Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

όχι όχι.. εγώ δεν αμφισβητώ εσένα!! :) Αυτό λέω.. η εμπειρία μου ήταν γρήγορη και ασταθής. m3ddog είχα και εγώ αλλά σου είπα.. την κράτησα μια μέρα μόνο και με restore από titanium πολλές εφαρμογές, οπότε δεν μπορώ να κατηγορήσω την rom.

 

Πως σου φάνηκε η 4.2.2 GE σε σχέση με CyanogenMod (σε περίπτωση που την έχεις δοκιμάσει); Αν είναι να έχω AOSP, προτιμώ CM γιατί έχει κάποια μικρά features ανεκτίμητα για εμένα. Ακόμα και το γεγονός πως μπορείς να κάνεις swipe στο κάτω μέρος της μπάρας των notifications και να πας από quick settings σε notifications και vice versa.

Γενικά δεν είμαι και πολύ...fan των aosp.Όχι γιατί μου αρέσουν τα extra features της Sammy, άλλωστε τα περισσότερα τα θεωρώ άχρηστα, αλλά γιατί σε καμία συσκευή που είχα δεν υπήρχε pure/stock εμπειρία....Όλο και κάτι θα ήταν ''χαλασμένο'' και οι custom kernels συνήθως τελείωναν γρήγορα τη μπαταρία μιας και δεν υπήρχαν τα sources.

Αυτός ήταν και ένας σημαντικός λόγος που επέλεξα το S4, λόγω της GE και του port που έγινε έτσι ώστε να έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω το pure android όπως είναι αυτούσιο, χωρίς παρεμβάσεις.

Ο Αργύρης που είναι ειδικός επί του θέματος μιας και ασχολείται χρόνια με CM, μπορεί να απαντήσει καλύτερα απο μένα μιας και στο S4 δεν έτυχε να δοκιμάσω cm.

Πάντως μου έχει πει ότι ήταν περισσότερο ικανοποιημένος με GE μιας και όλα λειτουργουν άψογα, ενώ η cm έχει κάποια θεματάκια...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στη περίπτωση μας, η GE 4.2.2 (δεν αναφέρομαι καν στη 4.3) είναι μια ολοκληρωμένη rom. Μια χαρά μπαταρία, και το λέω καθώς έμεινα κάποιες μέρες με αυτή τη ρομ, κανένα lag και όλα (σχεδόν όλα μιάς και το sim unlock δεν έπαιζε) έπαιζαν μια χαρά.Η cm όπως ειπώθηκε έχει κάποια tweaks παραπάνω αλλά όταν την είχα δοκιμάσει ήταν "πίσω" σε σχέση με τη GE Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Φοραει κανεις την wannamlite v1.40;

Δεν μου μπαινει σε recovery ουτε με σφαιρες...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Φοραει κανεις την wannamlite v1.40;

Δεν μου μπαινει σε recovery ουτε με σφαιρες...

 

Το παθαίνω πολλές φορές το πρόβλημα να μην μπαίνει ρε recovery. Μπαίνει όμως σε download mode, φλασάρεις ξανά philz touch και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκανα κι εγω και δουλεψε.

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά .

 

Ένα πρόβλημα που μου έχει προκύψει σε σχέση με το iPhone που είχα είναι ότι με το S4 τώρα όταν σε καλεί κάποιος και το έχεις στην τσέπη το κινητό και ανοίγεις την κλήση με τα handsfree είναι ότι μετά το κινητό δεν κλειδώνει αμέσως και έτσι μέσα στην τσέπη στην δουλειά αρχίζουν και πατιούντε διάφορα πλήκτρα και γίνεται ο κακός χαμός μέσα .Σε αντίθεση το iphone μόλις έκλεινες την κλήση ξανά κλείδωνε όπως ήταν και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα . Το έχει άλλος αυτό το πρόβλημα και βρήκε λύση...?

 

Επίσης λόγω δουλειάς με τα handsfree που είναι όλο στην τσέπη το κινητό όταν με καλούν δεν ξέρω ποιος είναι ενώ πριν με το iphone είχα το iAnnounce και σου έλεγε από που έχεις κλήση και μετά ξεκίναγε η μουσική.Bρήκα τώρα το ίδιο app αλλά εδώ μιλάει και χτυπάει ταυτόχρονα και η μουσική με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις ποιος είναι ..?

Έτσι ψάχνω κάποιο άλλο app που να κάνει αυτήν την δουλειά αλλά δεν έχω βρει τίποτα .

 

Αν έχει κάποιος κάποια λύση για τα δύο παραπάνω θέματα μου τα το εκτιμούσα πολύ !! Σας ευχαριστώ....;-)

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην κοινότητα.Μια ερώτηση και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά άν έχει απαντηθεί ή αν έπρεπε να μπεί σε άλλο section.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρονται αυτόματα όλα(φωτογραφίες κλπ) στην κάρτα μνήμης και να μένει η εσωτερική μνήμη για εφαρμογές μόνο.Το ρωτάω γιατι απο smart switch δεν βγάζει κάποια επιλογή και έτσι μεταφέρονται όλα χύμα στην εσωτερική μνήμη και μόνο οταν γεμίσει βάζει και στην sd card πράγμα που δημιουργεί μπάχαλο.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεχνάς για ΟΤΑ αναβαθμίσεις, αλλά η ROM που έχουν κάνει port απο το S4 είναι σχεδόν αυτούσια και λειτουργούν όλα.Ο μόνος τρόπος να τη περάσεις είναι μέσω custom recovery.

 

Καλύτερα να μείνεις με το Nexus 4 αν θες Vanilla. Είχα Nexus 4 και την εμπειρία του δεν θα την βρεις σε άλλο κινητό. Τώρα έχω S4 και έχει τούμπανο Hardware και πολλά μπλιμπλίκια στο software που προσωπικά μου είναι άχρηστα.

 

Στο S4 δοκίμασα Google Edition και μου ρούφαγε την μπαταρία. Πλέον βάζω CyanogenMod και κάνω δουλειά μου.

 

Είσαι από τις ελάχιστες περιπτώσεις που η 4.2.2 GE δημιουργούσε πρόβλημα draining. Σε μένα προσωπικά η μπαταρία ήταν στα ίδια επίπεδα, μη πω και καλύτερη από tw Rom.

Η 4.3 όντως είχε πρόβλημα μπαταρίας, που με το 2ο leak ψιλοεστρωσε, αν και δεν ήταν επίσημη.

 

Στη περίπτωση μας, η GE 4.2.2 (δεν αναφέρομαι καν στη 4.3) είναι μια ολοκληρωμένη rom. Μια χαρά μπαταρία, και το λέω καθώς έμεινα κάποιες μέρες με αυτή τη ρομ, κανένα lag και όλα (σχεδόν όλα μιάς και το sim unlock δεν έπαιζε) έπαιζαν μια χαρά.Η cm όπως ειπώθηκε έχει κάποια tweaks παραπάνω αλλά όταν την είχα δοκιμάσει ήταν "πίσω" σε σχέση με τη GE

 

Καταρχην σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας και για τις ενδιαφερουσες αντιλογιες σας!:) Απο κει και περα και με λιγο ψαξιμο παραπανω στο XDA διαβασα περιπου τα ιδια.Νταξ η CM εμπειρια ειναι σε ολες τις συσκευες ιδια πανω κατω αν και εμενα προσωπικα με τοσες AOSP based roms που υπαρχουν για το N4 δεν με συγκινει πλεον η CM.Οσον αφορα το S4 αυτο που με κολαει στο να το παρω ειναι οι τυχον μελλοντικες αναβαθμισεις,αν και με τοσο μεγαλη υποστηριξη πλεον απο devs δεν υπαρχει τετοιο θεμα.Ασε που αυτη η φαση με το ''Α σημερα βαρεθηκα TW ας το γυρισω Vanilla'' και το αναποδο μαλλον θα ειναι ενδιαφερουσα!Εδω ολοκληρο Note II φιλου που ετυχε να δουλεψω για καμια βδομαδα του εβαλα κατευθειαν Carbon (AOSP 4.2.2 καθαρη δλδ).Στο νεοτερο δεν S4 θα εχουμε θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει mod για την στοκ XXUBMGA(ειμαι root) για να χτυπαει κατευθειαν δυνατα οταν καποιος με παιρνει τηλεφωνο;

Προφανως για odex ψαχνω.Το mod νομιζω λεγεται no increasing ringtone

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει mod για την στοκ XXUBMGA(ειμαι root) για να χτυπαει κατευθειαν δυνατα οταν καποιος με παιρνει τηλεφωνο;

Προφανως για odex ψαχνω.Το mod νομιζω λεγεται no increasing ringtone

Δες το Disable Increasing Ring από το play .

 

Όπως φαίνεται σύντομα θα υπάρξει MoDaCo Switch και στο s4

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα! αν γνωριζει καποιος ας μου πει ....

περασα την omega 9 και θελω να βαλω την μπαρα που κατεβαζες και εβλεπες τα wifi , bluetooth, data, etc ..... εχουμε καποιο τροπο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαινω. Η ωμεγα εχει tw αρα την εχει εξ αρχης αυτη τη μπαρα...

σωστα εγω το διατιπωσα λαθος ..... να προσθεσω κι αλλα ηθελα να πω....

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως φαίνεται σύντομα θα υπάρξει MoDaCo Switch και στο s4

 

Το διάβασα και εγώ σήμερα και ενθουσιάστηκα! Ελπίζω μόνο να μην έχουμε πρόβλημα λόγω μικρής χωρητικότητας.

Link to comment
Share on other sites

omega η wanamlite προτεινετε???

απο pure android πια θα προτεινατε επισης..

ευχαριστω πολυ!!

Είσαι με wannam μια εβδομάδα και πολύ ικανοποιήμενος. Δεν έχω δοκιμάσει άλλη λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά με ενδιαφέρει να δοκιμάσω κάποια pure επίσης οπότε ακούω κι εγώ προτάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει άλλη λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά με ενδιαφέρει να δοκιμάσω κάποια pure επίσης οπότε ακούω κι εγώ προτάσεις :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2340783

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

Ηλία ευχαριστώ! Πώς είναι η μπαταρία σε σχέση με official? Με έψησες τώρα να την βάλω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ηλία ευχαριστώ! Πώς είναι η μπαταρία σε σχέση με official? Με έψησες τώρα να την βάλω ;)

 

Όπως αναφέρω και παραπάνω την είχαμε με τον Αργύρη για αρκετές μέρες. Η μπαταρία, αν όχι καλύτερη, στα ίδια επίπεδα με tw.

Δοκίμασε αν θες με τον kernel του audism (Δημήτρη) και είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις ικανοποιημενος...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρω και παραπάνω την είχαμε με τον Αργύρη για αρκετές μέρες. Η μπαταρία, αν όχι καλύτερη, στα ίδια επίπεδα με tw.

Δοκίμασε αν θες με τον kernel του audism (Δημήτρη) και είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις ικανοποιημενος...:)

Την κατεβάζω τώρα και θα την περάσω αργότερα, δεν σας παρακολούθησα λόγω τρεξίματος :p

Θα δοκιμάσω και τον κέρνελ που λες, να και link για όποιον θέλει να δοκιμάσει:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2342298

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους!!

περασα εχθές την ρομ του m3ddog αλλα δεν μου δουλεύει σωστά το wifi.

παίζει κανα αρχείο να Φλασαρω εχτρα για το wifi...

ευχαριστω!!

Edited by tzigis
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης???

 

Moving apps to the SD card on the Samsung Galaxy S4

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...