Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την προσθήκη της νέας έκδοσης του Google services επέστρεψε η αυτονομία μου στα προ της 4.3 επίπεδα.

 

δηλαδη:what:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήγα εχθές στην smartec για να ελέγξουν την μπαταρία! Δεν είχα θέμα όπως οι άλλοι με τις made in China, απλά κάποιες φορές στο 97% μου έβγαζε φορτισμένο κι έπεφτε πολύ γρήγορα, ειδικά από το 100% στο 90%. Η μπαταρία έγραφε cell in Korea. Τελικά την αντικατέστησαν και η καινούρια είναι cell in Malaysia! Προς το παρόν όλα φαίνονται εντάξει!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη:what:

 

Δηλαδή κάτω απο 0,5 % ανα ωρα όταν η συσκευή είναι σε αναμονή με τα πάντα ανοικτά και γενικά βελτίωση παντού.

Σε επτά ώρες χρησης σήμερα το πρωί, με 1 ώρα οθόνη και μόνο 3g καθόλου wifi, κατανάλωσε 15%.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάτω απο 0,5 % ανα ωρα όταν η συσκευή είναι σε αναμονή με τα πάντα ανοικτά και γενικά βελτίωση παντού.

Σε επτά ώρες χρησης σήμερα το πρωί, με 1 ώρα οθόνη και μόνο 3g καθόλου wifi, κατανάλωσε 15%.

 

Πολύ καλά νουμερα φίλε :up::up::up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

Με την προσθήκη της νέας έκδοσης του Google services επέστρεψε η αυτονομία μου στα προ της 4.3 επίπεδα.

Πως του πέρασες τo google service;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Πως του πέρασες τo google service;

 

To έχω ανεβάσει εδώ.

http://www.liveplace.gr/mobiles/google-play-services-4-1-kai-telos-sto-battery-drain-apk-download

Link to comment
Share on other sites

 

σε 4.2.2 εχει διαφορα η αυτονομια της μπαταριας?

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Είναι για android 2.3+ αν θυμάμαι καλά. Αν είχες προβλήματα με τα Google Services να σου τρώνε χωρίς λόγο την μπαταρία, θα δεις βελτίωση ναι. Εμένα είχε καταντήσει να μου τρώει ένα 30% πριν κλείσω όλα τα locations και στρώσει, τώρα είναι πάλι στα νορμάλ επίπεδα.
Link to comment
Share on other sites

 

Αν και 4.3 είχα ένα θέμα με location services και wakelocks καμιά φορά οπότε θα το τσιμπήσω και εγώ (έχω την έκδοση 4.0), ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

(γράφει confidential πλέον όταν μπαίνεις μέσα, μάλλον δεν είναι η επίσημη αναβάθμιση αυτή έτσι? )

Link to comment
Share on other sites

Αν και 4.3 είχα ένα θέμα με location services και wakelocks καμιά φορά οπότε θα το τσιμπήσω και εγώ (έχω την έκδοση 4.0), ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

(γράφει confidential πλέον όταν μπαίνεις μέσα, μάλλον δεν είναι η επίσημη αναβάθμιση αυτή έτσι? )

 

Είναι η επίσημη απλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο σε πολύ λίγους χρήστες εμφανίζεται αυτό το confidential. (μπορείς να το δεις να αναφέρεται στο [via] που χω στο τέλος του άρθρου. Το apk είναι straight from google οπότε δεν τρέχει λόγος ανησυχίας. Δεν επηρεάζεται κάτι από αυτό που εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η επίσημη απλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο σε πολύ λίγους χρήστες εμφανίζεται αυτό το confidential. (μπορείς να το δεις να αναφέρεται στο [via] που χω στο τέλος του άρθρου. Το apk είναι straight from google οπότε δεν τρέχει λόγος ανησυχίας. Δεν επηρεάζεται κάτι από αυτό που εμφανίζει.

 

Δεν ανησυχώ βασικά έμαθα να δουλεύω με backup, λάθος μου που δεν διάβασα όλο το άρθρο.

Τις ίδιες υπηρεσίες βέβαια βλέπω να έχω, ενώ έχω τα πάντα κλειστά όσον αφορά τα δεδομένα τοποθεσίας ή τις ρυθμίσεις gps, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα δω διαφορά αλλά και πάλι σε ευχαριστώ για την ενημέρωση :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν απο την μπαταρία ειστε ευχαριστημένοι ? Προηγούμενη συσκευή το one x , ναι δεν εχει το χάλι του ειναι αλήθεια , άλλα εχω παρατηρήσει οτι με συχνή χρήση μεσα στην μέρα ιδίως οταν ειμαι στο πανεπιστήμιο οπότε μπορει να χρειαστώ την κάμερα , για τυχον σημειώσεις απο κανενα αλλο άτομο , μουσική , καμία κλήση , wifi πολύ συχνά ενεργο και δεδομένα ενεργά λόγω viber whatsup fb κλπ η μπαταρία με το ζόρι φτάνει μεχρι να φτάσω σπίτι κατα της 8.30 το βράδυ .

 

Ειναι νορμάλ τετοια κατάσταση η να αρχίσω να ψάχνομαι για battery drain και εργοστασιακες ρυθμίσεις και δεν συμμαζεύεται ?

Σημειωτέον ειμαι ροοτ και έκδοση προ 4.3 δεν θυμάμαι τώρα ποια ακριβώς .

Ευχαριστώ .

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν απο την μπαταρία ειστε ευχαριστημένοι ? Προηγούμενη συσκευή το one x , ναι δεν εχει το χάλι του ειναι αλήθεια , άλλα εχω παρατηρήσει οτι με συχνή χρήση μεσα στην μέρα ιδίως οταν ειμαι στο πανεπιστήμιο οπότε μπορει να χρειαστώ την κάμερα , για τυχον σημειώσεις απο κανενα αλλο άτομο , μουσική , καμία κλήση , wifi πολύ συχνά ενεργο και δεδομένα ενεργά λόγω viber whatsup fb κλπ η μπαταρία με το ζόρι φτάνει μεχρι να φτάσω σπίτι κατα της 8.30 το βράδυ .

 

Ειναι νορμάλ τετοια κατάσταση η να αρχίσω να ψάχνομαι για battery drain και εργοστασιακες ρυθμίσεις και δεν συμμαζεύεται ?

Σημειωτέον ειμαι ροοτ και έκδοση προ 4.3 δεν θυμάμαι τώρα ποια ακριβώς .

Ευχαριστώ .

 

Όταν η κατανάλωση προέρχεται από χρήση δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που δημιουργεί battery drain.

Αν όμως αφήνεις την συσκευή σου σε sleep mode και καταναλώνει περίεργα ποσοστά, τότε ναι θέλει ψάξιμο.

Η καμερα είναι ενεργοβόρα. Αν χρησιμοποιείς 3g για data η wifi με πολύ κακό σήμα καταναλώνει αρκετά.

 

Αφού είσαι root πάρε ένα nand backup και κάνε επαναφορά. Δες αν υπάρχει διαφορά στην κατανάλωση και αν όχι επαναφέρεις το backup σου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν απο την μπαταρία ειστε ευχαριστημένοι ? Προηγούμενη συσκευή το one x , ναι δεν εχει το χάλι του ειναι αλήθεια , άλλα εχω παρατηρήσει οτι με συχνή χρήση μεσα στην μέρα ιδίως οταν ειμαι στο πανεπιστήμιο οπότε μπορει να χρειαστώ την κάμερα , για τυχον σημειώσεις απο κανενα αλλο άτομο , μουσική , καμία κλήση , wifi πολύ συχνά ενεργο και δεδομένα ενεργά λόγω viber whatsup fb κλπ η μπαταρία με το ζόρι φτάνει μεχρι να φτάσω σπίτι κατα της 8.30 το βράδυ .

 

Ειναι νορμάλ τετοια κατάσταση η να αρχίσω να ψάχνομαι για battery drain και εργοστασιακες ρυθμίσεις και δεν συμμαζεύεται ?

Σημειωτέον ειμαι ροοτ και έκδοση προ 4.3 δεν θυμάμαι τώρα ποια ακριβώς .

Ευχαριστώ .

 

Ναι, κοίταξε να δεις. Αν 12 ώρες του αλλάζεις τα πετρέλαια πόσο περιμένεις να κρατησει? Πες μας όμως και ένα screen time, που έχεις την φωτινοτητα ή ακόμη καλύτερα δωσε μας κάποια print screen για να μπορέσουμε να μιλήσουμε συγκεκριμενα για κάτι. Έτσι γενικα, με όλα αυτά που λες ότι κανείς, μια χαρά μου ακούγεται η Μπαταρία σου.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω ενα printscreen μια απο αυτες τις μέρες μόλις γυρισω αππ το Πανεπιστήμιο να μου πείτε γνώμες

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Αν και τον τελευταιο καιρο γενικα απο μπαταρια παμε αρκετα καλα,χθες το βραδυ φρεσκοφορτισμενο, με κλειστο το wifi ΚΑΙ σε λειτουργεια πτησης (σχεδον 7 ωρες), απο 100% πηγε στο 92%....απο τα status μου λεει οτι η 'αδρανεια συσκευης'' μαλλον την εφαγε...διορθωνει με καποιο τροπο αυτο?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Αν και τον τελευταιο καιρο γενικα απο μπαταρια παμε αρκετα καλα,χθες το βραδυ φρεσκοφορτισμενο, με κλειστο το wifi ΚΑΙ σε λειτουργεια πτησης (σχεδον 7 ωρες), απο 100% πηγε στο 92%....απο τα status μου λεει οτι η 'αδρανεια συσκευης'' μαλλον την εφαγε...διορθωνει με καποιο τροπο αυτο?

 

Δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Κάτι έχει κολλήσει και τρώει την μπαταρία. Κάνε μια επανεκκίνηση και τσέκαρε το πάλι το βράδυ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δε ξερω τι φλασια εφαγε...σχεδον σε αδρανεια τρωει πιο πολυ μπαταρια απ'οτι σε χρηση.....

#Tesalat..ηδη ειχα κανει και ξανακανα ενα ρεσταρτ..

 

 

 

http://img.tapatalk.com/d/14/01/19/hy8e4yta.jpg

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δε ξερω τι φλασια εφαγε...σχεδον σε αδρανεια τρωει πιο πολυ μπαταρια απ'οτι σε χρηση.....

#Tesalat..ηδη ειχα κανει και ξανακανα ενα ρεσταρτ..

 

 

 

http://img.tapatalk.com/d/14/01/19/hy8e4yta.jpg

 

Δώσε μας screen shot και από την χρήση οθόνης.

Εγω την βλέπω φυσιολογική την κατανάλωση σου. Όταν το 50% απο το 21% που έχασες σε 12+ ώρες είναι οθόνη, σημαίνει οτι το 10.5% καταναλωθηκε απ αυτήν ενω την χρησιμοποιουσες.

Το άλλο 10,5 αν βγάλεις την χρήση κάποιων εφαρμογών μένει κάπου 6-7% που είναι φυσιολογική κατανάλωση για 12 ώρες. Δηλαδή μισό% για καθε ώρα.

Υπάρχουν διεργασίες που πραγματοποιουνται οταν ειναι κλειστή η οθόνη. Αν ηταν και τις 12 ώρες σε fly mode ναι θα ηταν πολύ.

Τωρα όμως η αδράνεια αντιστοιχεί σ ενα ποσοστό της τάξης του 5%.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, κατά γενική ομολογία ποια η διάρκεια της μπαταρίας όταν μιλάμε για ανοιχτά data/Wi-Fi όλη την ώρα και φωτεινότητα στη μέση? Μιλάμε για σχετικά έντονη χρήση browser/talk εφαρμογές κτλ, gps κτλ κλειστά.

 

Πόσες ώρες οθόνης και πόσες ώρες γενικά στο περίπου θα έπρεπε να βγάζει?

 

Ευχαριστώ εν των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου πριν 2 μήνες (4.2.2)

 

http://i40.tinypic.com/2emcr9t.png

 

http://i41.tinypic.com/308lhqd.png

 

http://i39.tinypic.com/2v9xji9.png

 

Πιστεύω οτι τα αποτελέσματα ειναι πολύ καλά για τις ώρες χρήσης.

 

Η εξ.ενέργειας περιορίζει κατα πολύ τις δυνατότητες του κινητού;

 

http://i42.tinypic.com/71h2qf.png

 

Επίσης ξέρει κανείς τι εννοεί με αυτό το ραδιόφωνο του κινητου;

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/sgs36tnhzgre6qt/Screenshot_2013-07-20-05-11-01.png

 

 

https://www.dropbox.com/s/gyy04j8bwfwsvj1/Screenshot_2013-07-20-05-11-15.png

 

Χθεσινή χρήση του κινητού με αρκετά μεγάλη χρήση λόγω μονοήμερου ταξιδιού .

πως το βλεπετε? Με παρόμοια χρήση το note 3 θα εμενε με ενα 20 30%?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

6 ωρες και 50 λεπτα οθονη ξεκινωντας το σερφαρισμα απο το 91% κ σταματησα στο 1. Απο 100% πιστευω οτι ξεπερναμε τις 7 ωρες...κ ολα αυτα με wifi και gps on συν 7 λεπτα κλήσεις με πολυ χαλια σημα (1 εως καμια γραμμη) μονο στο gsm και να τρεχουν στο παρασκηνιο fb, messenger kai viber.
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ραδιόφωνο εννοεί το modem για το σήμα της συσκευής. Πόσο έφαγε δηλαδή ψάχνοντας δίκτυο και αλλάζοντας μεταξύ των κεραιών.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...