Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Εδω είσαι φαουλ...

Το νοτε έχει πολύ κατώτερη οθονη απο το s4..

Το νοτε ειναι στα 720p και 320dpi (αν θυμαμαι καλα) και το s4 full hd 1080p και 480dpi...

Το ότι βουλευτικες στο νοτε με τα 240dpi είναι επειδη ειναι πολύ μικρότερη η αναλυση οθόνης και ευκρίνειας. ..

;)

 

Ο στοκ browser ειναι σφαιρα...

Σε σχέση με νοτε2 που ειδα εχουν μικρές διαφορές. . Σε αλλες ανοίγει πιο γρήγορα το νοτε 2 σε αλλες το s4...

 

Για θεμα θερμοκρασίας στις τελευταιες εκδοσεις εχει εξαλειφθεί τελειως....

:)

 

Ετσι είναι τα πραγματα.

Δε συγκρινεται η οθονη του s4 με του note 2, είναι κατά πολύ ανωτερη σε dpi, color saturation κλπ

Το θεμα θερμοκρασίας εχει κλεισει παιδια στην MGA.

Σε ταχύτητες τωρα ανεβαινει το 4αρι, αλλα και παλι λογω αναλυσης δε θα δουμε κατι δραματικα καλυτερο, τωρα στους snap 800 για καλυτερες επιδοσεις.

Για browser παιδια μην ταλαιπωρειστε.

Dolphin + jetpack (και ενεργοποιηση από τις ρυθμισεις του dolphin) και απλα εχετε τον καλυτερο πλοηγο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετσι είναι τα πραγματα.

Δε συγκρινεται η οθονη του s4 με του note 2, είναι κατά πολύ ανωτερη σε dpi, color saturation κλπ

Το θεμα θερμοκρασίας εχει κλεισει παιδια στην MGA.

Σε ταχύτητες τωρα ανεβαινει το 4αρι, αλλα και παλι λογω αναλυσης δε θα δουμε κατι δραματικα καλυτερο, τωρα στους snap 800 για καλυτερες επιδοσεις.

Για browser παιδια μην ταλαιπωρειστε.

Dolphin + jetpack (και ενεργοποιηση από τις ρυθμισεις του dolphin) και απλα εχετε τον καλυτερο πλοηγο...

 

Ο official είναι μάλλον πιο γρήγορος. Στο tablet έχω τον Dolphin και στο S4 τον official.

 

Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα είναι όπως τα λέει ο Βαγγέλης.

Το ίδιο είχαμε παρατηρήσει στην μετάβαση απο Sii σε Siii. Η πολύ μεγαλυτερη ανάλυση χρησιμοποιεί το μεγαλύτερο μέρος της αυξημένης δύναμης των επεξεργαστών.

Χθές πέρασα την 4.3 στο Nexus 4 της γυναίκας μου και θέλησα να κάνω μια σύγκριση με το S4 σε ταχύτητα.

Το Nexus έχει 20 εφαρμογές ενω το S4 110.

Στην περιήγηση στα μενού υπερισχύει το N4 λογο του πολύ lite firmware διαφέρουν περιπου 2γιγα οι official ROM :).

Όταν όμως άρχισα να ανοίγω εφαρμογές (μετα απο reboot και στα δυο), η διαφορά ηταν ολοφάνερη υπέρ του galaxy. Μην φανταστείτε τίποτα τεράστιους χρόνους. Απλα άνοιγαν ενα κλικ πιο γρήγορα. Ακόμα και ο dialer στο αρχικό άνοιγμα μετα το reboot.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το S4 και δύσκολα θα ξαναγυρισω σε Note λόγο μεγέθους.

Ειδικά απο Μάιο μέχρι Οκτώβριο είναι πρόβλημα.

Μετά διαπιστωσα οτι το Note δεν μπορεί να αναπληρώσει αυτά που προσφέρει ενα tablet στο σπίτι η στο γραφείο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της απαντήσεις παιδιά, προέκυψε ακόμη μια απορία :)

 

Σας έχει παρουσιάσει καθόλου κολλήματα η κάμερα κατα το άνοιγμα η κατα την ενεργοποίηση των διαφορων ''extras'' που έχει, ειδικά οταν ενεργοποιώ την επιλογή για ταυτοχρονη χρήση των δυο καμερων κολλάει για μερικά δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάρτε back up όλοι τον Efs folder με το παρακάτω τρόπο. .

Δουλεύει άψογα!

Είναι πολύ σημαντικό και δεν βλέπω να αναφέρεται ιδιαίτερα.

 

1. First of all, install*PhilZ Touch CWM for Galaxy S4 GT-I9500*/*PhilZ Touch CWM for Galaxy S4 GT-I9505

2. Boot into PhilZ Touch CWM then.

3. Go to Backup and Restore.

4. Select Custom Backup and Restore.

5. Then click on Custom Backup Job.

6. Uncheck everything.

7. Then check Backup efs only.

8. Select >> Start Custom Backup Job

9. Backup to either internal or external sdcard.

10. That’s it. 2 λεπτά υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομη παιδια...αφου βαλω το cyanogen θελει αλουσ drivers gia wifi bluetooth k τετοια;η ολα καλα;;;
samsung for ever...: Όσον αφορά:: Όσον αφορά:: Όσον αφορά:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάρτε back up όλοι τον Efs folder με το παρακάτω τρόπο. .

Δουλεύει άψογα!

Είναι πολύ σημαντικό και δεν βλέπω να αναφέρεται ιδιαίτερα.

 

1. First of all, install*PhilZ Touch CWM for Galaxy S4 GT-I9500*/*PhilZ Touch CWM for Galaxy S4 GT-I9505

2. Boot into PhilZ Touch CWM then.

3. Go to Backup and Restore.

4. Select Custom Backup and Restore.

5. Then click on Custom Backup Job.

6. Uncheck everything.

7. Then check Backup efs only.

8. Select >> Start Custom Backup Job

9. Backup to either internal or external sdcard.

10. That’s it. 2 λεπτά υπόθεση.

 

Τι ακριβώς είναι το efs? Τι χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι το efs? Τι χρειάζεται;

 

O Efs ειναι ενας φακελος με το ονομα Efs ο οποιος περιεχει ολες τις βασικες πληροφοριες της συσκευης μας,οπως το ΙΜΕΙ και αλλα πολλα.

Εχουν παρατηρηθει πολλες περιπτωσεις,οπου βαζοντας καποια custom rom,η συσκευη εχανε το ΙΜΕΙ της και ηταν πρακτικα αχρηστη σαν τηλεφωνο.

Ο φακελος efs ειναι μοναδικος και δεν μπορεις να τον βρεις καπου ωστε να τον επαναφερεις.

Εγω εχασα το ΙΜΕΙ μου στο note ii και ευτυχως ειχα back up.

Οποτε καλο ειναι να το κρατησουμε να ειμαστε ησυχοι.

Δεν κανουμε απλο copy paste γιατι ετσι χανονται τα permissions.

Με το τροπο που περιεγραψα πριν ειμαστε οκ και δεν παιρνει πανω απο 2 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα που είχα αναφέρει πιο πάνω, πρέπει να φταίει το domination 1.4. Δοκίμασα wanam την τελευταία μαζί με το 1.3 domination theme και όλα τόσο τζετ χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάρτε back up όλοι τον Efs folder με το παρακάτω τρόπο. .

Δουλεύει άψογα!

Είναι πολύ σημαντικό και δεν βλέπω να αναφέρεται ιδιαίτερα.

 

1. First of all, install*PhilZ Touch CWM for Galaxy S4 GT-I9500*/*PhilZ Touch CWM for Galaxy S4 GT-I9505

2. Boot into PhilZ Touch CWM then.

3. Go to Backup and Restore.

4. Select Custom Backup and Restore.

5. Then click on Custom Backup Job.

6. Uncheck everything.

7. Then check Backup efs only.

8. Select >> Start Custom Backup Job

9. Backup to either internal or external sdcard.

10. That’s it. 2 λεπτά υπόθεση.

 

Kαλημέρα.

Υπάρχει και πιο απλός τρόπος, κατεβάζωντας το Andromizer απο Goople Play store...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομη παιδια...αφου βαλω το cyanogen θελει αλουσ drivers gia wifi bluetooth k τετοια;η ολα καλα;;;

 

Η ROM τα έχει μέσα αυτά. Αυτό που θα χρειαστείς είναι τα gapps (google apps). Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες. Για περισσότερες πληροφορίες για το S4 εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μπηκα και εγω στον πειρασμο. Περασα την γερμανικη pre rooted mf8 στην συνεχεια εκανα ota udate την mga

ολα καλα εχει και το προγραμμα SuperSU αλλα οταν το ανοιγω μου λεει οτι λειπει το subinary σαν να λεμε δεν ειμαι ροοτ..Εβαλα

και κανα 2αλλα apps για ροοτ αλλα δεν λειτουργει τιποτα !!!Τι φταιει?? Να κανω wipe data μπας και φτιαξει η να την

ξαναπερασω ??? Επειγον !!! :wacko: :wacko:

 

Μανωλη πρεπεινα ξαναπερασω με odin απτην αρχη την prerooted mf8 μετα ota κλπ κλπ ???

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μπηκα και εγω στον πειρασμο. Περασα την γερμανικη pre rooted mf8 στην συνεχεια εκανα ota udate την mga

ολα καλα εχει και το προγραμμα SuperSU αλλα οταν το ανοιγω μου λεει οτι λειπει το subinary σαν να λεμε δεν ειμαι ροοτ..Εβαλα

και κανα 2αλλα apps για ροοτ αλλα δεν λειτουργει τιποτα !!!Τι φταιει?? Να κανω wipe data μπας και φτιαξει η να την

ξαναπερασω ??? Επειγον !!! :wacko: :wacko:

 

Πρεπει να ξαναπερασεις το ροοτ

Link to comment
Share on other sites

το root ηταν για την mf8, περνοντας την mga εφυγε και το root. H περνας μια pre-rooted mga η οπως εισαι κανε ξανα root
Link to comment
Share on other sites

το root ηταν για την mf8, περνοντας την mga εφυγε και το root. H περνας μια pre-rooted mga η οπως εισαι κανε ξανα root

 

Συμφωνω απλα καποια παιδια εδω ειχαν περασει την pre rooted mf8 και μετα ota mga και δεν εχασαν το root..Τι να πω...:wacko:

 

Τωρα τα πιασαμε τα αυγα ενω την ξαναπερναγα ξαφνικα κολλαει βγαζει fail και μετα απο λιγο γραφει επανω στην οθονη ενα κιτρινο τριγωνο και λεει στα αγγλικα:

Firware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again. Το ξαναεβαλα στο odin 3.07 και πανω που αρχιζε να φορτωνει μου εβγαλε ξανα fail και εχει μεινει μια μικρη μπλε μπαρα στην οθονη του κινητου...Τι κανω τωρα ......χελπ.....

 

Τελικα το εφτιαξα τα ξαναεβαλα στο odin και φορτωσε κανονικα τωρα εβαλα την pre rooted mga για να δω τι ψαρια πιανει!!!

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε gyus.Ειπα να ρωτησω εδω μη φαω κανα μπινελικι σε κανα XDA και με γυρισουν τον εγκεφαλο.Το search δεν εβγαλε κατι οποτε μη βαρατε και πολυ.Ειμαι κατοχος N4 και το σκεφτομαι για S4 κυριως για την μεγαλυτερη οθονη,την sd,και την μεγαλυτερη και αποσπωμενη μπαταρια.Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Υπαρχει καποιος τροπος (πλην custom rom , Cm ) να περασουμε την official AOSP που υπαρχει στα Google S4 που υπαρχουν μονο στην Αμερικη και στα Play store εκει?Και αν γινεται,μετα θα παιρνει OTA τις επομενες εκδοσεις αλα Nexus ή το ξεχναω κατι τετοιο?Γενικα απο hardware με ψηνει το S4 αλλα προτιμω το Vanilla android απο οποιοδηποτε Touchwiz.
Link to comment
Share on other sites

Στο I9500 o Wanam το γύρισε σε odexed x-posed και καλά έκανε.

Πάντα έλεγα ότι οι odexed είναι πιο γρήγορες και δεν μπουκωνουν με την χρήση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχει βάλει κανείς την mga την Ελληνική ...?Έχω την Γερμανική γι 'αυτό έλεγα να κούμπωνα την Ελληνική αλλά αν δεν έχει και διαφορά να μην κάθομαι να ξανά στήνω από την αρχή πάλι συσκευή .
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε gyus.Ειπα να ρωτησω εδω μη φαω κανα μπινελικι σε κανα XDA και με γυρισουν τον εγκεφαλο.Το search δεν εβγαλε κατι οποτε μη βαρατε και πολυ.Ειμαι κατοχος N4 και το σκεφτομαι για S4 κυριως για την μεγαλυτερη οθονη,την sd,και την μεγαλυτερη και αποσπωμενη μπαταρια.Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Υπαρχει καποιος τροπος (πλην custom rom , Cm ) να περασουμε την official AOSP που υπαρχει στα Google S4 που υπαρχουν μονο στην Αμερικη και στα Play store εκει?Και αν γινεται,μετα θα παιρνει OTA τις επομενες εκδοσεις αλα Nexus ή το ξεχναω κατι τετοιο?Γενικα απο hardware με ψηνει το S4 αλλα προτιμω το Vanilla android απο οποιοδηποτε Touchwiz.

Το ξεχνάς για ΟΤΑ αναβαθμίσεις, αλλά η ROM που έχουν κάνει port απο το S4 είναι σχεδόν αυτούσια και λειτουργούν όλα.Ο μόνος τρόπος να τη περάσεις είναι μέσω custom recovery.

Καλημέρα έχει βάλει κανείς την mga την Ελληνική ...?Έχω την Γερμανική γι 'αυτό έλεγα να κούμπωνα την Ελληνική αλλά αν δεν έχει και διαφορά να μην κάθομαι να ξανά στήνω από την αρχή πάλι συσκευή .

Δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε gyus.Ειπα να ρωτησω εδω μη φαω κανα μπινελικι σε κανα XDA και με γυρισουν τον εγκεφαλο.Το search δεν εβγαλε κατι οποτε μη βαρατε και πολυ.Ειμαι κατοχος N4 και το σκεφτομαι για S4 κυριως για την μεγαλυτερη οθονη,την sd,και την μεγαλυτερη και αποσπωμενη μπαταρια.Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Υπαρχει καποιος τροπος (πλην custom rom , Cm ) να περασουμε την official AOSP που υπαρχει στα Google S4 που υπαρχουν μονο στην Αμερικη και στα Play store εκει?Και αν γινεται,μετα θα παιρνει OTA τις επομενες εκδοσεις αλα Nexus ή το ξεχναω κατι τετοιο?Γενικα απο hardware με ψηνει το S4 αλλα προτιμω το Vanilla android απο οποιοδηποτε Touchwiz.

 

Καλύτερα να μείνεις με το Nexus 4 αν θες Vanilla. Είχα Nexus 4 και την εμπειρία του δεν θα την βρεις σε άλλο κινητό. Τώρα έχω S4 και έχει τούμπανο Hardware και πολλά μπλιμπλίκια στο software που προσωπικά μου είναι άχρηστα.

 

Στο S4 δοκίμασα Google Edition και μου ρούφαγε την μπαταρία. Πλέον βάζω CyanogenMod και κάνω δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Περασα σημερα την Wannamlite και φαινεται πολυ καλη.

Και σε σχεση με την Ωμεγα δειχνει καλυτερη και πιο ελαφρια.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μείνεις με το Nexus 4 αν θες Vanilla. Είχα Nexus 4 και την εμπειρία του δεν θα την βρεις σε άλλο κινητό. Τώρα έχω S4 και έχει τούμπανο Hardware και πολλά μπλιμπλίκια στο software που προσωπικά μου είναι άχρηστα.

 

Στο S4 δοκίμασα Google Edition και μου ρούφαγε την μπαταρία. Πλέον βάζω CyanogenMod και κάνω δουλειά μου.

 

Είσαι από τις ελάχιστες περιπτώσεις που η 4.2.2 GE δημιουργούσε πρόβλημα draining. Σε μένα προσωπικά η μπαταρία ήταν στα ίδια επίπεδα, μη πω και καλύτερη από tw Rom.

Η 4.3 όντως είχε πρόβλημα μπαταρίας, που με το 2ο leak ψιλοεστρωσε, αν και δεν ήταν επίσημη.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Είσαι από τις ελάχιστες περιπτώσεις που η 4.2.2 GE δημιουργούσε πρόβλημα draining. Σε μένα προσωπικά η μπαταρία ήταν στα ίδια επίπεδα, μη πω και καλύτερη από tw Rom.

Η 4.3 όντως είχε πρόβλημα μπαταρίας, που με το 2ο leak ψιλοεστρωσε, αν και δεν ήταν επίσημη.

 

Αν είμαι μόνο εγώ, τότε ίσως και να έφταιγε κάποια εφαρμογή ή πως δεν το δούλεψα και πολύ να στρώσει. Μια μέρα σχεδόν την κράτησα αλλά 160% μπαταρίας τα έφαγε σε 15 ώρες και 2.5 ώρες screen on.

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι μόνο εγώ, τότε ίσως και να έφταιγε κάποια εφαρμογή ή πως δεν το δούλεψα και πολύ να στρώσει. Μια μέρα σχεδόν την κράτησα αλλά 160% μπαταρίας τα έφαγε σε 15 ώρες και 2.5 ώρες screen on.

 

Δε το αμφισβητώ, αλλά την είχα αρκετές μέρες όπως και ο Αργύρης (afilopou) και πραγματικά η μπαταρία ήταν άριστη. Το ίδιο διάβαζα κι απο άλλους χρήστες.

Και προσοχή, είχαμε του m3ddog που ήταν σχεδόν stockκαι όχι του,κατά τα άλλα συμπαθέστατου, jamal που αναβαθμιζε τις εκδόσεις καθημερινά με άχρηστα πολλές φορές και μη δοκιμαζομενα tweaks/apk/mods...

Μάλλον κάτι άλλο έφταιγε λοιπόν κατά τη ταπεινή μου άποψη. ..

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δε το αμφισβητώ, αλλά την είχα αρκετές μέρες όπως και ο Αργύρης (afilopou) και πραγματικά η μπαταρία ήταν άριστη. Το ίδιο διάβαζα κι απο άλλους χρήστες.

Και προσοχή, είχαμε του m3ddog που ήταν σχεδόν stockκαι όχι του,κατά τα άλλα συμπαθέστατου, jamal που αναβαθμιζε τις εκδόσεις καθημερινά με άχρηστα πολλές φορές και μη δοκιμαζομενα tweaks/apk/mods...

Μάλλον κάτι άλλο έφταιγε λοιπόν κατά τη ταπεινή μου άποψη. ..

 

όχι όχι.. εγώ δεν αμφισβητώ εσένα!! :) Αυτό λέω.. η εμπειρία μου ήταν γρήγορη και ασταθής. m3ddog είχα και εγώ αλλά σου είπα.. την κράτησα μια μέρα μόνο και με restore από titanium πολλές εφαρμογές, οπότε δεν μπορώ να κατηγορήσω την rom.

 

Πως σου φάνηκε η 4.2.2 GE σε σχέση με CyanogenMod (σε περίπτωση που την έχεις δοκιμάσει); Αν είναι να έχω AOSP, προτιμώ CM γιατί έχει κάποια μικρά features ανεκτίμητα για εμένα. Ακόμα και το γεγονός πως μπορείς να κάνεις swipe στο κάτω μέρος της μπάρας των notifications και να πας από quick settings σε notifications και vice versa.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...