Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια απλα ετσι για να το πω...εχω το s4 5μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος(bugs εχουν ολα) που θελω να το δωσω για να προχωρησω στην νεα γενια και δεν μου παει η καρδια

HTC HD2 (best of the best)

HTC EVO 3D

SAMSUNG GALAXY S3/ S4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σου πω φιλε, ακομη δεν εχει βγει το "ουαου!!!" κινητο που να αξιζει να αλλαξεις. Οι διαφορες ειναι τοσο μικρες στην καθημερινη χρηση που σχεδον δεν γινονται αντιλυπτες.

Ας βγει το s5, να δουμε τι νεο εχει να μας πει (αν εχει) και βλεπουμε. Παντως αν η διαρκεια της μπαταριας σε καλυπτει (οπως εμενα που ανετα βγαζω 2 μερες), πραγματικα δεν αξιζει τον κοπο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απλα ετσι για να το πω...εχω το s4 5μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος(bugs εχουν ολα) που θελω να το δωσω για να προχωρησω στην νεα γενια και δεν μου παει η καρδια

 

Είναι η χειρότερη στιγμή για να κάνεις αλλαγή.

Ότι και να πάρεις θα είμαι παλιό σ ενα μήνα που θα αρχίσουν να κυκλοφορούν οι συσκευές του 2014.

Επίσης δεν υπάρχει κατι αυτή την στιγμή που να εντυπωσιάζει.

Όλα έχουν τα δικά τους προβληματάκια.

Αλλού ειναι καλύτερο το ένα και αλλού το άλλο. Το πιο ισορροπημένο στην παρούσα φάση είναι το S4.

 

Αν θες αλλαγή πάρε μια νεα θήκη :) , πέρασε του ενα αλλο launcher και κάνε υπομονή μερικούς μήνες.

Εγω πιστεύω οτι η καλύτερη εποχή για αγορά θα ειναι τον Ιούνιο.

Θα εχουν κυκλοφορήσει σχεδον όλες οι android συσκευές και θα ξέρουμε τι είναι αυτές που δεν έχουν ακομα κυκλοφορήσει. Συν οτι θα ειναι αρκετά πιο φτηνές μετά απο 2-3 μήνες που θα βρίσκονται σε κυκλοφορία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά.

Είμαι νέος φόρους αλλά βλέπω ότι είναι πολύ μπροστά!

Έχω ένα Samsung Galaxy s4 εδώ και ένα μήνα. Ξαφνικά βλέπω στην οθόνη ένα σημάδι σαν αποτύπωμα (φανταστείτε από δάχτυλα). Το καθαρίζω με το πανάκι και η οθόνη είναι σαν καινούργια αγρατσούνιστη... Ακουμπάω το δάχτυλό μου στο σημείο ή το φυσάω με τα χνώτα μου και το σημάδι εμφανίζεται. Βέβαια όταν το καθαρίζω εξαφανίζεται.

Τί μπορεί να είναι;

Δεν έχω κανένα λειτουργικό πρόβλημα όλα είναι οκ. Μόνο αυτό το σημάδι!!!

 

Edit:

Θα ποστάρω αργότερα φωτογραφίες για να μου πείτε!!!

Edited by garsak
Link to comment
Share on other sites

Το home button είναι συνηθισμένο στα S4 να κολλάει και να μην πατιέται "ευχάριστα"; Μόλις πήρα ένα δεύτερο S4 (είχα πουλήσει το 1ο πριν λίγο καιρό) και πολλές φορές δεν πατιέται καλά. Κάποιες φορές δυσκολεύεται, και είναι σαν να έχει άμμο μέσα. 2 στα 2. Είμαι άτυχος, ή είναι συνηθισμένο φαινόμενο;
Link to comment
Share on other sites

Όταν το καθαρίζεις εξαφανίζεται,μετά το ακουμπάς και ξαναεμφανίζεται?

 

Guess who trolls??:lol::p

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το home button είναι συνηθισμένο στα S4 να κολλάει και να μην πατιέται "ευχάριστα"; Μόλις πήρα ένα δεύτερο S4 (είχα πουλήσει το 1ο πριν λίγο καιρό) και πολλές φορές δεν πατιέται καλά. Κάποιες φορές δυσκολεύεται, και είναι σαν να έχει άμμο μέσα. 2 στα 2. Είμαι άτυχος, ή είναι συνηθισμένο φαινόμενο;

 

Εισαι ατυχος μαλλον, μην ερθεις για ποδαρικο :)

 

Έχει αναφερθεί και από άλλους πάντως το συγκεκριμένο ζήτημα (αρκετές σελίδες ποιο μπροστά!) και θυμάμαι ότι το είχαν πάει για service και ότι όντως μετά την αλλαγή σταμάτησε να έχει αυτήν την αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε κ η φωτο

Σε καμια περιπτωση μην ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ για να αλλαχτει η πλακετα !

Κανε οπως σου ειπε ο κ.Στρατος. Σε εναν ηλεκτρονικο..

Edited by fma
Link to comment
Share on other sites

Το home button είναι συνηθισμένο στα S4 να κολλάει και να μην πατιέται "ευχάριστα"; Μόλις πήρα ένα δεύτερο S4 (είχα πουλήσει το 1ο πριν λίγο καιρό) και πολλές φορές δεν πατιέται καλά. Κάποιες φορές δυσκολεύεται, και είναι σαν να έχει άμμο μέσα. 2 στα 2. Είμαι άτυχος, ή είναι συνηθισμένο φαινόμενο;

 

Αν έχεις κάνει root βάλε τον lmt launcher. Κάνεις swipe από τις γωνίες που θα ορίσεις και σου εμφανίζει κουμπιά με επιλογές. Έχει από default το home.

 

Έχει μήνες που το χρησιμοποιώ και δεν πατώ ποτέ το button πια.

Link to comment
Share on other sites

ας υπάρχει έτσι για ενημέρωση όποιων θέλουν

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει root βάλε τον lmt launcher. Κάνεις swipe από τις γωνίες που θα ορίσεις και σου εμφανίζει κουμπιά με επιλογές. Έχει από default το home.

 

Έχει μήνες που το χρησιμοποιώ και δεν πατώ ποτέ το button πια.

 

Με πρόλαβες. Jason τι home button και κουραφέξαλα! Η μεγαλύτερη βλακεία σε αυτά τα κινητά είναι τα hardware buttons. Μακάρι να βάλουν μυαλό και να ακολουθήσουν τον δρόμο της google και των soft keys που με ένα απλό μοντάρισμα τα διώχνεις και τελείως. Και μετά LMT, τον σετάρεις σωστά και δεν χρειάζεσαι τίποτα από όλες αυτές τις μπούρδες. Εγώ από την πρώτη μέρα που το πήρα έκανα root ακριβώς για αυτό το λόγο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τα hard keys πλην για να μπώ σε download/recovery mode!

Για να σου προσθέσω και πόσο πιο εύκολη γίνεται η χρήση του κινητού με ένα χέρι αν έχει LMT αφού μπορείς να το κρατήσεις λίγο πιο πάνω και μπορείς να χειριστέις όλο το εύρος της οθόνης πολύ πιο έυκολα! LMT και πάλι LMT!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το home button είναι συνηθισμένο στα S4 να κολλάει και να μην πατιέται "ευχάριστα"; Μόλις πήρα ένα δεύτερο S4 (είχα πουλήσει το 1ο πριν λίγο καιρό) και πολλές φορές δεν πατιέται καλά. Κάποιες φορές δυσκολεύεται, και είναι σαν να έχει άμμο μέσα. 2 στα 2. Είμαι άτυχος, ή είναι συνηθισμένο φαινόμενο;

 

Έχει αναφερθεί και από άλλους πάντως το συγκεκριμένο ζήτημα (αρκετές σελίδες ποιο μπροστά!) και θυμάμαι ότι το είχαν πάει για service και ότι όντως μετά την αλλαγή σταμάτησε να έχει αυτήν την αίσθηση.

 

Ωραία... εγώ το 1ο το έστειλα 2 φορές για σέρβις και τις 2 φορές δεν το φτιάξανε.

 

Αν έχεις κάνει root βάλε τον lmt launcher. Κάνεις swipe από τις γωνίες που θα ορίσεις και σου εμφανίζει κουμπιά με επιλογές. Έχει από default το home.

 

Έχει μήνες που το χρησιμοποιώ και δεν πατώ ποτέ το button πια.

 

Με πρόλαβες. Jason τι home button και κουραφέξαλα! Η μεγαλύτερη βλακεία σε αυτά τα κινητά είναι τα hardware buttons. Μακάρι να βάλουν μυαλό και να ακολουθήσουν τον δρόμο της google και των soft keys που με ένα απλό μοντάρισμα τα διώχνεις και τελείως. Και μετά LMT, τον σετάρεις σωστά και δεν χρειάζεσαι τίποτα από όλες αυτές τις μπούρδες. Εγώ από την πρώτη μέρα που το πήρα έκανα root ακριβώς για αυτό το λόγο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τα hard keys πλην για να μπώ σε download/recovery mode!

Για να σου προσθέσω και πόσο πιο εύκολη γίνεται η χρήση του κινητού με ένα χέρι αν έχει LMT αφού μπορείς να το κρατήσεις λίγο πιο πάνω και μπορείς να χειριστέις όλο το εύρος της οθόνης πολύ πιο έυκολα! LMT και πάλι LMT!!!

 

Τώρα είμαι προβληματισμένος αν θα κάνω root γιατί έχει 4.3 και Knox.. και δεν ξέρω αν θα το κρατήσω το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Μάλλον πάει για επιστροφή στον πωλητή του, αν δεχτεί και αυτός. Όταν πάρω "κανονικό" S4 και δεν θα με ενδιαφέρει ο knox, θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες. Jason τι home button και κουραφέξαλα! Η μεγαλύτερη βλακεία σε αυτά τα κινητά είναι τα hardware buttons. Μακάρι να βάλουν μυαλό και να ακολουθήσουν τον δρόμο της google και των soft keys που με ένα απλό μοντάρισμα τα διώχνεις και τελείως. Και μετά LMT, τον σετάρεις σωστά και δεν χρειάζεσαι τίποτα από όλες αυτές τις μπούρδες. Εγώ από την πρώτη μέρα που το πήρα έκανα root ακριβώς για αυτό το λόγο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τα hard keys πλην για να μπώ σε download/recovery mode!

Για να σου προσθέσω και πόσο πιο εύκολη γίνεται η χρήση του κινητού με ένα χέρι αν έχει LMT αφού μπορείς να το κρατήσεις λίγο πιο πάνω και μπορείς να χειριστέις όλο το εύρος της οθόνης πολύ πιο έυκολα! LMT και πάλι LMT!!!

Νομίζω είσαι απόλυτος σε κάποια πράγματα και ποτέ δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι.

Σε μερικές περιπτώσεις τα hard button όπως τα λες είναι απαραίτητα π.χ. αν έχεις θήκες του στυλ sview τότε πως θα ενεργοποιήσεις το παραθυράκι αυτής της θήκης αν το κινητό σου δεν είχε hard buttons?

 

Αυτή είναι μια χρήση που μου ήρθε μόλις αλλά είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν και άλλες χρήσεις που τα hard button είναι απαραίτητα και για εμένα προσωπικά μια χαρά είναι τα hard buttons.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι απόλυτος σε κάποια πράγματα και ποτέ δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι.

Σε μερικές περιπτώσεις τα hard button όπως τα λες είναι απαραίτητα π.χ. αν έχεις θήκες του στυλ sview τότε πως θα ενεργοποιήσεις το παραθυράκι αυτής της θήκης αν το κινητό σου δεν είχε hard buttons?

 

Αυτή είναι μια χρήση που μου ήρθε μόλις αλλά είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν και άλλες χρήσεις που τα hard button είναι απαραίτητα και για εμένα προσωπικά μια χαρά είναι τα hard buttons.

 

Με το power button βλέπω την οθόνη. Στην κλήση τότε στην S-View το σχέδιο αποδοχής κλήσης εμφανίζεται στο κενό της θήκης! Δεν χρησιμοποιώ ποτέ κουμπιά για αποδοχή κλήσεων. Είναι πιο εύκολο να πατηθούν αυτά από το να συρθεί το εικονίδιο αποδοχής....

Εγώ χρησιμοποιώ την απλή flip-cover της Sammy και πάλι δεν χρησιμοποιώ hard keys. Άντε να δεχτώ τα hard-touch keys που ουσιαστικά δεν απαιτούν καμία άσκηση έστω και απειροελάχιστης δύναμης(προσωπικά με χαλάει ότι πρέπει να ασκήσω μία Χ δύναμη για να πατηθεί το κουμπί, με κουράζει σε full use και όχι σε χρήση κινητού. Άμα χρησιμοποιήσεις λίγο LMT θα καταλάβεις κ εσύ πόσο αχρείαστα είναι. Εγώ ήμουν πολύ δύσπιστος με τον LMT και στο Galaxy Nexus που είχα πριν αλλά έκανα λάθος. Πραγματικά η πιο must εφαρμογή που έβαλα ποτέ σε κινητό android. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι απόλυτος λοιπόν. Άλλαξα γνώμη μέσα από τη χρήση. Ε λοιπόν μετά από δοκιμή τηλεφώνων και με hard και soft keys, τα hard δεν υπαρχει λόγος να χρησιμοποιούνται. Μπορούν άνετα να ανσωματώσουν αυτές τις εφαρμογές στο λειτουργικό σύστημα.(Παρά αχρείαστα και εφετζίδικα πράγματα όπως τα air gestures, smart pause, κλπ κλπ κλπ, που σε full χρήση η πλειοψηφεία ούτε καν ασχολείται)

Τέσπα πάντα όλα είναι υποκειμενικά και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... Προσωπικές απόψεις καταθέτουμε εδώ. Άλλοι συμφωνούν, άλλοι διαφωνούν.

 

@jastonas Κράτα το μωρέ το ρημάδι... Εκτός και είναι να πάρεις κανά S5 αν και μέχρι να βγεί και να πέσει η τιμή.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν με κατάλαβες.

 

Λέγοντας απολύτως εννοώ ότι δεν δέχεσαι ότι υπάρχουν και πολλοί σαν κι εμένα που μας βολεύουν ή δεν μας ενοχλούν καθόλου τα hard button όπως εσένα και εσύ με το τρόπο που μιλάς το κατακρίνεις αυτό και δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

@jastonas Κράτα το μωρέ το ρημάδι... Εκτός και είναι να πάρεις κανά S5 αν και μέχρι να βγεί και να πέσει η τιμή.

 

Δεν το κρατάω ρε φίλε.. το προηγούμενο το σκότωσα στην τιμή για αυτό το λόγο. Κοιτάω και συχνά το κινητό μου, δεν μπορώ να είναι σε τέτοια κατάσταση. Το S4 θα το πάρουμε όπως και να χει :Ρ Προς το παρών, ψάχνουμε για άλλο S4...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα εχω ενα θεμα με την εσωτερικη μνημη του κινητου μου δειχει ελευθερα μονο 480 MB και οτι οι εφαρμογες μου μου πιανουν 10 γιγα χωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μηπως κατι δεν παει καλα????????????? καμια ιδεα????
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βασικά αν προσθέσεις εφαρμογές, εικόνες και διάφορα αρχεία βγένουν 14+ γίγα, ενώ ο συνολικός χώρος είναι 9 και κάτι ψιλά! Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά!

 

Βασικά, από backup πως πας? :lol:

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση μην ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ για να αλλαχτει η πλακετα !

Κανε οπως σου ειπε ο κ.Στρατος. Σε εναν ηλεκτρονικο..

 

Καλα εννοηται δεν προκειται να δωσω τοσα λεφτα να μου αλλαξουν πλακετα...βρηκα εναν που κανει τετοιες μικροκολλησεις αλλα το θεμα ειναι να ποιανει παλι wifi...Δεν ξερω κ πολλα αλλα επειδη αυτη η "πιστα" που ξεκολλησε ειναι στην ουσια για επαφη με την κεραια που βρισκεται στο ενδιαμεσο λευκο καπακι πιστευω οτι θα γινει η δουλεια

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα εχω ενα θεμα με την εσωτερικη μνημη του κινητου μου δειχει ελευθερα μονο 480 MB και οτι οι εφαρμογες μου μου πιανουν 10 γιγα χωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μηπως κατι δεν παει καλα????????????? καμια ιδεα????

Εισαι root ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βασικά αν προσθέσεις εφαρμογές, εικόνες και διάφορα αρχεία βγένουν 14+ γίγα, ενώ ο συνολικός χώρος είναι 9 και κάτι ψιλά! Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά!

 

Βασικά, από backup πως πας? :lol:

 

τι εννοεις??? να κανω φορματ?????????????????

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις??? να κανω φορματ?????????????????

 

 

Factory reset. Φοβάμαι ότι δεν θα το γλειτωσεις!

Ας σου πουν και άλλοι όμως, ίσως κάποια ιδέα να δώσει λύση. ;)

 

PS: Εννοείται ότι δεν έχεις βάλει της Παναγίας τα μάτια από εφαρμογές, ετσι? 2-3 παιχνίδια των 3 γιγα, φτανουν και περισσεύουν για να μπλοκάρουν το σύμπαν!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοηται δεν προκειται να δωσω τοσα λεφτα να μου αλλαξουν πλακετα...βρηκα εναν που κανει τετοιες μικροκολλησεις αλλα το θεμα ειναι να ποιανει παλι wifi...Δεν ξερω κ πολλα αλλα επειδη αυτη η "πιστα" που ξεκολλησε ειναι στην ουσια για επαφη με την κεραια που βρισκεται στο ενδιαμεσο λευκο καπακι πιστευω οτι θα γινει η δουλεια

 

Ναι φιλε θα γινει..Μολις το δει καποιος ηλεκτρονικος,πιστευω θα στο φτιαξει αμεσως και με πολυ μικροτερο κοστος απο οτι σου ειπαν !

Αμα ειναι και γνωστος καποιου δικου σου (?),ακομα καλυτερα μπας και σου παρει και ψιχουλα !!

Θα γινει βρεεε οτι και να ειναι.. Μην ανησυχεις !

 

Και ξανα γραψε μας να μαθουμε.

 

Να εισαι καλα !

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!

 

Παλι εχω το προβλημα που ειχα αναφαιρει σε προηγουμενο ποστ σχετικα με το volune rocker.. συγκεκριμενα το UP δεν δουλευει... το πηγα σερβις και μου το αλλαξανε πριν 1-2 εβδομαδες και τωρα ΠΑΛΙ δεν δουλευει.. τι μπορει να ειναι??? (εννοειτε οτι δεν εχει πεσει και δεν εχς πειραξει τιποτα!)...

 

 

HELP!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...