Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλες ξανά τη ρομ με Odin και σου κάνει τα ίδια;

 

ειναι γερμανιας το κινητο κ δν ξερω π μπορω να βρω την αντιστοιχη 4.2.2 ,

υπαρχει περιπτωση με αυτο να χαλασει περισοτερο και να εχω μετα θεμα χειροτερο με το κινητο ? δηλαδη να φλασσαρω ρομ χωρις να καθαρισω και να κανω ρεσετ το κιν πρωτα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι γερμανιας το κινητο κ δν ξερω π μπορω να βρω την αντιστοιχη 4.2.2 ,

υπαρχει περιπτωση με αυτο να χαλασει περισοτερο και να εχω μετα θεμα χειροτερο με το κινητο ? δηλαδη να φλασσαρω ρομ χωρις να καθαρισω και να κανω ρεσετ το κιν πρωτα?

 

Τότε όχι 1000, αλλά καμία φορά δε το έκανες φίλε.

Βρες τη ρομ σου στο sammobile και κατέβασέ την.

Ακολούθα τις οδηγίες στο "Επίσημα firmware" για να την βάλεις.Υπόθεση 2 λεπτών είναι να την περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω για άλλη μια φορά μην πειράζετε το τηλέφωνο σας αν δεν ξέρετε τι κάνετε . :!:

 

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μπορει να γίνει και απο τις ρυθμίσεις .Πήγαινε στο samMobile κατέβασε το firmware και βαλε το .αν δεν φτιάξει ( δεν νομιζω )πας για service .

Βεβαιώσου οτι τα κανείς ολα σωστά .

 

edit : με πρόλαβε ο Στράτος .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω για άλλη μια φορά μην πειράζετε το τηλέφωνο σας αν δεν ξέρετε τι κάνετε . :!:

 

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μπορει να γίνει και απο τις ρυθμίσεις .Πήγαινε στο samMobile κατέβασε το firmware και βαλε το .αν δεν φτιάξει ( δεν νομιζω )πας για service .

Βεβαιώσου οτι τα κανείς ολα σωστά .

 

edit : με πρόλαβε ο Στράτος .

 

παιδια παω αλλα πρωτον για γερμανικη ρομ μ βγαζει μονο Ο2 και αυτη ειναι 4.3 ! δεν βρισκω 4.2.2 πουθενα οταν κανω αναζητηση για i9505

 

edit: προσπαθησα να κανω εγγραφη μηπως μου διχνει ετσι τις ρομ μεσω ιμει , αλλα εχει προβλημα η σελιδα και μ βγαζει προβλημα

 

edit2: εδω δεν ειμαστε? σαυτες ? http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I9505&pcode=DBT#firmware DBT ειναι λογικα οι ρομ χωρις να ναι απο providers?

 

επιπλεον εαν χρησιμοποιησω την ανακτηση λογισμικου εκτακτης αναγκης μεσω του κιες? κανει τιποτα αυτο ?

Edited by m7ixalis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!!!Σκέφτομαι να flashάρω την OMEGA ROM και στις οδηγίες του thread στο xda λέει:

3. Flash modems (If you already have the correct modems, ignore this step):

Power Off your device completely

Wait a little and then power on device to download mode (Power button + Home button + Volume down button)

**If you are having the old bootloader XXUB flash GSM_Modem_XXUEMJ5_and_LTE_Modem_XXUBMH1.tar file with odin by selecting phone.

**If you are having the new bootloader XXUD flash GSM_Modem_XXUEMJ5_and_LTE_Modem_XXUEMJ5.tar file with odin by selecting phone.

Go to Settings and make sure that modems flashed ok

 

Πως θα βρώ ποιό bootloader έχω εγώ; Είμαι στην MGA και το galaxy μου είναι ΓΑλλικό-XEF

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τον παλιό bootloader .

Θα μπορείς να το διαπιστώσεις αν μπεις σε download mode και δεις ότι δεν υπάρχει το knox warranty .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα mail για την μεθοδο rooting με το Vroot , και μου απαντησε

信一合作

 

4:12 AM (5 hours ago)

 

to me

Hi, i only need your phone model and imei data to match the root-engine scheme,for example ,samsung s4 has many models,like 9500,9502,and each model needs different root-engine。we don't need your other data, the data we needed only for the rooting。

于 13-11-17 上午10:00

 

αρα μαλλον δεν στελνει στοιχεια ο κινεζικος SuperUser αλλα το προγραμμα στο pc

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμη και η omega 15 με το τελευταίο Base.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει πουθενά το πληκτρολόγιο 4x3 στην 4.3! Το έβγαλε επίσημα η Samsung??? Ξέρει κανείς αν μπορούμε να το επαναφέρουμε με κάποιο τρόπο? Πάντα υπάρχει η λύση για άλλο πληκτρολόγιο από το Play Store αλλά από την μέχρι τώρα εμπειρία μου κανένα δεν αποκρίνεται πιο γρήγορα από το stock.
Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμη και η omega 15 με το τελευταίο Base.

 

Ακόμη δεν πρόλαβα να βάλω τη 14 γμτ. :D (η οποία είναι άψογη βέβαια)

 

Σε πρώτη ευκαιρία θα δω και τη 15.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να γυρίσω σε 4.2.2 από την 4.3 ακόμη και αν γράψει ο ΚΝΟΧ μιας και ήδη έχει γράψει.

Με έχει τρελάνει το Bluetooth που κάθε φορά πρέπει να το επιλέγω και από το τηλ για να μιλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να γυρίσω σε 4.2.2 από την 4.3 ακόμη και αν γράψει ο ΚΝΟΧ μιας και ήδη έχει γράψει.

Με έχει τρελάνει το Bluetooth που κάθε φορά πρέπει να το επιλέγω και από το τηλ για να μιλήσω.

Μόνο με κάποια custom rom .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Θέλω μια βοήθεια σε κάτι. Στο κινητό μου έχω custom rom & recovery. Θέλω να το κάνω στοκ για να είμαι πάλι εντός εγγύησης. Η ρομ ειναι 4.2 οπότε δεν έχω θέμα. Απλά με τον counter δεν ξέρω τι παίζει καλά. Μπορείτε να μου πείτε δυο τρια πράγματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Θέλω μια βοήθεια σε κάτι. Στο κινητό μου έχω custom rom & recovery. Θέλω να το κάνω στοκ για να είμαι πάλι εντός εγγύησης. Η ρομ ειναι 4.2 οπότε δεν έχω θέμα. Απλά με τον counter δεν ξέρω τι παίζει καλά. Μπορείτε να μου πείτε δυο τρια πράγματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ακολούθησε τον οδήγο για unroot .

Υποθέτω ότι δεν έχεις knox .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τον οδήγο για unroot .

Υποθέτω ότι δεν έχεις knox .

 

Όχι δεν έχω Μιχάλη. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

edit : Μήπως είναι εύκολο να μου πείτε κ με ποιο συνδυασμό πλήκτρων μπορώ να τσεκάρω τον counter & knox ότι είναι 0?

Edited by giannis_ps
Link to comment
Share on other sites

Παιδες προβλημα... Περασα την 15 ωμεγα το μεσημερι και μολις πηγα να φλασαρω modem ο ηχος τελειωσε. Δεν επανηλθε ουτε οταν του περασα την MGA απο odin, στο οποιο και κολλησε. Μαλλον την ηπιαμε. Μετα δοκιμασα να περασω ας πουμε την echoe v8 την οποια περναει αλλα κολλαει και παει παρα πολυ αργα και επισης δεν εχει ηχο. Τωρα η μονη επιλογη ειναι nandroid restore (δεν το εχω δοκιμασει καν οτι δουλευει.κανω προσευχες) γιατι μετα μαλλον το παω για πεταμα η ΑΝ καταφερω και το επαναφερω στοκ για σερβις, πραγμα που αν γινει μετα παει για πουλημα το κινητο με τη μια... ΣΚΑΤΑ!

 

ΥΓ Μαλλον εκανα βλακεια τελικα με το LTE modem. Αυτο πρεπει να ειναι το προβλημα. Κατεβαζω πιο παλια εκδοση και βλεπουμε...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω Μιχάλη. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

edit : Μήπως είναι εύκολο να μου πείτε κ με ποιο συνδυασμό πλήκτρων μπορώ να τσεκάρω τον counter & knox ότι είναι 0?

 

Μπαίνοντας σε download mode πατώντας ταυτόχρονα vol down/home/power .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Icy ναι λογικά έχεις θέμα με το lte modem, το αναφέρει στις οδηγίες της rom.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που τα μπερδεψα και εβαλα το lte του knox bl. Ολα καλα παντως τωρα. Νομιζα παντως οτι με το nandroid γυρναει εντελως οπως ηταν το κινητο. Ειδα ομως οτι ειχε ακομα baseband mj9... Ειχα κανει κατι λαθος στο backup?
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Για επιστροφη 4.2.2 το μονο που μππορεις να κανειςειναι να φλασαρεις Google edition ROM τουλαχιστον εγώ έτσι τα κατάφερα ..ουτε απο nandroid backup ούτε απο touchwiz custom Μπόρεσα.. Edited by tsamers
Link to comment
Share on other sites

Και από official 4.3 σε 4.2.2?

Δεν αντέχω άλλο με 4.3.

Σου απάντησα στα Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505 που ρώτησες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα στα Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505 που ρώτησες .

 

Μόλις το είδα. Σ ευχαριστώ....

 

Κάποια καλή costum? Στο S2 και S3 έπαιζα πολύ με Omega.

Στο S4 δεν έχω δοκιμάσει ακόμη καμία. Είπα να το παίξω official αλλά τοπ μετάνοιωσα.... :O

 

Και επίσης από πού κατεβάζω παλιότερη Omega?

Edited by aris1976
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρησιμοποιεί κανείς την stock εφαρμογή για τα e-mail? Εγώ την χρησιμοποιούσα στην 4.2.2 και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος από τον άμεσο συγχρονισμό με τον server (μερικές φορές πρώτα ερχόταν το mail στο κινητό και μετά εμφανιζόταν στον υπολογιστή!). Μετά την αναβάθμιση στην 4.3 αν και τα γραφικά της εφαρμογής είναι καλύτερα δεν μπορεί να συγχρονιστεί με τίποτα αυτόματα. Χειροκίνητα συγχρονίζεται κανονικά αλλά ειδοποίηση για νέο mail στη μπάρα δεν έρχεται ποτέ. Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Επίσης νοσταλγεί κανείς άλλος το 4x3 πληκτρολόγιο ή είμαι ο μόνος???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...