Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από σήμερα μπήκε κι εμένα σε 4g της Vodafone και πάει σφαίρα. Ορίστε η σύγκριση στο γραφείο μου 4g και WI-FI... (Η πρώτη φωτό είναι με 4g και η δεύτερη με wi-fi!!!!)

Επίσης όλο το πρωί που κινήθηκα αρκετά με το αυτοκίνητο έπιανε σε πολλά σημεία. Πολύ καλή φάση.

 

4g με το S4...πρεπει να εχεις download speed απο 30Mb/s μεχρι 50Mb/s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από σήμερα μπήκε κι εμένα σε 4g της Vodafone και πάει σφαίρα. Ορίστε η σύγκριση στο γραφείο μου 4g και WI-FI... (Η πρώτη φωτό είναι με 4g και η δεύτερη με wi-fi!!!!)

Επίσης όλο το πρωί που κινήθηκα αρκετά με το αυτοκίνητο έπιανε σε πολλά σημεία. Πολύ καλή φάση.

 

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι και τα δύο ειναι με wifi?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Ηθελα να ρωτησω κατι και σορρυ αν εχει ξαναυποθει...μπορουμε να ελεγχουμε το AIR Condition με το S4 ητε με το WatchOn ειτε με καποια αλλη εφαρμογη?Το εχει καταφερει καποιος?Και αν ναι πως γινεται??ευχαριστω:D

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι και τα δύο ειναι με wifi?:blink:

Γιατί απλά συνδέθηκα ξανά σε wifi και μετά πήρα τη φωτογραφία...

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

έχω εγκαταστήσει τον Exdialer. Έχω όμως ένα πρόβλημα. Δεν "σβήνουν" οι αναπάντητες από τη μπάρα, κάθε φορά που κάνω reboot το κινητό, ο εργοστασιακός dialer μου δείχνει όσες αναπάντητες έχουν γίνει. Ακόμα και αν "δω" τις αναπάντητες με τον εργοστασιακό dialer παρόλα αυτά εξακολουθεί και μου δείχνει όλες τις αναπάντητες. Από που μπορώ να απενεργοποιήσω την εμφάνιση των αναπάντητων στη μπάρα; τουλάχιστον για τον εργοστασιακό dialer;

 

Ευχαριστώ!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω ψέματα... Προσπάθησα, προσπάθησα πολύ ο καψερός. Ομως, όπως έχω ξαναπεί, το S4 μου ασκούσε ιδιαίτερη γοητεία... Από σήμερα λοιπόν κοσμεί τα χέρια μου το σκούρο S4 του φίλου μου, αφού αποφάσισε να δοκιμάσει κάτι... μεγαλύτερο (βλ. το δικό μου NoteII), τουλάχιστον μέχρι την έλευση του NoteIII, οπότε και μάλλον θα ξανακάνουμε τραμπα τις συσκευές μας. Πριν 10 λεπτά τελείωσα το αρχικό στήσιμο του και του πέρασα μια νεα 64αρα SanDisk (ελπίζω να μην μετανιώσω την επιλογή αυτής της μάρκας). Γρήγορο το άτιμο. ΟΚ δεν εχει το χαρακτηριστικό smoothness του NoteII, αλλά προσωπικά βλέπω μηδαμινά lags, και σίγουρα όχι σε βαθμό που θα με έκανε να το σχολιάσω αρνητικά.

Πρόβλημα που έχω παρατηρήσει, αποτελεί κατα τη γνώμη μου η ερώτηση για επιλογή home launcher κάθε φορά που κάνει boot, πράγμα το οποίο δεν έκανε πριν την τελευταία αναβάθμιση firmware. Δεν βαριέσαι... Θα ζήσουμε και με αυτο μέχρι να βγει κάποιο νέο update και να το επιλύσει.

Μια και καταγράφετε όλοι εντυπώσεις απο την πρόσβαση μέσω 4G, προσωπικά έστειλα το SMS στην Vodafone, έλαβα απάντηση επιβεβαίωσης, αλλά μεταξύ Π.Φαληρου (εργασία) και Περιστερίου (σπίτι) πουθενά δεν είδα σύμβολο 4G, (μόνο Η+ και σε καποια σημεία... Ε !!!), ενώ απο ταχύτητες μόνο κάπου στην Καλλιθεα είδα 16MBPS. Στο Περιστέρι, κλασικά χάλια, με πολύ ζόρι θα δω πάνω απο 5ΜBPS :(

Edited by costasp

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! 2 ερωτησεις εχω . 1 ) πως μπορω να παρω screenshot στο samsung s4 και 2)πως μπορω να αποθηκευσω φωτο απο fb στο κινητο!! Γενικοτερα υπαρχει καποιος οδηγος για αρχαριους???
Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος η καποιο προγραμματάκι που να λέει αν ειμαστε σε δίκτυο LTE ή όχι?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχα χρονο και το χαζεψα λιγη ωρα στα public.

Τωρα που πολλοι το εχετε αρκετο χρονικο διαστημα πειτε μου βρε παιδια αξιζει κατοχος S3 να παει στο S4?

Βλεποντας το ειδα οτι καθως αλλαζα τις σελιδες του desktop ψιλο laggare.Βεβαια ειχε πολλα widget επανω και επισης δεν ξερω κατα ποσο ειχε την τελευταια αναβαθμιση.

Η μπαταρια κραταει παραπανω απ του S3?Γενικα απ το S3 και σε σχεση με τα μεχρι τωρα δεδομενα που πιστευετε πλεονεκτει?Εννοειται δεν μιλαω για τα διαφορα gestures.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος η καποιο προγραμματάκι που να λέει αν ειμαστε σε δίκτυο LTE ή όχι?

 

network signal info. free..... βαζεις το widget και σου λεει τι έχεις κάθε φορά....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! 2 ερωτησεις εχω . 1 ) πως μπορω να παρω screenshot στο samsung s4 και 2)πως μπορω να αποθηκευσω φωτο απο fb στο κινητο!! Γενικοτερα υπαρχει καποιος οδηγος για αρχαριους???

1)Κρατα πατημένα τα πλήκτρα power Button & home button για 1-2sec

Η αν έχεις την κίνηση παλάμης ενεργοποιημενη....

 

2)από την εφαρμογή φβ δεν μπορείς να αποθηκεύεις φωτογραφία. .

Ένας τρόπος είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή picsay και μετά πατάς κλικ στην φωτογραφία στο φβ που θες μενου - περισσότερα - κοινοποίηση - picsay - export -save picture to the album. ..

 

Και ο άλλος τρόπος είναι να μπεις από τον Explorer. ... που τις αποθηκεύει απευθείας. ....

Edited by Livas

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχα χρονο και το χαζεψα λιγη ωρα στα public.

Τωρα που πολλοι το εχετε αρκετο χρονικο διαστημα πειτε μου βρε παιδια αξιζει κατοχος S3 να παει στο S4?

Βλεποντας το ειδα οτι καθως αλλαζα τις σελιδες του desktop ψιλο laggare.Βεβαια ειχε πολλα widget επανω και επισης δεν ξερω κατα ποσο ειχε την τελευταια αναβαθμιση.

Η μπαταρια κραταει παραπανω απ του S3?Γενικα απ το S3 και σε σχεση με τα μεχρι τωρα δεδομενα που πιστευετε πλεονεκτει?Εννοειται δεν μιλαω για τα διαφορα gestures.

Ευχαριστω

 

Με το S3 εισαι ευχαριστημενος?

Link to comment
Share on other sites

Με το S3 εισαι ευχαριστημενος?
Γενικα ναι.Απλα οταν το φορτωσεις κανα widget παραπανω ψιλο κρεμαει.Και λιγη αναμονη παραπανω αμα ειχε καλα θα ταν...
Link to comment
Share on other sites

network signal info. free..... βαζεις το widget και σου λεει τι έχεις κάθε φορά....

 

ok το κατέβασα. στο mobile signal μου βγάζει phone type gsm, kai net.type: EDGE (220 kb/s)

λογικά αν είχα διαθέσιμο LTE θα μου έβγαζε net.type: lta έτσι? ή μήπως και στο phone type?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση εχω το s4 και εχω ενεργοποιησει το 4g . Αλλα μεσα στο κινητο δεν μου λεει να επιλεξω το lte . Υπαρχει καποια λυση ? Το λεω αυτο για ενας φιλος μου εχει το s3 lte και του το εχει σαν επιλογη .
:p
Link to comment
Share on other sites

:!: Λοιπόν, φίλοι και φίλες...

 

Από αύριο, ξεκινάει η εμπορική διάθεση του 4G στο δίκτυο της Vodafone, όπου είναι ενεργό αυτή τη στιγμή. Και δε θα είναι σε λίγα μέρη! Ενδεικτικά να πω πως στο 80% τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης υπάρχει κάλυψη! :)

 

Σαν χαρούμενοι κάτοχοι του S4, όταν το αγοράσαμε και πήγαμε να δούμε τις ρυθμίσεις δικτύου, ξενερώσαμε βλέποντας ως στην επιλογή δικτύου είχαμε μόνο GSM/WCDMA (αυτόματη σύνδεση), Μόνο GSM, και Μόνο WCDMA. Εκεί κάπου είναι που σου γυρνάνε τα μυαλά, και λες "****το, έχω 730€ κινητό, υποτίθεται πως θέλω να έχω 4G, και δε μπορώ;" Πολλοί θα ακούσετε να σας λένε να αγοράσετε νέες κάρτες σιμ για να έχετε 4G. Αν η κάρτα σας δεν έχει πρόβλημα και δεν είναι παλαιότερης τεχνολογίας, ή αν το SIM Serial δεν ξεκινάει από 8930-0500-2012, αλλά 2002, 2003, 2001, θα χρειαστείτε νέα κάρτα. Οι υπόλοιποι, πρέπει να κάνετε το εξής ΠΑΡΑ πολύ απλό για να μπορέσετε να έχετε κάλυψη. ΔΕΝ έχει να κάνει με το δίκτυο, το δίκτυο θα ενεργοποιηθεί από αύριο (άντε, αν όχι αύριο, μεθαύριο...). Στη συσκευή είναι όλο το θέμα...

 

1. Πηγαίνετε στις κλήσεις

2. Πατάτε *#0011# για να μπείτε στο ServiceMode (το παλιότερο *#197328640# από τα S, S2, S3 και τα υπόλοιπα Galaxy).

3. Πατάτε το αριστερό πλήκρτο από το Home (Pop-up menu), και από το μενού επιλέγετε το BACK.

4. Δε θα δείτε καμία διαφορά στην οθόνη. Πατήστε τώρα το αριστερό πάλι, και από το μενού επιλέξτε το KEY INPUT. Στο παραθυράκι που ανοίγει γράψτε 3, και πατήστε ΟΚ.

5. Περιμέμενετε 4-5 δευτερόλεπτα να φορτώσει η οθόνη.

6. Από το μενού που έχει ανοίξει, πατήστε στο [5] PREF MODE Set

7. Αν στο NOW: xxxxx όπου xxxxxx λέει GSM_WCDMA_ONLY, πατήστε στο [2] GWL (GSM_WCDMA_LTE εν συντομία...). Αν όπου xxxxxx λέει GWL, πατήστε το δεξί πλήκτρο επιλογής (back touch key) και βγείτε στην κεντρική οθόνη.

8. Θα πετάξει μια νέα οθόνη όπου θα λέει GWL! PLZ REBOOT

9. Πατήστε το αριστερό πάλι, και επιλέξστε το 1ο που γράφει END

10. Κάντε μια επανεκκίνηση στη συσκευή σας, και μεγειά το 4G στο κινητό σας :)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οταν θα μπείτε στις επιλογές δικτύου που είπα και παραπάνω, θα δείτε να γράφει πάλι GSM/WCDMA (αυτόματη σύνδεση), κλπ κλπ. ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ LTE! Αυτό δεν επηρεάζει σε κάτι, αφού ήδη θα το έχετε ρυθμίσει μέσω του Service Menu ώστε να έχετε και 2G και 3G και 4G, ανάλογα της κάλυψης του σήματος! Αν βαρεθείτε το 4G και θέλετε να το απενεργοποιήσετε ΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ (και όχι στη σύνδεσή σας), θα πάτε στις επιλογές δικτύου, διαλέξτε πχ. το ΜΟΝΟ GSM, και μετά πάλι το GSM/WCDMA (αυτόματη σύνδεση), για να έχετε επιλογή ΜΟΝΟ ανάμεσα σε 2G και 3G. Αν θέλετε να απενεργοποιήσετε το 4G στη γραμμή σας, απευθυνθείτε στο κοντινότερο κατάστημα της Vodafone, στο 1399 για τους εταιρικούς, ή στο 13830 για τους πελάτες λιανικής!

 

Σε περίπτωση που ΔΕΝ σας έρθει μήνυμα πως έχει ενεργοποιηθεί το 4G δίκτυο στη σύνδεσή σας, ρωτήστε γιατί!

 

Για ό,τι άλλο θέλετε, είμαι στα διάθεσή σας :) :!:

 

Καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση εχω το s4 και εχω ενεργοποιησει το 4g . Αλλα μεσα στο κινητο δεν μου λεει να επιλεξω το lte . Υπαρχει καποια λυση ? Το λεω αυτο για ενας φιλος μου εχει το s3 lte και του το εχει σαν επιλογη .

 

Το ίδιο πρόβλημα και εδώ, και η παραπάνω λύση του Αριστείδη δεν λειτουργει.

 

Να φανταστώ πως έχεις και εσύ Vodafone Sim μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ναι.Απλα οταν το φορτωσεις κανα widget παραπανω ψιλο κρεμαει.Και λιγη αναμονη παραπανω αμα ειχε καλα θα ταν...

 

Αυτο που βιωνεις τωρα....πολλαπλασιασε το Χ 3.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώθηκε το Galaxy S4 LTE Advanced στην Κορέα με τον Snapdragon 800 και με υποστύριξη της μπάντας 3 που είναι για Ελλάδα.

Καλό ξενέρωμα στους αγοραστές του απλού S4 μαζί και εμένα. Μας έπιασε κότσο η Samsung.

 

http://www.androidpolice.com/2013/06/19/japanese-blog-stumbles-on-user-manual-for-galaxy-s4-lte-advanced-confirms-snapdragon-800-chip/

 

Ακόμα και αν δεν κυκλοφορήσει Ευρώπη το συγκεκριμένο μοντέλο είναι πλήρης συμβατό με τα Ελληνικά δίκτυα 4G και επίσης μπορεί κάποιος να το παραγγείλει από έξω.

 

Ξέρει η Samsung τι κάνει σου λέει θα τους πασάρω τον Snapdragon 600 για αρχή και μετά κάνω και μια αναβάθμιση επεξεργαστή να δω τι ακόμα θα τσιμπήσω.

Μου θυμίζει μετάβαση απο Iphone 4 σε Ιphone 4S. :lol::lol:

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώθηκε το Galaxy S4 LTE Advanced στην Κορέα με τον Snapdragon 800 και με υποστύριξη της μπάντας 3 που είναι για Ελλάδα.

Καλό ξενέρωμα στους αγοραστές του απλού S4 μαζί και εμένα. Μας έπιασε κότσο η Samsung.

 

http://www.androidpolice.com/2013/06/19/japanese-blog-stumbles-on-user-manual-for-galaxy-s4-lte-advanced-confirms-snapdragon-800-chip/

 

Ακόμα και αν δεν κυκλοφορήσει Ευρώπη το συγκεκριμένο μοντέλο είναι πλήρης συμβατό με τα Ελληνικά δίκτυα και επίσης μπορεί κάποιος να το παραγγείλει από έξω.

 

Ξέρει η Samsung τι κάνει σου λέει θα τους πασάρω τον Snapdragon 600 για αρχή και μετά κάνω και μια αναβάθμιση επεξεργαστή να δω τι ακόμα θα τσιμπήσω.

Μου θυμίζει μετάβαση απο Iphone 4 σε Ιphone 4S. :lol::lol:

 

To χει ξεσκισει η samsung φετος... Ειναι γεγονος αυτο...:mad:

Link to comment
Share on other sites

To χει ξεσκισει η samsung φετος... Ειναι γεγονος αυτο...:mad:

 

Ενώ πέρυσι που είχε πάλι δύο modules για την κάμερα στο S3 και μετά έβγαλε και το LTE με 2G ram..Κάθε χρόνο τα ίδια γίνονται! Εγώ πάντως το πήρα απόφαση κι από βδομάδα πάω για S4. Κάθε μέρα που περνάει όλο και κάτι ακούγεται και στο τέλος όλο είσαι στο περίμενε.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώθηκε το Galaxy S4 LTE Advanced στην Κορέα με τον Snapdragon 800 και με υποστύριξη της μπάντας 3 που είναι για Ελλάδα.

Καλό ξενέρωμα στους αγοραστές του απλού S4 μαζί και εμένα. Μας έπιασε κότσο η Samsung.

 

http://www.androidpolice.com/2013/06/19/japanese-blog-stumbles-on-user-manual-for-galaxy-s4-lte-advanced-confirms-snapdragon-800-chip/

 

Ακόμα και αν δεν κυκλοφορήσει Ευρώπη το συγκεκριμένο μοντέλο είναι πλήρης συμβατό με τα Ελληνικά δίκτυα 4G και επίσης μπορεί κάποιος να το παραγγείλει από έξω.

 

Ξέρει η Samsung τι κάνει σου λέει θα τους πασάρω τον Snapdragon 600 για αρχή και μετά κάνω και μια αναβάθμιση επεξεργαστή να δω τι ακόμα θα τσιμπήσω.

Μου θυμίζει μετάβαση απο Iphone 4 σε Ιphone 4S. :lol::lol:

 

Να δείτε που θα κυκλοφορήσει Ευρώπη κανονικότατα, όπως έγινε και με το S3 LTE. Πάλι στην αναμονή;άμα αντέξουμε...γιατί ήδη με "τρώνε" τα χέρια μου για παραγγελία του S4...

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εταιρείες στη χώρα παραγωγής κυκλοφορούν μοντέλα που "φυσάνε" τουλάχιστον η Samsung πάντα το έκανε και όχι μόνο σε smartphone....αλλά επίσης είναι πολύ πιο ακριβά και δεν έχουν εγγύηση :p
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ενώ πέρυσι που είχε πάλι δύο modules για την κάμερα στο S3 και μετά έβγαλε και το LTE με 2G ram..Κάθε χρόνο τα ίδια γίνονται! Εγώ πάντως το πήρα απόφαση κι από βδομάδα πάω για S4. Κάθε μέρα που περνάει όλο και κάτι ακούγεται και στο τέλος όλο είσαι στο περίμενε.

 

Ναι σωστα... Απλα περυσι δεν ειχα παρει το s3 οποτε δεν με ενοιαζε!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...