Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@DrMobile Τελικά το S4 το δικό μου κλειδώνει κανονικά σε glonass !! Τον ''σύντροφο άσκησης'' δεν είχα τον χρόνο σήμερα για να το τσεκάρω οσον αφορά το θέμα με τις θερμίδες που ανέφερες.

 

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη. Να σε ρωτήσω, ποια ακριβώς ROM φοράει το S4 σου; Εμένα φοράει την τελευταία 4.4.2 (I9505XXUFNB9, 14 February 2014) και δεν κλειδώνει στους GLONASS, τσεκαρισμένο... Δες το παρακάτω screenshot από την εφαρμογή GPS Status:

 

http://i61.tinypic.com/2lb0vvm.jpg

 

Αν μπορούσες κάποια στιγμή να δοκιμάσεις και τον "Σύντροφο Άσκησης" θα σου ήμουν υπόχρεος. Από τη λίστα ασκήσεων επέλεξε "Περπάτημα", βάλτο στην τσέπη σου και περπάτα για αρκετή ώρα (αν μπορείς κάνε 5+ χιλιόμετρα -- μια ωρίτσα θα σου πάρει και είναι και καλή άσκηση). Στο τέλος όταν τερματίσεις την άσκηση θα σου βγάλει μια σελίδα με στατιστικά στοιχεία (ταχύτητες, θερμίδες κτλ.). Αν σου είναι εύκολο πάρε ένα screenshot από αυτή τη σελίδα και στείλτο μου να το δω. Θα πρέπει να δεις τουλάχιστον 250-300 θερμίδες.

 

Θέλω πολύ να κρατήσω το S4, το οποίο βρίσκω πολύ όμορφο, χρηστικό και στο ιδανικό μέγεθος. Άλλωστε δεν έχω κλείσει δίμηνο που το έχω πάρει. Αν αυτά τα δύο θέματα που ανέφερα λυθούν θα το κρατήσω.

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μη σε βάζω σε κόπο.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε μου drmodile οπως θυμασαι και γω αντιμετωπιζα πρόβλημα με το glonass δίκτυο ώσπου φλασαρα την τελευταία γερμανικη και ολα έστρωσαν.

Βέβαια το δικο μου ειναι ιταλιας αλλα δεν αντεχα να περιμένω μεσω οτα...

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γίνεται να δω νεριτ από το κινητό μας?

 

Δοκίμασε με το XBMC. Υπάρχουν και οδηγοί για το πως προσθέτεις κανάλια εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου drmodile οπως θυμασαι και γω αντιμετωπιζα πρόβλημα με το glonass δίκτυο ώσπου φλασαρα την τελευταία γερμανικη και ολα έστρωσαν.

Βέβαια το δικο μου ειναι ιταλιας αλλα δεν αντεχα να περιμένω μεσω οτα...

Ευχαριστώ Βεντούζα, τουλάχιστον ξέρουμε ότι το update διορθώνει το θέμα με τους GLONASS (πάλι καλά). Εμένα είναι αυστριακό, αλλά μάλλον έχει περαστεί άλλη ROM πριν την πώληση γιατί η σφραγίδα του ήταν πλαστή/παραβιασμένη και μου ήρθε κατευθείαν με την 4.4.2 ROM, η οποία νομίζω πως είναι multi-CSC. Τέλοσπάντων, θα περιμένω λίγο ακόμα το OTA update και αν αργήσει πολύ θα το περάσω χειροκίνητα όπως έκανες εσύ.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη. Να σε ρωτήσω, ποια ακριβώς ROM φοράει το S4 σου; Εμένα φοράει την τελευταία 4.4.2 (I9505XXUFNB9, 14 February 2014) και δεν κλειδώνει στους GLONASS, τσεκαρισμένο... Δες το παρακάτω screenshot από την εφαρμογή GPS Status:

 

http://i61.tinypic.com/2lb0vvm.jpg

 

Αν μπορούσες κάποια στιγμή να δοκιμάσεις και τον "Σύντροφο Άσκησης" θα σου ήμουν υπόχρεος. Από τη λίστα ασκήσεων επέλεξε "Περπάτημα", βάλτο στην τσέπη σου και περπάτα για αρκετή ώρα (αν μπορείς κάνε 5+ χιλιόμετρα -- μια ωρίτσα θα σου πάρει και είναι και καλή άσκηση). Στο τέλος όταν τερματίσεις την άσκηση θα σου βγάλει μια σελίδα με στατιστικά στοιχεία (ταχύτητες, θερμίδες κτλ.). Αν σου είναι εύκολο πάρε ένα screenshot από αυτή τη σελίδα και στείλτο μου να το δω. Θα πρέπει να δεις τουλάχιστον 250-300 θερμίδες.

 

Θέλω πολύ να κρατήσω το S4, το οποίο βρίσκω πολύ όμορφο, χρηστικό και στο ιδανικό μέγεθος. Άλλωστε δεν έχω κλείσει δίμηνο που το έχω πάρει. Αν αυτά τα δύο θέματα που ανέφερα λυθούν θα το κρατήσω.

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μη σε βάζω σε κόπο.

 

https://www.dropbox.com/s/riela218osadp6r/Screenshot_2014-06-14-11-05-43.png Είναι η τελευταία γερμανική I9505XXUGNE5 που έχει το Kids mode, knox 2

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/riela218osadp6r/Screenshot_2014-06-14-11-05-43.png Είναι η τελευταία γερμανική I9505XXUGNE5 που έχει το Kids mode, knox 2

OK, τέλεια, άρα είναι θέμα ROM. Το θέμα είναι πότε θα δεήσει η Samsung να ενημερώσει και το δικό μου... Δεν πειράζει, τι να κάνω, θα περιμένω... Αν και όποτε σου δοθεί η ευκαιρία κάνε και το πείραμα με τον "Σύντροφο Άσκησης" και πες μου τα αποτελέσματα. Μακάρι να είναι κι αυτό θέμα ROM να ησυχάσουμε.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ειχε απασχολησει ποτε το θεμα του ραδιοφώνου σε κινητα αλλα πηρα και του γιου μου ένα S4 χθες και ειδα πραγματι ότι δεν εχει εφαμογη ραδιοφώνου

 

Υπαρχει καποιος τροπος να προστεθει ?

 

Ευχαριστω

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το s4 δεν έχει δέκτη fm οπότε δεν είναι θέμα εφαρμογής. Αφού δεν υπάρχει δέκτης ότι και να κάνεις δεν μπορείς να πιάσεις fm. Ο μόνος τρόπος να ακούσεις ράδιο είναι μέσω ίντερνετ ή με δεδομένα(προσοχή για χρέωση) ή με wifi. Εφαρμογές υπάρχουν πολλές στο μάρκετ
Link to comment
Share on other sites

Το s4 δεν έχει δέκτη fm οπότε δεν είναι θέμα εφαρμογής. Αφού δεν υπάρχει δέκτης ότι και να κάνεις δεν μπορείς να πιάσεις fm. Ο μόνος τρόπος να ακούσεις ράδιο είναι μέσω ίντερνετ ή με δεδομένα(προσοχή για χρέωση) ή με wifi. Εφαρμογές υπάρχουν πολλές στο μάρκετ

 

Μαλιστα...Εμενα μου είναι αδιαφορο όπως ειπα αλλα κριμα για καποιους που τους αρεσει

 

Μεσω wifi ή δεδομενων προφανως εχει πολλα μειονεκτηματα

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

@@ doctor mobile

 

Κώστα η εφαρμογή "Σύντροφος Άσκησης" είναι απο τις must για απενεργοποίηση απο το μενού ρυθμίσεων. :)

Την ειχα τσεκάρει πολλές φορές σε σχέση με το Run Keeper.

Ούτε η απόσταση που διανύεις είναι σωστή ούτε οι θερμίδες που καις.

 

Ελάχιστες εως καθόλου είναι οι εφαρμογές της samsung που αξίζουν να κρατήσεις.

Είναι ποκυ χρήσιμες και με πολλές δυνατότητες, αλλά είτε δεν λειτουργούν σωστά, είτε είναι ποκυ αργές.

 

Εδω στο Note που είναι κατ εξοχήν συσκευή για σημειώσεις, δεν χρησιμοποιώ το S-Note και προτιμώ το Evernote.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος φιλος αν υπάρχει μεμβρανη για την κάμερα σαν αυτη που εχει το κινητό όταν το αγοράζεις με τρυπα στη μεση για να μην επηρεάζει τις φωτογραφίες;
Link to comment
Share on other sites

@@ doctor mobile

 

Κώστα η εφαρμογή "Σύντροφος Άσκησης" είναι απο τις must για απενεργοποίηση απο το μενού ρυθμίσεων. :)

Την ειχα τσεκάρει πολλές φορές σε σχέση με το Run Keeper.

Ούτε η απόσταση που διανύεις είναι σωστή ούτε οι θερμίδες που καις.

 

Ελάχιστες εως καθόλου είναι οι εφαρμογές της samsung που αξίζουν να κρατήσεις.

Είναι ποκυ χρήσιμες και με πολλές δυνατότητες, αλλά είτε δεν λειτουργούν σωστά, είτε είναι ποκυ αργές.

 

Εδω στο Note που είναι κατ εξοχήν συσκευή για σημειώσεις, δεν χρησιμοποιώ το S-Note και προτιμώ το Evernote.

Κώστα δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Ίσως είμαι πολύ αυστηρός, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς εγώ ο απλός χρήστης βρίσκω bugs μέσα σε διάστημα ημερών και ολόκληρη Samsung δεν μπορεί να τα βρει και βγάζει επίσημες ROMs με bugs. Τι να πω... Αυτό που δεν κλειδώνει στους GLONASS; Κανένας δεν σκέφτηκε να το τσεκάρει πριν βγάλουν τη ROM; Και έστω ότι τους ξέφυγε. Ας δώσουν ένα update άμεσα που να το διορθώνει. Εδώ και 2 μήνες τίποτα (μιλάω για OTA update).

 

Τέλοσπάντων, ξέρω ότι γίνομαι σπαστικός εμμένοντας σε θέματα ίσως ασήμαντα για πολλούς, αλλά με απογοητεύει το ότι μια τόσο ωραία συσκευή έχει τέτοια θέματα out of the box.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Ίσως είμαι πολύ αυστηρός, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς εγώ ο απλός χρήστης βρίσκω bugs μέσα σε διάστημα ημερών και ολόκληρη Samsung δεν μπορεί να τα βρει και βγάζει επίσημες ROMs με bugs. Τι να πω... Αυτό που δεν κλειδώνει στους GLONASS; Κανένας δεν σκέφτηκε να το τσεκάρει πριν βγάλουν τη ROM; Και έστω ότι τους ξέφυγε. Ας δώσουν ένα update άμεσα που να το διορθώνει. Εδώ και 2 μήνες τίποτα (μιλάω για OTA update).

 

Τέλοσπάντων, ξέρω ότι γίνομαι σπαστικός εμμένοντας σε θέματα ίσως ασήμαντα για πολλούς, αλλά με απογοητεύει το ότι μια τόσο ωραία συσκευή έχει τέτοια θέματα out of the box.

 

 

Σε διαβεβαιώ ότι παντού σε όλες τις συσκευές θα βρεις θέματα.

Για το Glonass ούτε εγώ το είχα πάρει χαμπάρι για τον απλό λόγο ότι το gps δούλευε άψογα και δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω ποτέ εφαρμογές τύπου gps status.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε διαβεβαιώ ότι παντού σε όλες τις συσκευές θα βρεις θέματα.

Για το Glonass ούτε εγώ το είχα πάρει χαμπάρι για τον απλό λόγο ότι το gps δούλευε άψογα και δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω ποτέ εφαρμογές τύπου gps status.

Το έχω σκεφτεί αυτό που λες (το ότι κάθε συσκευή έχει θέματα και είναι μάταιο να ψάχνουμε το τέλειο). Κι εγώ δεν ήξερα για το θέμα με το GLONASS, το βρήκα ψάχνοντας γιατί δεν δουλεύει καλά το S Health. Όπως και να 'χει, το καλό είναι ότι έχει διορθωθεί στο τελευταίο update κάποιων χωρών (όχι της δικής μου, αλλά θα 'ρθει κι αυτό κάποια στιγμή).

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παίδες,

γνωρίζει κανείς πως γινεται να μην φαίνεται κατω απ τις αγαπημένες επαφές , τα ατομα που έχεις πιο συχνή επικοινωνία?

διέγραψα ολα το ιστορικο αλλα παλι τιποτα...

Samsung Galaxy S4

Xiaomi redmi 3 note

Xiaomi redmi 3

Lenovo K3 note

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παίδες,

γνωρίζει κανείς πως γινεται να μην φαίνεται κατω απ τις αγαπημένες επαφές , τα ατομα που έχεις πιο συχνή επικοινωνία?

διέγραψα ολα το ιστορικο αλλα παλι τιποτα...

τρελός ρουφιάνος...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παίδες,

γνωρίζει κανείς πως γινεται να μην φαίνεται κατω απ τις αγαπημένες επαφές , τα ατομα που έχεις πιο συχνή επικοινωνία?

διέγραψα ολα το ιστορικο αλλα παλι τιποτα...

 

Δυστυχως δεν υπαρχει τροπος...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παίδες,

γνωρίζει κανείς πως γινεται να μην φαίνεται κατω απ τις αγαπημένες επαφές , τα ατομα που έχεις πιο συχνή επικοινωνία?

διέγραψα ολα το ιστορικο αλλα παλι τιποτα...

 

πας αγαπημενα,επιλογες,αφαιρεση απο τα αγαπημενα,επιλογη ολων.δοκιμασε το,νομιζω ετσι γινεται

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

πας αγαπημενα,επιλογες,αφαιρεση απο τα αγαπημενα,επιλογη ολων.δοκιμασε το,νομιζω ετσι γινεται

 

αυτο ειναι για να τα διαγραψεις εκεινη τη στιγμη, αν κανεις παλι τηλεφωνημα αυτο ξαναβαζει απο κατω την κληση...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι για να τα διαγραψεις εκεινη τη στιγμη, αν κανεις παλι τηλεφωνημα αυτο ξαναβαζει απο κατω την κληση...

 

ε τοτε αν εισαι root,παγωμα του samsung dialer,κατεβαζεις αλλο dialer απο το μαρκετ και ξεμπερδεψες.θα ανοιγει στανταρ και πιο γρηγορα απο τον μαμισιο

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε αν εισαι root,παγωμα του samsung dialer,κατεβαζεις αλλο dialer απο το μαρκετ και ξεμπερδεψες.θα ανοιγει στανταρ και πιο γρηγορα απο τον μαμισιο

 

Πολυ σωστα, μονο ετσι!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι για να τα διαγραψεις εκεινη τη στιγμη, αν κανεις παλι τηλεφωνημα αυτο ξαναβαζει απο κατω την κληση...

 

να πω μια χαζή κ λίγο μπακάλικη λύση;! αν βάλεις όλες τις επαφές σου στα αγαπημένα; :blink:

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

να πω μια χαζή κ λίγο μπακάλικη λύση;! αν βάλεις όλες τις επαφές σου στα αγαπημένα; :blink:

 

τοτε θα κανεις στην ουσια αυτο που δεν θελεις δηλ να εχεις ολες τις επαφες να εμφανιζονται περα αυτων που πραγματικα χρησιμοποιεις συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...