Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως δε μπορώ να πιστέψω πως γίνεται να κρατάει 3-4 μέρες. Ακόμα και standby να είναι πιστεύω δε μπορεί να κρατήσει τόσο. Εμένα προσωπικά στην 4.2.2 μου κρατούσε μια μέρα από τις 9:00 μέχρι τις 00:00 (ενδεικτικά) αλλά να κλείνει από μπαταρία. Μετά την αναβάθμιση στην 4.3 στις ίδιες ώρες μένει ένα ποσοστό περίπου 20-30% καβάτζα. Όλα αυτά με Wi-Fi και Data ανοιχτά συνέχεια και το Bluetooth ανοιχτό από το μεσημέρι και μετά. Με αρκετή χρήση internet, εφαρμογών και κλήσεων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

3 μέρες θα μου βγάλει εμένα μόνο αν δεν ανοίξω πότε wifi η 3g και το μόνο που κάνω είναι να στέλνω SMS.
Link to comment
Share on other sites

4 μερες δεν κραταει ουτε ακομη και αν το ανοιξεις Δευτερα πρωι δεν το χρησιμοποιησεις ποτε,και πας να το δεις απλα Πεμπτη βραδυ που θα ειναι σβηστο...δεν γινονται αυτα βρε παιδια,εκτος αν τα εχετε μονο να τα καμαρωνετε. 5 μερες κραταγαν αυτα τα παλια που ειχαμε,με 2 inch οθονη - το φιδακι - ενα κομπιουτερακι και ημερολογιο. Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και ετσι φιλε μου. Με light χρηση ανετα βγαζεις 2 μερες. (Το βραδυ ομως κλειστο.) Και χωρις ουτε καν την 4.3. Με απειραχτη 422.

 

Tι εννοουμε ομως light χρηση και τι εννοουμε το βραδυ κλειστο? γιατι αν εννοει καποιος οτι πεφτει να κοιμηθει στις 12 και ξυπναει στις 10,τοτε επι 2 ειναι ενα 20ωρο κλειστο το τηλεφωνο παιδια. Αρα στα δυο 24ρα ειναι σαν να εχει δουλεψει το κινητο μια μερα και 4 ωρες (28 ωρες). Οποτε ολα σχετικα ειναι οταν λεμε οτι δουλεψε 4 και 5 μερες,αν το εχω ανοιχτο 12 ωρες και στελνω ενα μηνυμα και παιρνω μια 2λεπτη κληση,,και το βραδυ το κλεινω για 10ωρο,οκ θα κρατησει,εμεις μιλαμε για τον μεσο χρηστη ομως,στην δουλεια σου,κτλ. Επισης να ξεκαθαριστει τι ειναι η light χρηση,πως την εννοει ο καθενας.

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ισχύει για κανένα λόγο οτι η μπαταρία μπορεί να κρατήσει 4 μέρες. Εκτός κι αν έχετε κλειστά τα πάντα, με μισή φωτεινότητα και το χρησιμοποιείτε ελάχιστα. Διαφορετικά για εμένα που δεν το κλείνω ποτέ, ουτε το βάζω σε λειτουργία πτήσης, μόνιμα συνδεδεμένος σε ιντερνετ( αν δεν ειμαι σε wifi, ειμαι με δεδομένα), τέρμα φωτεινότητα, τα πάντα ανοιχτά, ολα τα gestures, 3 e-mail που ανανεώνονται κάθε 1 ώρα, γύρω στη 1 ώρα τηλεφωνήματα ημερησίως και το βράδυ έχω 40-45%. Απόλυτα ικανοποιημένος απο την μπαταρία. Δεν μπορώ να μη χαρώ στο έπακρο την συσκευή μου για να πώ οτι κρατάει 3 μέρες. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν με απογοήτευσε η συσκευή ούτε χρειάστηκε να το φορτίσω ενδιάμεσα. Απο την στιγμή που μου βγάζει άνετα μια γεμάτη μέρα, δεν θέλω κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως..

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα...Μόλις φορτίζω το κινητό και πηγαίνει στο 100% κλείνω την συσκευή και μετά από 6-7 ώρες που την ανοίγω είναι από το 100 στο 80%!εχθές το φόρτισα στο 100% και έβγαλα την μπαταρία..μετά από 6 ώρες εβαλα την μπαταρία και είχε χάσει 2%.μήπως καταλαβαίνει κανεις τι γίνετε?
Link to comment
Share on other sites

Eμενα παλι η Μπαταρια κραταει με το ζορι 1,5 μερα (με ~10 ωρες Standby το βραδυ) με : Greenify (σε ολα τα app εκτος Facebook & Swype), Power Saving Mode, Wi-fi σχεδον ολη μερα εκτος απο το βραδυ, ~2ωρες κλησεις, Ελαχιστη εως μηδαμινη Χρηση 3G...περα απο αυτο λιγο facebook & browsing, ~4-5 Ωρες Screen time...Μηπως εχει κανενα θεμα η μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κανένα θέμα δεν έχουν οι μπαταρίες μας (εκτός από τις περιπτώσεις που φουσκώνουν κτλ)! ΤΟΣΟ ΚΡΑΤΑΝΕ!! Πάρτε το χαμπάρι! Έχουμε στα χέρια μας ένα μικρό υπολογιστή. Τα laptop μας κρατάνε 2 ώρες max και μας παραξενεύει η 1,5 μέρα??? Είναι συσκευή που έχει πάνω της παναγιάς τα μάτια! Τι να κάνουμε, μέχρι να βγουν αέναες μπαταρίες θα φορτίζουμε κάθε μέρα! Αλλιώς πίσω στο ΝΟΚΙΑ με τα κουμπάκια και το φιδάκι που κρατούσε μια βδομάδα...!
Link to comment
Share on other sites

Και στο FULL oλα για να χαρειτε τα κινητα σας

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Και στο FULL oλα για να χαρειτε τα κινητα σας

 

Ρε παιδιά, κανένα θέμα δεν έχουν οι μπαταρίες μας (εκτός από τις περιπτώσεις που φουσκώνουν κτλ)! ΤΟΣΟ ΚΡΑΤΑΝΕ!! Πάρτε το χαμπάρι! Έχουμε στα χέρια μας ένα μικρό υπολογιστή. Τα laptop μας κρατάνε 2 ώρες max και μας παραξενεύει η 1,5 μέρα??? Είναι συσκευή που έχει πάνω της παναγιάς τα μάτια! Τι να κάνουμε, μέχρι να βγουν αέναες μπαταρίες θα φορτίζουμε κάθε μέρα! Αλλιώς πίσω στο ΝΟΚΙΑ με τα κουμπάκια και το φιδάκι που κρατούσε μια βδομάδα...!

 

RESPECT και στις 2 απαντήσεις που έδωσαν τα παιδιά......μάγκες μην τρελαινόμαστε τώρα,το κινητό αυτό όπως λένε και τα παιδιά είναι ένας μικρός υπολογιστής που κάνει τα ΠΑΝΤΑ πως περιμένουμε λοιπόν με χρήση παρόμοια ενός netbook + τα τηλεφωνήματα που τραβάνε αρκετή ενέργεια και έχουμε την απαίτηση να μας βγάλει παραπάνω από 1 ημέρα????ε δεν γίνεται εκτος κι αν υπήρχε τρόπος να χωρέσουν καμιά μπαταρία με 5-6000mha τότε το συζητάγαμε....θα πρέπει λοιπόν νομίζω να είμαστε υπέρ ευχαριστημένοι με το 1-1,5 ημέρα....εγώ πάντως είμαι.....:happy:

Link to comment
Share on other sites

Eμενα παλι η Μπαταρια κραταει με το ζορι 1,5 μερα (με ~10 ωρες Standby το βραδυ) με : Greenify (σε ολα τα app εκτος Facebook & Swype), Power Saving Mode, Wi-fi σχεδον ολη μερα εκτος απο το βραδυ, ~2ωρες κλησεις, Ελαχιστη εως μηδαμινη Χρηση 3G...περα απο αυτο λιγο facebook & browsing, ~4-5 Ωρες Screen time...Μηπως εχει κανενα θεμα η μπαταρια?

 

Μας κάνεις πλάκα ; 4 με 5 ώρες ενεργή οθόνη και έχεις παράπονο. Κάποιοι θα σε ζήλευαν εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μας κάνεις πλάκα ; 4 με 5 ώρες ενεργή οθόνη και έχεις παράπονο. Κάποιοι θα σε ζήλευαν εδώ μέσα.

 

Με την 4.3 δέν έχω ξαναδεί τους χρόνους οθόνης πού είχα με όλες τις 4. 2.2

Πλέον χωρις games με μικτή χρήση 3g wifi βγάζω 16 ώρες με 4- 4,5 ώρες οθόνη. Σε περίπτωση ταξιδιού αν δεν είχα το Note 8 Θα χρειαζόμουν οπωσδήποτε δεύτερη μπαταρία.

Ελπίζω να επανέλθει η καλή αυτονομία με το kitkat.

Τουλάχιστον στο Nexus 4 βλέπω διαφορά. Αν έχουμε και ART στο S4 Θα δείτε μεγάλη διαφορά σε αυτονομία αλλά και σε ταχύτητα. Άλλο τηλέφωνο. Πολλοί θα γράφουν "τώρα δεν αλλάζω συσκευή".:D

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να ροτησω ποιες διεργασιες κλεινουμε στην RAM ωστε να εχουμε καλυτερη εξοικονομηση μπαταριας?

Υπαρχουν πολλές διεργασιες που τρεχουν χωρις να τις χρησιμοποιεις με αποτελεσμα να τελειωνει η μπαταρια πολυ γρηγορα.

Και επισης οταν πας να κλεισεις μια σου γραφει οτι θα εχει προβλήμα μετα η λειτουργεια της.

 

Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μας κάνεις πλάκα ; 4 με 5 ώρες ενεργή οθόνη και έχεις παράπονο. Κάποιοι θα σε ζήλευαν εδώ μέσα.

μου φαινετε λιγο σε σχεση με αλλα ποστ και εδω & XDA και γιαυτο το ρωτησα..σαφως και δεν εχω παραπονο αλλα αν μπορουσα να την κανω να κρατησει κιαλλο θα το εκανα και μου κινησε την περιεργια το αν εχει θεμα η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ασε.. τα χάλια τους...

 

Εγω τελικά το πηγα σημερα στο ΣΜΑΡΤΕΚ, και μου είπαν το κιν. ειναι μια χαρα, φταιει η μπαταρία και μου έδωσαν καινουργια... τι να πώ! Ήταν Κορέας (το λέω γιατι διάβασα περι Κίνας) και EURO (Greece)... Θα δούμε αν η καινουργια φτιάχνει το θέμα, ή μήπως το software update τα έκανε όλα (πρίν ήταν φισιολογικά)...

 

Γεια σας παιδιά,

 

Τελικά ξανα έγινε, το πήγα πάλι (2η φορά) και το αφησα 3 μέρες το τηλ. - δεν μπορεσαν να κάνουν replicate το πρόβλημα και πήγα να το πάρω. Του βάζω την μπαταρία και αφήνω να φτάσει στο 15%, το σβήνω και πάλι το έκανε τα ίδια (δεν έσβηνε το LED)... το έκανε 5 φορές και μετά τίποτα (μεχρι τώρα). Μου είπαν να το πάω (για 3 φορά) και να το κρατήσουν1 εβδομαδα για να το ξανα δουν και ΑΝ μπορέσουν να κάνουν replicate να γίνει αίτηση για αντικατάσταση (λογικά όχι με εντελος καινούργιο - κουτιού)...

 

1. Έχει σημβεί σε κάποιον απο εσάς? Αν ναι, μπορείτε να μου πείτε τι πρόβλημα είναι και τι κάνατε?

2. Μπορεί να είναι κάτι που να δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα στο τηλ. ή να το αφήσω για μετά τις γιορτές?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Τελικά ξανα έγινε, το πήγα πάλι (2η φορά) και το αφησα 3 μέρες το τηλ. - δεν μπορεσαν να κάνουν replicate το πρόβλημα και πήγα να το πάρω. Του βάζω την μπαταρία και αφήνω να φτάσει στο 15%, το σβήνω και πάλι το έκανε τα ίδια (δεν έσβηνε το LED)... το έκανε 5 φορές και μετά τίποτα (μεχρι τώρα). Μου είπαν να το πάω (για 3 φορά) και να το κρατήσουν1 εβδομαδα για να το ξανα δουν και ΑΝ μπορέσουν να κάνουν replicate να γίνει αίτηση για αντικατάσταση (λογικά όχι με εντελος καινούργιο - κουτιού)...

 

1. Έχει σημβεί σε κάποιον απο εσάς? Αν ναι, μπορείτε να μου πείτε τι πρόβλημα είναι και τι κάνατε?

2. Μπορεί να είναι κάτι που να δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα στο τηλ. ή να το αφήσω για μετά τις γιορτές?

 

Εφόσον αποδεδειγμένα δεν οφείλεται στην μπαταρία εγώ θα περνούσα με odin ξανά το firmware κάνοντας παράλληλα και full clean

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αποδεδειγμένα δεν οφείλεται στην μπαταρία εγώ θα περνούσα με odin ξανά το firmware κάνοντας παράλληλα και full clean

 

Γεια σου Δημήτρη,

 

Δεν ξέρω σε τι ακριβός οφείλετε... τι να πώ

 

Υποτίθετε οτι έκαναν φορματ... λες να αλλάξει κάτι όντος αν το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη,

 

Δεν ξέρω σε τι ακριβός οφείλετε... τι να πώ

 

Υποτίθετε οτι έκαναν φορματ... λες να αλλάξει κάτι όντος αν το κάνω?

 

τελικά, Tο πέρασα το firmware πάλι με odin όπως μου είπες αγαπητε φιλε Δημήτρη, αλλα δεν άλλαξε τίποτα, το ξανα έκανε...:angry::angry: Τι να πώ, δεν ξέρω τι έχει πάθει... ελπίζω όμως νς μην είναι κάτι σοβαρό και να φτιάχνετε γιατι έδωςα τόσα λεφτα και ξαφνικά να μου κάνει τέτοια...

 

παιδιά αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα πω ενα μεγάλο ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

τελικά, Tο πέρασα το firmware πάλι με odin όπως μου είπες αγαπητε φιλε Δημήτρη, αλλα δεν άλλαξε τίποτα, το ξανα έκανε...:angry::angry: Τι να πώ, δεν ξέρω τι έχει πάθει... ελπίζω όμως νς μην είναι κάτι σοβαρό και να φτιάχνετε γιατι έδωςα τόσα λεφτα και ξαφνικά να μου κάνει τέτοια...

 

παιδιά αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα πω ενα μεγάλο ευχαριστω...

 

Παιδια βοηθεια σας παρακαλω! Δεν μου εφταναν αυτα που αναφερω για το led, μου εχει κανει απο χθες reboot μονο του 3 φορες!

 

Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος κ μπορει να με βοηθησει με τις γνωσεις του πανω στο s4!Λοιπον απο την μερα που το εκανα αναβαθμιση σε 4.3 μεσω του κινιτου κανονικα απο εκει κ επειτα εχει κατι θεματακια με την φορτιση!τις περισσοτερες φορες το φορτιζω κλειστο,ενω πρωτα με την πριν εκδοση μολις το εβγαζα απο την πριζα αναβε η οθονη κ μ εδειχνε την μπαταρια κ εγραφε 100% τωρα αυτο το κανει οποτε θελει,συνηθως απλα σβηνει το λαμπακι το οποιο ειναι πρασινο!εκτος αυτων με το που το ανοιγω μ δειχνει την μπαταρια οτι ειναι 96% φορτισμενο!γνωριζει καποιος κατι?? (κ το αφηνω αρκετες ωρες να φορτισει...ολο το βραδυ για παραδειγμα)
Link to comment
Share on other sites

Να την κανεις. Η τελευταια εκδοση ειναι καλη.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια βοηθεια σας παρακαλω! Δεν μου εφταναν αυτα που αναφερω για το led, μου εχει κανει απο χθες reboot μονο του 3 φορες!

 

Τι κανω?

 

Προς ενημερωση,

 

Μαλλον διορθωθηκαν τα προβληματα με το καινουργιο firmware...

Link to comment
Share on other sites

Με την προσθήκη της νέας έκδοσης του Google services επέστρεψε η αυτονομία μου στα προ της 4.3 επίπεδα.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...