Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι καινούργιος στο forum και ο λόγος που γράφτηκα είναι ότι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο site. Έχω και εγώ ένα πρόβλημα λοιπόν που πιθανώς αρκετοί από εσάς είχαν. Πολλές φορές και τυχαία μέσα στην ημέρα το galaxy s4 που με τόση χαρά αγόρασα χάνει το σήμα του στα καλά των καθουμένων παρόλο που δείχνει ότι εχει σήμα. Μπορεί να γίνει είτε μετά από χώρους που δεν είχα σήμα είτε τελέιως τυχαία. Ο μόνος τρόπος που φτιάχνει είναι ύστερα από επανεκίνηση του κινητού. Υπάρχει κάποιος αλλος τρόπος και κατά προτίμηση μόνιμος? Φταίει η συσκευή ή ο πάροχος? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

 

Θα σου συνιστούσα να το πας στο service μιας και δεν είναι συνηθισμένη/νορμάλ συμπεριφορά, πόσο μάλλον αφού δεν έχεις πειράξει τη συσκευή σου με τυχόν τροποποιήσεις.

Οποιαδήποτε άλλη λύση σου προτείνω θα είναι απλά προσωρινή μιας και το πρόβλημα φαίνεται να είναι hardware σύμφωνα με τα όσα έχεις γράψει.

 

Καλώς μας ήρθες κιόλας. :)

Link to comment
Share on other sites

Nop!

 

Εφοσον θελεις και data, να το βαλεις στο wcdma/gsm. Το hspa+ θα σε καλυψει ανετα στο 95% των περιπτωσεων και θα κανεις και συμαντικη οικονομια στην μπαταρια.

Συν του οτι, επειδη η καλυψη 4g ειναι ακομη αρκετα προβληματικη (εως πολυ προβληματικη, αναλογα το δικτυο σου), μπορει να εχεις προβληματα με χαμενες κλησεις.

Δεν λεει (ακομη τουλαχιστον), να το εχεις εντελως free το τηλεφωνο. Αστο σε 3g(ουσιαστικα ειναι 3.5g)/2g για να εχεις και μια ανωτερη ποιότητα στην επικοινωνια σου.

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ!

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεται ενα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεύεια ?

 

Οπου και να πηρα μου ειπαν 160 ευρω και πανω. Θα την αλλαξω μονος μιας και μπορω. Βρηκα οθονη στο omnistore 140Ευρω. Εχει καποιος να προτεινει απο καπου αλλου πιο φθηνα η να την παρω απο εδω? :)

Edited by sizor
Link to comment
Share on other sites

τοσο παιρνουν οι περισσοτεροι.θελω να αλλαξω και εγω..ειναι δυσκολο να το κανεις...front glass η και digitizer?γιατι αυτο παει πακετο
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

μια λιγο ακυρη ερωτηση , ποσο ισχυσει η εργοστασιακη εγγυηση του s4?ενα η δυο χρονια απο την ημερομηνια αγορας?

 

2 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς για την συσκευή και 6 μήνες για την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

****το πρεπει να περιμενω αλλον ενα χρονο για να βαλω custom rom , το knox μου μεσααααααααααα

 

δηλαδη φιλε μου πιστευεις οτι οι τεχνικοι της ελληνικης σαμσουνγκ ξερουν τι ειναι το knox; ασε που επειδη ειχα ολα τα galaxy απο το πρωτο μεχρι το 4 που εχω τωρα,αν δε σου χαλασει κατι τους πρωτους 3-4 μηνες μετα δεν προκειται να βγαλει βλαβη.οτι και να λενε οι ασχετοι των φορουμς,στην πραγματικη ζωη τα σαμσουνγκ ειναι σκυλια.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

τοσο παιρνουν οι περισσοτεροι.θελω να αλλαξω και εγω..ειναι δυσκολο να το κανεις...front glass η και digitizer?γιατι αυτο παει πακετο

 

Αν πιανουν τα χερια σου ειναι σχετικα ευκολο φιλε. Ολο εσπασε σε μενα δυστυχως μαζι τζαμι και οθονη....:(

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα ανταπόκριση και καλώς σας βρήκα. Έχω πάει στο service της samsung και το μόνο που μου είπαν είναι ότι έχει δώσει εντολή η εταιρία να επιλέγουμε κάθε φορά single σήμα δηλαδή θες μήνυμα ή κλήση να βάλεις gsm only θες internet να βάλεις WCDMA only. Πρώτον αυτό δεν είναι δουλειά κάθε φορά και δεύτερων το έκανα και δεν λύθηκε το πρόβλημα. Επίσης έχω μετατρέψει τη sim σε micro δεν την έκοψα και το πρόβλημα που αναφέρω το έχουν και άλλοι οπότε δεν είμαι ο μόνος. Αν έχετε κάτι νεότερο ευχαρίστως να το ακούσω. Ο μόνος τρόπος πάντως που μέχρι τώρα αντιμετωπίζω το πρόβλημα είναι κάθε φορά να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ το airplane mode, το οποίο είναι αποτελεσματικό κατά 50%, άρα ούτε αυτό είναι λύση. Σας ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα ανταπόκριση και καλώς σας βρήκα. Έχω πάει στο service της samsung και το μόνο που μου είπαν είναι ότι έχει δώσει εντολή η εταιρία να επιλέγουμε κάθε φορά single σήμα δηλαδή θες μήνυμα ή κλήση να βάλεις gsm only θες internet να βάλεις WCDMA only. Πρώτον αυτό δεν είναι δουλειά κάθε φορά και δεύτερων το έκανα και δεν λύθηκε το πρόβλημα. Επίσης έχω μετατρέψει τη sim σε micro δεν την έκοψα και το πρόβλημα που αναφέρω το έχουν και άλλοι οπότε δεν είμαι ο μόνος. Αν έχετε κάτι νεότερο ευχαρίστως να το ακούσω. Ο μόνος τρόπος πάντως που μέχρι τώρα αντιμετωπίζω το πρόβλημα είναι κάθε φορά να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ το airplane mode, το οποίο είναι αποτελεσματικό κατά 50%, άρα ούτε αυτό είναι λύση. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Χαζομάρες σου είπαν στο service της Samsung... Αν είναι να αλλάζουμε χειροκίνητα σε GSM ή σε WCDMA ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε, τότε να του βάλουμε και μια μανιβέλα να το φορτίζουμε όπως τους φακούς... Όπως το ίδιο άστοχα βρίσκω τα σχόλια κάποιων χρηστών που προτείνουν να κλείνουμε τους συγχρονισμούς, το GPS, το Wi-Fi κ.α. Αν τα κάνουμε όλα αυτά χάνει το νόημά της η συσκευή, δεν είναι πλέον smartphone και θα πρέπει να έχω τον νου μου συνεχώς να ανοιγοκλείνω τις υπομονάδες μήπως και ήρθε κανένα email!

 

Εγώ θα το ξαναπήγαινα στο service, θα εξηγούσα λεπτομερώς το πρόβλημα και θα επέμενα ευγενικά να γίνει αλλαγή μητρικής.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλε μου πιστευεις οτι οι τεχνικοι της ελληνικης σαμσουνγκ ξερουν τι ειναι το knox;

 

Επιβεβαιώνετε το ποστ του stelioz78, αν κάποιος τεχνικός είπε τέτοια μπούρδα:

Έχω πάει στο service της samsung και το μόνο που μου είπαν είναι ότι έχει δώσει εντολή η εταιρία να επιλέγουμε κάθε φορά single σήμα δηλαδή θες μήνυμα ή κλήση να βάλεις gsm only θες internet να βάλεις WCDMA only.

 

Υπεράσχετος, το λιγότερο, εγώ θα του έκανα αναφορά, να πάρει τη θέση του κάποιο άλλο παιδί που θα τιμά το ψωμί του.

 

Θα σου πρότεινα, lekun, ένα hard reset και αν επιμένει το πρόβλημα αλλαγή κάρτας sim.

Αν πάλι επιμένει το πρόβλημα πας ξανά στο service το αφήνεις και απαιτείς καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες μου ήρθε μια εφαρμοφή Play Movies της GOOGLE, την οποία δεν μπορώ να την απεγκαταστήσω, γιατί πλέον είναι εφαρμογή του συστήματος! Είναι δυνατόν; Χωρίς να με ρωτήσει; Υπάρχει κανένας τρόπος να την σβήσω άραγε; Να την σβήσω, όχι να την παγώσω.;)
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Οι Εφαρμογές συστήματος σβηνονται μόνο με root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οι Εφαρμογές συστήματος σβηνονται μόνο με root .

Το ξέρω, αλλά είπα μήπως και για το συγκεκριμένο υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος...

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, αλλά είπα μήπως και για το συγκεκριμένο υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος...

 

Δυστυχώς δεν γίνεται χωρίς root τουλάχιστον εγω δεν εχω βρει καποιο τροπο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις. Συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη (desktop) και το δοκιμαζω σε ολες τις θυρες USB που εχει.

 

Στις μπροστινες 3 θυρες δεν το βλεπει καθολου και μου ειχαν πει καποτε ότι δεν παιρνουν ρευμα οι μπροστινες θυρες και είναι μονο για κανα stickακι... Το συνδεω λοιπον στις υπολοιπες 4 πισω θυρες USB και παρατηρω το εξης πρόβλημα.. Ακουω τον ηχο συνδεσης βλεπει προσωρινα το κινητο και την εσωτερικη καρτα μνημης και όταν παω πχ να αντιγραψω τις φωτογραφιες μου από το κινητο στον υπολογιστη ακουω επανειλλημενα τον ηχο σαν να συνδεω και να ξεσυνδεω το κινητο. Ετσι διακόπτεται η αντιγραφη. Μετα ξαναεμφανίζεται το εικονιδιο με το κινητο και την καρτα μνημης στον υπολογιστη παω να κανω την αντιγραφη και ενώ αρχιζει παλι χανεται και ξανα τα ιδια..

 

Γνωριζει κανεις γιατι συμβαινει? Στο laptop δεν το δημιουργει αλλα επειδή με βολευει να κραταω back up στο desktop δεν καταλαβαινω το λογο που το κανει.. Σημειωτέων ότι σε ένα sony ericsson neo-v που εχω δεν δημιουργει κανενα πρόβλημα συνδέεται κανονικα στις πισω θυρες και μπορω να κραταω back up αλλα στο galaxy δεν γινεται είναι εκνευριστικο γιατι εμφανιζει και εξαφανιζει συνεχεια το εικονιδιο του κινητου και της καρτας κι ετσι δεν προλαβενει να γινει η αντιγραφη και πρεπει παλι από την αρχη και παλι...Εκανα τελικα την αντιγραφη αλλα μετα από τουλάχιστον 1 ωρα που με παιδεψε το συγκεκριμενο πρόβλημα..

 

Καμια γνωμη??

Nikos
Link to comment
Share on other sites

Νεος και εγω με το κινητο παλευω ν το μαθω και συγκεκριμενα ασχολουμαι με το συγχρονισμο..δε μπορω να συγχρονισω σελιδοδεικτες απο google chrome υπολογιστη με κινητο.και επισης με το samsung acount τι γινεται;που βλεπω αυτα που συγχρονιζω;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε. Όντως δεν είναι λύση αυτό που μου πρότειναν στην samsung. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το hard reset (το οποίο δεν γνωρίζω ακριβώς τι είναι, η διαγραφή όλων των δεδομένων από τις ρυθμίσεις?) Εάν δεν λυθεί ούτε έτσι το πρόβλημα τότε θα κάνω ευγενικό πανικό στην samsung. Και μία λίγο χαζή ερώτηση, επειδή έχω κωλήσει με το clash of clans εάν κάνω το hard reset τότε θα χαθεί όλο το progress? ή υπάρχει τρόπος να το μεταφέρω με κάποιο τρόπο? Σας ευχαριστώ και πάλι...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε. Όντως δεν είναι λύση αυτό που μου πρότειναν στην samsung. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το hard reset (το οποίο δεν γνωρίζω ακριβώς τι είναι, η διαγραφή όλων των δεδομένων από τις ρυθμίσεις?) Εάν δεν λυθεί ούτε έτσι το πρόβλημα τότε θα κάνω ευγενικό πανικό στην samsung. Και μία λίγο χαζή ερώτηση, επειδή έχω κωλήσει με το clash of clans εάν κάνω το hard reset τότε θα χαθεί όλο το progress? ή υπάρχει τρόπος να το μεταφέρω με κάποιο τρόπο? Σας ευχαριστώ και πάλι...

 

Το hard reset είναι κάτι αντίστοιχο με το the hard way που λένε.;):cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε. Όντως δεν είναι λύση αυτό που μου πρότειναν στην samsung. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το hard reset (το οποίο δεν γνωρίζω ακριβώς τι είναι, η διαγραφή όλων των δεδομένων από τις ρυθμίσεις?) Εάν δεν λυθεί ούτε έτσι το πρόβλημα τότε θα κάνω ευγενικό πανικό στην samsung. Και μία λίγο χαζή ερώτηση, επειδή έχω κωλήσει με το clash of clans εάν κάνω το hard reset τότε θα χαθεί όλο το progress? ή υπάρχει τρόπος να το μεταφέρω με κάποιο τρόπο? Σας ευχαριστώ και πάλι...

Με το hard reset διαγράφονται ολα οσα υπάρχουν στην εσωτερική μνήμη .Αν δεν είσαι root μπορείς να πάρεις backup με το Helium - App Sync and Backup απο το play .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μου συνεβη το εξης περιεργο τωρα για πρωτη φορα

καλω καποιον ανοιγει η συνομιλια και δεν τον ακουω ενω αυτος με ακουει κανονικα... τον ξανακαλω και μιλαω κανονικα!

Αυτο συνεβη σε ολα τα τηλεφωνηματα που εχω κανει μεχρι στιγμης που σας γραφω (γυρω στα 5-6 τηλεφωνα)

Να σημειωσω αν και δεν νομιζω οτι παιζει ρολο πως εχω χαμηλη σταθμη μπαταριας

Μου φαινεται καπως παραξενο? Να εχω ενεργοποιησει κατι σαν αναμονη κλησεων αθελα μου??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...