Jump to content

MyCosmos e-mail


SeCtoR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σας πω εγώ τι γίνεται λοιπόν: Τα μηνύματα της COSMOTE αποθηκεύονται στην κάρτα SIM χωρίς να ειδοποιεί οποιοδήποτε κινητό εκτός από εκείνα τα παλιά που δεν είχαν μνήμη τηλεφώνου για τα μηνύματα και αποθηκεύονταν αυτόματα στην κάρτα SIM...

"Καινοτομία" της ΚΟΣΜΟΤΕ βλέπετε...

 

Κι όμως δεν είναι έτσι γιατί στο D500 ειδοποιεί κανονικά. :cool:

http://img45.imageshack.us/img45/9118/sign1om.jpg

brief1-Κ750 wallpapers/themes-brief2-Κ750 wallpapers/themes/GAMES-brief3-Κ750 wallpapers/themes/ringtones

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο αυτό;

 

Oui, monsiers :cool: Έστειλα στον εαυτό μου :X

http://img45.imageshack.us/img45/9118/sign1om.jpg

brief1-Κ750 wallpapers/themes-brief2-Κ750 wallpapers/themes/GAMES-brief3-Κ750 wallpapers/themes/ringtones

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι πλέον μαζί του! Υπάρχει καμία πιθανότητα στο μέλλον να ξαναμπορέσουμε να έχουμε πάλι pop3 access από οποιονδήποτε ISP; Μάλλον πολλά ζητάω!...

Δυστυχώς φίλε μου η Cosmote είναι εταιρία και όχι κοινωφελές ίδρυμα.

Συνεπώς οι κινήσεις της είναι βασισμένες στο κέρδος και αν κάτι δεν αποφέρει κέρδη - με η χωρίς δικαιολογία - κόβεται.

Όταν παίρνεις τα e-mail σου με POP3/IMAP4 από το PC του σπιτιού η της δουλειάς σου δεν δίνεις χρήματα, τουλάχιστο όχι σ΄αυτούς.

Αντίθετα με πρόσβαση μέσω κινητού η PDA, πληρώνεις την ογκοχρέωση του GPRS.

Έτσι φαίνεται ότι το marketing της εταιρίας αποφάσισε να κόψει τη δωρεάν χρήση και αυτό μπορεί να γίνει κατανοητό, ανεξάρτητα αν μας αρέσει η όχι.

Link to comment
Share on other sites

οκ, αλλα στα καρτοκινητα που δεν υπαρχει ουτε καν το Internet over gprs? εκει τι κανουμε?

 

επισης μπαινω στην http://mail.mycosmos.gr/oma αλλα τα βλεπω κινεζικα απο τον browser του 3230. τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

diladi re pedia twra apo pou tha stelnoume tzaba sms? :P auto me endiaferei prosopika emena!

 

και τωρα μπορεις να στελνεις κανονικα οπως και πριν. απλα χρησιμοποιησε τον internet explorer Και οχι firefox...

Link to comment
Share on other sites

diladi re pedia twra apo pou tha stelnoume tzaba sms? :P auto me endiaferei prosopika emena!

 

Απο το MyCosmos e-mail, με τη χρηση Internet Εxplorer απο 5.5 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτά που έχουν ειπωθεί στο forum σχετικά με τις ειδοποιήσεις από το MyCosmos e-mail έχω να πω τα έξεις.

 

Οι ειδοποιήσεις στο κινητό δεν έχουν καμία σχέση με τον τύπο κινητού και με το αν και πώς αυτό αποθηκεύει τα SMS.

Αν έχεις κάνει σωστά τις ρυθμίσεις στο Site, τα SMS notifications έρχονται μια και αυτά είναι απλά SMS και τίποτα περισσότερο.

Τώρα το αν αυτά έχουν Ελληνικά και δεν εμφανίζονται, η αν το layout τους είναι το σωστό η όχι, αυτό είναι μια άλλη ιστορία και εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες.

Από το περασμένο Σάββατο που έγινε η αλλαγή του site είναι αλήθεια ότι είχαν παρουσιαστεί διάφορα προβλήματα με την αποστολή των ειδοποιήσεων, αλλά τις τελευταίες δυο τρεις μέρες φαίνεται να έχουν μειωθεί έως και εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

xrisimopiw to programataki sms send apo tin selida http://zekiller.skytech.org/smssend_menu_en.html ki logou oti anavathmistike to site oi rithmiseis tou script(url,path ktl tou mycosmos) exoune alaksei. Oi palies rithmiseis ine edw:

http://zekiller.skytech.org/fichiers/smssend/cosmos.sms

 

borei kanenas na voithisei na ftiaksoume to neo scriptaki? egw prospathw. rixte to mia matia to palio!

Link to comment
Share on other sites

Αντι για mailsrv.mycosmos.gr να βαλετε mail.mycosmos.gr

thanks, :)

αλλα ουτε ετσι δουλεψε! :(

 

ξερει καποιος κατι;

κατεβαζα τα mail μου στον υπολογιστη απο το mycosmos μεσω outlook και τωρα,μετα απο αυτη την αναβαθμιση του site,δεν τα κατεβαζει!

life is a lesson,you learn it when you're through.....

http://www.girrer.at/mariazell/freizeit/winter/amigos/images/boarder01.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου η Cosmote είναι εταιρία και όχι κοινωφελές ίδρυμα.

Συνεπώς οι κινήσεις της είναι βασισμένες στο κέρδος και αν κάτι δεν αποφέρει κέρδη - με η χωρίς δικαιολογία - κόβεται.

Όταν παίρνεις τα e-mail σου με POP3/IMAP4 από το PC του σπιτιού η της δουλειάς σου δεν δίνεις χρήματα, τουλάχιστο όχι σ΄αυτούς.

Αντίθετα με πρόσβαση μέσω κινητού η PDA, πληρώνεις την ογκοχρέωση του GPRS.

Έτσι φαίνεται ότι το marketing της εταιρίας αποφάσισε να κόψει τη δωρεάν χρήση και αυτό μπορεί να γίνει κατανοητό, ανεξάρτητα αν μας αρέσει η όχι.

 

Και εμείς είμαστε πελάτες και όχι ζώα. Αν η Cosmote συνεχίζει να συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο, το δικό της κεφάλι θα φάει. Προσωπικά έχω ενεργοποιήσει σε πολλούς χρήστες Cosmote το email (λόγω δουλειάς) και έχουν αρχίσει και διαμαρτύρονται. Η απογοήτευση για την εταιρία από τέτοιες ενέργειες είναι καθολική. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κάνεις λάθος που πιστεύεις ότι αυτή η υπηρεσία δεν απέφερε κέρδη. Πολλοί χρησιμοποιούσαν Cosmote για αυτή την δυνατότητα και τους αφήνει στον αέρα τώρα. Πιστεύω πως αργά ή γρήγορα θα το καταλάβουν και θα ξαναενεργοποιήσουν το POP3.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς λέμε όταν δέχεται το κινητό μηνύματα από το 5000 ή από την COSMOTE και όχι από κινητά COSMOTE....

 

Αυτό ενοούσα -ότι μου έστειλα sms από το 5000 & το D500 ειδοποιεί κανονικά-. (Δεν είμαι ξανθιά.) :p :p

http://img45.imageshack.us/img45/9118/sign1om.jpg

brief1-Κ750 wallpapers/themes-brief2-Κ750 wallpapers/themes/GAMES-brief3-Κ750 wallpapers/themes/ringtones

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει TinaChriss μην αρπάζεσαι!... Μέχρι να ενεργοποιήσουν πάλι το ΡΟΡ3, θα έχει τελειώσει η δωρεάν πλοήγηση στο 3G imode και η βιντεοκλήση... Μη σας πω ότι θα πρέπει να έχει τελειώσει και το 2005...
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτά που έχουν ειπωθεί στο forum σχετικά με τις ειδοποιήσεις από το MyCosmos e-mail έχω να πω τα έξεις.

 

Οι ειδοποιήσεις στο κινητό δεν έχουν καμία σχέση με τον τύπο κινητού και με το αν και πώς αυτό αποθηκεύει τα SMS.

Αν έχεις κάνει σωστά τις ρυθμίσεις στο Site, τα SMS notifications έρχονται μια και αυτά είναι απλά SMS και τίποτα περισσότερο.

Τώρα το αν αυτά έχουν Ελληνικά και δεν εμφανίζονται, η αν το layout τους είναι το σωστό η όχι, αυτό είναι μια άλλη ιστορία και εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες.

Από το περασμένο Σάββατο που έγινε η αλλαγή του site είναι αλήθεια ότι είχαν παρουσιαστεί διάφορα προβλήματα με την αποστολή των ειδοποιήσεων, αλλά τις τελευταίες δυο τρεις μέρες φαίνεται να έχουν μειωθεί έως και εξαφανιστεί.

 

εγω βλέπω φίλε ότι δε χτυπάει το κινητο όταν παιρνω εμαιλ. και εχω όπως καποιοι αλλοι εδω μεσα τ610.

και εχω βάλει στις ρυθμήσεις

 

Προκαθορισμένος κανόνας: Ειδοποίηση για email τσεκαρισμένο

 

Δε χτυπαει το ρημαδι.... Δε κανει ΝΤΡΙΝ πως να το πω.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χλωμό να ξαναδώσουν pop3. Η τωρινή κοσμοτέ έχει τον τσαμπουκά "είμαι η πρώτη εταιρεία και δεν σας έχω ανάγκη" της παλιάς πάναφον. Μόνο μια δραστική μείωση συνδρομητών με ταυτόχρονη μετακίνηση σε άλλο δίκτυο θα την έκανε να σοβαρευτεί, αλλά δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο τη σημερινή εποχή.

Καλό το pop3 και δεν μου άρεσε που το έκοψε, αλλά, είναι σοβαρός λόγος για να φύγεις; Μόνο αθροιστικά με άλλους λόγους μετράει για να αλλάξεις δίκτυο. Συνήθως έχεις κοσμοτέ κυρίως για το δίκτυο. Αν πας οπουδήποτε αλλού, το δίκτυο θα είναι χειρότερο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

εγω ειλικρινα εχω cosmote για την ειδοποιηση.

Στο γραφειο στην Καισαριανη δε πιανει (και εχουμε κανει 10 ατομα εγγραφο παράπονο, και ειμαστε αυτη τη στιγμη γραμμανοι καπου χαμηλα....)

 

Μαλλον για τελεστετ με βλεπω με τσαμπα σε ενα νουμερο για να τελειωνω.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χλωμό να ξαναδώσουν pop3. Η τωρινή κοσμοτέ έχει τον τσαμπουκά "είμαι η πρώτη εταιρεία και δεν σας έχω ανάγκη" της παλιάς πάναφον. Μόνο μια δραστική μείωση συνδρομητών με ταυτόχρονη μετακίνηση σε άλλο δίκτυο θα την έκανε να σοβαρευτεί, αλλά δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο τη σημερινή εποχή.

Καλό το pop3 και δεν μου άρεσε που το έκοψε, αλλά, είναι σοβαρός λόγος για να φύγεις; Μόνο αθροιστικά με άλλους λόγους μετράει για να αλλάξεις δίκτυο. Συνήθως έχεις κοσμοτέ κυρίως για το δίκτυο. Αν πας οπουδήποτε αλλού, το δίκτυο θα είναι χειρότερο...

Σιγά μην κάτσει τώρα η Γίτσα απ' το Γύθειο να αλλάξει δίκτυο μόνο και μόνο επειδή δεν έχει pop3 access στο mycosmos mail! Δίκτυο θέλει και σήμα και όχι high-tech ορολογίες που μόνο οι ψαγμένοι και οι επιστήμονες τα ξέρουν!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

εγω βλέπω φίλε ότι δε χτυπάει το κινητο όταν παιρνω εμαιλ. και εχω όπως καποιοι αλλοι εδω μεσα τ610.

και εχω βάλει στις ρυθμήσεις

 

Προκαθορισμένος κανόνας: Ειδοποίηση για email τσεκαρισμένο

 

Δε χτυπαει το ρημαδι.... Δε κανει ΝΤΡΙΝ πως να το πω.

Ένα από τα ίδια κ σε μένα με το T610 επίσης (Έρχεται η ειδοποίηση, αλλά εν βγαίνει το pop-up κ δεν κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο εισερχόμενου Μηνύματος -- Κάτι σαν την αναφορά στα Νokia :P)..

Όχι πως με χαλάει..

Το προτιμώ περισσότερο έτσι..

Link to comment
Share on other sites

εγω βλέπω φίλε ότι δε χτυπάει το κινητο όταν παιρνω εμαιλ. και εχω όπως καποιοι αλλοι εδω μεσα τ610.

και εχω βάλει στις ρυθμήσεις

 

Προκαθορισμένος κανόνας: Ειδοποίηση για email τσεκαρισμένο

 

Δε χτυπαει το ρημαδι.... Δε κανει ΝΤΡΙΝ πως να το πω.

Ενα γραπτό παράπονο στο site τους ίσως να βοηθούσε, προσωπικά το έχω δικιμάσει και δουυλεψε.

Να και το URL:

http://www.cosmote.gr/content/el/re...contact_cc.html

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τον εαυτό μου heavy user της υπηρεσίας και σίγουρα είμαι από τους πρώτους που την χρησιμοποίησαν.

 

Ότι δεν εξελίσσεται πεθαίνει και η αλλαγή του MyCosmos e-mail είχε καθυστερήσει πολύ σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη.

 

Δεν μπορώ παρά να αξιολογήσω θετικά τη κίνηση τους παρά τα όποια προβλήματα έχει δημιουργήσει ειδικά στους fun του Firefox.

 

Ωραία είναι και τα νέα «παιχνιδάκια» όπως το Calendar και το Tasksγια όποιον φυσικά τα χρειάζεται. Αλώστε μια και είναι δωρεάν, όλοι μπορούν να παίξουν μαζί τους και να ανακαλύψουν αν τα χρειάζονται η όχι.

 

Τα 20Mb φαίνονται λίγα αλλά ας αναλογιστούμε και το κόστος για την εταιρία μια και όπως έχω πει δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα και προκειμένου να σταθεί στον ανταγωνισμό πρέπει να προσέχει τα οικονομικά της.

 

Έχει σκεφτεί κανείς ότι ΔΕΝ έχει διαφημίσεις και banners? Εμένα αυτό μ΄ αρέσει πολύ μια και μισώ τα applets και τα marquees που χοροπηδάνε στο monitor όταν εργάζομαι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές «Ρυθμίσεις» και «Αποστολή SMS» λειτουργούν μόνο με IE από 5.5 ή νεότερο.

 

Αυτό προκύπτει από τα λεγόμενα του CustomerCare της Cosmote, αλλά και από την εμπειρία όλων μας.

 

Εκνευριστικό δε λεω, αλλά το Site είναι προϊόν συνεργασίας CosmoteMicrosoft και φωνάζει από μακριά Exchange 2003.

 

Αυτό συνεπάγεται ότι όσοι είναι πιστοί στη Microsoft και τα παράθυρα της, θα έχουν ελάχιστα η και καθόλου προβλήματα.

 

Φυσικά αυτό θα πρέπει να κριθεί μετά την ωρίμανση του portal, μια τώρα αυτό είναι μιας εβδομάδας νεογνό και αντιμετωπίζει τις παιδικές του ασθένειες.

 

Βεβαία ας μην ξεχνάμε ότι ΔΕΝ είναι GNUsoftware. Αποτελεί εμπορικό προϊόν δυο πολύ μεγάλων εταιριών που θα έπρεπε να έχουν φροντίσει – καλύτερα κατά τη γνώμη μου - για τον προγεννητικό έλεγχο.

 

Οι ανυπότακτοι του LINUX, του Opera, του Firefox ή του Netscape θα παιδευτούν και μάλλον θα πρέπει να βρουν τις όποιες λύσεις η workarounds μόνοι τους.

 

Μπορεί ακόμη και να εγκαταλείψουν την υπηρεσία μια και δεν είναι υποχρεωτική για κανέναν, κάτι που όμως θα έπρεπε να απασχολήσει το Marketing της Cosmote.

 

Τι θα μπορούσε να γίνει άμεσα? Την παρακάτω διαδικασία την έχω δοκιμάσει με Firefox και λειτουργεί μια χαρά!

 

 

  • Ανοίγουμε το portal με έναν InternetExplorer (5.5 και άνω) και κάνουμε login.
  • Πάμε στην επιλογή SMS και όταν εμφανιστεί η φόρμα δεξιά, επιλέγουμε δεξί click και properties.
  • Μαρκάρουμε ως το τέλος ότι υπάρχει στο πεδίο URL και copy http://mail.mycosmos.gr/cosmote/SMS_Send.aspx?DataURL=http:// mail.mycosmos.gr/exchange/697*******/&Theme=0&res=1024&Sec=60*************A99D5*************6E0264

Στον αριθμό τηλεφώνου θα πρέπει να εμφανίζεται το δικό μας νούμερο, το οποίο – συγχωρέστε με - εγώ έχω αντικαταστήσει με αστερίσκους.

 

To δεκαεξαδικό είναι - για τους επαΐοντες - το sessionID του IIS για τον χρήστη και είναι αυτό που μας οδηγεί στην ΔΙΚΗ μας σελίδα και όχι σε κάποιου άλλου.

 

 

  • Ξεκινάμε τον Firefox, κάνουμε κανονικά logon στο portal και παμε στο το URL textbox, όπου με paste μεταφέρουμε ότι είχαμε κάνει copy από τον IE
  • αν όλες οι κινήσεις έχουν γίνει σωστά θα πρέπει να δούμε τη σελίδα για την αποστολή SMS στον Firefox.

Για το παραπάνω παράδειγμα υποθέτουμε ότι στο PC μας έχουμε εγκατεστημένους και τους δυο browsersIE και Firefox.

 

Αν αυτό δεν συμβαίνει, τότε θα πρέπει να είστε καλοί στην αντιγραφή και βέβαια, αν ο Firefox τρέχει σε LINUX κτλ, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην δούμε σωστά τα ελληνικά.

 

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το δοκιμάσει και με άλλους browsers (Netscape, Opera κτλ)και να μοιραστεί μαζί μας τις εμπειρίες του.

 

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι η ίδια ακριβώς διαδικασία ισχύει και για τις επιλογή «ρυθμίσεις»

 

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

 

hexagon

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...