Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H υποστήριξη, μαζί με την οθόνη και την επεξεργαστική ισχύ είναι τα σημαντικότερα aspects για μένα.

Να πω πως δεν έχω χειριστεί σχεδόν ποτέ μου android τηλέφωνο (και γενικότερα ελάχιστα smartphones κι αυτά φίλων).

Οπότε και S3 να πάρω που λέει ο λόγος θα είμαι πολύ παραπάνω απο ικανοποιημένος. Απλά θέλω κάτι που να με κρατήσει στα σίγουρα 2-3 χρονάκια και η υποστήριξη με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

 

ΑΕΚαρα το i9506 στην Ελλάδα μάλλον δύσκολο να το δούμε! όμως στην Ευρώπη (άρα θα μπορείς να το φέρεις μόνος σου Amazon κ.α) και θα έχεις και εγγύηση από Οκτώβριο+, στα ίδια χρήματα!??? αεκαρα με lte-a και 32gb καταλαβαίνεις πώς δε γίνεται!!! Οι διαφορές των δύο επεξεργαστών είναι ανύπαρκτες σε καθημερινή χρήση! Εκτός εάν το μόνο που θες είναι να τρέχεις το an tutu!!! να ξέρεις ότι αυτό το 27000 score στο επόμενο firmware update θα γίνει 24000! Για 3 χρόνια δε ξέρω αλλά 2 θα είσαι κομπλέ. Αλλάζω κάθε χρόνο κινητό είναι η πρώτη φορά που τους τρεις μήνες που το έχω (i9505) δεν έχω ούτε μισό παράπονο!!! ΑΕΚ μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!!Σημερινος κατοχος s4.Μερικες αποριουλες.

1)Αργει και σε σας να φορτωσει το widget καιρου μετα το κλεισιμο εφαρμογης;

2)Ποια εφαρμογη χρησιμοποιειτε για θερμοκρασια περιβαλλοντος που να ειναι αξιοπιστη;

3)Για να βλεπω φλας σελιδες κατεβαζω το apk του flash οπως στο s3 η εδω ειναι αλλιως;

4)Για ρουτ ποια μεθοδο προτεινετε;Υπαρχει καποια με την οποια να μην καταγραφει στον counter και να γινεται ευκολα unroot?

5)Ειχα 50gb στο dropbox λογω του s3 τωρα θα προστεθουν αλλα 50;

6)Πως οριζω που θα εγκαθισταντε οι εφαρμογες;Επισης πως βλεπω ποιες ειναι στο τηλ και ποιες στην καρτα;

7)Μου κανει ενα προβλημα που εκανε και το S3.Οταν παω να δω τη γκαλερι των φωτο σε χαρτη δηλ ανα τοποθεσια πανω στο χαρτη μου βγαζει με pin μονο τις φωτο που ειχα μεταφερει απ το iphone που ειχα εναμισυ χρονο πριν.Οι φωτο που τραβηχτηκαν απ το s3 και οι σημερινες απ το s4 δεν απεικονιζονται.Εννοειται που τραβαω φωτο με ενεργο το gps και τη ρυθμιση απ την καμερα για τοποθεσια.Ξερετε τι φταιει;

Παντως γενικα σε σχεση με το s3 ενα laggarisma το εχει.

Ευχαριστω πολυ

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Σημερινος κατοχος s4.Μερικες αποριουλες.

1)Αργει και σε σας να φορτωσει το widget καιρου μετα το κλεισιμο εφαρμογης;

2)Ποια εφαρμογη χρησιμοποιειτε για θερμοκρασια περιβαλλοντος που να ειναι αξιοπιστη;

3)Για να βλεπω φλας σελιδες κατεβαζω το apk του flash οπως στο s3 η εδω ειναι αλλιως;

4)Για ρουτ ποια μεθοδο προτεινετε;Υπαρχει καποια με την οποια να μην καταγραφει στον counter και να γινεται ευκολα unroot?

5)Ειχα 50gb στο dropbox λογω του s3 τωρα θα προστεθουν αλλα 50;

6)Πως οριζω που θα εγκαθισταντε οι εφαρμογες;Επισης πως βλεπω ποιες ειναι στο τηλ και ποιες στην καρτα;

7)Μου κανει ενα προβλημα που εκανε και το S3.Οταν παω να δω τη γκαλερι των φωτο σε χαρτη δηλ ανα τοποθεσια πανω στο χαρτη μου βγαζει με pin μονο τις φωτο που ειχα μεταφερει απ το iphone που ειχα εναμισυ χρονο πριν.Οι φωτο που τραβηχτηκαν απ το s3 και οι σημερινες απ το s4 δεν απεικονιζονται.Εννοειται που τραβαω φωτο με ενεργο το gps και τη ρυθμιση απ την καμερα για τοποθεσια.Ξερετε τι φταιει;

Παντως γενικα σε σχεση με το s3 ενα laggarisma το εχει.

Ευχαριστω πολυ

 

Στο πρώτο δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

 

Temperature & humidity απλά όλες αυτές για να δείξουν σωστά πρέπει να τις αφήσεις λίγο να σταθεροποιηθεί η ένδειξη.

Πάντα δείχνουν λίγο παραπάνω γιατί επηρεάζονται από την θερμοκρασία της συσκευής.

 

Για flash όπως το λες.

 

Για root θα κοιτάξεις στο πρώτο ποστ του θέματος "Βελτιώσεις και τροποποιήσεις για το S4"

 

Δεν παίρνεις περισσότερα γιγα στο dropbox. Απλά ανανεώνεται η διάρκεια.

 

Τις εφαρμογές τις στέλνεις στην κάρτα απο τις ρυθμίσεις/Διαχείριση εφαρμογών/δεύτερο tab πηγαίνεις με scrolling δεξιά.

 

Για την συλλογή δεν ξέρω δεν χρησιμοποιώ την δυνατότητα αυτή.

 

Δεν τα λες lag. Απλά όσο πάει φορτώνει περισσότερο η Samsung τις εφαρμογές της και χάνουν την σπιρτάδα τους. Αντίθετα οι εφαρμογές τρίτων ανοίγουν και πάνε σφαίρα.

Πραγματικά έχω βαρεθεί την φιλοσοφία της.

Ένα σωρό πράγματα που ελάχιστοι θα τα χρησιμοποιήσουν με αποτέλεσμα να βαραίνει κάθε δική της εφαρμογή.

Δεν φταίει το TW. Φταίει ότι προσθέτει άχρηστες δυνατότητες σε κάθε εφαρμογή και συνδέει τις εφαρμογές μεταξύ τους.

Δεν είναι λάθος κώδικας αλλά η φιλοσοφία του στησίματος.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

 

Temperature & humidity απλά όλες αυτές για να δείξουν σωστά πρέπει να τις αφήσεις λίγο να σταθεροποιηθεί η ένδειξη.

Πάντα δείχνουν λίγο παραπάνω γιατί επηρεάζονται από την θερμοκρασία της συσκευής.

 

Για flash όπως το λες.

 

Για root θα κοιτάξεις στο πρώτο ποστ του θέματος "Βελτιώσεις και τροποποιήσεις για το S4"

 

Δεν παίρνεις περισσότερα γιγα στο dropbox. Απλά ανανεώνεται η διάρκεια.

 

Τις εφαρμογές τις στέλνεις στην κάρτα απο τις ρυθμίσεις/Διαχείριση εφαρμογών/δεύτερο tab πηγαίνεις με scrolling δεξιά.

 

Για την συλλογή δεν ξέρω δεν χρησιμοποιώ την δυνατότητα αυτή.

 

Δεν τα λες lag. Απλά όσο πάει φορτώνει περισσότερο η Samsung τις εφαρμογές της και χάνουν την σπιρτάδα τους. Αντίθετα οι εφαρμογές τρίτων ανοίγουν και πάνε σφαίρα.

Πραγματικά έχω βαρεθεί την φιλοσοφία της.

Ένα σωρό πράγματα που ελάχιστοι θα τα χρησιμοποιήσουν με αποτέλεσμα να βαραίνει κάθε δική της εφαρμογή.

Δεν φταίει το TW. Φταίει ότι προσθέτει άχρηστες δυνατότητες σε κάθε εφαρμογή και συνδέει τις εφαρμογές μεταξύ τους.

Δεν είναι λάθος κώδικας αλλά η φιλοσοφία του στησίματος.

Καταρχας ευχαριστω.Οσον αφορα τον καιρο εχω προς το παρον το widget του κινητου και οταν βγαινω απο καποια εφαρμογη στη lockscreen καθυστερει να φορτωσει.Αυτο εννοουσα.Μπορει να ξαναβαλω beautifull widgets οπως στο s3.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω.Οσον αφορα τον καιρο εχω προς το παρον το widget του κινητου και οταν βγαινω απο καποια εφαρμογη στη lockscreen καθυστερει να φορτωσει.Αυτο εννοουσα.Μπορει να ξαναβαλω beautifull widgets οπως στο s3.

Ευχαριστω και παλι.

 

Το έχεις στην lock screen? Δεν βάζω τον καιρό ποτέ στην lock screen και δεν ξέρω.

Στην αρχική οθόνη όμως δουλεύει μια χαρά. Κάνει βέβαια rendering αλλά μόνο όταν είσαι στην εφαρμογή της κάμερας και βγεις με back button.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Widgets HD γιατί μ αρέσει η διαφάνεια και η παραμετροποίηση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μιλησα με το service της samsung για το θεμα με την οθονη.

Επειδη ειμαι σε διακοπες δεν μπορεσα να παω απο εκει οποτε μου ζητησαν να το περιγραψω.

Μου ειπαν οτι ειχαν καποιες αναφορες για καποια θεματα στις οθονες καποιων s4 χωρις να μου διευκρινιζουν τι ακριβως θεματα ηταν αυτα κ αν τελικα αλλαξαν τα πανελ -παρολο που ρωτησα δυο φορες-.

Για να μη τα πολυλογω μου ειπε ο τεχνικος να του στειλω φωτογραφια αν μπορω με το προβλημα για να δουν περι τινος προκειται, τονιζοντας μου φυσικα οτι το αν θα το αλλαξουν θα κριθει απο αυτο που θα δουν οταν ελεγξουν απο κοντα το τηλεφωνο.

Τελος παντων επειδη δεν ειχα pc μαζι του εστειλα ενα λινκ απ το xda.

Το βαζω και εδω.

Στο post 19 εχει και φωτογραφιες .

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2307535&page=2

 

 

Εγω τωρα καταλαβα τι προβλημα εχεις.. Νομιζα οτι ελεγες για τη ροζουλι αποχρωση που παιρνουν τα γραμματα (γενικα το λευκο τελος παντων) οταν χαμηλωνεις τη φωτεινοτητα.

Αυτο ειναι σοβαρο φιλε... Κατευθειαν μολις γυρισεις πηγαινε το.

Μια ερωτηση... Αυτο ειναι το galaxy που πηρες απο εμενα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα καταλαβα τι προβλημα εχεις.. Νομιζα οτι ελεγες για τη ροζουλι αποχρωση που παιρνουν τα γραμματα (γενικα το λευκο τελος παντων) οταν χαμηλωνεις τη φωτεινοτητα.

Αυτο ειναι σοβαρο φιλε... Κατευθειαν μολις γυρισεις πηγαινε το.

Μια ερωτηση... Αυτο ειναι το galaxy που πηρες απο εμενα?

 

Οχι Leon... Το δικο σου (δυστυχως για μενα) προοριζοταν για τον ξαδερφο μου. Το τσεκαρα εχθες και ειναι μια χαρα.

Εννοειται πως θα παω κατευθειαν στο σερβις μολις γυρισω Αθηνα. Ηδη εχω μιλησει μαζι τους.

Το προβλημα ειναι οτι δεν το ειδα εξ αρχης για να το αλλαξω μεσα στο DOA. Θα ορκιζομουν οτι προβλημα δεν υπηρχε οταν πηρα το τηλεφωνο γιατι το τσεκαρα κιολας. Επειδη παντα με τις amoled ειχα τα θεματα μου, αυτη τη φορα την τεσταρα παντου. Και ηταν ολα μια χαρα μεχρι που μια ωραια μερα γυρισα για να γραψω μηνυμα σε landscape mode. Ε... Το μισο πληκτρολογιο ειχε green tint.

Link to comment
Share on other sites

Κερνελ είναι ο πυρήνας του συστήματος, υπάρχουν custom kernels που επιτρέπουν σε κάποιες λειτουργίες παραπάνω κτλ.. Θα πρέπει να περάσεις μια custom recovery και στην συνέχεια τον Adam kernel με install zip από recovery..

Για το πρώτο δες οδηγίες στον οδηγό root του S4.

Τον κερνελ κατέβασε από το link εδω και διάβασε να καταλάβεις τι κάνει (στο changelog 1.3.1 γράφει την προσθήκη του usb otg)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264454

 

Αν δεν είσαι σίγουρος για όλα αυτά καλύτερα μην βιαστείς.. Επίσης σιγουρέψου ότι έχεις το i9505 ;)

 

Τελικά πέρασα το Adam kernel με clockworkmod recovery, αλλά ακόμη δεν μπορεί να διαβάσει NTFS στικάκια και επι πλέον μου βγάζει διαρκώς μια ειδοποιήση πως μια εφαρμογή επιχειρεί να αποκτήσει πρόσβαση στο σύστημα, κάντε επανεκκίνηση. Όσες φορές και να κάνω επανεκκίνηση δεν λύνεται το θέμα και συνεχίζει να εμφανίζεται η ειδοποίηση.

Κάπου είχα διαβάσει το ίδιο πρόβλημα και από κάποιον άλλον, αλλά δεν κατάφερα να το βρώ στο forum.

Αν ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί. Μήπως αν περάσω αλλο kernel?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα το Adam kernel με clockworkmod recovery, αλλά ακόμη δεν μπορεί να διαβάσει NTFS στικάκια και επι πλέον μου βγάζει διαρκώς μια ειδοποιήση πως μια εφαρμογή επιχειρεί να αποκτήσει πρόσβαση στο σύστημα, κάντε επανεκκίνηση. Όσες φορές και να κάνω επανεκκίνηση δεν λύνεται το θέμα και συνεχίζει να εμφανίζεται η ειδοποίηση.

Κάπου είχα διαβάσει το ίδιο πρόβλημα και από κάποιον άλλον, αλλά δεν κατάφερα να το βρώ στο forum.

Αν ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί. Μήπως αν περάσω αλλο kernel?

 

To delete the message, do the following:

1) Use RootExplorer or similar and mounted SYSTEM as WRITABLE.

2) Go to: / data / data / and searchcom.sec.knox.seandroid and rename 1.knox.seandroid or whatever you likedo the same with com.sec.knox.store

3) Go to: / system / app / and delete: KNOXAgentk. apk, KNOXStore.apk,4) Restart the phone

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπερδευτει που ακριβως βλεπω απο ποια χωρα ειναι το τηλεφωνο?Μου ειπε ο τυπος οτι ειναι Γερμανικο αλλα θελω και να το τσεκαρω.Στον αριθμο κατασκευης εχει jdq39.i905xxubmga και δεν μπορω να βρω που αντιστοιχει.
Link to comment
Share on other sites

To delete the message, do the following:

1) Use RootExplorer or similar and mounted SYSTEM as WRITABLE.

2) Go to: / data / data / and searchcom.sec.knox.seandroid and rename 1.knox.seandroid or whatever you likedo the same with com.sec.knox.store

3) Go to: / system / app / and delete: KNOXAgentk. apk, KNOXStore.apk,4) Restart the phone

 

Δεν βρίσκω πουθενά το / data / data / com.sec.knox.seandroid. Ούτε το com.sec.knox.store.

Στον φάκελλο android/data/ που υπάρχουν παρόμοια αρχεία com.sec....δεν βρίσκω κάτι.

Ουτε τον φάκελλο system βρίσκω.

Αν βάλω άλλον kernel θα λυθεί το πρόβλημα ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω πουθενά το / data / data / com.sec.knox.seandroid. Ούτε το com.sec.knox.store.

Στον φάκελλο android/data/ που υπάρχουν παρόμοια αρχεία com.sec....δεν βρίσκω κάτι.

Ουτε τον φάκελλο system βρίσκω.

Αν βάλω άλλον kernel θα λυθεί το πρόβλημα ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εδωσες προσβαση ρουτ και πρόσβαση για να γίνει εγγράψιμο το system??!

Αλλιώς δςν θα τα δεις....

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Εδωσες προσβαση ρουτ και πρόσβαση για να γίνει εγγράψιμο το system??!

Αλλιώς δςν θα τα δεις....

 

Το έκανα στον File Manager που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Τη διαβασα ηδη αλλα δεν γινεται.

Τι εννοείς δεν γίνεται ,ποιο ειναι το πρόβλημα ?:confused:

Μπες σε stοck recovery και θα μπορέσεις να δεις το csc ώστε να μάθεις για ποια χωρά προορίζεται ,όπως και με ενα τηλέφωνο στην samsung δίνοντας το imei της συσκευής σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα στον File Manager που έχω.

 

Root Explorel ή Solid που είναι φοβερός! Θες explorer που να μπορεί να δει τα αρχεία του συστήματος(root)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα στον File Manager που έχω.

 

Δοκιμασε με root explorer or es file explore η αυτον ο που ο αναφέρει ο φίλος απο πανω τον solid..

 

Και ενεργοποίησε και τα κρυφά αρχεία για σίγουρα. ..

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Εδωσες προσβαση ρουτ και πρόσβαση για να γίνει εγγράψιμο το system??!

Αλλιώς δςν θα τα δεις....

 

Το έκανα στον File Manager που έχω.

 

Τελικά τα βρήκα και έκανα ότι μου είπες.

Εδώ και ένα τέταρτο δεν έχει ξαναβγάλει την ειδοποίηση. Ελπίζω να λύθηκε οριστικά.

 

Πληροφοριακά, αυτό ισχύει μόνο για το συγκεκριμένο kernel, ή και για άλλες παρόμοιες περιπτώσεις;

Γιατι βρήκα και το post που κάποιος άλλος ρώταγε παραπάνω (σελ 180, post #2686), που έπαθε το ίδιο μετά από kies αναβάθμιση και δεν είχε δώσει κανείς απάντηση.

Έτσι κι αλλιώς χίλια ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα βρήκα και έκανα ότι μου είπες.

Εδώ και ένα τέταρτο δεν έχει ξαναβγάλει την ειδοποίηση. Ελπίζω να λύθηκε οριστικά.

 

Πληροφοριακά, αυτό ισχύει μόνο για το συγκεκριμένο kernel, ή και για άλλες παρόμοιες περιπτώσεις;

Γιατι βρήκα και το post που κάποιος άλλος ρώταγε παραπάνω (σελ 180, post #2686), που έπαθε το ίδιο μετά από kies αναβάθμιση και δεν είχε δώσει κανείς απάντηση.

Έτσι κι αλλιώς χίλια ευχαριστώ.

 

Δεν θα στο ξανα βγαλει οτι και κερνελ να βαλεις... εκτος αν βαλεις καμια μαμα ρομ και σε περασει τα αρχεια παλι ...

Αλλα τωρα εισαι καλυμμένος. ..

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

SOS παιδια..σημερα πηρα το κινητο, πηρα στη σαμσουνγκ εδωσα το imei και μου ειπαν οτι ειναι απο τσεχια...μπαινοντας πριν λιγο στο kies, μου βγαζει οτι εχω γερμανικη εκδοση λογισμικου...πως γινεται αυτο??
Link to comment
Share on other sites

SOS παιδια..σημερα πηρα το κινητο, πηρα στη σαμσουνγκ εδωσα το imei και μου ειπαν οτι ειναι απο τσεχια...μπαινοντας πριν λιγο στο kies, μου βγαζει οτι εχω γερμανικη εκδοση λογισμικου...πως γινεται αυτο??

 

Μεταχειρισμένο το πήρες αρχικά;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...