Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και 2-3 μερες μου βγαζει σφαλμα καμερας . Την πρωτη φορα εκανα επανεκκινηση διαμορφωση καρτας SD και εστρωσε αλλα μετα απο 1-2 μερες παλι σφαλμα καμερας και δεν ανοιγει καθολου ... ! Κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει και τι να κανω ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλά προς γενική ενημέρωση να αναφέρω ότι φιλαράκι μου πήρε σήμερα τηλέφωνο στην εδώ (Κύπρο) αντιπροσωπεία της Smasung και επιβεβαίωσε ότι οι συσκευές i9500 (οκταπύρηνα) που πουλάνε τα καταστήματα Στεφανής είναι παρά-εισαγωγή από Ντουμπάι και σε περίπτωση προβλήματος υποστηρίζουν ότι δεν θα τα καλύψουν με εγγύηση.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Απλά προς γενική ενημέρωση να αναφέρω ότι φιλαράκι μου πήρε σήμερα τηλέφωνο στην εδώ (Κύπρο) αντιπροσωπεία της Smasung και επιβεβαίωσε ότι οι συσκευές i9500 (οκταπύρηνα) που πουλάνε τα καταστήματα Στεφανής είναι παρά-εισαγωγή από Ντουμπάι και σε περίπτωση προβλήματος υποστηρίζουν ότι δεν θα τα καλύψουν με εγγύηση.

 

Δεν υπήρχε αμφιβολία γι'αυτό... οι (έστω και λάθος) όροι εγγύησης της Samsung είναι σαφείς. Δεν υπάρχει 9500 στην Ευρώπη με εγγύηση. Η μόνη εγγύηση που θα πάρει κάποιος είναι αυτή από το μαγαζί, αν δίνει, και όχι από τη Samsung της Ευρωπαϊκής χώρας.

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους, π.χ. οι Αμερικάνοι αν θέλουν Ευρωπαϊκο unbranded τηλέφωνο και το παραγγείλουν από εξωτερικό δε θα έχουν εγγύηση.

Μόνο η Apple και μπράβο της δίνει worldwide warranty. Τα'χουμε πει τόσες φορές....

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε αμφιβολία γι'αυτό... οι (έστω και λάθος) όροι εγγύησης της Samsung είναι σαφείς. Δεν υπάρχει 9500 στην Ευρώπη με εγγύηση. Η μόνη εγγύηση που θα πάρει κάποιος είναι αυτή από το μαγαζί, αν δίνει, και όχι από τη Samsung της Ευρωπαϊκής χώρας.

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους, π.χ. οι Αμερικάνοι αν θέλουν Ευρωπαϊκο unbranded τηλέφωνο και το παραγγείλουν από εξωτερικό δε θα έχουν εγγύηση.

Μόνο η Apple και μπράβο της δίνει worldwide warranty. Τα'χουμε πει τόσες φορές....

όντως χαζομαρα.αλλα αν μπλέξεις με το worldwide η έστω και με το europe warranty της apple εδω στην ελλαδα θα φύγουν τα μπραβο.;)ειμαι καμενος με apple εδω.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε αμφιβολία γι'αυτό... οι (έστω και λάθος) όροι εγγύησης της Samsung είναι σαφείς. Δεν υπάρχει 9500 στην Ευρώπη με εγγύηση. Η μόνη εγγύηση που θα πάρει κάποιος είναι αυτή από το μαγαζί, αν δίνει, και όχι από τη Samsung της Ευρωπαϊκής χώρας.

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους, π.χ. οι Αμερικάνοι αν θέλουν Ευρωπαϊκο unbranded τηλέφωνο και το παραγγείλουν από εξωτερικό δε θα έχουν εγγύηση.

Μόνο η Apple και μπράβο της δίνει worldwide warranty. Τα'χουμε πει τόσες φορές....

 

Και ρωτάω τώρα εγώ. Τί γίνεται με την εγγύηση δύο ετών που πρέπει να έχει ο αγοραστής εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης βάση σχετικής νομοθεσίας για κάθε αγορά οποιασδήποτε ηλεκτρονικής συσκευής; Δηλαδή η Samsung δε σου δίνει εγγύηση αλλά το κατάστημα που πουλάει το κινητό είναι υποχρεωμένο να δώσει, σωστά; Προφανώς Alex δεν υφίσταται το "αν δίνει". Είναι υποχρεωμένο και πρέπει να δίνει. Αλλά κι εγώ πολύ φοβάμαι ότι όλο αυτό θα καταλήγει πάντα σε μπλέξιμο και καταγγελίες.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτάω τώρα εγώ. Τί γίνεται με την εγγύηση δύο ετών που πρέπει να έχει ο αγοραστής εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης βάση σχετικής νομοθεσίας για κάθε αγορά οποιασδήποτε ηλεκτρονικής συσκευής; Δηλαδή η Samsung δε σου δίνει εγγύηση αλλά το κατάστημα που πουλάει το κινητό είναι υποχρεωμένο να δώσει, σωστά; Προφανώς Alex δεν υφίσταται το "αν δίνει". Είναι υποχρεωμένο και πρέπει να δίνει. Αλλά κι εγώ πολύ φοβάμαι ότι όλο αυτό θα καταλήγει πάντα σε μπλέξιμο και καταγγελίες.

 

Αν και νομίζω είναι ένας χρόνος και όχι 2, please μην ξαναρχίσουμε πάλι με τα νομικά... όποιος έχει όρεξη για καταγγελίες ή είναι δικηγόρος και τη βρίσκει να τρέχει, ας δοκιμάσει, μπορεί και να κερδίσει.

Εγγύηση υπάρχει ακόμα και από τη Samsung ή το μαγαζί που λες, μόνο που αν χαλάσει πρέπει να το στείλεις στη χώρα και στο μαγαζί που το πήρες. Η τοπική αντιπροσωπία της Samsung δε θα κάνει τίποτα.

Εγώ προσωπικά δε θα έστελνα ταχυδρομικά το τηλέφωνό μου σε άλλη πόλη, πόσο μάλλον στο εξωτερικό... Αλλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά αν επαναλάμβάνωμαι ξανά δεν έχω κοιτάξει παλαιότερα post, ποια η διαφορά του I 9500 με το i9505 και ποιο είναι καλύτερο και γιατί;
Link to comment
Share on other sites

I9500 VS I9505

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά θα τα δεις στο παραπάνω link. Καλύτερα είναι του I9500 αλλά το συγκεκριμένο δεν εισάγεται στην Ελλάδα με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την εγγύηση του κινητού.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, το έχω στο μυαλό μου μήπως σε λίγο καιρό κάνω το βήμα προς το S4 (να πέσει λίγο ακόμα η τιμή του ίσως) και σκεφτόμουν την Octa έκδοση, αλλά απογοητεύτηκα από αυτά που διαβάζω στο net σχετικά με τις επιδόσεις της μπαταρίας συγκριτικά με το i9505

ο βασικός λόγος που είχα στο μυαλό μου να πάω προς octa ήταν αυτός.. τι να πω.. μου φαίνεται περίεργο να βγαίνει χειρότερος σε αυτόν τον τομέα ο Octa με τον 4πύρηνο Α7...

λέτε με κάνα νέο firmware να βελτιωθούν τα πράγματα; στο i9505 αναφέρουν ότι μετά την αναβάθμιση που βγήκε γενικά τα πάει καλύτερα

μήπως έχει κανείς εμπειρία συγκριτική και με τα 2 να μας πει μια γνώμη όσον αφορά τον τομέα αυτόν;

 

απλά ήταν το βασικό χαρακτηριστικό που έλεγα να προτιμήσω το Octa έναντι του i9505 και βλέπω ότι τελικά είναι λόγος για να το αποφύγω...

γιατί όσον αφορά τις επιδόσεις των CPU/GPU των 2 μοντέλων, διαφορά στην πράξη γενικά μεταξύ τους αμφιβάλλω πολύ αν θα έβλεπα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση για οποιον γνωριζει. Ασχετος απο android ( χρονια κατοχος symbian) σε ενα μηνα θα εχω το εν λογο κινητο απο αμερικη, αγορασμενο απο την verizon. Απο τι μου ειπε ο κατοχος του κινητου δεν εχει στο μενου την ελληνικη γλωσσα. Μπορω με καποιο τροπο να περασω ελληνικο μενου η εστω ελληνικο πληκτρολογιο? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, το έχω στο μυαλό μου μήπως σε λίγο καιρό κάνω το βήμα προς το S4 (να πέσει λίγο ακόμα η τιμή του ίσως) και σκεφτόμουν την Octa έκδοση, αλλά απογοητεύτηκα από αυτά που διαβάζω στο net σχετικά με τις επιδόσεις της μπαταρίας συγκριτικά με το i9505

ο βασικός λόγος που είχα στο μυαλό μου να πάω προς octa ήταν αυτός.. τι να πω.. μου φαίνεται περίεργο να βγαίνει χειρότερος σε αυτόν τον τομέα ο Octa με τον 4πύρηνο Α7...

λέτε με κάνα νέο firmware να βελτιωθούν τα πράγματα; στο i9505 αναφέρουν ότι μετά την αναβάθμιση που βγήκε γενικά τα πάει καλύτερα

μήπως έχει κανείς εμπειρία συγκριτική και με τα 2 να μας πει μια γνώμη όσον αφορά τον τομέα αυτόν;

 

απλά ήταν το βασικό χαρακτηριστικό που έλεγα να προτιμήσω το Octa έναντι του i9505 και βλέπω ότι τελικά είναι λόγος για να το αποφύγω...

γιατί όσον αφορά τις επιδόσεις των CPU/GPU των 2 μοντέλων, διαφορά στην πράξη γενικά μεταξύ τους αμφιβάλλω πολύ αν θα έβλεπα..

 

Καλησπερα.Ετσι ακριβως ημουν και εγω πριν το παρω αλλα κατεληξα στο να παρω το GT-I9505 για 2 βασικους λογους την εγγυηση και την μεταπωληση.Βγηκε update εχθες για Γερμανικες συσκευες και απο οτι αναφερουν τα παιδια στο topic του GT-I9505 τα παει εξαιρετικα διορθωσε το update πολλα μικρο προβληματακια.

Link to comment
Share on other sites

Μην διαβαζετε τι λεει ο καθενας αν δεν εχετε πραγματικη επαφη με το κινητο.Εμενα μου βγαζει ανετα 1 μιση μερα με internet,τηλεφωνα,wifi,air gesture και τα βασικα.Τωρα αν στο κινητο εχει ενεργοποιημενο οτι αισθητηρα υπαρχει και εχεις βαλει ενα σωρο εφαρμογες να τρεχουν στο προσκηνιο ειναι αλλο θεμα.Και μπαταρια 5.000MaH να βαζανε παλι δεν θα κρατουσε.τωρα ΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ μου κραταει 1 μιση μερα και το 9505 κραταει μιαμιση μερα και 1 μιση ωρα λιγο με πειραζει:)ετσι λοιπον ακουγα και εγω μεχρι που το δοκιμασα..:happy:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, το έχω στο μυαλό μου μήπως σε λίγο καιρό κάνω το βήμα προς το S4 (να πέσει λίγο ακόμα η τιμή του ίσως) και σκεφτόμουν την Octa έκδοση, αλλά απογοητεύτηκα από αυτά που διαβάζω στο net σχετικά με τις επιδόσεις της μπαταρίας συγκριτικά με το i9505

ο βασικός λόγος που είχα στο μυαλό μου να πάω προς octa ήταν αυτός.. τι να πω.. μου φαίνεται περίεργο να βγαίνει χειρότερος σε αυτόν τον τομέα ο Octa με τον 4πύρηνο Α7...

λέτε με κάνα νέο firmware να βελτιωθούν τα πράγματα; στο i9505 αναφέρουν ότι μετά την αναβάθμιση που βγήκε γενικά τα πάει καλύτερα

μήπως έχει κανείς εμπειρία συγκριτική και με τα 2 να μας πει μια γνώμη όσον αφορά τον τομέα αυτόν;

 

απλά ήταν το βασικό χαρακτηριστικό που έλεγα να προτιμήσω το Octa έναντι του i9505 και βλέπω ότι τελικά είναι λόγος για να το αποφύγω...

γιατί όσον αφορά τις επιδόσεις των CPU/GPU των 2 μοντέλων, διαφορά στην πράξη γενικά μεταξύ τους αμφιβάλλω πολύ αν θα έβλεπα..

 

Εγω αν ειχα τη δυνατοτητα να διαλεξω θα επαιρνα Octa giati

better CPU

Better GPU

Better camera sensor (Exmor RS vs Emor R)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ετσι ακριβως ημουν και εγω πριν το παρω αλλα κατεληξα στο να παρω το GT-I9505 για 2 βασικους λογους την εγγυηση και την μεταπωληση.Βγηκε update εχθες για Γερμανικες συσκευες και απο οτι αναφερουν τα παιδια στο topic του GT-I9505 τα παει εξαιρετικα διορθωσε το update πολλα μικρο προβληματακια.

Ναι είναι θέμα η εγγύηση όπως και να το κάνουμε, χμμ

 

Μην διαβαζετε τι λεει ο καθενας αν δεν εχετε πραγματικη επαφη με το κινητο.Εμενα μου βγαζει ανετα 1 μιση μερα με internet,τηλεφωνα,wifi,air gesture και τα βασικα.Τωρα αν στο κινητο εχει ενεργοποιημενο οτι αισθητηρα υπαρχει και εχεις βαλει ενα σωρο εφαρμογες να τρεχουν στο προσκηνιο ειναι αλλο θεμα.Και μπαταρια 5.000MaH να βαζανε παλι δεν θα κρατουσε.τωρα ΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ μου κραταει 1 μιση μερα και το 9505 κραταει μιαμιση μερα και 1 μιση ωρα λιγο με πειραζει:)ετσι λοιπον ακουγα και εγω μεχρι που το δοκιμασα..:happy:

σίγουρα, γι'αυτό ρωτάω εδώ να δω τι παίζει, μισή ώρα διαφορά στη μιάμιση μέρα σαφώς και δεν θα έπαιζε κανέναν ουσιαστικό ρόλο

το θέμα είναι αν καλή ώρα κάποιος σαν εσένα που έχει το i9500, έχει δουλέψει για λίγες μέρες και το i9505 να μας πει από πρώτο χέρι εντυπώσεις όσον αφορά πραγματική χρήση. Δεν ξέρω, μπορεί να μην έχουν διαφορές σημαντικές σε real χρήση η μπορεί το Octa να'ναι ακόμα και καλύτερο σε μπαταρία, αλλά κάπως να το μάθουμε αυτό τι ισχύει τελικά με μια μέση χρηση και των 2.. ή μπορεί και να ζηταώ πολλά

 

Εγω αν ειχα τη δυνατοτητα να διαλεξω θα επαιρνα Octa giati

better CPU

Better GPU

Better camera sensor (Exmor RS vs Emor R)

τώρα για better cpu τα πράγματα είναι οριακά και διαφορά στην πράξη δεν θα δει κανείς νομίζω

για τον αισθητήρα ομολογώ ότι δεν το είχα υπόψη μου ότι είχανε διαφορετικό

στο xda διάβασα υπάρχουν κάποιες επιφυλάξεις μιας και βγήκε νέο firmware για το i9505 που υποστηρίζει και HDR video recording που θεωρητικά ο exmor R δεν έχει.. χμμ

 

όπως το βλέπω μάλλον θα περιμένω ακόμα μήπως βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα στην πορεία και ξεκαθαρίσει το τοπίο περισσότερο

ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες/γνώμες παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες...μια ερωτηση γτ επειγει και αν μπορει καποιος να μου απαντησει με σιγουρια...

1.λογικα θα ειναι η εκδοση i9500?

2. ξερει καποιος αν θα εχω θεμα με τα δικτυα εδω?cosmote εχω

3.και τι παιζει με εγγηυση?

Edited by bili_xatzi
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

καλησπερες...μια ερωτηση γτ επειγει και αν μπορει καποιος να μου απαντησει με σιγουρια...θα ερθει ενα φιλαρακι απο λιβυη η συρια δεν ειμαι σιγουρος και θα μου το φερει πιο φθηνα το s4 ...

1.λογικα θα ειναι η εκδοση i9500?

2. ξερει καποιος αν θα εχω θεμα με τα δικτυα εδω?cosmote εχω

3.και τι παιζει με εγγηυση?

Με την εγγύηση θα έχεις πρόβλημα, γιατί το κινητό δεν είναι Ευρωπαικό. Με το δίκτυο κανένα, απλώς το 9500 δεν έχει 4G.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ελληνικο μενου και τετοια θα εχει ομως?και τι μπορω να κανω απο θεμα εγγυησης αν παραδειγμα το ανοιξω απτο κουτι και δεν ανοιγει καν?
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

ελληνικο μενου και τετοια θα εχει ομως?και τι μπορω να κανω απο θεμα εγγυησης αν παραδειγμα το ανοιξω απτο κουτι και δεν ανοιγει καν?

Ελληνικά μπορείς να του βάλεις εύκολα. Το πρόβλημα είναι η εγγύηση. Πρέπει να κάνει πολύ λιγότερα από τα 540 που πουλιέται στην Ελλάδα για να είναι συμφέρoν να το πάρεις.

Edited by ggazas
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

περιπου τα 400 ευρω θα το παρω εγω και θα δωσω και το galaxy nexus kamia 180ara οποτε θα μου βγει 220 καλα δεν ειναι?
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

περιπου τα 400 ευρω θα το παρω εγω και θα δωσω και το galaxy nexus kamia 180ara οποτε θα μου βγει 220 καλα δεν ειναι?

 

Εγω στη θεση σου θα δισταζα φιλε,δεν λεω καλη ευκαιρια,αλλα αμα εχεις καποιο σοβαρο προβλημα τι κανεις?Θα κλαις τα λεφτα σου.Βεβαια η ζωη ειναι γεματη ρισκα.Μπορεις να βγεις πολυ κερδισμενος απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

ναι δικιο εχεις αλλα ειναι πολυ φθηνοτερα και το πολυ πολυ το στελνω πισω για την εκει εγγυση αν γινει κατι..αν εδω δεν παιζει τπτ απο εγγυηση...εχει τπτ γνωστα θεματα σα συσκευη ξερετε? πχ οπως η κιτρινες οθονες iphone 4s η μωβ στη καμερα του galaxy s2
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

ναι δικιο εχεις αλλα ειναι πολυ φθηνοτερα και το πολυ πολυ το στελνω πισω για την εκει εγγυση αν γινει κατι..αν εδω δεν παιζει τπτ απο εγγυηση...εχει τπτ γνωστα θεματα σα συσκευη ξερετε? πχ οπως η κιτρινες οθονες iphone 4s η μωβ στη καμερα του galaxy s2

Και εγώ θα το έπερνα με 400 ευρώ. Το καλό είναι ότι το 9500 έχει το καινούργια φακό της Sony και όχι την περσινό του 9505.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

εχεισ κανενα link αποδω απο myphone με συζητηση αν εχει βγαλει κανενα θεμα το κινητο?
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά μπορείς να του βάλεις εύκολα. Το πρόβλημα είναι η εγγύηση. Πρέπει να κάνει πολύ λιγότερα από τα 540 που πουλιέται στην Ελλάδα για να είναι συμφέρoν να το πάρεις.

 

ναι αλλά το ι9500 δεν το βρίσκεις στην Ελλάδα .

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...