Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Μόνο με Odin γίνεται οπότε βρίσκεις υπολογιστή με Windows και ακολουθείς τον οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως να περασω το ελληνικο firmwire γιατι το κινητο μου ειναι απο γαλλια μερια? Αν γινεται χωρις odin γιατι εχω μακ

 

Μην περάσεις ελληνικό firmware, χαμένος θα βγείς. Οι γαλλικές συσκευές παίρνουν πολύ πιο συχνές αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πως να περασω το ελληνικο firmwire γιατι το κινητο μου ειναι απο γαλλια μερια? Αν γινεται χωρις odin γιατι εχω μακ

 

Μόνο με Odin γίνεται οπότε βρίσκεις υπολογιστή με Windows και ακολουθείς τον οδηγό.

 

Aν και καλύτερα να το κάνεις με Odin σε PC (κάνε ένα VM στο Mac στο κάτω-κάτω), για Macs υπάρχει και το Heimdall.

Πάντως θα συμφωνήσω με τον vdanasto, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις ελληνικό firmware.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aν και καλύτερα να το κάνεις με Odin σε PC (κάνε ένα VM στο Mac στο κάτω-κάτω), για Macs υπάρχει και το Heimdall.

Πάντως θα συμφωνήσω με τον vdanasto, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις ελληνικό firmware.

 

Αλέκο παίζει η σύνδεση στο virtual machine οταν το κινητό είναι σε download mode (vm ή parallels σε mac)?Πιο παλιά που το είχα δοκιμάσει δεν έπαιζε και για αυτό το λόγο είχα βάλει windows με bootcamp

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Aν και καλύτερα να το κάνεις με Odin σε PC (κάνε ένα VM στο Mac στο κάτω-κάτω), για Macs υπάρχει και το Heimdall.

Πάντως θα συμφωνήσω με τον vdanasto, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις ελληνικό firmware.

 

Το γνωρίζω Alex αλλά την θεωρώ πιο περίπλοκη την διαδικασία (έχω διαβάσει για προβλήματα) και γι' αυτό δεν το έχω προτείνει σε κανέναν.

Αν βέβαια δεν υπάρχει άλλη λύση αναγκαστικά πας σε αυτό αλλά δεν νομίζω πως είναι δύσκολο να βρει κάποιος έναν υπολογιστή με Windows για μερικά λεπτά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τον Στοκ κερνελ για την me2 που μπορώ να τον βρω;

Για ρίξε μια ματιά εδώ - http://opensource.samsung.com/reception/receptionSub.do?method=sub&sub=F&searchValue=GT-I9505

http://opensource.samsung.com/

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει για την ρομ που φοραω ευχαριστω

Καλημέρα φιλε μου ,στον βρήκα αλα είναι πακέτο με stock recovery - https://www.dropbox.com/s/uqac2fag33menq8/I9505XXUAME2-STOCK-KERNEL-RECOVERY.rar

Φλασαρης με Odin (PDA) .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει για την ρομ που φοραω ευχαριστω

 

Εδω δεν εχει?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2252855

Tar αρχείο,flash με odin

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω στην ομργα 3.1 οταν παω καμερα και βαζω στις επιλογες να τραβηξει αργα μου κρασαρει η καμερα.

το κανει κ σε σας?να δω αν φταει ο κερνελ ισως.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω στην ομργα 3.1 οταν παω καμερα και βαζω στις επιλογες να τραβηξει αργα μου κρασαρει η καμερα.

το κανει κ σε σας?να δω αν φταει ο κερνελ ισως.

το αργά ποιο είναι ? , αν εννοείς το Δράση , δουλεύει καλά

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω στην ομργα 3.1 οταν παω καμερα και βαζω στις επιλογες να τραβηξει αργα μου κρασαρει η καμερα.

το κανει κ σε σας?να δω αν φταει ο κερνελ ισως.

 

Επειδή εχουμε βαλει τον ιδιο κερνελ το κανει και σε εμενα. Φλασαρα ξανα ομεγα και την αφησα ως εχει και δουλεύουν ολα τελεια.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

1) αν φλασαρω την omega 3.1 οι εφαρμογες που εχω τωρα χανονται?επαναφερονται με titanium μετα το φλασαρισμα?

 

2) εχω κανει ρουτ,περασα twp recovery και προσπαθω να αντιγραψω το zip της ομεγα στη καρτα μνημης και μου λεει το λαπτοπ:δεν ειναι δυνατη η αντιγραφη του στοιχειου,η συσκευη δεν αποκρινεται η εχει αποσυνδεθει..ειμαι σε MTP MODE..ΤΙ κανω λαθος επειδη προερχομαι απο nexus..η μηπως φταινε τα windows 8?

Edited by rs280ps
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάρει backup με το titanium τότε ναι μπορείς να τις επαναφέρεις μετά την εγκατάσταση.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

2) εχω κανει ρουτ,περασα twp recovery και προσπαθω να αντιγραψω το zip της ομεγα στη καρτα μνημης και μου λεει το λαπτοπ:δεν ειναι δυνατη η αντιγραφη του στοιχειου,η συσκευη δεν αποκρινεται η εχει αποσυνδεθει..ειμαι σε MTP MODE..ΤΙ κανω λαθος επειδη προερχομαι απο nexus..η μηπως φταινε τα windows 8?

 

καμια βοηθεια κανεις?μονο εγω εχω ρεπο τις δευτερες?:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για καλό και για κακό κάνε μια επανεκκίνηση στο laptop σου να δούμε αν θα το αναγνωρίσει μετά. Επίσης δοκίμασε να το συνδέσεις σε άλλη θύρα USB.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια κανεις?μονο εγω εχω ρεπο τις δευτερες?:D

Δοκίμασε το usb σε αλλη θυρα ....

Βγαλτο βαλτο το καλώδιο , μεχρι να το δει σωστα

Κανε και μια επανεκκίνηση το κομπιουτερ και συσκευη

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

εκανα restart αλλαξα κ θυρα.αλλα τα ιδια λεει παλι.κ πριν το αναγνωριζε κ τωρα σε galaxy s4 card κ phone
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα πήρα τελικά το S4 και έχει την rom I9505 Fir I9505XXUAΜE2, μάλλον είναι από Ρουμάνια αν δεν κάνω λάθος, ποιες η εντυπώσεις αν το έχει κανένας από την rom και από πού κατεβάζω το αρχείο της rom για να το κάνω root?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις θέσει το ίδιο ερώτημα και εδώ το οποίο έχει ήδη απαντηθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχουμε βαλει τον ιδιο κερνελ το κανει και σε εμενα. Φλασαρα ξανα ομεγα και την αφησα ως εχει και δουλεύουν ολα τελεια.

 

Λοιπον καναμε το ιδιο φιλε μου . ξαναδοκίμασε τον κερνελ αλλα μολις κανεις install zip.

meta wipe cache wipe dalvik και σημαντικο! Fix permissions.

Πλεον δουλευει αψογα το slow motion video.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καναμε το ιδιο φιλε μου . ξαναδοκίμασε τον κερνελ αλλα μολις κανεις install zip.

meta wipe cache wipe dalvik και σημαντικο! Fix permissions.

Πλεον δουλευει αψογα το slow motion video.

 

Το ωραιο ειναι οτι ειχα κανει fix permissions αφου ειχα διαβασει της οδηγιες . To αλλο το καλο που παρατηρησα σημερα μετα απο μερικες ωρες με την ομεγα ειναι οτι δεν ειχα lte!!!!:shock:

Οποτε το βραδι πρεπει να τα ξανακανω ολα απο την αρχη !!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το αρχειο ζιπ της ομεγα ειχε προβλημα και περασα την wanamlite v1.0 και ολα καλα.μονο που βγαινει τριγωνακι συνεχεια στη μπαρα ειδοποιησεων που με προειδοποιει πως καποια εφαρμογη επιχειρει να πραγματοποιησει μη επιτρεπομενες ενεργειες κ ζηταει επανεκκινηση την οποια εκανα και παλι τα ιδια.τι φταιει?οταν κανω επανεκκινηση με παει στο recovery και δεν ανοιγει κολλαει εκει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...