Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτηση

Εχω κανει nandroid backup πριν μια εβδομαδα με την ΜΕ2.

Σημερα εκανα hard reset κι εβαλα την καινουρια MEA.

Αμα κανω restore to backup...θα επανελθουν μονο τα δεδομενα η και η παλια ROM?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σορρυ ρε παιδία και συγνώμη για την "χαζή" ερωτησή μου αλλα το Samsung I9505 Galaxy S4 LTE 16GB 4G, τι διαφορά έχει απο το samsung galaxy s4 16 gb?γιατί ενδιαφέρομαι να το πάρω έστειλα εμαιλ και το ζήτησα σαν samsung galaxy s4 16 gb και μου λένε έχουμε αυτό Samsung I9505 Galaxy S 4 LTE 16GB, 4G και λέω ποιά η διαφορά?

 

Το 9505 που σου είπαν είναι ένα από τα δύο μοντέλα του s4 που κυκλοφορούν. Το άλλο είναι το 9500 αλλά δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλάδα. Η διαφορά τους είναι στον επεξεργαστή (και των δύο είναι τούμπανο) και το ότι το 9505 υποστηρίζει 4g ενώ το 9500 όχι.

Link to comment
Share on other sites

Improvements and fixes in the new Software Update:

-New Camera firmware

-Smearing issue has been fixed (Purple effect while scrolling)

-Smart Pause Toggle

-Move Apps to SD Card

-HDR Video (Can record HDR video)

-Semi-transparent status bar

-New Icons in Settings

-Secure boot status (About Phone)

-Increase legibility (Display) (New feature)

Αυτό τώρα το

-Increase legibility (Display) (New feature)

Τι είναι νέα ρύθμιση; Που δρα φωτεινότητα, sharpening ?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση

Εχω κανει nandroid backup πριν μια εβδομαδα με την ΜΕ2.

Σημερα εκανα hard reset κι εβαλα την καινουρια MEA.

Αμα κανω restore to backup...θα επανελθουν μονο τα δεδομενα η και η παλια ROM?

Και η παλια ROM, το τηλέφωνο θα γίνει ακριβώς όπως ήταν όταν πήρες το backup.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρα το

-Increase legibility (Display) (New feature)

Τι είναι νέα ρύθμιση; Που δρα φωτεινότητα, sharpening ?

 

Έχει να κάνει με την φωτεινότητα και την αναγνωσιμότητα της οθόνης κάτω από δύσκολες συνθήκες (πολύ καλά νέα).

Που σημαίνει ότι η Samsung άκουσε και διόρθωσε αρκετά πράγματα.... μπράβο της.

Πιστεύω ότι μετά από λίγες αναβαθμίσεις το κινητό δεν θα παίζεται :D

Άντε να την δοκιμάσω και εγώ... έλεγα να περιμένω την bobcat η τηνomega αλλά μάλλον θα αργήσουν και δεν κρατιέμαι με όλα αυτά που διαβάζω :rolleyes:

Edited by virland
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανουμε γερμανικο χωρις ροοτ μετα θα περνει τις αναβαθμισεις κανονικα ?το κοντερ θα γραψει;δεν το εχω ξανακανει αυτο σορυ.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα σημερα το s4 και προσπαθω να μπω σε download mode αλλα δεν μπορω.

Παταω volume down+home button+power

Ξερει καποιος κάτι;

Από κλειστό ... volume down + power αρκεί .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...μια ερώτηση...σε S4 παραεισαγωγής σε μεγάλα updates χάνονται τα ελληνικά?? και αν ναι πώς επανέρχονται???

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν χανονται (εκτος των συσκευων που προερχονται απο ασια, οποτε δεν ειχανε ετσι κι αλλιως ελληνικα). Ολες οι συσκευες απο ευρωπη, εχουνε και την επιλογη ελληνικων για μενου και πληκτρολογιο.

 

Εγω εχω συσκευη απο Γερμανια, eειχε κανονικα ελληνικα, και χθες εκανα και το update κανονικα, και φυσικα εχει παλι ελληνικα.

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πεστε μου πως να κάνω αναβάθμιση βήμα βήμα αν δεν σας κανει κόπο γιατι είμαι αρχάριος Αν περιμένω θα μπορω να την κάνω απο το τηλέφωνο ; Πρεπει να επαναφερω μετα επαφές εφαρμογές κτλ ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Παρότι επιμένω (ακόμα) στο NoteII, αν και γλυκοκοιτάω το S4, έχω έναν φίλο που ΔΕΝ είναι (ο αδαής) μέλος του forum και με βομβαρδίζει με ερωτήσεις. Δυστυχώς δεν έχω απαντήσεις για όλα, οπότε σας μεταφέρω την πιο πρόσφατη απορία του: στην notification bar, όταν τραβάς κάτω το "menu" με τα toggles, δεν θα έπρεπε δίπλα από την ώρα στην αριστερή γωνία να εμφανίζεται και η ημερομηνία (τουλάχιστον έτσι γίνεται στο Note μου)? Ε, λοιπόν στη συσκευή του, απλά δεν... Επίσης, έχει δοκιμάσει τα πάντα για να παρουσιαστεί η ημερομηνία και στην lockscreen (αλλαγή μεγέθους ρολογιού, on-off widgets, restart, αλλαγή wallpaper, εφάνιση/απόκρυψη στοιχείων κατόχου κλπ.), όμως ούτε αυτό έχει καταφέρει. Καμία πρόταση?

ΥΓ: η συσκευή είναι ιταλικής προέλευσης, unrooted και εντελώς stock

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πεστε μου πως να κάνω αναβάθμιση βήμα βήμα αν δεν σας κανει κόπο γιατι είμαι αρχάριος Αν περιμένω θα μπορω να την κάνω απο το τηλέφωνο ; Πρεπει να επαναφερω μετα επαφές εφαρμογές κτλ ;

 

Πιό απλό δεν γίνεται με αυτόν τον οδηγό.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=363603

 

Για επαφές κτλ αν έχεις επιλέξει συγχρονισμό με το gmail σου ,με το που το βαλεις όταν περάσεις το νέο firmware θα σου ξαναπεράσει τις επαφές.Στον συγχρονισμό επίσης είναι και το market και θα βρείς εκεί όλες τις εφαρμογές σου να τις ξανακατεβάσεις.(συνήθως σου ζητάει να ανοίξεις και να συνδεθείς σε wifi και τις κατεβάζει αυτόματα ξανά.)Απλά έτσι θα πρέπει να το ξαναστήσεις από την αρχή και δεν θα έχεις τα δεδομένα από τις εφαρμογές σου.

Για μυνήματα και κλήσεις κατέβασε το sms backup,βαλε το gmail σου,κάνε back up και είσαι έτοιμος.Μόλις περάσεις το νέο firmware ξανακατέβασε την εφαρμογή,βάλε email και πάτα restore και θα σου επαναφέρει μυνήματα και κλήσεις.

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

 

Chrome browsing του δικου μου Note 2 (stok rom adam kernel στα 1600Ghz ) vs Galaxy S4 I9505 (all stok 1900 Ghz) του Stratos

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, όποιος μπορεί να βοηθήσει; Έχω παρατηρήσει ότι το airview και η κλήση βάζοντας το τηλέφωνο στο αυτί δεν λειτουργεί σε όλες τις επαφές. Υπάρχει λόγος;

Ρώτησα στην εξυπηρέτηση και μου είπε 1. Να ξαναγράψω την επαφή και να δω 2. Αν δεν φτιάξει να κάνω reset!

Έκανα το πρώτο και δεν έστρωσε και φυσικά θέλω να αποφύγω το reset!

Περιμένω και άλλη απάντηση από αυτούς, απλά στο ενδιάμεσο αν κάποιος ξέρει να μου πει!

 

(Επίσης, δεν λειτουργεί το view by στον τηλεφωνικό κατάλογο. Το έβαζα να δείχνει μόνο κλήσεις και μετά από λίγο από μόνο του εμφάνιζε και τα μηνύματα. Μου είπαν ότι θα γίνει update!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Παρότι επιμένω (ακόμα) στο NoteII, αν και γλυκοκοιτάω το S4, έχω έναν φίλο που ΔΕΝ είναι (ο αδαής) μέλος του forum και με βομβαρδίζει με ερωτήσεις. Δυστυχώς δεν έχω απαντήσεις για όλα, οπότε σας μεταφέρω την πιο πρόσφατη απορία του: στην notification bar, όταν τραβάς κάτω το "menu" με τα toggles, δεν θα έπρεπε δίπλα από την ώρα στην αριστερή γωνία να εμφανίζεται και η ημερομηνία (τουλάχιστον έτσι γίνεται στο Note μου)? Ε, λοιπόν στη συσκευή του, απλά δεν... Επίσης, έχει δοκιμάσει τα πάντα για να παρουσιαστεί η ημερομηνία και στην lockscreen (αλλαγή μεγέθους ρολογιού, on-off widgets, restart, αλλαγή wallpaper, εφάνιση/απόκρυψη στοιχείων κατόχου κλπ.), όμως ούτε αυτό έχει καταφέρει. Καμία πρόταση?

ΥΓ: η συσκευή είναι ιταλικής προέλευσης, unrooted και εντελώς stock

1.-Στο δικό μου S4 δίπλα στην ωρα εμφανιζεται η ημερομηνια.

2.-Στις ρυθμισεις>κλειδωμα οθονης>widget οθονης κλειδωματος , κατω απο το Μεγεθος ρολογιου

δεν εχει επιλογη Εμφανιση ημερομηνιας για να την επιλεξεις ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κανείς πώς με αγορά από το εξωτερικό (Ευρώπη φυσικά) μπορούμε να δικαιολογήσουμε το ΦΠΑ στην Ελλάδα ας μου στείλει ένα pm. Προφανώς έχω εταιρικό ΑΦΜ και δικαιολογώ τέτοιες αγορές αλλά μέχρι τώρα προσκόμιζα ελληνικά παραστατικά.

Παρακαλώ να μεταφερθεί στο νήμα διαθεσιμότητα. Ευχαριστώ

Edited by Cadfael
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κανείς πώς με αγορά από το εξωτερικό (Ευρώπη φυσικά) μπορούμε να δικαιολογήσουμε το ΦΠΑ στην Ελλάδα ας μου στείλει ένα pm. Προφανώς έχω εταιρικό ΑΦΜ και δικαιολογώ τέτοιες αγορές αλλά μέχρι τώρα προσκόμιζα ελληνικά παραστατικά.

Δεν έχεις λογιστή?

Πιστεύω πως ειναι καλύτερα να ρωτήσεις αυτόν ...ετσι δεν είναι?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα επειδή κάποιοι φίλοι έχουν αναφέρει ότι το έχουν κάνει. Προφανώς και θα το επιβεβαιώσω μετά με κάποιον λογιστή;)
Link to comment
Share on other sites

1.-Στο δικό μου S4 δίπλα στην ωρα εμφανιζεται η ημερομηνια.

2.-Στις ρυθμισεις>κλειδωμα οθονης>widget οθονης κλειδωματος , κατω απο το Μεγεθος ρολογιου

δεν εχει επιλογη Εμφανιση ημερομηνιας για να την επιλεξεις ;

1. Στο δικό του όχι, το έχω μπροστά μου και το κοιτάω...

2. Έχει επιλογή! Είτε την επιλέξεις, είτε όχι, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο :blink: ! Απλά, δεν εμφανίζεται... :!:

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το s4 μου. Ξενερωσα λιγακι γιατι ενω μου παν οτι ειναι γερμανικο απ οτι βλεπω τα γραμματα στο βιβλιαρακι μονο γερμανικο δεν ειναι. Πως ακριβως μπορω να δω τι λογισμικο εχει? Σε MDM τελειωνει...
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το s4 μου. Ξενερωσα λιγακι γιατι ενω μου παν οτι ειναι γερμανικο απ οτι βλεπω τα γραμματα στο βιβλιαρακι μονο γερμανικο δεν ειναι. Πως ακριβως μπορω να δω τι λογισμικο εχει? Σε MDM τελειωνει...

δες εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=365151

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο....Αν αλλαξω μεσω Odin το firmware πχ σε γερμανικο (που παυει να ισχυει η εγγυηση) και μετα το ξανα αλλαξω στο αρχικο του ξαναισχυει η εγγυηση??
Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με την φωτεινότητα και την αναγνωσιμότητα της οθόνης κάτω από δύσκολες συνθήκες (πολύ καλά νέα).

Που σημαίνει ότι η Samsung άκουσε και διόρθωσε αρκετά πράγματα.... μπράβο της.

Πιστεύω ότι μετά από λίγες αναβαθμίσεις το κινητό δεν θα παίζεται :D

Άντε να την δοκιμάσω και εγώ... έλεγα να περιμένω την bobcat η τηνomega αλλά μάλλον θα αργήσουν και δεν κρατιέμαι με όλα αυτά που διαβάζω :rolleyes:

 

Increases clarity text

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ το update. Όλα καλά μέσω kies . Δεν μου έχασε τίποτα απολύτως. Όταν άνοιξε όλα ήταν όπως πριν. Πήρε αρκετή ώρα πάντως. Δεν βλέπω κάποια αισθητή διαφορά αλλά σε αυτό ίσως οφείλεται στο ότι δεν είχα ούτε πριν το παραμικρό πρόβλημα με λαγκ - υπερθέρμανση κτλ.

Αυτό που με φτιάχνει πιο πολύ είναι η δυνατότητα να βάζεις εφαρμογές στην sd μιας και περιμένω από μέρα σε μέρα την κάρτα

Μου αρέσει πολύ ότι πάνω ή μετά με μπαταρία ώρα κτλ είναι διάφανο πλέον

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...