Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Ρε μήπως πέρασε κανείς Google Play ROM? Λέω να βάλω αλλά το touchwiz είναι τόσο όμορφο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφερον φαινετε , και εχει adam kernel

 

Είναι μια χαρά Ναι γρήγορη ρομ, είναι βασισμένη πάνω στην ρομ του wanam απλά ο τύπος έχει κάνει και mods για να μοιάζει με s5

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά Ναι γρήγορη ρομ, είναι βασισμένη πάνω στην ρομ του wanam απλά ο τύπος έχει κάνει και mods για να μοιάζει με s5

 

Την έχεις βάλει; Μπορείς να μας πεις εντυπώσεις; Υπάρχει κανένα bug?

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα άλλο! Μόλις το rootαρα και πέρασα cwm recovery. Μηδένισα και τον counter με το triangle away. Καλώς σας βρήκα και καλή ανάσταση σε όσους δεν έχουν rootάρει ακόμα!:D

 

Υπόψιν για να μην μπερδευτείς μηδένισες τον απλό counter. Αν είχες knox όμως δεν είχε κανένα νόημα αυτό που έκανες! Διότι ο Knox δεν μηδενίζει και έτσι είτε έχεις μηδενίσει τον απλό counter είτε όχι, εγγύηση δεν έχεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω KT kernel με misanthrope/hybla profile/script , εμπιστεύομαι το φιλο Κωστα , αντε να δουμε!!!

 

Φυσικά να έχεις και greenify, καθώς επίσης μόλις τα βάλεις να κάνεις reboot και φυσικά να αφήσεις 3-4 κύκλους να στρώσει

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις βάλει; Μπορείς να μας πεις εντυπώσεις; Υπάρχει κανένα bug?

 

την δουλεψα για λιγοτερο απο εβδομαδα, δεν ειχε κανενα θεμα απο Βug εκτος απο αυτα που δουλευουν κατα το ημιση αν και εχει τα settings,τα quicksettings και μερικα application apo note και του s5(νεα gallary,music player κλπ). Για καποιον που την θελει ετοιμη ειναι καλη σαν Rom αλλα εγω προτιμησα να γυρισω στην Omega και να κανω τα Mods μονος μου που τα εβρισκα μεσα απο το Theme Section του S4 στο Xda.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως βαζοντας το profile/script οτι το κινητο δεν μπαινει σε sleep mode αλλα τρεχει συνεχεια στην min συχνότητα . Εκτος εαν το cpu spy κανει λαθος

 

Δες αν είναι ενργοποιημένο τίποτα από τα wake options... Νομίζω by default από τα profil είναι για αυτό και εγώ τα έχω κλείσει και έχω ξανασώσει το προφίλ με δικό μου όνομα γιατί δεν θέλω να έχω αυτά τα wake options που έτσι κ αλλιώς δεν υπήρχαν στο S4.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

το γνωριζω και ειναι ολα disable . θα το παρακολουθησω να δω

 

Βάλε BBS. Έτσι θα δούμε τι στο κρατάει awake και δεν μπαίνει σε deep sleep.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω ότι δεν έχω εγγύηση. Απλά ήθελα να χρησιμοποιησω το triangle away. Έρχομαι από LG και ήθελα να πάρω μια γεύση από Samsung patches προ καταραμενης knox εποχής.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερη CM (στο galaxy s1), όταν ήθελα να πάρω τηλέφωνο μπορούσα να πατήσω τα νούμερα που αντιστοιχουν στο όνομα και να βγάζει τις επαφές.

 

πχ ήθελα να καλέσω επαφή 'Δημήτρης' πατούσα 3-4-5 και έβγαζε τις επαφές που αντιστοιχούσαν σε αυτά τα γράμματα.

 

Τώρα έχω 4.4.2 official και η παραπάνω δυνατότητα ισχύει μόνο για επαφές με αγγλικούς χαρακτήρες. Μπορώ να το ενεργοποιήσω και για ελληνικούς;

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερη CM (στο galaxy s1), όταν ήθελα να πάρω τηλέφωνο μπορούσα να πατήσω τα νούμερα που αντιστοιχουν στο όνομα και να βγάζει τις επαφές.

 

πχ ήθελα να καλέσω επαφή 'Δημήτρης' πατούσα 3-4-5 και έβγαζε τις επαφές που αντιστοιχούσαν σε αυτά τα γράμματα.

 

Τώρα έχω 4.4.2 official και η παραπάνω δυνατότητα ισχύει μόνο για επαφές με αγγλικούς χαρακτήρες. Μπορώ να το ενεργοποιήσω και για ελληνικούς;

 

Ως γλώσσα κινητού έχεις αγγλική. Γιατί ίσως αν είχες ελληνική στον Dialer να έβγαζε τα ελληνικά αντίστοιχα στους αριθμούς. Και στα 2 μαζί(αγγλικά, ελληνικά) δεν νομίζω ότι μπορείς. Εγώ για αυτό τα έχω όλα σε Greeklish

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ως γλώσσα κινητού έχεις αγγλική. Γιατί ίσως αν είχες ελληνική στον Dialer να έβγαζε τα ελληνικά αντίστοιχα στους αριθμούς. Και στα 2 μαζί(αγγλικά, ελληνικά) δεν νομίζω ότι μπορείς. Εγώ για αυτό τα έχω όλα σε Greeklish

 

Ελληνική γλωσσα έχω. Όλα τα μενου είναι στα Ελληνικά

 

Νομίζω αρχικά αυτό ήταν feature της CM και υποστηριζε και Ελληνικά. Μετά το έβγαλε και η google (χωρίς Ελληνικά) και η CM ενσωμάτωσε αυτό της google στις επόμενες εκδόσεις

Edited by ShadowReaper
Link to comment
Share on other sites

Ρε μήπως πέρασε κανείς Google Play ROM? Λέω να βάλω αλλά το touchwiz είναι τόσο όμορφο!

Εξαιρετική είναι του Jamal η GPE. Πραγματικά θεωρείς όμορφο το touchwiz?

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική είναι του Jamal η GPE. Πραγματικά θεωρείς όμορφο το touchwiz?

 

Για την ακρίβεια το θεωρώ πανέμορφο και το βάζω δίπλα στο UI που έχουν τα XPERIA. Το stock Android μου φαίνεται πολύ βαρετό, αλλά επίσης μου φαίνεται πολύ γρήγορο. Η Jamal έχει bugs?

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια το θεωρώ πανέμορφο και το βάζω δίπλα στο UI που έχουν τα XPERIA. Το stock Android μου φαίνεται πολύ βαρετό, αλλά επίσης μου φαίνεται πολύ γρήγορο. Η Jamal έχει bugs?

 

Με το κατάλληλο theming το TW γίνεται πολύ όμορφο. Είδα πρόσφατα στην Chaos Rom με το S5 theme και ήταν απόλαυση. Το stock είναι πάντα πιο γρήγορο και καλύτερο σε αυτονομία από τα proprietary firmware των εταιρειών.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Με το κατάλληλο theming το TW γίνεται πολύ όμορφο. Είδα πρόσφατα στην Chaos Rom με το S5 theme και ήταν απόλαυση. Το stock είναι πάντα πιο γρήγορο και καλύτερο σε αυτονομία από τα proprietary firmware των εταιρειών.

 

Λοιπόν θα δοκιμάσω την KOT49H, το αποφάσισα! Θα την περάσω και θα βάλω ένα TW θέμα με Theme Chooser. Μπορώ εννοείται να επαναφέρω το stock backup που θα κάνω μέσω CWM όταν θέλω να γυρίσω πίσω έτσι;

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια το θεωρώ πανέμορφο και το βάζω δίπλα στο UI που έχουν τα XPERIA. Το stock Android μου φαίνεται πολύ βαρετό, αλλά επίσης μου φαίνεται πολύ γρήγορο. Η Jamal έχει bugs?

 

Όμορφο??? Μόνο με το LOL μπορώ να απαντήσω... Εφετζίδικο ναι. Αυτό δεν το κάνει όμορφο! Αλλά γούστα είναι αυτά. Για μένα δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο από το AOSP.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια το θεωρώ πανέμορφο και το βάζω δίπλα στο UI που έχουν τα XPERIA. Το stock Android μου φαίνεται πολύ βαρετό, αλλά επίσης μου φαίνεται πολύ γρήγορο. Η Jamal έχει bugs?

 

Κανένα bug και πάει και σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά Ναι γρήγορη ρομ, είναι βασισμένη πάνω στην ρομ του wanam απλά ο τύπος έχει κάνει και mods για να μοιάζει με s5

Φίλε για δώσε λίγο τα φώτα σου μιας και την πέρασες (την Samy Deluxe). Έχω τον παλιό bootloader της 4.2 προ-knox εποχής και σαν modem έχω φλασαρισμένο το XXUEMJ5. Τώρα που δεν άλλαξα bootloader αλλά έβαλα την 4.4.2. θα πρέπει να αλλάξω και modem. Το παλιό φαίνεται να παίζει καλά αν και γενικά δεν πιάνει τρομερό σήμα στο σπίτι μου και δεν θυμάμαι άμα έπινε καλύτερα πριν που είχα την Omega 14 με 4.3 android. Τι να κάνω εν τέλει με το modem?

 

 

edit: Και κάτι τελευταίο που θυμήθηκα. Αν φλασάρω modem που είναι για την ελληνική version και πιο συγκεκριμένα αυτό που είναι για Vodafone θα κερδίσω κάτι ή δεν έχει σημασία?

Ευχαριστώ.

Edited by poulisss

Ελληνικά Video Tutorials για το ποδήλατο!:dance:

Youtube Channel: https://www.youtube.com/channel/UC9h7j8yHKezJf-9XVq8CTXQ

Facebook Page: https://www.facebook.com/thebikeguruchannel

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για δώσε λίγο τα φώτα σου μιας και την πέρασες (την Samy Deluxe). Έχω τον παλιό bootloader της 4.2 προ-knox εποχής και σαν modem έχω φλασαρισμένο το XXUEMJ5. Τώρα που δεν άλλαξα bootloader αλλά έβαλα την 4.4.2. θα πρέπει να αλλάξω και modem. Το παλιό φαίνεται να παίζει καλά αν και γενικά δεν πιάνει τρομερό σήμα στο σπίτι μου και δεν θυμάμαι άμα έπινε καλύτερα πριν που είχα την Omega 14 με 4.3 android. Τι να κάνω εν τέλει με το modem?

 

 

edit: Και κάτι τελευταίο που θυμήθηκα. Αν φλασάρω modem που είναι για την ελληνική version και πιο συγκεκριμένα αυτό που είναι για Vodafone θα κερδίσω κάτι ή δεν έχει σημασία?

Ευχαριστώ.

 

Βάλε το modem που αντιστοιχεί στη ρομ που έβαλες, αλλά να μην έχει το NON-HLOS.bin μέσα. Αυτό ας πούμε https://db.tt/47nWXhTf είναι για την NB8 4.4.2 υπάρχουν όλα διάσπαρτα στο XDA και αλλού.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε νοιώθω!

 

Εγώ δεν το σκέφτηκα και πολύ...Έβαλα ωμέγα και ξεμπέρδεψα...απλά τώρα και μετά την μετακίνηση όσων εφαρμογών μπορούσαν να πάνε στην sd, μου έχει τελειώσει ο χώρος στην μνήμη του κινητού...Μήπως κάποιος μπορεί να στείλει ποιες εφαρμογές συστήματος μπορώ να σβήσω με ασφάλεια και πως? Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ως γλώσσα κινητού έχεις αγγλική. Γιατί ίσως αν είχες ελληνική στον Dialer να έβγαζε τα ελληνικά αντίστοιχα στους αριθμούς. Και στα 2 μαζί(αγγλικά, ελληνικά) δεν νομίζω ότι μπορείς. Εγώ για αυτό τα έχω όλα σε Greeklish

 

Εγώ έχω βάλει το dialer one που νομίζω είναι τοπ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την LiquidSmooth και έχω μείνει με τις επιλογές που έχει. Επίσης είναι πολύ γρήγορη.

 

Ξέρετε αν μπορώ να αναδιαμορφώσω τις Ρυθμίσεις και να τις αλλάξω θέση; Είναι κουραστικό να πρέπει να κάνω scroll down κάθε φορά που θα μπαίνω για να αλλάξω ρυθμίσεις Οθόνης Ήχου κλπ. Επίσης αν γίνεται να μου πείτε πώς μπορώ να βάλω toggles στο κέντρο ειδοποιήσεων.

 

Λαγκ το touchwiz αλλά αυτές οι μικρές ευκολίες που είχε θα μου λείψουν πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Χριστός ανέστη, δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος απλά έχω πρόβλημα.φόρτιζα το s4 και το χρησιμοποιούσα παράλληλα μου έσβησε και δεν ξανά άνοιξε.άλλαξα μπαταρίες φορτιστές δοκίμασα τα πάντα .το κινητό το έχω περίπου ένα χρόνο και δεν μου είχε παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα.απλά αναρωτιέμαι αν είχε κάποιος ανάλογο πρόβλημα αν γνωρίζει αν έχει χτυπήσει πλακέτα η αν είναι κάτι άλλο πιστεύω ότι έφταιγε το ρεύμα γιατί είμαι φαντάρος σε φυλάκιο και περνούμε από μπαταρίες που φορτίζουν από ανεμογεννήτριες.ευχαριστώ εκ των προτέρων. Edited by tsamers
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Χριστός ανέστη, δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος απλά έχω πρόβλημα.φόρτιζα το s4 και το χρησιμοποιούσα παράλληλα μου έσβησε και δεν ξανά άνοιξε.άλλαξα μπαταρίες φορτιστές δοκίμασα τα πάντα .το κινητό το έχω περίπου ένα χρόνο και δεν μου είχε παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα.απλά αναρωτιέμαι αν είχε κάποιος ανάλογο πρόβλημα αν γνωρίζει αν έχει χτυπήσει πλακέτα η αν είναι κάτι άλλο πιστεύω ότι έφταιγε το ρεύμα γιατί είμαι φαντάρος σε φυλάκιο και περνούμε από μπαταρίες που φορτίζουν από ανεμογεννήτριες.ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δυστυχώς απ' ό,τι καταλαβαίνω έχει όντως η πλακέτα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα! Eχω προβλημα με το bluetooth οταν το ανοιγω απο το touchwiz (μπαρα)ειναι λιγοτερο πρασινο απο τα αλλα εικονιδια και εκτος αυτου δε συνδεεται με το αυτοκινητο. Στο μενου turning on bluetooth το ανοιγω δε γινεται καν πρασινος ο διακοπτης και μετα απο λιγο γυρναει στην off κατασταση. Ειμαι root και χρησιμοποιησα το rom cleaner σημερα το πρωι για να διαγραψω bloatware http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2348256

 

Εdit: Ενταξει εκανα restore και το εφτιαξα. Τερμα το πειραγμα για σημερα, δεν ηταν η μερα μου. :)

Edited by streetwise_23

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...