Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Ότι αφορά τον KT ρε παιδιά, τον δοκίμασα πρόσφατα στην ChaosRom και είδα πολύ battery drain(στο BBS είδα πάρα πολλά kernel wakelocks "kt_wakelocks" ή κάπως έτσι.)

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ότι αφορά τον KT ρε παιδιά, τον δοκίμασα πρόσφατα στην ChaosRom και είδα πολύ battery drain(στο BBS είδα πάρα πολλά kernel wakelocks "kt_wakelocks" ή κάπως έτσι.)

 

Μήπως έχεις ενεργοποιημένα τα wake functions? Τότε είναι λογικό. Αυτά σου καίνε την μπαταρία... Αν δεις στο gsmarena ένα VS μεταξύ του S4 και του G2 λέει ότι ναι μεν το G2 έχει μεγαλύτερους χρόνους σε χρήση αλλά σε deep sleep χάνει πιο γρήγορα και αυτό γιατί από τη μάνα του έχει αυτά τα wake functions. Να ανοίγει δηλαδή η οθόνη χωρίς πάτημα κουμπιού κάτι που σημαίνει συνεχής λειτουργία διεργασίας μήπως και εσύ θες να ανοίξεις την οθόνη

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιημένα τα wake functions? Τότε είναι λογικό. Αυτά σου καίνε την μπαταρία... Αν δεις στο gsmarena ένα VS μεταξύ του S4 και του G2 λέει ότι ναι μεν το G2 έχει μεγαλύτερους χρόνους σε χρήση αλλά σε deep sleep χάνει πιο γρήγορα και αυτό γιατί από τη μάνα του έχει αυτά τα wake functions. Να ανοίγει δηλαδή η οθόνη χωρίς πάτημα κουμπιού κάτι που σημαίνει συνεχής λειτουργία διεργασίας μήπως και εσύ θες να ανοίξεις την οθόνη

 

ΤΙ εννοείς wake functions? Όλες τις "smart" λειτουργίες τύπου airview,smartstay κλπ τις έχω απενεργοποιημένες.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιημένα τα wake functions? Τότε είναι λογικό. Αυτά σου καίνε την μπαταρία... Αν δεις στο gsmarena ένα VS μεταξύ του S4 και του G2 λέει ότι ναι μεν το G2 έχει μεγαλύτερους χρόνους σε χρήση αλλά σε deep sleep χάνει πιο γρήγορα και αυτό γιατί από τη μάνα του έχει αυτά τα wake functions. Να ανοίγει δηλαδή η οθόνη χωρίς πάτημα κουμπιού κάτι που σημαίνει συνεχής λειτουργία διεργασίας μήπως και εσύ θες να ανοίξεις την οθόνη

 

Αυτά σε Google Edition μπορουμε να τα απενεργοποιησουμε;

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ εννοείς wake functions? Όλες τις "smart" λειτουργίες τύπου airview,smartstay κλπ τις έχω απενεργοποιημένες.

 

Αυτά σε Google Edition μπορουμε να τα απενεργοποιησουμε;

 

Τα wake functions του KT kernel. Δεν έχουν σχέση με την google ή κάτι άλλο. Όπως είπα είναι για να ανοίξεις την οθόνη χωρίς πατήσεις hard button. Με απλό double tap ή swipe.(π.χ. το G2 το έχει από στοκ, το s4 όχι) Από τις ρυθμίσεις του kernel μπορείς να δεις τι γίνεται. Διαβάστε στο xda και θα βρείτε όλες τις πληροφορίες.

Δεύτερον όταν φλασάρουμε κέρνελ όπως και νέα ρομ και γενικά κατι καινούριο που έχει να κάνει με το σύστημα τότε πρέπει να αφήνουμε 2-3 κύκλους να στρώσει το πράγμα

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. εχω μια εμδομαδα σχεδον που πηρα το s4 i9505. το πηρα απο γερμανια,(δωρακι απο σιστερ).

δεν με νοιαζει το knox. μου ηρθε αναβαθμιση 450MB λογικα η 4.4 ετσι? μεσα το κινητο ειχε εφαρμογες τις βονταφον απο γερμανια. επειδη σας ειπα δε με νοιαζει το knox το εκανα ρουτ πρωτου παρω την 4.4. ετσι καταλαβα με τα καποια λιγα που διαβασα εδω μεσα. καλα εκανα? τωρα τι μου προτεινεται? να περασω την επισημη 4.4 τη γερμανικη βονταφον, την ελληνικη επισημη 4.4, η καποια αλλη? αν μπορω να εχω λινγκ για το καθενα θα βοηθουσε. περισσοτερο για τις μη επισημες ρομ.

ΥΓ:Ξερω να περναω ρομ, ειχα το γαλαξια i5800 πιο πριν.

Edited by snake04
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση, δεν ψάχνεσε για καμιά AOSP.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης αν μπορει καποιος να με βοηθησει, περασα μια rom (carhdrom) που ταιριαζει αποκλειστικα με το μοντελο μου (nc4) αλλα δεν με ικανοποιει μπορω να περασω μια αλλη οποιαδηποτε η θελει συγκεκριμενη αποκλειστικα?
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση, δεν ψάχνεσε για καμιά AOSP.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ψαχτει καθολου με αλλες ρομ. γιαυτο κ ρωτησα να βαλει καποιος λινγκ. να προτεινει καποια καλη χωρις προβληματα κτλ. επισεις αν πω να βαλω την επισημη να βαλω τη γερμανικη η ελληνικη?

Link to comment
Share on other sites

Liquidsmooth εννοείς φαντάζομαι! Ναι εγώ

 

Ναι λαθος μου...τι κανεις με το θεμα της μνημης που δεν μπορει να μεταφερεις τις εφαρμογες στην sd;;υπαρχει λυαη η αρκεισαι με αυτη που σου δινει η ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι λαθος μου...τι κανεις με το θεμα της μνημης που δεν μπορει να μεταφερεις τις εφαρμογες στην sd;;υπαρχει λυαη η αρκεισαι με αυτη που σου δινει η ρομ;

 

Το έχω ξαναποστάρει σε πολλά θέματα! Δεν βάζω ποτέ μα ποτέ εφαρμογές στην sd. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος. Συν ότι μπορεί να αντιμετωπίζεις προβλήματα σε σχέση με το να βρίσκονται στην εσωτερική. 9,5GB είναι υπεραρκετά για ότι θες. Το κινητό είναι κινητό. Δεν είναι παιχνιδομηχανή! Αν ήθελες gaming τότε κακώς πήρες το S4. 'Επρεπε να πάρεις ένα tablet. Εγώ έχω και παιχνίδια πάνω και μια χαρά χωράνε όλα τους...

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ψαχτει καθολου με αλλες ρομ. γιαυτο κ ρωτησα να βαλει καποιος λινγκ. να προτεινει καποια καλη χωρις προβληματα κτλ. επισεις αν πω να βαλω την επισημη να βαλω τη γερμανικη η ελληνικη?

 

Γιατί γράφεις με μπλέ? Αν θες ρομ, όλες καλές είναι! Μπες xda και διάβασε τι δίνει κάθε μία και βάλε όποια θες. Όσο αναφορά για στοκ. Να βάλεις αυτή που προορίζεται το κινητό σου. Γενικά πάντως η γερμανική unbranded ως τώρα είναι από τις πρώτες σε update νέας έκδοσης

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση μετα απο root το κινιτο μεσω unroot να επανελθει στα κανονικα με εγγυηση αν ναι πως . . ? ? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση μετα απο root το κινιτο μεσω unroot να επανελθει στα κανονικα με εγγυηση αν ναι πως . . ? ? Ευχαριστω

 

Αν δεν έχεις knox ναι. Αν έχεις knox όχι

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις ενα λινκ για το πως γινεται?

Διάβασε εδω για unroot .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,. Πέρασα σε κινητό φίλου μου την Omega v29. Δεν λειτουργεί το bluetooth ομως. Περάσαμε τον bootloader και το Modem που προτείνει ο Indie κατά την εγκατάσταση.

Καμοιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι.

Ενα s4 απο αμερικη at&t ή verizon ξεκλειδωτο μπορω με odin να του περασω μια 4.4.2 καποιας ευρωπαϊκης χωρας;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την νέα έκδοση με root και αντιμετώπιζε τε πρόβλημα με επανεκκίνησεις διαγράψετε με το titanium ότι έχει σχέση με το Knox
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.πριν 1 εβδομαδα περασα την 4.4.2 και το κινητο τα χει παιξει ελαφρως

πχ,οταν παταω το home να δω ωρα,μου βγαζει(στο κεντρο) την ωρα απο την τελευταία φορα που αναψε η οθονη,και οχι την ωρα

που βγαζει πανω δεξια

ακομα κολαει αρκετα οταν παταω να αναψει οθονη, καθυστερει χαρακτηριστικα 2-3/10 φορες

να του δωσω ντεπον;

Link to comment
Share on other sites

Να του κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Λογικά θα στρώσει.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...