Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Την έχω εγώ .Αυτό που είδα είναι ότι έχω θέμα στο ξυπνητήρι.Όταν χτυπάει δεν υπάρχει πουθενά να το κλείσεις πρέπει να μπεις μέσα στο ξυπνητήρι και να κλείσεις τον διακόπτη έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα...?

 

Αργεί να πάρει λίγο στροφές... Να ανοίξει η οθόνη (καλά αυτό μάλλον από το κερνελ είναι ΚΤ) ... Αλλά βγάζει επιλογή κανονικά... Για αναβολή... Η διακοπή....

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι στην αρχική σελίδα. Εκεί που είναι δηλαδή οι φάκελοι acct, cache, config, d, data κτλ εκεί τα πετάς. Προσοχή! Βάζεις τον φάκελο root_files ως φάκελο και το αρχείο root_de_la_vega.sh ξεχωριστά.

 

Στο δικό μου ο φάκελος root είναι read only, πως μπορώ να αντιγράψω εκεί μέσα τα δυο αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ο φάκελος root είναι read only, πως μπορώ να αντιγράψω εκεί μέσα τα δυο αρχεία?

 

Στη ρίζα της εσωτερικής sdcard Βασίλη (δηλαδή /sdcard). Δεν ήταν ξεκάθαρο και στο XDA. Εγώ προσωπικά τα είχα βάλει και στις δυο τοποθεσίες (και στο root του τηλεφώνου και στην εσωτερική sdcard για να είμαι σίγουρος) αλλά τώρα που αποσαφηνίστηκε ανανέωσα και τον οδηγό. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

OK, νομίζω οτι τα καταφερα! Τσέκαρα και το knox varanty void και ειναι 0x0. Το vroot ειναι απαραιτητο να το κρατήσουμε παγωμένο? Δεν μπορουμε να το απεγκαταστήσουμε?
Link to comment
Share on other sites

OK, νομίζω οτι τα καταφερα! Τσέκαρα και το knox varanty void και ειναι 0x0. Το vroot ειναι απαραιτητο να το κρατήσουμε παγωμένο? Δεν μπορουμε να το απεγκαταστήσουμε?

 

Αν εννοείς τον κινέζικο superuser τότε αυτός κανονικά πρέπει να έχει διαγραφεί με τις εντολές που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τον κινέζικο superuser τότε αυτός κανονικά πρέπει να έχει διαγραφεί με τις εντολές που έγραψες.

Οπότε δεν έχει σημασία που μένει παγωμένο στο TΒ. Παρεπιπτόντως πρέπει να έχεις το Titanium Backup Pro για να μπορείς να κάνεις freeze τις εφαρμογές. Και μία ερώτηση, το SuperSu μπορούμε να το κάνουμε update κανονικα η δημιουργεί κανένα θεματάκι?

Ευχάριστώ για την βοήθεια και για τις οδηγίες για το Root! :up:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν έχει σημασία που μένει παγωμένο στο TΒ. Παρεπιπτόντως πρέπει να έχεις το Titanium Backup Pro για να μπορείς να κάνεις freeze τις εφαρμογές. Και μία ερώτηση, το SuperSu μπορούμε να το κάνουμε update κανονικα η δημιουργεί κανένα θεματάκι?

Ευχάριστώ για την βοήθεια και για τις οδηγίες για το Root! :up:

 

Ναι δεν έχει σημασία. Αυτό για το Titanium Backup Pro δεν το γνώριζα (όντως εγώ είχα το Pro από παλιότερα οπότε δεν κατάλαβα διαφορά). Και στο XDA δεν αναφέρεται ρητά αν χρειάζεται η pro έκδοση ή όχι. Νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις κανονικά update. Γενικά αν και η μέθοδος έχει επιβεβαιωθεί από όσους τη δοκίμασαν όσον αφορά το KNOX 0x0, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα γράψει ο Counter οτιδήποτε και αν κάνουμε. Μέχρι στιγμής σίγουρα δε γράφει για απλά πράγματα όπως δικαιώματα superuser σε εφαρμογές, πρόσβαση στα system files κτλ αλλά δε ξέρουμε αν θα γράψει πχ αν πειράξεις το framework.

Να σαι καλά! Ελπίζω να βοήθησα! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου! Πριν 6 μήνες ειχα αγοράσει το S4 i9505 και με το που το πηρα το ρουταρα στην official rom κ ολα καλα μέχρι τοτε! Μετά απο καποιο διαστημα μου εβγαλε μια ενημερωση στο kies την οποια την πέρασα , μου βγηκε το ρουτ και περασα παλι το ιδιο αρχειακι για να το ρουταρω παλι! τι γινετε τωρα ομως! σημερα ηθελα να κανω factory reset και wipe data , και ανακαλυψα οτι οταν παταγα τα κουμπια γ να μπω σε recovery mode εμπεναι το logo και τα μπλε γραμματακια πανω πανω αριστερα αλλα ποτε δεν εμπαινε συνεχιζε και ανοιγε το κινητο κανονικα ! το δοκιμασα πολλες φορες, εβγαλα μπαταρια , την ξανα εβαλα , κατεβασα κ το rom manager απο το play store γ να μπω ετσι σε recovery mode αλλα τιποτα ! απλα πεταει το λογκο , τα μπλε γραμματακια πανω πανω κ συνεχιζει! εκανα μια αναζητηση και βρηκα παρομοια θεματα , αλλα κανενας δν εδινε λυση , ακομα κ custom recovery εαν περναγανε δεν εκανε τιποτα σε μερικους δεν μπουταρε καν ! δοκιμασα να αφισω τα πλιχτρα πιο μετα η πιο νωρις αμεσως απο την δονηση και τιποτα απλα συνεχιζε! να τονισω πως σε download mode μπαινει κανονικα, και αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι 3 μερες τωρα κανω ρεσταρτ το κιν μου και βγαζει παντα προεπιλεγμενη γλωσσα τα γερμανικα και πρεπει να τ αλλαζω! επισης σημερα μετα την προσπαθεια να μπω σε recovery mode , οταν μπουταρε κανονικα το κιν κ ανοιγε, μετα απο 10 δευτερα κολαγε κ δν εκανε τιποτα επρεπε να βγαλω μπαταρια! μετα απο λιγο εβγαλα την sd και δεν κολλαγε, περιμενα λιγο την ξαναεβαλλα δουλευε κομπλε, εκανα κ 2 ρεσταρτ κ ηταν οκ! αλλα δεν ξερω εχω τρομαξει ! τι εχει γινει ? οσα θεματα εχω ψαξει ολα τα εχουν κανει πολυ τραγικα και ουτε λυση εχει δωθει ! για την γλωσσα δεν με νιαζει , το θεμα ειναι να δω τι γινεται με το recovery mode! μιλαμε γ android 4.2.2 Edited by georgeg33
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα να περάσω ένα recovery .Αν δεν είχε αποτέλεσμα θα πέρναγα όπως είναι το τηλέφωνο μέσω odin το firm που φοράει τώρα .Το τηλέφωνο με αυτό σίγουρα θα ανοίξει και αφού δεν έχεις κάνει reset δεν θα έχεις χάσει και τίποτα που από ότι καταλαβαίνω είναι το λιγότερο .
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος κάνει downgrade απο 4.3 σε 4.2.2 θα γράψει το knox;

Δεν είμαι root και θέλω να αλλάξω το csc. Οπότε σκεφτόμουν να κατέβω σε 4.2.2 να κάνω root, να αλλάξω το csc και μετά να περάσω με odin την τελευταία official της περιοχής μου.

 

Αν όμως γράφει το knox μήπως είναι καλύτερα να περάσω μια pre-rooted 4.3 να αλλάξω το csc με το csc changer και μετά να περάσω την official;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος κάνει downgrade απο 4.3 σε 4.2.2 θα γράψει το knox;

Δεν είμαι root και θέλω να αλλάξω το csc. Οπότε σκεφτόμουν να κατέβω σε 4.2.2 να κάνω root, να αλλάξω το csc και μετά να περάσω με odin την τελευταία official της περιοχής μου.

 

Αν όμως γράφει το knox μήπως είναι καλύτερα να περάσω μια pre-rooted 4.3 να αλλάξω το csc με το csc changer και μετά να περάσω την official;

Δεν θα σε αφήσει Κώστα ,από 4.3 δεν μπορείς να πας σε 4.2 και κάνοντας αυτην την διαδικασία θα σου βγάλει fail και ίσως γράψει το knox Τουλάχιστον αυτο ισχύει στο I9505 δεν νομίζω να ειναι κάτι διαφορετικό για το I9500 .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε αφήσει Κώστα ,από 4.3 δεν μπορείς να πας σε 4.2 και κάνοντας αυτην την διαδικασία θα σου βγάλει fail και ίσως γράψει το knox Τουλάχιστον αυτο ισχύει στο I9505 δεν νομίζω να ειναι κάτι διαφορετικό για το I9500 .

 

Αρα μονο με pre-rooted γίνεται.

Τελικά μέσω του csc μας κόβει και την δυνατότητα να περνάμε καποια αλλη official. Αναγκαστικά για να μην έχουμε προβλημα εγγυησης, θα πρέπει να περιμένουμε τις αναβαθμίσεις της περιοχής μας άσχετα αν καθυστερούν υπερβολικά.

 

Για να δούμε πώς θα της βγουν όλα αυτά της samsung. Ναι μεν δεν έχει αλλη εταιρεία την δυνατότητα να την χτυπήσει έστω και με αισθητή μείωση πωλήσεων, αλλά πιστεύω ότι θα έχει απώλειες στις πωλήσεις της επόμενης ναυαρχίδας της. Εκεί αν δεν δελεασει το κοινό με κάποια ποιοτικά υλικά και καλύτερο σχεδιασμό θα έχει σοβαρές απώλειες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα να περάσω ένα recovery .Αν δεν είχε αποτέλεσμα θα πέρναγα όπως είναι το τηλέφωνο μέσω odin το firm που φοράει τώρα .Το τηλέφωνο με αυτό σίγουρα θα ανοίξει και αφού δεν έχεις κάνει reset δεν θα έχεις χάσει και τίποτα που από ότι καταλαβαίνω είναι το λιγότερο .

 

το τηλεφωνο ανοιγει κανονικα , μπαινει στο λειτουργικο , απλα απο τυχη ηθελα να κανω wipe data για να περασω τα 4.3 και ειδα οτι δεν εμπαινε στο recovery mode! τώρα χω 2 ερωτησεις γτ με αυτα δεν τα κατεχω! 1) υπαρχει περιπτωση γιατι φοβαμαι λιγο να περασω custom recovery και μετα να μην μπαινει ουτε στο λειτουργικο ? τωρα το κινητο ειναι πληρες λειτουργισιμο ! δηλαδη κατι να μην γραψει καλα και να τα κλαιω τα λεφτακια μ! δευτερον εαν περασω 4.3 απο κιες την ενημερωση ετσι οπως ειναι μπορει να φτιαξει τιποτα η οχι? κ τριτον εστω οτι λυση δεν βρισκω, εχοντας βαλει τον triangle away ολα σε download mode τα διχνει official , αλλα στις πληροφοριες συστηματος , στην κατασταση συσκευης εχει custom , τι μπορω να κανω να το αλλαξω μηπως το παω έστω στην αντιπροσωπεια να μαι σιγουρος κ καλλημενος γ ολα ? ευχαριστω εκ των προτερων

 

κατι τετοιο θα βοηθουσε ?

 

διορθωση: http://forum.cyanogenmod.com/topic/75205-verizon-galaxy-s4-not-booting-into-cwm-recovery/ κατι παρομοιο λεει ο φιλος εδω οτι μπουταρε κανονικα σε αντροιντ αλλα δεν ανοιγε το recovery το ιδιο με μενα κ απλα εκανε εγκατασταση στο cwm απο rom manager! θα λειτουργισει αυτο σε μενα ισως?

Edited by georgeg33
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να αφαιρέσω το όνομα του παρόχου μου από το κάτω μέρος της Lockscreen?

Είμαι root

 

Με Xposed Framework και XBlast Tools θα κάνεις αυτο που θελεις ,όπως και άλλα πολλά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε αφήσει Κώστα ,από 4.3 δεν μπορείς να πας σε 4.2 και κάνοντας αυτην την διαδικασία θα σου βγάλει fail και ίσως γράψει το knox Τουλάχιστον αυτο ισχύει στο I9505 δεν νομίζω να ειναι κάτι διαφορετικό για το I9500 .

 

κ εγω αυτο θελω να αλλαξω το csc..εγω εξαλλου δν εχω εγγυηση..το ειχα παρει μεταχειρισμενο!!!δν με πειραζει ας γραψει το knox!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

κ εγω αυτο θελω να αλλαξω το csc..εγω εξαλλου δν εχω εγγυηση..το ειχα παρει μεταχειρισμενο!!!δν με πειραζει ας γραψει το knox!!!

 

Κανε root και άλλαξε το με το Samsung Galaxy S / S2 / S3 CSC απο το play

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κανε root και άλλαξε το με το Samsung Galaxy S / S2 / S3 CSC απο το play

 

Μιχαλη μηπως μπορεις να μου δωσεις το link για το cf auto root για το i9500?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Galaxy S4 : Πλήρης οδηγός για Root

Εκεί θα βρεις το link και ό,τι άλλο χρειαστείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καποια βοηθεια σε αυτο ?

 

Καλησπέρα φίλοι μου! Πριν 6 μήνες ειχα αγοράσει το S4 i9505 και με το που το πηρα το ρουταρα στην official rom κ ολα καλα μέχρι τοτε! Μετά απο καποιο διαστημα μου εβγαλε μια ενημερωση στο kies την οποια την πέρασα , μου βγηκε το ρουτ και περασα παλι το ιδιο αρχειακι για να το ρουταρω παλι! τι γινετε τωρα ομως! σημερα ηθελα να κανω factory reset και wipe data , και ανακαλυψα οτι οταν παταγα τα κουμπια γ να μπω σε recovery mode εμπεναι το logo και τα μπλε γραμματακια πανω πανω αριστερα αλλα ποτε δεν εμπαινε συνεχιζε και ανοιγε το κινητο κανονικα ! το δοκιμασα πολλες φορες, εβγαλα μπαταρια , την ξανα εβαλα , κατεβασα κ το rom manager απο το play store γ να μπω ετσι σε recovery mode αλλα τιποτα ! απλα πεταει το λογκο , τα μπλε γραμματακια πανω πανω κ συνεχιζει! εκανα μια αναζητηση και βρηκα παρομοια θεματα , αλλα κανενας δν εδινε λυση , ακομα κ custom recovery εαν περναγανε δεν εκανε τιποτα σε μερικους δεν μπουταρε καν ! δοκιμασα να αφισω τα πλιχτρα πιο μετα η πιο νωρις αμεσως απο την δονηση και τιποτα απλα συνεχιζε! να τονισω πως σε download mode μπαινει κανονικα, και αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι 3 μερες τωρα κανω ρεσταρτ το κιν μου και βγαζει παντα προεπιλεγμενη γλωσσα τα γερμανικα και πρεπει να τ αλλαζω! επισης σημερα μετα την προσπαθεια να μπω σε recovery mode , οταν μπουταρε κανονικα το κιν κ ανοιγε, μετα απο 10 δευτερα κολαγε κ δν εκανε τιποτα επρεπε να βγαλω μπαταρια! μετα απο λιγο εβγαλα την sd και δεν κολλαγε, περιμενα λιγο την ξαναεβαλλα δουλευε κομπλε, εκανα κ 2 ρεσταρτ κ ηταν οκ! αλλα δεν ξερω εχω τρομαξει ! τι εχει γινει ? οσα θεματα εχω ψαξει ολα τα εχουν κανει πολυ τραγικα και ουτε λυση εχει δωθει ! για την γλωσσα δεν με νιαζει , το θεμα ειναι να δω τι γινεται με το recovery mode! μιλαμε γ android 4.2.2

 

το τηλεφωνο ανοιγει κανονικα , μπαινει στο λειτουργικο , απλα απο τυχη ηθελα να κανω wipe data για να περασω τα 4.3 και ειδα οτι δεν εμπαινε στο recovery mode! τώρα χω 2 ερωτησεις γτ με αυτα δεν τα κατεχω! 1) υπαρχει περιπτωση γιατι φοβαμαι λιγο να περασω custom recovery και μετα να μην μπαινει ουτε στο λειτουργικο ? τωρα το κινητο ειναι πληρες λειτουργισιμο ! δηλαδη κατι να μην γραψει καλα και να τα κλαιω τα λεφτακια μ! δευτερον εαν περασω 4.3 απο κιες την ενημερωση ετσι οπως ειναι μπορει να φτιαξει τιποτα η οχι? κ τριτον εστω οτι λυση δεν βρισκω, εχοντας βαλει τον triangle away ολα σε download mode τα διχνει official , αλλα στις πληροφοριες συστηματος , στην κατασταση συσκευης εχει custom , τι μπορω να κανω να το αλλαξω μηπως το παω έστω στην αντιπροσωπεια να μαι σιγουρος κ καλλημενος γ ολα ? ευχαριστω εκ των προτερων

 

κατι τετοιο θα βοηθουσε ?

 

διορθωση: http://forum.cyanogenmod.com/topic/75205-verizon-galaxy-s4-not-booting-into-cwm-recovery/ κατι παρομοιο λεει ο φιλος εδω οτι μπουταρε κανονικα σε αντροιντ αλλα δεν ανοιγε το recovery το ιδιο με μενα κ απλα εκανε εγκατασταση στο cwm απο rom manager! θα λειτουργισει αυτο σε μενα ισως?

Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει το custom από τις πληροφορίες συστήματος πρέπει να γίνει factory reset .

Θα σου πρότεινα να περάσεις με odin το official firmware που είναι για την συσκευή σου ,κάνοντας reset ,αν μετά μπαίνεις κανονικά σε recovery mode προχωράς ξανά σε root και custom recovery .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καποια βοηθεια σε αυτο ?

 

Για να μπείς σε recovery πατάς τα 3 κουμπιά vol up+home+power

Το κλειδί είναι ότι το vol up και το home πρέπει να μείνουν πατημένα μέχρι να δείς στην οθόνη το interface του recovery!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να μπείς σε recovery πατάς τα 3 κουμπιά vol up+home+power

Το κλειδί είναι ότι το vol up και το home πρέπει να μείνουν πατημένα μέχρι να δείς στην οθόνη το interface του recovery!

 

το δοκιμασα ρε παιδακια ! κραταω τα 3 πληκτρα μεχρι να βγαλει πανω αριστερα τα μπλε γραμματα κ μετα αφινω το πληκτρο π ανοιγει δεξια , κ κραταω τα αλλα , αλλα συνεχιζει να μπουταρει στο λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα ρε παιδακια ! κραταω τα 3 πληκτρα μεχρι να βγαλει πανω αριστερα τα μπλε γραμματα κ μετα αφινω το πληκτρο π ανοιγει δεξια , κ κραταω τα αλλα , αλλα συνεχιζει να μπουταρει στο λειτουργικο

 

Κάνε αυτό που σου είπε ο Μιχάλης.

Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει το custom από τις πληροφορίες συστήματος πρέπει να γίνει factory reset .

Θα σου πρότεινα να περάσεις με odin το official firmware που είναι για την συσκευή σου ,κάνοντας reset ,αν μετά μπαίνεις κανονικά σε recovery mode προχωράς ξανά σε root και custom recovery .

 

εαν βαλω την ενημερωση απο το κιες για τα 4.3 θα βοηθησει καθολου? τωρα στην σελιδα τη samsung εχει μονο 4.3 ρομ ! και δεν θελω να περασω καποια χωρις wipe data και factory reset

 

Κάνε αυτό που σου είπε ο Μιχάλης.

 

το εκανα χιλιες φορες , δεν εχει αποτελεσμα! και απο το ρομ μανατζερ , παταω μπουτ σε recovery mode κανει restart αλλα δεν μπαινει ποτε

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...