Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Για όσους δε θέλουν να κάνει ήχο η κάμερα, προσθέστε στο αρχείο /system/csc/others.xml ακριβώς πριν από τις γραμμές

</FeatureSet>

</SamsungMobileFeature>

 

το παρακάτω:

<CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>true</CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>

 

Μετά σώστε το αρχείο και κάντε ένα restart το τηλέφωνο.

Στις επιλογές τις κάμερας τώρα θα υπάρχει και αυτό:

[ATTACH]32835[/ATTACH]

 

Απλά κάντε τον ήχο διαφράγματος ανενεργό.

:)

 

μονο αν εισαι root ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μονο αν εισαι root ετσι ?

 

Ακριβως

10chrs

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δε θέλουν να κάνει ήχο η κάμερα, προσθέστε στο αρχείο /system/csc/others.xml ακριβώς πριν από τις γραμμές

</FeatureSet>

</SamsungMobileFeature>

 

το παρακάτω:

<CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>true</CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>

 

Μετά σώστε το αρχείο και κάντε ένα restart το τηλέφωνο.

Στις επιλογές τις κάμερας τώρα θα υπάρχει και αυτό:

[ATTACH]32835[/ATTACH]

 

Απλά κάντε τον ήχο διαφράγματος ανενεργό.

:)

 

 

Καλημέρα

Δεν χρειάζεται να προστεθεί η παραπάνω γραμμή στο XML αρχείο διότι είδη υπάρχει by default.Απλος στην γραμμή εντολής το False το κάνουμε True

 

<CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>true</CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>[/code]

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα τεραστιο προβλημα...:D:D Περασα απ'οτι καταλαβα λαθος κερνελ και απο τοτε μου ανοιγει μονο μεχρι εκει που γραφει s4.....Σε download mode μπαινει....Επισης εχω καταφερει να μπω πολλες φορες σε recovery mode κανω hard reset βαζω την omega μου ανοιγει κανονικα το κινητο αλλα μετα αμα παω να του κανω επανεκκινιση δεν ξαναανοιγει.....Δηλαδη απο recovery και hard reset ανοιγει μια φορα μετα ετσι και κλεισει δεν ανοιγει παλι.....Δοκιμασα να βαλω επισημη την εκδοση της omega χωρις ρουτ αλλα δεν ανοιγει το κινητο....Εχω πελαγωσει....:cry: :help:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα τεραστιο προβλημα...:D:D Περασα απ'οτι καταλαβα λαθος κερνελ και απο τοτε μου ανοιγει μονο μεχρι εκει που γραφει s4.....Σε download mode μπαινει....Επισης εχω καταφερει να μπω πολλες φορες σε recovery mode κανω hard reset βαζω την omega μου ανοιγει κανονικα το κινητο αλλα μετα αμα παω να του κανω επανεκκινιση δεν ξαναανοιγει.....Δηλαδη απο recovery και hard reset ανοιγει μια φορα μετα ετσι και κλεισει δεν ανοιγει παλι.....Δοκιμασα να βαλω επισημη την εκδοση της omega χωρις ρουτ αλλα δεν ανοιγει το κινητο....Εχω πελαγωσει....:cry: :help:

 

Περασε με odin ενα επισημο firm και ολα θα πάνε καλά!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας το τηλέφωνο στη δόνηση πάλι κάνει ήχο ή κάμερα?

Στο note ii βάζοντάς το στη δόνηση δεν υπάρχει ήχος, εντύπωση μου κάνει να συμβαίνει κάτι διαφορετικό στο s4..

 

Ναι γίνεται, αλλά αν είσαι ήδη root είναι μια γραμμή και δε χρειάζεται να ανοιγοκλείνεις τον ήχο του τηλεφώνου.... Στο νήμα των τροποποιήσεων είμαστε :)

 

μονο αν εισαι root ετσι ?

Φυσικά

 

Καλημέρα

Δεν χρειάζεται να προστεθεί η παραπάνω γραμμή στο XML αρχείο διότι είδη υπάρχει by default.Απλος στην γραμμή εντολής το False το κάνουμε True

 

true[/code]

Στο αγγλικό csc δεν υπάρχει. Εξαρτάται από τη χώρα.. Αλλά ναι αν είναι ήδη εκεί δε χρειάζεται να το ξαναγράψεις! :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν πρέπει το τηλέφωνο να έχει root. Μετά έχεις κάποιες επιπλέον επιλογές όπως μέσω του Titanium Backup να διαγράψεις ή να παγώσεις (αυτό προτιμώ εγώ) κάποιες εφαρμογές. Γενικά οι εφαρμογές που μπορείς να αφαιρέσεις πρέπει να μην είναι απαραίτητες για τη λειτουργία του τηλεφώνου. Από εκεί και μετά, διαγράφεις όσα κρίνεις ότι δεν χρειάζεσαι. Μία γενική λίστα εφαρμογών που μπορούν να διαγραφούν χωρίς να επηρεάζουν τη γενική λειτουργία του τηλεφώνου είναι:

 

ChatONV_J.apk

ChatON_feature.apk

TravelService.apk

TravelWidget.apk

TripAdvisor.apk

YahoonewsPhone2013.apk

Com2usPoker_ASGC.apk...

 

Μετά από αφαίρεση αυτών των ολίγων η Ram από 1.1-1.2 έπεσε στα 0.8!!!

Επίσης είδα μεγάλη διαφορα και στην μπαταρία, είναι πραγματικά απίστευτο πως με 4-5 άχρηστες μ@λ@κίες αυξάνεται τόσο η χρήση της Ram και η κατανάλωση μπαταρίας...Αχ ρε Samsung...;)

Edited by menios
Link to comment
Share on other sites

Mε εκνεύριζε το γεγονός ότι μόνο τα stock wallpapers έχουν διάφανη status bar που προστατεύει και την amoled από burn-ins, γιατί ήθελα να βάλω το δικό μου, χωρίς τη μαύρη μπάρα.

 

Το έφτιαξα τελικά, για το MDM firmware. Όσοι rooted, αντικαταστήστε το SystemUI.apk στο /system/app με αυτό που είναι στο ζιπάκι, και φτιάξτε τα permissions σε rw-r--r-- (644) και το ownership σε root:root :)

 

http://db.tt/ksIZYzwX

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Mε εκνεύριζε το γεγονός ότι μόνο τα stock wallpapers έχουν διάφανη status bar που προστατεύει και την amoled από burn-ins, γιατί ήθελα να βάλω το δικό μου, χωρίς τη μαύρη μπάρα.

 

Το έφτιαξα τελικά, για το MDM firmware. Όσοι rooted, αντικαταστήστε το SystemUI.apk στο /system/app με αυτό που είναι στο ζιπάκι, και φτιάξτε τα permissions σε rw-r--r-- (644) και το ownership σε root:root :)

 

http://db.tt/ksIZYzwX

 

ναι φιλε μου ηταν ενα θεμα το ειχα δει και εγω και εκνευριζομουνα οποτε κανουμε αυτα και ολα καλα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου ηταν ενα θεμα το ειχα δει και εγω και εκνευριζομουνα οποτε κανουμε αυτα και ολα καλα ετσι?

 

Ναι, αν έχεις το MDM όλα καλά... σαν τα stock Samsung wallpapers.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Περασε με odin ενα επισημο firm και ολα θα πάνε καλά!!!

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση....Τελικα εκανα hard reset μετα περασα official και εστρωσε το εργαλειο:lol: ...Αλλα με αγχωσε.....:p

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου ηταν ενα θεμα το ειχα δει και εγω και εκνευριζομουνα οποτε κανουμε αυτα και ολα καλα ετσι?

 

permissions σε rw-r--r-- (644) και το ownership σε root:root αυτα πως τα αλλαζουμε φιλε μου μπορεις να βοηθησεις λιγο??????? (το βρηκα φιλε μου ολα καλα)

Edited by corolla001975
Link to comment
Share on other sites

permissions σε rw-r--r-- (644) και το ownership σε root:root αυτα πως τα αλλαζουμε φιλε μου μπορεις να βοηθησεις λιγο??????? (το βρηκα φιλε μου ολα καλα)

 

Δεν ήμουν εδώ σόρρυ, χαίρομαι που το βρήκες. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι με το root explorer, ή κάποιο άλλο file explorer με root δικαιώματα, πχ total commander ή fx file explorer.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

σαν να αρχιζει να παιρνει μπρος το πραμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2299087

Άντε γιατι πολυ ησυχία έβλεπα τελευταία.

 

Την κατεβάζω κιόλας.....:lol:

 

Για πες εντυπώσεις..

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

σαν να αρχιζει να παιρνει μπρος το πραμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2299087

 

Κατεβαζω και εγω. Θα ποσταρω εντυπωσεις μετα απο χρηση μερικων ωρων.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

επειδη εμπλεξα τα μπουτια μου κοινως... εβαλα για πρωτη φορα στο s4 σημερα custom rom. περασα την ΜΕ2 και ειδα οτι δουλευαν το lte και το wifi. εβαλα την bobcatrom μεσα εκανα full wipe και την περασα και παπαλα το lte . Περασα ενα μοντεμ που βρηκα απο ωμεγα ρομ αλλα παλι τιποτα, την ξανα περασα παλι τιποτα. εκανα κατι λαθος να τα κανω απο την αρχη?
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

επειδη εμπλεξα τα μπουτια μου κοινως... εβαλα για πρωτη φορα στο s4 σημερα custom rom. περασα την ΜΕ2 και ειδα οτι δουλευαν το lte και το wifi. εβαλα την bobcatrom μεσα εκανα full wipe και την περασα και παπαλα το lte . Περασα ενα μοντεμ που βρηκα απο ωμεγα ρομ αλλα παλι τιποτα, την ξανα περασα παλι τιποτα. εκανα κατι λαθος να τα κανω απο την αρχη?

 

Συνονοματε ξαναξεκινα απο την αρχη. Βαλε stock ,τσεκαρισε να δεις αν δουλευουν τα lte - wi fi ,μετα recovery και μετα την rom.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε ξαναξεκινα απο την αρχη. Βαλε stock ,τσεκαρισε να δεις αν δουλευουν τα lte - wi fi ,μετα recovery και μετα την rom.

 

εκει που λες να βαλω recovery να μην κανω ροοτ πριν? και κανενα wipe?

 

edid: λοιπον ξαναφλασαρα απο την αρχη την ΜΕ2 και εστρωσε το Lte . απο οτι καταλαβα και το λαθος που εκανα ειναι οτι δεν θελει σε καμια περιπτωση να κανεις wipe το system. wipe cache kai dalvic μπορεις κανονικα και data αμα θες να διαγραψεις εφαρμογες απο μεσα. αμα διαγραψεις το system γινετε το προβλημα.

Edited by kopromax
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

εκει που λες να βαλω recovery να μην κανω ροοτ πριν? και κανενα wipe?

 

edid: λοιπον ξαναφλασαρα απο την αρχη την ΜΕ2 και εστρωσε το Lte . απο οτι καταλαβα και το λαθος που εκανα ειναι οτι δεν θελει σε καμια περιπτωση να κανεις wipe το system. wipe cache kai dalvic μπορεις κανονικα και data αμα θες να διαγραψεις εφαρμογες απο μεσα. αμα διαγραψεις το system γινετε το προβλημα.

 

Oποτε περιμενουμε εντυπωσεις απο εσενα πρωτα. Εμενα θελει ακομα 47 λεπτα για να κατεβει !!! Οποτε αναγκαστικα θα την βαλω το βραδι. Παντος απο τα screenshots που εχει βαλει φενεται πλουσια σε ρυθμισεις !

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Oποτε περιμενουμε εντυπωσεις απο εσενα πρωτα. Εμενα θελει ακομα 47 λεπτα για να κατεβει !!! Οποτε αναγκαστικα θα την βαλω το βραδι. Παντος απο τα screenshots που εχει βαλει φενεται πλουσια σε ρυθμισεις !

 

με μια πρωτη ματια εχει πολλα καλουδια. οσοι ειχαν και στο note 2 πανω κατω την ξερουν. παντος για αρχη βλεπω και ρολλαρει παρα πολυ καλα δεν βλεπω μικροκολληματα και τετοια. τωρα θελω να δω και τον κερνελ που εχει μεσα ο οποιος εγινε και αναβαθμιση σημερα και υπαρχει και στην οτα εφαρμογη της ρομ.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Την περασα και εγω. Εκ πρωτης οψεος δειχνει καλη και πιο smooth απο την omega που ειχα. Την εχω φορτωση με τα προγραμματα μου και απο αυριο θα εχω αναλυτικοτερες εντυπωσεις.

 

 

Κάτι που παρατήρησα και δεν μου αρέσει. Όταν πατάω το πλήκτρο έντασης φεύγει η σελίδα που έχω ανοιχτή για να δείξει την μπάρα έντασης. Δηλαδή εξαφανίζεται τελείως η σελίδα και δείχνει την εικόνα από το φόντο στην επιφανεια.

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Την περασα και εγω. Εκ πρωτης οψεος δειχνει καλη και πιο smooth απο την omega που ειχα. Την εχω φορτωση με τα προγραμματα μου και απο αυριο θα εχω αναλυτικοτερες εντυπωσεις.

 

 

Κάτι που παρατήρησα και δεν μου αρέσει. Όταν πατάω το πλήκτρο έντασης φεύγει η σελίδα που έχω ανοιχτή για να δείξει την μπάρα έντασης. Δηλαδή εξαφανίζεται τελείως η σελίδα και δείχνει την εικόνα από το φόντο στην επιφανεια.

 

+1 κι απο μένα,πιο smooth rom ερχόμενος απο Omega και με πολλές παραμετροποιήσεις.

Το κάνει και σε μένα φίλε μου αυτό με το πλήκτρο της έντασης.

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσα μέσω titanium μία εφαρμογή ταξίδια,δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα έτσι?το google music και τις εφαρμογές email επιτρέπεται να τις αφαιρέσω?χωρίς να έχω πρόβλημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...