Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 μηνες εχω το ταμπλετ μέσα στην εγγύηση ειμαι για την μπαταρία.θα το δοκιμάσω και σήμερα αύριο και αν δω τα ιδια από δευτέρα θα τους το ξαναπάω.

Να τώρα σε 20 λεπτά με σύνδεση στο ιντερνετ δίπλα στο ρουτερ από 100% πήγε στο 90%.

Κανονικά δεν πρέπει να κρατάει ένα εξάωρο?

 

Εμένα τώρα μετά το τρικ με την αποσύνδεση της μπαταρίας, με χρήση WiFi πέφτει 10% ανά ώρα. Υπολόγισα ότι με browsing καταναλώνει 10-12% ανά ώρα πραγματικής χρήσης. Μου έβγαλε χτες 7,5 ώρες οθόνη σε 27 ώρες από την φόρτιση.

Αν παραμείνει έτσι, δεν θα χρειαστώ την μπαταρία που έχω παραγγείλει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα τώρα μετά το τρικ με την αποσύνδεση της μπαταρίας, με χρήση WiFi πέφτει 10% ανά ώρα. Υπολόγισα ότι με browsing καταναλώνει 10-12% ανά ώρα πραγματικής χρήσης. Μου έβγαλε χτες 7,5 ώρες οθόνη σε 27 ώρες από την φόρτιση.

Αν παραμείνει έτσι, δεν θα χρειαστώ την μπαταρία που έχω παραγγείλει.

 

Οταν το ανοίξεις δεν υπάρχει κίνδυνος να χασεις την εγγύηση?

Την αποσύνδεσες για πολλή ώρα και την ξανασύνδεσες?

Εμένα συνεχίζει πάντως να καταβροχθίζει ενέργεια 10% σε 20 λεπτά με σερφάρισμα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ανοίξεις δεν υπάρχει κίνδυνος να χασεις την εγγύηση?

Την αποσύνδεσες για πολλή ώρα και την ξανασύνδεσες?

Εμένα συνεχίζει πάντως να καταβροχθίζει ενέργεια 10% σε 20 λεπτά με σερφάρισμα στο ιντερνετ.

 

Αν δεν κάνεις ζημιά δεν χάνεις την εγγύηση.

Βγάζεις το πενάκι και με το δάχτυλο στην οπή, τραβάς προς τα έξω για να κάνεις την αρχή.

Μετά με μια σκληρή πένα για κιθάρα το πας σιγά σιγά γύρω γύρω μέχρι να βγει εντελώς το καπάκι.

 

Μετά μ ένα πολύ λεπτό κατσαβίδι αφαιρείς το βύσμα της μπαταρίας.

Υπάρχει σχετικό βίντεο.

 

Μετά από την δεύτερη φόρτιση και μ ένα hard reset κατάφερα να το κάνω να παραμένει στο 100%,για 5 ώρες σε sleep mode.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα μετά το τρικ με την αποσύνδεση της μπαταρίας, με χρήση WiFi πέφτει 10% ανά ώρα. Υπολόγισα ότι με browsing καταναλώνει 10-12% ανά ώρα πραγματικής χρήσης. Μου έβγαλε χτες 7,5 ώρες οθόνη σε 27 ώρες από την φόρτιση.

Αν παραμείνει έτσι, δεν θα χρειαστώ την μπαταρία που έχω παραγγείλει.

Όπως στην αρχή δηλαδή. Πολύ καλή κατανάλωση Κώστα .

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε ο Κώστας παραπάνω είναι... Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, την αποσύνδεσα 2 φορές και μετά από 1 μήνα άρχιζε ξανά η πτώση. Οπότε είπα να το πάω στο service, αρνούμενος βεβαίως ότι το είχα ανοίξει. Την πρώτη φορά factory reset και τίποτα! Μετά δύο μέρες ξαναπάω αποφασισμένος και με επιχειρήματα και επιμονή τους έπεισα και μου την αντικατέστησαν! Μετά απο 5 μήνες με την καινούρια πιάνω γύρω στο 8ωρο με browsing, και πολύ περισσότερο με pdf... Το μόνο κακό είναι ότι κάτι έκαναν και στο 6% κλείνει τελείως, αλλά μικρό το κακό μπροστά σε όσα τράβηξα με την παλια...
Link to comment
Share on other sites

Όπως στην αρχή δηλαδή. Πολύ καλή κατανάλωση Κώστα .

 

 

Μου το πήρε η γυναίκα μου. Εγώ προς το παρών βολεύομαι με iPad και περιμένω να δω τι πολιτική σκέφτεται να ακολουθήσει η samsung.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με την δευτερη προσπαθεια μου αλλαξαν την μπαταρια. και...............σε 2,5 ωρες μου εχει καταναλωσει 15% την μπαταριας με το πενακι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το Ν5110 και από τότε που αναβαθμίστηκε σε 4.4.2 πριν κάνα μήνα (έχει γαλλική ROM, που άργησε να βγει η Kitkat) παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: σε τυχαίες στιγμές, βγάζει μήνυμα ότι υπερθερμαίνεται, κάνει force close όλες τις ανοιχτές εφαρμογές και δεν σε αφήνει να τρέξεις άλλες. :wacko:

 

http://i62.tinypic.com/2d1k4fq.png

http://i61.tinypic.com/oivf6b.png

 

Το μήνυμα είναι 100% λάθος, το κάνει όταν είναι σε θερμοκρασία δωματίου χωρίς καν να έχει ζεσταθεί έστω και στο ελάχιστο, το έχει κάνει ακόμα και αμέσως όταν το άνοιξα από sleep. Από θήκη φοράει το Book Cover της ίδιας της Samsung που είναι λεπτό, οπότε δεν λειτουργεί ως "κουβέρτα". Δοκίμασα να το βγάλω για λίγες μέρες και όντως δεν κάνει διαφορά.

 

Η ειρωνία είναι ότι το καλοκαίρι που είχα κατέβει στην Ελλάδα (και ήταν ακόμα με Jelly Bean), έπαιζα RR3 και ζεσταινόταν μια χαρά γύρω στο pcb χωρίς να έχει πρόβλημα. :blink: Το κακό είναι ότι έκανα την αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ, οπότε μου έκατσε στο σβέρκο το #@!@% Knox, άρα η επιστροφή σε JB δεν είναι επιλογή πλέον...

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω το Ν5110 και από τότε που αναβαθμίστηκε σε 4.4.2 πριν κάνα μήνα (έχει γαλλική ROM, που άργησε να βγει η Kitkat) παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: σε τυχαίες στιγμές, βγάζει μήνυμα ότι υπερθερμαίνεται, κάνει force close όλες τις ανοιχτές εφαρμογές και δεν σε αφήνει να τρέξεις άλλες. :wacko:

 

http://i62.tinypic.com/2d1k4fq.png

http://i61.tinypic.com/oivf6b.png

 

Το μήνυμα είναι 100% λάθος, το κάνει όταν είναι σε θερμοκρασία δωματίου χωρίς καν να έχει ζεσταθεί έστω και στο ελάχιστο, το έχει κάνει ακόμα και αμέσως όταν το άνοιξα από sleep. Από θήκη φοράει το Book Cover της ίδιας της Samsung που είναι λεπτό, οπότε δεν λειτουργεί ως "κουβέρτα". Δοκίμασα να το βγάλω για λίγες μέρες και όντως δεν κάνει διαφορά.

 

Η ειρωνία είναι ότι το καλοκαίρι που είχα κατέβει στην Ελλάδα (και ήταν ακόμα με Jelly Bean), έπαιζα RR3 και ζεσταινόταν μια χαρά γύρω στο pcb χωρίς να έχει πρόβλημα. :blink: Το κακό είναι ότι έκανα την αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ, οπότε μου έκατσε στο σβέρκο το #@!@% Knox, άρα η επιστροφή σε JB δεν είναι επιλογή πλέον...

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

 

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και θα φτιάξει.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

μόλις μου ήρθε η αναβάθμιση 4.4.2 .εχω γερμανικό. πέρα του γεγονότος ότι έβαλε δύο γερμανικές εφαρμογές και άλλαξαν κάπως τα εικονίδια στα settings, η μόνη εμφανής διαφορά είναι στο πάνελ για τα το multiwindow. ακόμα ψάχνω κάτι το ουσιαστικό ,κάποιος φίλος ισως με περισσότερες πληροφορίες?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι από Ουγγαρία XEH, όταν το πήρα είχε 4.1.2 και μόλις είχε βγει η 4.2.2 DBT γερμανική την πέρασα κατευθείαν με odin, έκτοτε του περνούσα μόνο DBT.

Προχτές του πέρασα 4.4.2 XEH μιας και δεν είχε βγει DBT....και όλα μια χαρά...

Σήμερα βγήκε και η DBT, έχει καμία διαφορά με την HEX ?

Είναι τόσο απλό να αλλάζουμε ανάμεσα σε Rom διαφορετικών χωρών? Η μου ξεφεύγει κάτι?

Πότε πρέπει να αλλάζουμε το CSC ? (Με το σχετικό πρόγραμμα) την αλλαγή δεν την έκανα, γιατί απ ότι θυμάμαι με την αλλαγή CSC σου κάνει factory reset και δεν έχω καμία όρεξη να ξαναστηνω ενώ όλα λειτουργούν μια χαρά.

Γρηγόρης Δάρης
Link to comment
Share on other sites

Όντως στα γερμανικά 3g NOTE 8 ήρθε η κιτ κατ.

Δεν έκανα την αναβάθμιση, το γράφω για όποιον ενδιαφέρεται.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ξαφνικά, το tablet δεν πιάνει πλέον δορυφόρους. Έχει αντιμετωπίσει κανένας παρόμοιο πρόβλημα; Είναι θέμα software ή κεραίας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,επειδη μου ηρθε και μενα η αναβαθμιση υπαρχει καπου να δουμε τις αλλαγες που γινονται?

Και αν οχι μπορει καποιος να τις αναφερει οσες ξερει για να ξερουμε αν αξιζει?

ευχαριστω.

 

EDIT: βρηκα αυτο και το κανω copy paste για να δουνε και αλλοι καποιες αλλαγες.

 

Hello everyone! Today I will give you the changes of Android 4.4.2 Kitkat on the Samsung Galaxy Note 8.0 GT-N5100

So first of all, after flashing the update or updating via OTA you notice White Status Bar Icons and the UI is a bit darker.

The Multi Window lines are smoother and instead of having an arrow on the screen, you just swipe your finger from the right.

Toast messages also were changed. The "Recent Apps"(Long Press Home Button) Words are now bigger.There is also a new thing in "About Device" its called "SE for Android Status" and by default its "Enforcing".

The icons of some system apps also changed. The icons in the Settings also changed.

Instead of a Binary Counter which can be reset, we now have a Knox Counter which cannot.

Our Task Manager also changed, and UI Improvements. Driving Mode turned into "Hands-Free Mode".

There are also Battery Life Imrpovements, Performance Improvements and GPS turned into Location.

You can also record your screen without an app or root! Just use a PC via USB Cable. (No instructions sorry, this is just a changelog sort of thing.)

Accessibility issue fixed.

A few keyboard improvements, new S Note,a few bug fixes and when turn off and on your phone, theres a new effect!

When using a screen recorder you will get Internal Audio Recording.

New Setting! Its called "Default Applications" Below "Applications"

We also have new apps! (Music Hub,Video Hub, etc.)

BUGS:

-Reading Mode in Auto Brightness is dark.

-While updating to 4.4.2 all the apps in External SD are going to Force Close

-Sometimes while charging instead of the real percent of how much battery you have, it turns it into 100% (e.g. you have 82% and then suddenly its 100%)

-On some apps the new KitKat toast message is reverted back to the old Jellybean Toast Message.

- s-pen offset (inaccuracy) it is like 2 mm from the point

-Another bug - OS crashes and force reboots when you press alt+tab on external bluetooth keyboard (seems like they have removed alternative "recents" panel). Also the layouts for external kbs are wrong - numbers row, for example, in Russian actually follows English standards (so you cannot get " of : symbols for example).

Had to switch to cm11 with less efficient and stable multiwindow solutions (xfloatingwindow + multiwindowsidebar)

Edited by GSR600
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,

δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα:

Δυνατότητα Multi-User στο Note II 8''

Τη θεωρώ πολύ βασική δυνατότητα καθώς έτσι μπορείς να έχει ο καθένας το δικά του (Email, fb, dropbox, etc)

αλλά ούτε μετά την τελευταία αναβάθμιση σε KitKat 4.4 δεν εμφανίζει την ανάλογη επιλογή στις ρυθμίσεις.

Τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό;

 

Μετά από πολλές προσπάθειες τελικά τα κατάφερα,

1) Κάνεις root (Χάνεις την Εγγύηση), χρησιμοποίησα αυτόν τον τρόπο > http://www.ibtimes.co.uk/root-galaxy-note-8-0-wi-fi-n5110-android-4-4-2-kitkat-firmware-1449285

2) Κάνεις εγκατάσταση το Xposed framework (Θέλει root permission) > http://repo.xposed.info/module/de.robv.android.xposed.installer

3) Από της ρυθμίσεις του Xposed framework το ενεργοποιείς

4) Επανεκκίνηση

5) Κάνεις εγκατάσταση το Multiple Users for phone > http://repo.xposed.info/module/droidmate.multiuser.xposed

6) Από της ρυθμίσεις του Xposed framework το ενεργοποιείς το Module

7) Επανεκκίνηση

Παρατήρησα :

1) ότι με factory reset χάνονται οι χρήστες και πρέπει να κάνει τα βήματα από το 2 και μετά

2) Αν θέλεις να κρυπτογραφήσεις την συσκευή θα πρέπει να το σε flight mode αλλιώς αποτυγχάνει

3) Αν χρησιμοποιείς VPN , το VPN είναι διαθέσιμο στον πρώτο χρήστη μόνο, στους άλλους χριστές δεν είναι διαθέσιμο, και αν έχει μείνει η σύνδεση ενεργή από τον πρώτο χρήστη δεν έχει ο άλλος χρήστης internet, με εξαίρεση αν κάνεις guest χρήστη που μοιράζετε ότι σύνδεση έχει ο πρώτος χρήστης. Στο internet διάβασα ότι αυτό ήταν πρόβλημα της 4.2 και ότι λύθηκε με την 4.4 αλλά δεν ισχύει σε εμάς.

4) Δεν έχει logout αν μπεις σας κάποιος χρήστης μετά συνεχίζουν και τρέχουν οι εφαρμογές στο background, θα πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση αν θέλεις να βγει τελείως κάποιος χρήστης.

Δεν φέρω καμιά ευθύνη αν με τα παραπάνω χαλάσει η συσκευή σας, απλός αναφέρω τι έκανα εγώ , το ρίσκο είναι όλο δικό σας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα,

αν και διαβασα μερικες σελιδες ,καποιος αξιοπιστος ανταπτορας mhl σε hdmi για note 8 για συνδεση σε tv υπαρχει?

ο samsung einai καλος?

κανα link για αγορα?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ πριν λιγο καιρό πήραμε με μεγάλη καθυστέρηση την 4.4.2 και εσύ μιλάς για lollipop .η Samsung είναι λίγο κακή στη υποστήριξη και updates. δεν νομιζω φιλέ αν και ανεπίσημα έχει γίνει κι κάποιος λόγος

http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-8-0/general/galaxy-note-8-to-lollipop-5-0-t2927806

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πριν λιγο καιρό πήραμε με μεγάλη καθυστέρηση την 4.4.2 και εσύ μιλάς για lollipop .η Samsung είναι λίγο κακή στη υποστήριξη και updates. δεν νομιζω φιλέ αν και ανεπίσημα έχει γίνει κι κάποιος λόγος

http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-8-0/general/galaxy-note-8-to-lollipop-5-0-t2927806

 

Θα παρει σίγουρα την 5.0 αφου εχει ανακοινωθεί επίσημα, το θεμα ειναι οτι λογικά θα παει για το 2ο τριμηνο του 2015

Link to comment
Share on other sites

Θα την πάρει αλλά μάλλον το επόμενο καλοκαίρι.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις έκλεισε χρόνο & η μπαταρία πέφτει σφαίρα. Το χειρότερο, ακόμα και όταν είναι συνδεδεμένο στην φόρτιση & βλέπω video ή σερφάρω με WiFi εξακολουθεί να πέφτει...

Σας έχει συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις έκλεισε χρόνο & η μπαταρία πέφτει σφαίρα. Το χειρότερο, ακόμα και όταν είναι συνδεδεμένο στην φόρτιση & βλέπω video ή σερφάρω με WiFi εξακολουθεί να πέφτει...

Σας έχει συμβεί;

Πας για μπαταρία. Εγώ άλλαξα 2 μέσα στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...