Jump to content

MyCosmos e-mail


SeCtoR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ πάντος το δουλέυω μια χαρά μέσω του ΙΕ !

 

Λέτε να είναι δάκτυλος της Microsoft που δουλεύει μόνο με Internet Explorer?? :X :X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έστειλα SMS και έφτασαν κανονικά :yahoo:

 

Επίσης, μιας και υπάρχουν δυνητικοί 3 εκατομμύρια συνδρομητές εκεί, πολύ αμφιβάλλω ότι θα έχει πάρει άδεια ανα χρήστη...Θα έχει καμία εταιρική unlimited ;)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

καλά η Voda τα χρεώνει κανονικά σαν να τα έστελνες από το κινητό.. :(

 

Μπορείτε να στείλετε έως 10 SMS την ημέρα σε όποιους αριθμούς κινητών τηλεφώνων θέλετε χωρίς να χρεωθείτε.

 

:D :D :D :cool: :D

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.08 (SmartPhone; Symbian OS-Series60/1.03) NetFront/3.2)

 

re paides giati den mporw na kanw login? Mou bgazei oti exw lathos password h username! Prospathisa na kanw login mesw netfront kai doris browser,alla den mporw! Mou bgazei ena minima oti den iposthrizei scripts o browser,alla kanw login,kai mou bgazei lathos username/password.kserei kanenas th wap dieuthinsh tou mail mycosmos na dokimasw apo kei? Exw vodafone kai epmena kanonika mesw gprs sto wap mail,alla twra den ginete...

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

δουλευει και με firefox αρκει να έχεις βάλει σαν γλώσσα τα ελληνικα. Παρόλα αυτά έχει πιο απλό interface και όχι με όλες τις επιλογές...

 

 

Δεν δουλεύει με Firefox. "Δουλεύει", δεν θεωρείται μόνο η "είσοδος". Δες και τα screenshots.

Link to comment
Share on other sites

α) Δεν χρησιμοποιώ Firefox για κύριο browser, Maxthon is my love :)

 

β) Δεν θέλω POP/SMTP από το mycosmos, γιατί...

 

γ) Δεν χρησιμοποιώ σαν email το mycosmos (εδώ και χρόνια). Όταν κάποτε το είχα κάνει, δεν έστελνε email στο μισό παγκόσμιο Internet, οπότε δεν υπήρχε και λόγος...

 

Οπότε...

 

δ) Παρόλο που φεύγω από την Cosmopote, τα free SMS τους είναι ένα ωραίο κίνητρο για να έχει κανείς σύνδεση εκεί :)

 

 

O Maxthon δεν είναι browser.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, όταν στο αρμόδιο τμήμα είναι ά-σ-χ-ε-τ-ο-ι (το υπογράφω, από διάφορες απαντήσεις που πήρα κατά καιρούς -είμαι συνδρομητής από την περίοδο των "προεγγραφών", για όσους θυμούνται) και αφήνουν τους servers τους να μπαίνουν στη μαύρη λίστα όλου του πλανήτη, επειδή δεν ξέρουν πως να κλείσουν τις τρύπες τους, τι να πει κανείς...

 

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως η ειδοποίηση για e-mail στο κινητό (βασικότατο). Λόγω των προβλημάτων που έχεις αναφέρει κι εσύ, στέλνω με ένα scriptάκι από λογαριασμό που έχω σε δικό μου server τα βασικά στοιχεία του εισερχόμενου e-mail και ->

 

α) δεν χάνω το e-mail

β) αν έρθει η ειδοποίηση (90%), καλώς, αν όχι, βλέπε το α) :)

 

Τα δωρεάν μηνύματα, καλοδεχούμενα, γιατί ούτως ή άλλως δεν αξίζει να στέλνει κανείς μηνύματα (αυτά είναι για την πιτσιρικαρία), παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις. Μια σύντομη κλήση, είναι πιο ουσιαστική -και αρκετές φορές, αθροιστικά πιο φτηνή.

Link to comment
Share on other sites

για μένα απαράδεκτοι, δεν μπορούν να υποχρεώνουν τον άλλο να μπει με ΙΕ.. :(

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Guest dimm_

Oι ρυθμίσεις για τη χρήση της υπηρεσίας μέσω e-mail client (incoming/outgoing server) είναι mail.mycosmos.gr (ΟΧΙ mailsrv.mycosmos.gr όπως πριν) και στις ρυθμίσεις του SMTP server θα πρέπει να ενεργοποιηθεί το “My server requires authentication” (username ο αριθμός του κινητού).

Η πρόσβαση είναι δυνατή μόνο μέσω GPRS και όχι από οπουδήποτε στο internet.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.08 (SmartPhone; Symbian OS-Series60/1.03) NetFront/3.2)

 

re paides giati den mporw na kanw login? Mou bgazei oti exw lathos password h username! Prospathisa na kanw login mesw netfront kai doris browser,alla den mporw! Mou bgazei ena minima oti den iposthrizei scripts o browser,alla kanw login,kai mou bgazei lathos username/password.kserei kanenas th wap dieuthinsh tou mail mycosmos na dokimasw apo kei? Exw vodafone kai epmena kanonika mesw gprs sto wap mail,alla twra den ginete...

 

 

Όταν είχες πρωτοενεργοποιήσει τον λογαριασμό σου, πέρα από το 697??????@mycosmos.gr είχες ενεργοποιήσει κάποιο alternative address, π.χ. του τύπου myname@mycosmos.gr;; Αν ΝΑΙ, τότε για username δώσε αυτό και όχι το τηλέφωνο σου. Το password δεν άλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις στη κεντρική σελίδα, μπορείς να βάλεις ή το alias που έχεις ως default, ή τον αριθμό του λογαριασμού σου. Για να μπεις στο WAP, βάλε τον αριθμό του κινητού. Κάποια passwords δεν ήταν συμβατά και έχουν γίνει reset (σαν το δικό μου).
Link to comment
Share on other sites

Άν δεν κάνω λάθος... πλέον στέλνει ΚΑΙ σε yahoo emails :D :D :D

Δοκιμάστε να δείτε που δεν μπορεί να στείλει.

 

Δεν είναι σε κανένα RBL, οπότε, λογικά, θα μπορεί να στείλει παντού.

Link to comment
Share on other sites

Oι ρυθμίσεις για τη χρήση της υπηρεσίας μέσω e-mail client (incoming/outgoing server) είναι mail.mycosmos.gr (ΟΧΙ mailsrv.mycosmos.gr όπως πριν) και στις ρυθμίσεις του SMTP server θα πρέπει να ενεργοποιηθεί το “My server requires authentication” (username ο αριθμός του κινητού).

Η πρόσβαση είναι δυνατή μόνο μέσω GPRS και όχι από οπουδήποτε στο internet.

 

Δηλαδή δεν θα μπορούμε πιά να κατεβάζουμε τα email απο το Outlook Express??

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, για κάποιο άγνωστο λόγο, δεν λειτουργεί και η ειδοποίηση για νέα e-mails, ενώ είναι ενεργοποιημένη. Λειτουργεί σε κάποιον άλλο;

 

http://img298.echo.cx/img298/232/smsalert6lv.th.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το "mail.mycosmos.gr/oma/". Είναι το νεο WAP site!! Για login για καποιο λογο δέχεται μόνο το νούμερο (697ΧΧΧΧΧΧΧ).

 

ΥΓ. Δουλευει και με imode τηλέφωνο αλλά και από οποιοδήποτε browser!!!!!!! :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απο το web που το δοκίμασα σήμερα ήταν μια χαρά! Τελικά για να καταλάβω, μπορούμε να διαχειριστούμε τα e-mail απ' το MyCosmos με το Outlook Express ή από το κινητό (με GPRS APN "internet" εννοώ);;;;
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια να καταλαβω... μπορω να τα παιρνω τα μαιλ μου με ουτλουκ η μας τελειωσε?
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

λίγο offtopic,

τώρα που μπαίνω με opera σε GMail.. :)

δεν μπορώ να μπώ σε mycosmos.. :(

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, στις ρυθμίσεις για POP3/IMAP4/SMTP o incoming και outgoing server είναι ο mail.mycosmos.gr (ΟΧΙ ο mailsrv.mycosmos.gr όπως μέχρι τώρα). Επίσης, στις ρυθμίσεις του SMTP server θα πρέπει να ενεργοποιηθεί το “My server requires authentication” (με username το MSISDN).

H χρήση POP3/IMAP4/SMTP επιτρέπεται μόνο μέσω GPRS και 3G-GPRS (με APN internet). Δεν επιτρέπεται πλέον η χρήση με Outlook μέσω internet (π.χ. από ISPs όπως Otenet, Forthnet, HOL κ.α.)....εύχομαι να σας βοήθησα! :)

...Life Is Beautiful...
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που είχα χαρεί με το ανανεωμένο webmail, διάβασα παραπάνω ότι δεν μπορώ πια να τραβήξω το mycosmos mail από τον pop3 μέσω της σύνδεσής μου otenet/forthnet όπως έκανα μέχρι τώρα! Είναι εντελώς βέβαιο; Ο mailsrv δε δουλεύει πια; Αν είναι έτσι, η αξία του mycosmos mail για τους περισσότερους από εμάς εκμηδενίζεται !!!

Ας δοκιμάσουν όσοι μπορούν με pop3 client και mailsrv/mail.mycosmos.gr και να μας πουν!

 

Μας βλέπω να καταλήγουμε στο gmail που τα δίνει όλα και δωρεάν !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...