Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Την πέρασα σήμερα το πρωί (αφού μου κινήσατε την περιέργεια εχθές) με καθαρή εγκατάσταση βέβαια.

Να πω την αλήθεια σε ταχύτητα και θερμοκρασία είναι στα ίδια επίπεδα με την Wanam και την BobCat που είχα δοκιμάσει.

Όμως μου αρέσει πολύ το ViPER4Android FX που έχει ενσωματώσει στη ρομ. Για εμένα είναι άκρως απαραίτητο για την ακρόαση μουσικής! Δεν είχα κανένα Fc αλλά μου έκανε και αυτή όπως και οι άλλες δύο Custom την πρώτη μέρα ένα πάγωμα της οθόνης (σβηστή) που χρειάστηκε να βγάλω την μπαταρία για να ανοίξει.

Εγώ προσωπικά θα την κρατήσω μιας και εκτός του ότι έχει ελληνική υποστήριξη είναι ντυμένη οπτικοακουστικά απο τους αγαπημένους Pink Floyd.:)

 

Είμαστε στην Ummagumma λοιπόν...ελπίζω μόνο μην φτάσουμε στην "Another brick in the wall" και το τουβλιάσουμε το τηλέφωνο...:p

 

χαχαχαχα...δεν νομίζω βρε'συ...οι Pink Floyd σε απογειώνουν με τη μουσική τους,οπότε δεν νομίζω κυριολεκτικά να γίνει "brick" το τηλεφωνάκι μας :p

πάντως εμένα δεν μου έχει freezαρει ούτε μια φορά,ούτε random reboots ενώ ας πούμε με τη foxhound τα είχα αυτά...το μόνο που μου κολλάει καμιά φορά είναι όταν κάνω "reboot to recovery" μπαίνει σε recovery αλλά κολλάει στο logo του TWRP...αλλά δεν νομίζω να φταίει η rom...μάλλον ότι αναβάθμισα το TWRP και κάτι μου λέει ότι πρέπει να το περάσω πάλι :O

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όσους δε θέλουν να κάνει ήχο η κάμερα, προσθέστε στο αρχείο /system/csc/others.xml ακριβώς πριν από τις γραμμές

</FeatureSet>

</SamsungMobileFeature>

 

το παρακάτω:

<CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>true</CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>

 

Μετά σώστε το αρχείο και κάντε ένα restart το τηλέφωνο.

Στις επιλογές τις κάμερας τώρα θα υπάρχει και αυτό:

[ATTACH]32835[/ATTACH]

 

Απλά κάντε τον ήχο διαφράγματος ανενεργό.

:)

 

Το εκανα αυτο δουλευει αλλα οταν βγεις απο την καμερα και κλεισεις το κινητο σε στεν μπαι εννοο και ξανα ανοιξεις την καμερα ειναι βεβαιαι η επιλογη που βγαζει στο αφορηβω αλλα ακουγετε ο ηχος του κλειστρου.θα πρεπει να ξετσεκαρω να ξανατσεκαρω και τοτε ειναι στο αθορηβω και παλι. Καμια ιδεα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι ασχετο επειδη τους τελευταιους 2 μηνες βαζω μονο prerooted και custom roms:

 

Το chainfire autoroot δεν λειτουργει πια για τις νεες rom? Γιατι εστειλα σε εναν φιλο τα link απο το xda και φλασαρε με odin αλλα του εβγαλε failed...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι ασχετο επειδη τους τελευταιους 2 μηνες βαζω μονο prerooted και custom roms:

 

Το chainfire autoroot δεν λειτουργει πια για τις νεες rom? Γιατι εστειλα σε εναν φιλο τα link απο το xda και φλασαρε με odin αλλα του εβγαλε failed...

 

Δουλευει κανονικα ασχετα αν βγαζει failed.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος? Γιατι τον εβαλα να κοιταξει αν εχει το supersu αλλα δεν υπηρχε... Επισης νομιζα οτι αν βγαζει fail ειναι σαν να μην εκανε τιποτα... Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Εψαχνα εναν τροπο να απαλαγω απο το ενοχλητικο sms lockscreen notification widget της Samsung. χρησιμοποιω το υπεροχο Dashclock widget και καθε φορα που δεχομουνα ενα σμσ το widget τησ Samsung ειχε προτεραιοτητα και μου εμφανιζε το γνωστο notification και οταν παταγα επανω μου εβγαζε απο κατω το ηλιθιο διαφανο τετραγωνο που επρεπε να κανω swype για να με παει στα μηνηματα και μου εσπαγε τα νευρα. ο τροποσ ειναι ο εξης για οποιον ενδιαφερεται :

κατεβαζουμε απο εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574401) το xposed framework και ακολουθουμε τις οδηγιες για να το κανουμε εγκατασταση.

Στην συνεχεια κατεβαζουμε απο εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44452183#post44452183) το xposed module (Disable Samsung Notifications Widget) και το κανουμε εγκατασταση.

Μετα παμε στο xposed installer και στο tab "modules" το κανουμε check και reboot το τηλεφωνο. Αυτο ηταν. πλεον δεν θα εχετε το ηλιθιο notification που προσωπικα μου σπαει τα νευρα. θα μπορειτε να βεπετε τα notifications απο το Dashclock widget. το εγκατεστησα στο 9505 μου και δουλευει αψογα. φυσικα θελει root.

 

επισησ εγκατεστησα και το module Maximize Widgets On Lockscreen απο εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2396566) για να βλεπω να lockscreen widgets απευθειας maximised και να μην χρειαζεται να τραβαω το widget na μεγαλωσει. Η εγκατασταση γινεται με τον ιδιο τροπο που κανετε και το module Disable Samsung Notifications Widget.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Εψαχνα εναν τροπο να απαλαγω απο το ενοχλητικο sms lockscreen notification widget της Samsung. χρησιμοποιω το υπεροχο Dashclock widget και καθε φορα που δεχομουνα ενα σμσ το widget τησ Samsung ειχε προτεραιοτητα και μου εμφανιζε το γνωστο notification και οταν παταγα επανω μου εβγαζε απο κατω το ηλιθιο διαφανο τετραγωνο που επρεπε να κανω swype για να με παει στα μηνηματα και μου εσπαγε τα νευρα. ο τροποσ ειναι ο εξης για οποιον ενδιαφερεται :

κατεβαζουμε απο εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574401) το xposed framework και ακολουθουμε τις οδηγιες για να το κανουμε εγκατασταση.

Στην συνεχεια κατεβαζουμε απο εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44452183#post44452183) το xposed module (Disable Samsung Notifications Widget) και το κανουμε εγκατασταση.

Μετα παμε στο xposed installer και στο tab "modules" το κανουμε check και reboot το τηλεφωνο. Αυτο ηταν. πλεον δεν θα εχετε το ηλιθιο notification που προσωπικα μου σπαει τα νευρα. θα μπορειτε να βεπετε τα notifications απο το Dashclock widget. το εγκατεστησα στο 9505 μου και δουλευει αψογα. φυσικα θελει root.

 

επισησ εγκατεστησα και το module Maximize Widgets On Lockscreen απο εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2396566) για να βλεπω να lockscreen widgets απευθειας maximised και να μην χρειαζεται να τραβαω το widget na μεγαλωσει. Η εγκατασταση γινεται με τον ιδιο τροπο που κανετε και το module Disable Samsung Notifications Widget.

 

 

Wow πολυ καλο. Ευχαριστουμε... Ποια extensions χρησιμοποιεις εσυ?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Wow πολυ καλο. Ευχαριστουμε... Ποια extensions χρησιμοποιεις εσυ?

 

Εάν εννοείς τα modules του xposed αυτά τα δύο που γράφω. Εάν εννοείς τα extensions του dashclock χρησιμοποιώ όλα του widget αλλά έχει και άλλα στο market

Link to comment
Share on other sites

Επίσης (το έχω αναφέρει ξανά) για όποιον θέλει pie controls (δείτε εδώ :

μπορεί να εγκαταστήσει το lmt launcher από εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330150

Μην μπερδεύεστε με την λέξη launcher. Δεν αντικαθιστά τον launcher (apex, nova) που χρησιμοποιειτε (εάν χρησιμοποιειτε) απλά εγκαθιστά το pie control. Προσωπικά δεν μπορώ χωρίς αυτό. Το βάζω σε κάθε τηλέφωνο που παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να περασω μια ρομ αλλα συνεχεια μου βγαζει λαθος. τωρα δεν ανοιγει καν η συσκευη τι να κανω?

 

Πες μας κατι περισσότερο :confused:

Ποια rom ?

Custom ή official ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

την cyanogenmod. εχω κοιταξει πολλα βιντεο κ οδηγιες αλλα δεν τα καταφερνω. μπαινω σε recovery me vol up power home buttons κ κανω install zip from sd card, βρισκω το αρχειο κ κολλαει η διαδικασια στη μεση. δοκιμασα να κανω install to gapps αρχειο αλλα κ κει λαθος βγαζει. τι κανω λαθος? μηπως εχω κατεβασει λαθος αρχειο? που το βρισκω αυτο που πρεπει για το σ4? το βρηκα στο φορουμ xda κ κατεβασα το αρχειο της ρομ που εδινε την 10.1 nightly. λαθος ειναι?

 

δεν εκανα wipe cache/ data αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο για το λαθος

 

 

:!:-- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σας παρακαλούσαμε να αποφεύγετε τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποιήστε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλετε να προσθέσετε κάτι στο μήνυμα σας ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλετε να απαντήσετε ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω από που ακριβώς την κατέβασες άλλα μπορείς να τη πάρεις απο εδω

Κανε ενα nadroid backup πριν την περάσεις ,και εννοείτε οτι πρέπει να γίνουν όλα τα wipe .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

την cyanogenmod. εχω κοιταξει πολλα βιντεο κ οδηγιες αλλα δεν τα καταφερνω. μπαινω σε recovery me vol up power home buttons κ κανω install zip from sd card, βρισκω το αρχειο κ κολλαει η διαδικασια στη μεση. δοκιμασα να κανω install to gapps αρχειο αλλα κ κει λαθος βγαζει. τι κανω λαθος? μηπως εχω κατεβασει λαθος αρχειο? που το βρισκω αυτο που πρεπει για το σ4? το βρηκα στο φορουμ xda κ κατεβασα το αρχειο της ρομ που εδινε την 10.1 nightly. λαθος ειναι?

 

δεν εκανα wipe cache/ data αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο για το λαθος

 

 

Χωρίς factory reset

Χωρίς wipe cache / system /preolad / και κάνα 2 ακόμα είναι αλλά τα ξεχνάω τώρα....

Δεν γίνεται σωστή δουλειά.....

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς factory reset

Χωρίς wipe cache / system /preolad / και κάνα 2 ακόμα είναι αλλά τα ξεχνάω τώρα....

Δεν γίνεται σωστή δουλειά.....

 

πρεπει πρωτα να κανω τα wipe/reset? τωρα που ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει τη καρτα μνημης πως θα περασω τη ρομ στη καρτα μνημης??

Link to comment
Share on other sites

πρεπει πρωτα να κανω τα wipe/reset? τωρα που ο υπολογιστης δεν αναγνωριζει τη καρτα μνημης πως θα περασω τη ρομ στη καρτα μνημης??

 

ενεργοποιησε απο το custom recovery mount and storage την επιλογη να κανεις Mount την καρτα στο πισι ...!!

και θα δει το κινητο μια χαρα το πισι .....!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

installation aborted status 7 failed to open last install αυτα μου γραφει. δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος. την κατεβασα κ απο αλλου, εκανα factory reset/wipe data cache αλλα παλι το ιδιο...τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

installation aborted status 7 failed to open last install αυτα μου γραφει. δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος. την κατεβασα κ απο αλλου, εκανα factory reset/wipe data cache αλλα παλι το ιδιο...τι να κανω?

 

Κανε ενα update το cwm που έχεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος? Γιατι τον εβαλα να κοιταξει αν εχει το supersu αλλα δεν υπηρχε... Επισης νομιζα οτι αν βγαζει fail ειναι σαν να μην εκανε τιποτα...

 

Αν τα κανεις σωστα δηλ cf root απο εδω http://autoroot.chainfire.eu/ root απο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364799 απλως φλασαροντας με odin πρεπει να περιμενεις την ολοκληρωση της διαδικασιας μεχρι να σου βγαλει το fail που λες και το SU θα ειναι περασμενο κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να ρουταρω το κινητο μου...ο λογος ο γνωστος θελω να ξεφορτωθω ολη τη σαβουρα της σαμσουνγκ...εχει βαλει κανεις απο σας την rom του google play edition?αξιζει?η μπορω και εγω απλα με ενα ρουτ και χωρις να περασω καμια ρομ να το κανω το κινητο σαν την εκδοση της google play edition?

 

και αν μου σινισταται να περασω την official της google play edition υπαρχει στο ιντερνετ η εντελως ανεγγιχτη?η μονο custom αλλα πανω στην οριτζιναλ ρομ της?

 

 

λοιπον παιδια πηγα να το κανω ρουτ και την πρωτη φορα απετυχε..μετα μου ελεγε να μπω στο kies recovery mode..εγω απλα εβγαλα την μπαταρια και προσπαθησα να το ξαναρουταρω 3 φορες αλλα και παλι απετυχε..τι γινεται τωρα?

 

 

νταξει να'ναι καλα ενα παλικαρι που χαρις το βιντεο του το ξεμπρικαρα...

 

για να γινει η διαδικασια αυτη πρεπει να εχω ενεργοποιημενο το usb debugging?

Edited by Guest 26
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να ρουταρω το κινητο μου...ο λογος ο γνωστος θελω να ξεφορτωθω ολη τη σαβουρα της σαμσουνγκ...εχει βαλει κανεις απο σας την rom του google play edition?αξιζει?η μπορω και εγω απλα με ενα ρουτ και χωρις να περασω καμια ρομ να το κανω το κινητο σαν την εκδοση της google play edition?

 

και αν μου σινισταται να περασω την official της google play edition υπαρχει στο ιντερνετ η εντελως ανεγγιχτη?η μονο custom αλλα πανω στην οριτζιναλ ρομ της?

 

 

λοιπον παιδια πηγα να το κανω ρουτ και την πρωτη φορα απετυχε..μετα μου ελεγε να μπω στο kies recovery mode..εγω απλα εβγαλα την μπαταρια και προσπαθησα να το ξαναρουταρω 3 φορες αλλα και παλι απετυχε..τι γινεται τωρα?

 

 

νταξει να'ναι καλα ενα παλικαρι που χαρις το βιντεο του το ξεμπρικαρα...

 

για να γινει η διαδικασια αυτη πρεπει να εχω ενεργοποιημενο το usb debugging?

 

Ναι...φροντισε να ειναι τικαρισμενο στις ρυθμισεις

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο είναι μόνο για τον οκτα το πρόβλημα με το ροοτ... Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το έκανες ροοτ με pre rooted ρομ....Γιατί απ ότι ξέρω απο τα παιδιά εδώ (εκτός και αν άλλαξε κατι και δεν ειμαι ενημερωμένος..),αν το κάνεις με τον παραδοσιακο τρόπο,θα λέει πάντα modified...

Αυτό συμβαίνει μόνο στο I9500 ,γιατι στο I9505 δουλεύει το triangle away .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...