Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον Ιούλιο που αγόρασα το κινητό από το Kaiser, ο πωλητής μετά από δική μου αποδοχή άνοιξε μπροστά μου την συσκευασία και σφράγισε την κάρτα εγγύησης του κινητού.
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια τα φώτα σας

 

αγόρασα ενα S4 απο EBAY το οποία ήταν φλασαρισμένο και φόραγε την GOOGLE EDITION ROM.Δεν με κάλυπτε όμως και είπα να κάνω μια προσπάθεια να περάσω την 4.3 αλλά τζίφος.To κινητό μουλάρωνε και η εγκατάσταση δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί.Πρέπει να κατέβασα 8-10 rom (απο το xda developers )

Το μόνο που κατάφερα ήταν να περάσω την Cyanogenmod 10.2 αλλά δυστηχως το τηλέφωνο αργεί πάρα πολύ να ανοίξει , η κάμερα δεν δουλευει και μερικές φορές δεν ανοιγει και καθόλου και το Baseband and IMEI φαίνεται ως unknown στις πληροφ. συσκευής κοινώς χάλια μαύρα

 

Ξέχασα να αναφερω πως το κινητο δεν μπορεί (εξ αρχης) να συνδεθεί με usb.Ετσι ολη η διαδικασια έγεινε μέσω του recovery menu και η rom φορτονότανε στη sd και στην συνέχεια στο κινητο

 

Οποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθησει θα του ήμουν υπόχρεος

 

ευχαριστώ

H ΖΩΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 30...ΜΕΤΡΑ
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι απομίμηση κινητό;;
Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο που αγόρασα το κινητό από το Kaiser, ο πωλητής μετά από δική μου αποδοχή άνοιξε μπροστά μου την συσκευασία και σφράγισε την κάρτα εγγύησης του κινητού.

Το θεμα ομως δεν ειναι να τη σφραγισει μπροστα σου αλλα να την εχει μεσα το πακετο του κινητου γιατι αν ειναι να στο ανοιξουν μπροστα σου το πακετο και τελικα να μην την εχει τοτε τι να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Γνησιο ειναι.Τσεκαρισμενο και στο εδω μαγαζι της samsung.Καμια ιδεα-βοηθεια ?

 

Σήμα δικτύου έχεις κανονικά; αν όχι, την έχεις πατήσει και πας για αλλαγή πλακέτας (αφου λες ότι δεν βλέπει το ΙΜΕΙ)

Αν έχεις κανονικά, κάνε πρώτα ΟΛΑ τα wipes (data, dalvik και cashe) θα σου έλεγα να κάνεις και όποιο άλλο wipe έχει το recovery μενού.

Μετά πέρνα μια ρομ που να είναι πλήρης και όσο δυνατόν κοντά στην στοκ (π.χ. Ωμέγα) μέσω της sd, ξανακάνε τα 3 wipe και πες μας

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας (καλημέρα!),

 

Λοιπόν, το πρόβληα είναι το εξής και ελπίζω κάποιος να μπορέι να με βοηθήσει...

 

ΞΑΦΝΙΚΑ, εκει που όλα ήταν καλά με το τηλ., μου κάνει κάτι περίεργα...

 

Εχω δυο μπαταρίες (έχω το external charger της samsung). Εκέι που όλα ήταν καλά και κράταγαν 1΄30 με 2 μέρες, απο προχθές βάζω την μπαταρία το βράδυ, πεφτο για υπνο, και ξημερώνω με 20-30%! Δεν έχει active apps, etc., και δεν έχω περίεργα apps που να τρώνε την μπαταρία. Έκανα update apps που δεν ήταν ενημερώμένα (γιατι δεν τα χρησημοποιώ) για να δω άν αυτο βοηθάει (το διάβασα σε κάποιο ποστ σας). Επίσης τρώει ξαφνικά κάτι κολλήματα και δεν είναι responsive. Όλα αυτά απο προχθές ΧΩΡΙΣ να έχω κάνει κάτι (δεν μου έχει πέσει, δεν έχω κάνει download κάποιο app, κλπ) - όπως ήταν και πρίν, είναι και τώρα.

 

help!

 

** edit: μόλις παρατήρησα, πήγα να αλλάξω την μπαταρία και παρόλο που είχε σβησει το τηλ., το led φοτάκι παρέμενε αναμένο...

 

** edit 2: είχα όλα τα apps που κατέβασα σε φάκελο και τώρα μου τα έβγαλε όλα απο τον φάκελο και είναι όλα στο drawer χύμα...

Edited by ng76
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητο μου διπλα διπλα με ενα SGS4 της κουτας και δυστηχως η διαφορα στην οθονη ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ . Το λευκο στο καινουριο ηταν ΛΕΥΚΟ σε εμενα κιτρινιζε λετε να μου δικαιολογησουν αλλαγη οθονης στο service ή μαλλον μπορώ να απαιτησω αλλαγή
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ξεχωριστό θεμα για την διαθεσιμότητα της συσκευής ,τα σχετικά μήνυμα μεταφερθήκαν εκεί . :!:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητο μου διπλα διπλα με ενα SGS4 της κουτας και δυστηχως η διαφορα στην οθονη ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ . Το λευκο στο καινουριο ηταν ΛΕΥΚΟ σε εμενα κιτρινιζε λετε να μου δικαιολογησουν αλλαγη οθονης στο service ή μαλλον μπορώ να απαιτησω αλλαγή

 

Τσεκαρε πρωτα τη "λειτουργια οθονης"ΚΑΙ τη "φωτεινοτητα" και μετα

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε πρωτα τη "λειτουργια οθονης"ΚΑΙ τη "φωτεινοτητα" και μετα

 

Φυσικα και ηταν τα ιδια και στα 2 κινητα (φωτεινοτητα στο full , ιδια λειτουργια οθονης τυπικη και ενεργοποιημενη η λειτουργια ευκολης αναγνωσης) . Αλλα υποψιαζομαι πως ειναι το γνωστο προβλημα των super amoled οθονων με το ξεθωριασμα μετα απο καποιους μηνες .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας (καλημέρα!),

 

Λοιπόν, το πρόβληα είναι το εξής και ελπίζω κάποιος να μπορέι να με βοηθήσει...

 

ΞΑΦΝΙΚΑ, εκει που όλα ήταν καλά με το τηλ., μου κάνει κάτι περίεργα...

 

Εχω δυο μπαταρίες (έχω το external charger της samsung). Εκέι που όλα ήταν καλά και κράταγαν 1΄30 με 2 μέρες, απο προχθές βάζω την μπαταρία το βράδυ, πεφτο για υπνο, και ξημερώνω με 20-30%! Δεν έχει active apps, etc., και δεν έχω περίεργα apps που να τρώνε την μπαταρία. Έκανα update apps που δεν ήταν ενημερώμένα (γιατι δεν τα χρησημοποιώ) για να δω άν αυτο βοηθάει (το διάβασα σε κάποιο ποστ σας). Επίσης τρώει ξαφνικά κάτι κολλήματα και δεν είναι responsive. Όλα αυτά απο προχθές ΧΩΡΙΣ να έχω κάνει κάτι (δεν μου έχει πέσει, δεν έχω κάνει download κάποιο app, κλπ) - όπως ήταν και πρίν, είναι και τώρα.

 

help!

 

** edit: μόλις παρατήρησα, πήγα να αλλάξω την μπαταρία και παρόλο που είχε σβησει το τηλ., το led φοτάκι παρέμενε αναμένο...

 

** edit 2: είχα όλα τα apps που κατέβασα σε φάκελο και τώρα μου τα έβγαλε όλα απο τον φάκελο και είναι όλα στο drawer χύμα...

 

Βοήθεια παιδιά παρακαλώ...

ξερει κανείς κάτι για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά παρακαλώ...

ξερει κανείς κάτι για αυτό?

 

Ανεβασε τα στατιστικα της μπαταριας σου.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά παρακαλώ...

ξερει κανείς κάτι για αυτό?

Επειδη παρομοια θεματα ειχαν καποια ατομα που τα ειχε παιξει η μπαταρια τους δεν τσεκαρεις και τις 2 μπαταριες σου να δεις αν μια απο τις δυο ή και οι δυο ειναι λιγο φουσκωμενες?

 

Συνηθως κατι τετοιο το κανανε οι μπαταριες που ηταν made in china και τους τις αλλαζανε απο την samsung με καινουργιες made in korea και ολα καλα.

 

Για τσεκαρε τις μπαταριες σου λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,θελω να το παραγγειλω αλλα καπου πιο πισω διαβασα οτι τα γερμανικα ειχαν θεμα με την μπαταρια τους,ηταν made in china,κ σε ολα τα καταστηματα που πηραν ολοι εχουν γερμανικης προελευσης.ειμαι σε διλημα κ θελω την βοηθεια σας.σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου πχ ειναι Γερμανικο ,η μπαταρια ΔΕΝ ειναι China και δεν ειχα ποτε προβλημα

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου πχ ειναι Γερμανικο ,η μπαταρια ΔΕΝ ειναι China και δεν ειχα ποτε προβλημα

 

Οποτε γνωριζεις καποιο αξιοπιστο καταστημα να το παραγγειλω κ να ειναι απολυτως σφραγισμενο?

Edited by giorgossam
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε σε λαθος θεμα...εγω το πηρα απο bird

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητο μου διπλα διπλα με ενα SGS4 της κουτας και δυστηχως η διαφορα στην οθονη ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ . Το λευκο στο καινουριο ηταν ΛΕΥΚΟ σε εμενα κιτρινιζε λετε να μου δικαιολογησουν αλλαγη οθονης στο service ή μαλλον μπορώ να απαιτησω αλλαγή

 

Το ίδιο είχα παρατηρήσει κι εγώ τον Οκτώβριο που το συγκρινα με το ολοκαινούργιο S4 του ανιψιού μου.

 

Απλά δεν ειμαι σίγουρος αν είναι θέμα κιτρινισματος η ετσι ήταν απο την αρχή.

Κατ αρχάς δεν είναι κιτρίνισμα. Μοιάζει σαν να έχει υπερβολικά θερμό λευκό ενω το άλλο σαν να εχει υπερβολικά ψυχρό. Δηλαδή το κλασικό λευκό των amoled που μπλεδιζει.

Θυμάμαι όμως όταν το είχα αγοράσει οτι μου είχε κάνει εντύπωση οτι ήταν το πρώτο μου amoled που δεν μπλεδιζε η οθόνη.

Θα το τσεκάρω ξανά μετά από μερικούς μήνες που θα ανέβω πάλι στην Ελλάδα. Αν στο S4 του ανιψιού μου παραμένει το ψυχρό λευκό σημαίνει ότι είναι διαφορετική οθόνη. Αν έχει κιτρινισει κι αυτο τότε είναι θέμα amoled.

Πάντως σε συζήτησα που κάναμε με άλλα μέλη, καταλήξαμε ότι κάθε παρτίδα οθόνης έχει διαφορετικό λευκό. Κάτι που συμβαίνει σε όλες τις φίρμες. Άλλωστε η αλλαγή στις amoled θεωρητικά γίνεται οταν συμπληρώσει τα 2 χρόνια χρήσης.

Δεν μ ενοχλεί παντός εκτός όταν το βάζω δίπλα στο Note 8 που έχει LCD.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σήμα δικτύου έχεις κανονικά; αν όχι, την έχεις πατήσει και πας για αλλαγή πλακέτας (αφου λες ότι δεν βλέπει το ΙΜΕΙ)

Αν έχεις κανονικά, κάνε πρώτα ΟΛΑ τα wipes (data, dalvik και cashe) θα σου έλεγα να κάνεις και όποιο άλλο wipe έχει το recovery μενού.

Μετά πέρνα μια ρομ που να είναι πλήρης και όσο δυνατόν κοντά στην στοκ (π.χ. Ωμέγα) μέσω της sd, ξανακάνε τα 3 wipe και πες μας

 

Εχει κανονικα σημα.θα το δοκιμασω και ελπιζω να πιασει

 

Σευχαριστω

H ΖΩΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 30...ΜΕΤΡΑ
Link to comment
Share on other sites

Επειδη παρομοια θεματα ειχαν καποια ατομα που τα ειχε παιξει η μπαταρια τους δεν τσεκαρεις και τις 2 μπαταριες σου να δεις αν μια απο τις δυο ή και οι δυο ειναι λιγο φουσκωμενες?

 

Συνηθως κατι τετοιο το κανανε οι μπαταριες που ηταν made in china και τους τις αλλαζανε απο την samsung με καινουργιες made in korea και ολα καλα.

 

Για τσεκαρε τις μπαταριες σου λοιπον....

 

Γεια σου Lordoftherings και ευχαριστω για την απάντηση σου...

H μπαταρίες ειναι Κορεατικες.

 

Γεια σου DIMKIT και ευχαριστω για την απάντηση σου...

Το έκανα φορματ το τηλ. γιατι φοβήθηκα μήπως είχα κάποιο θέμα.

Να μαζέψει λιγα δεδομένα και τα ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο ξεφτιλικη από την Samsung .

 

Το συγκεκριμένο το θεωρώ αρκετά σοβαρό και καλό θα ήταν να αναφερθεί και στην κεντρική σελίδα του site.

Το θέμα δεν είναι η φωτιά αλλά το χαρτί που του είπαν να υπογράψει.

Αφιερώστε λίγο χρόνο και δείτε όλο το video.

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Και άλλο ξεφτιλικη από την Samsung .

 

Το συγκεκριμένο το θεωρώ αρκετά σοβαρό και καλό θα ήταν να αναφερθεί και στην κεντρική σελίδα του site.

Το θέμα δεν είναι η φωτιά αλλά το χαρτί που του είπαν να υπογράψει.

Αφιερώστε λίγο χρόνο και δείτε όλο το video.

 

 

Γνωστη ειδηση. Το εγραψαν καποια site.

Φυσικα τα περισσοτερα το αποσιωπησαν αλλα δεν μου κανει εντυπωση... Συνηθιζεται τα προβληματα των samsung συσκευων να αντιμετωπιζονται με μεγαλυτερη ''ευαισθησια''...

Link to comment
Share on other sites

Ηταν να βγεί στην κεντρική αλλά ήρθε πρωί-πρωί η επιταγή απο τη samsung και αποφασίσαμε να μην το βγάλουμε :) Σοβαρευτείτε ρε σεις! Τέτοια γράφονται καθημερινά για όλες τις εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Ηταν να βγεί στην κεντρική αλλά ήρθε πρωί-πρωί η επιταγή απο τη samsung και αποφασίσαμε να μην το βγάλουμε :) Σοβαρευτείτε ρε σεις! Τέτοια γράφονται καθημερινά για όλες τις εταιρίες.

 

Για την φωτιά Ναι, αλλά όπως είπα το σημαντικό ήταν το συμφωνητικό που του είπαν να υπογράψει.Αυτό δεν το έχω ξανά ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...