.blogspot.gr/2013/07/android-review-umi-x2-umi-x2-turbo.html

στο συγκεκριμένο λεει οτι υποστηρίζει otg !!

 

οποιος ειναι κατοχος του κινητου ας απαντησει με την δικια του εμπειρια, αυτο ειναι που μερταει.

Edited by zina_poli
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ελπίζω από αύριο να δω τα βίντεο για το θέμα wifi. Και θα σας ενημερώσω

 

Σήμερα έγινε ένα κουφό μόλις συνδέθηκα στο wifi του σπιτιού μου κατέβηκαν από μόνες τους 2 εφαρμογές η μία ireader και η άλλη Baidu ( κάπως έτσι) τις έσβησα αλλά η δεύτερη πρόσθεσε μια μπάρα αναζήτησης στην επιφάνεια ή οποία φαίνεται σε όλες τις σελίδες, για να σας δώσω να καταλάβετε είναι έξω από τα όρια που σου αφήνει η επιφάνεια όταν προσθέτεις μια εφαρμογή. Με χαλάει μπορώ να πω αλλά δεν μπορώ να την σβήσω μπορεί να βοηθήσω κάποιος; ούτε με παρατεταμένο πάτημα δεν κουνιέται,

Uptake : έφυγε η μπάρα τελικά μετά από reboot.

Edited by georgetax
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ελπίζω από αύριο να δω τα βίντεο για το θέμα wifi. Και θα σας ενημερώσω

 

Σήμερα έγινε ένα κουφό μόλις συνδέθηκα στο wifi του σπιτιού μου κατέβηκαν από μόνες τους 2 εφαρμογές η μία ireader και η άλλη Baidu ( κάπως έτσι) τις έσβησα αλλά η δεύτερη πρόσθεσε μια μπάρα αναζήτησης στην επιφάνεια ή οποία φαίνεται σε όλες τις σελίδες, για να σας δώσω να καταλάβετε είναι έξω από τα όρια που σου αφήνει η επιφάνεια όταν προσθέτεις μια εφαρμογή. Με χαλάει μπορώ να πω αλλά δεν μπορώ να την σβήσω μπορεί να βοηθήσω κάποιος; ούτε με παρατεταμένο πάτημα δεν κουνιέται,

Uptake : έφυγε η μπάρα τελικά μετά από reboot.

 

ποια rom εχει το κινητο?

τελικα εβαλες αλουμινοχαρτο και μπηκε στο wifi ?

go Σερρες go ! περιμενουμε review

Link to comment
Share on other sites

Αλουμινοχαρτο sanitas θα βάλω που είναι το καλό :)

 

χαχαχαχαχα θα τρελαθω, με αυτα που διαβαζω εδω! πανω που ελεγα για κινεζικο, μαλον θα περιμενω κανενα διαγωνισμο του myphone ! παντως η γνωμη τον κατοχων μετραει πολυ περισοτερο απο καθε site που μπορει να γραφει οτι θελει...... γι αυτο οταν εχεις νεοτερα και δεν βαριεσε, ενημερωνε μας. :rolleyes:

 

και παρεπιπτοντως δες >>> http://www.sanitas.com.gr/product.aspx?id=17

 

γραφει " Αλουμινόχαρτο Βαριάς Χρήσης " χαχαχαχαχα Κυκλοφορεί σε 8 μέτρα Χ 45 εκατοστά wifi εννοει ?

Edited by zina_poli
Link to comment
Share on other sites

Το sanitas δεν έκανε δουλειά. Δεν κατάλαβα τίποτα από διάφορα σήματος. Τώρα το αυτοκόλλητο ακριβώς επάνω από την οθόνη είναι το wifi; αυτό το αυτοκόλλητο είναι η κεραία;
Link to comment
Share on other sites

Το sanitas δεν έκανε δουλειά. Δεν κατάλαβα τίποτα από διάφορα σήματος. Τώρα το αυτοκόλλητο ακριβώς επάνω από την οθόνη είναι το wifi; αυτό το αυτοκόλλητο είναι η κεραία;

 

ειχα δει κατι βιντεακια με πατεντες, αλλα δεν συγκρατησα τα link. καπου εκει επανω πρεπει να ειναι παντως.... τι να πω...

η γνωνη μου ειναι ΔΝΤ = DNT = Do Not Touch !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

 

Έχω υποσχεθεί φωτό το ξέρω, αλλά πραγματικά δεν προλαβαίνω.

 

1. Κατέληξα σε αυτή τη ROM : http://www.needrom.com/mobile/umi-x2-s4ui/

 

Είναι ο,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει, πάει κομμάτια, έχουμε απίστευτη συσκευή :)

 

2. Χθες έλυσα το θέμα με το wifi. Είναι καθαρά hardwariko . Αδυναμία λήψης επαρκούς σήματος λόγω κακής κεραίας.

 

Έφαγα ένα τριωρακι περίπου, έκανα βίδες τη συσκευή για να φέρω από το motherboard προς τα έξω λουρίδες αλουμίνοταινίας ώστε να έχω τη δυνατότητα να προσαρμόζω ο,τι σχέδιο κεραίας θέλω.

 

Έχω πάρει μερικές φωτο, αλλά πρέπει να βρεθώ με χρονο στο λαπτοπ να τις ανεβάσω.

 

Τελικά η κεραία του wifi βρίσκεται, όπως κοιτάζουμε τη συσκευή από πίσω, αριστερά από τη κάμερα. Ακριβώς πάνω από την κάμερα είναι του gps.

 

Χθες το βράδυ έγινε και η επιβεβαίωση της δουλειάς με ένα S3.

με την εφαρμογή wifi-analyzer και στα δύο ανοιχτή, δίπλα - δίπλα, αρκετά μακριά από το ρουτερ είχαμε το ίδιο σήμα.

Σίγουρα παίρνει κι άλλη βελτίωση αλλά χρειάζεται χρόνος που δεν υπάρχει αυτή τη περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έβγαλε :

8/8/2013 2:04:22 π.μ. ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Αποστολή Συσκευασίας

Ελπίζω από Δευτέρα να το έχω και εγώ στα χέρια μου χωρίς πρόβλημα με το wifi.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

 

Έχω υποσχεθεί φωτό το ξέρω, αλλά πραγματικά δεν προλαβαίνω.

 

1. Κατέληξα σε αυτή τη ROM : http://www.needrom.com/mobile/umi-x2-s4ui/

 

Είναι ο,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει, πάει κομμάτια, έχουμε απίστευτη συσκευή :)

 

2. Χθες έλυσα το θέμα με το wifi. Είναι καθαρά hardwariko . Αδυναμία λήψης επαρκούς σήματος λόγω κακής κεραίας.

 

Έφαγα ένα τριωρακι περίπου, έκανα βίδες τη συσκευή για να φέρω από το motherboard προς τα έξω λουρίδες αλουμίνοταινίας ώστε να έχω τη δυνατότητα να προσαρμόζω ο,τι σχέδιο κεραίας θέλω.

 

Έχω πάρει μερικές φωτο, αλλά πρέπει να βρεθώ με χρονο στο λαπτοπ να τις ανεβάσω.

 

Τελικά η κεραία του wifi βρίσκεται, όπως κοιτάζουμε τη συσκευή από πίσω, αριστερά από τη κάμερα. Ακριβώς πάνω από την κάμερα είναι του gps.

 

Χθες το βράδυ έγινε και η επιβεβαίωση της δουλειάς με ένα S3.

με την εφαρμογή wifi-analyzer και στα δύο ανοιχτή, δίπλα - δίπλα, αρκετά μακριά από το ρουτερ είχαμε το ίδιο σήμα.

Σίγουρα παίρνει κι άλλη βελτίωση αλλά χρειάζεται χρόνος που δεν υπάρχει αυτή τη περίοδο.

Αφού έκανες δουλειά με το wifi θα περιμένω αναλυτικές οδηγίες - οδηγό για να το δοκιμάσω και εγώ. Μπράβο πάντως για την προσπάθεια σου. Όταν με το καλό βρεις χρόνο περιμένω τις οδηγίες σου φίλε μου.

Η συσκευή μας τα σπάει απλά έχει κάποια πρόβκηματα που σιγά σιγά λύνονται.

Η υπερεκθεση της φωτογραφικής

Το wifi κτλ.

Και σε ξένα φόρουμ όλοι την είναι ικανοποιημενοι απλά τα προβλήματα θα λυθούν μέσα σε λίγο καιρό

Το ξαναλέω είμαι πολύ ικανοποιημενος και σε λίγο καιρό όλα θα είναι πολύ τζετ στην συσκευή μας

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα. Το κινητό τα ΣΠΆΕΙ!!

WIFI τέλειο!

Gps κλείδωσε σε 3sec (την δεύτερη φορά) χωρίς data - wifi ανοιχτό.

Οθόνη τέλεια, λεπτό και ελαφρύ!

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα και εγώ το umi x2 turbo με τα 2gb ram.Ευχαριστώ το φίλο monolithic που μου έδωσε το κινητό του για δοκιμή.Το κινητό λοιπόν ειναι γρήγορο για καθημερινή χρήση,"κάθεται" καλά στο χέρι και η fhd oθόνη έχει καλύτερη ευκρίνεια απο την 720p που έχω στο δικό μου κινητό.Ομως σε πράγματα που ζορίζουν την gpu π.χ. βαριές σελίδες στο ιντερνετ,βαρια παιχνιδια,τότε φαίνεται ότι θέλει περισσότερη ισχύ.Επισης του φόρτωσα το igo primo και η κινηση μέσα στο μενού δεν ειναι τόσο "αεράτη" όσο στο w7s μου με 720p και την απλή cpu.Το wifi δεν το βρήκα τραγικό.Σε εσωτερικό χώρο σπίτι-γραφείο κάνεις άνετα δουλειά.Σε απόλυτους αριθμούς πράγματι δεν ειναι τόσο δυνατό.Με wifi analyzer μου έδειξε γύρω στα 10db πιο κάτω απο το σήμα του w7s,κατι που επιβεβαιώνεται και στην πράξη αν απομακρυνθούμε αρκετά απο το router.Πρακτικά θεωρώ ότι θα υπάρξει θέμα σε κάποιο εξωτερικό χώρο π.χ. καφετέρια

Σε εξωτερικό χώρο με ηλιοφάνεια η οθόνη σε αυτόματη φωτεινότητα,δεν λειτουργεί σωστά και δεν βλέπεις τίποτε.Σε χειροκίνητη φουλ φωτεινότητα τα πράγματα ειναι κάπως καλύτερα αλλά και πάλι δεν ειναι ιδιαίτερα καλή.Το gps μετά τα σχετικά fixes,epo,faster gps σε εξωτερικό χώρο χωρις sim μέσα δεν κλειδωνε με τίποτε.Μολις του έδωσα ιντερνετ μεσω wifi tethering κλείδωσε κανονικά αλλά η ισχύς των δορυφόρων ειναι πολύ χαμηλή.Αυτό επιβεβαιώθηκε και στο δρόμο όπου σε αλλαγές πορείας μέσα στα στενά της Κοζάνης δεν έβρισκε σωστή πορεία.Δε ξέρω αν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο όταν μπει σιμ μέσα αλλά σε όλη την διαδρομή που δοκίμασα,εδινα ιντερνετ μεσω wifi tethering.Αλλωστε χωρις αυτό,απλά δεν κλείδωνε δορυφόρους.

Η κάμερα όντως σε κάποιες περιπτώσεις δίνει παραπάνω φως από ότι πρέπει αλλά προσωπικά το προτιμώ απο το να μην δίνει καθόλου φως και να βγαίνουν σκοτεινές οι φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η οθονη πως σβηνει κατα τη διαρκεια της φορτισης. Επελεξα/αποεπελεξα την επιλογη παραμονη σε κανονικη κατασταση στις ρυθμισεις/επιλογες για προγραμματιστες αλλα η οθονη παραμενει αναμμενη....
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η οθονη πως σβηνει κατα τη διαρκεια της φορτισης. Επελεξα/αποεπελεξα την επιλογη παραμονη σε κανονικη κατασταση στις ρυθμισεις/επιλογες για προγραμματιστες αλλα η οθονη παραμενει αναμμενη....

Aν πατησεις μια φορα το power button?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

official roms ξέρει κανείς καμία σελιδούλα να κατεβάσουμε?

 

Εκτός από http://www.needrom.com/phone-roms/umi/umi-x2/

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Aν πατησεις μια φορα το power button?

 

Χεχ, εννοειται το πατούσα, μετα απο 5 δευτερολεπτα ανοιγε. Τελικα μετα απο επανεκκινηση εστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει περίπτωση το gps να δουλεψει καλύτερα, αν περάσουμε το gps.conf από παλαιότερη συσκευή android (μια που ξέρουμε ότι κλειδώνει άμεσα) κ να πάρει από εκεί ό,τι δεδομένα χρειάζεται; Αν ισχύει αυτό, θα μπορούσε να γίνει κάτι αντίστοιχο κ με το wifi ή όχι; Πάντα, βέβαια, αν μιλάμε για θέμα software
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Με την πρωτη φορτιση:

 

http://i162.photobucket.com/albums/t255/sakst/Screenshot_2013-08-11-10-54-12_zpsac0f7a86.jpg

 

http://i162.photobucket.com/albums/t255/sakst/Screenshot_2013-08-11-10-54-24_zpsa75153f6.jpg

 

Νομίζω είναι καλά....

Κατα τ'αλλα, εβαλε κανεις την τελευταια official? Καποιοι ισχυρίζονται ότι βελτιωθηκε gps και wifi....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...