Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομίζω ότι οι ημέρες δεν είναι και τόσο πολλές, είναι βέβαια στο πάνω όριο για SGGpost αλλά δεν νομίζω πολύ. Αν δεν εμφανιστεί μέχρι Τετάρτη, θα είναι κάπως περίεργο.

Υπάρχουν περίεργα κρούσματα από τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου; (όπως του Πειραιά σε αρκετούς συμφορουμήτες; )

 

να παρεις τηλ τα ελτα,μερικες φορες δεν δειχνουν που βρισκεται το δεμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

έχω ένα πρόβλημα με τα μηνύματα (sms) όταν γράφω στα ελληνικά. Ενώ ξεκινάει κανονικά με 160 χαρακτήρες, στο 2ο χαρακτήρα πέφτει στους 59. χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο android που είχε εγκατεστημένο το κινητό με ελληνικά για γλώσσα εισαγωγής. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος; Είναι θέμα του κινητού ή του λειτουργικού;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Εχω το κινητό Α820 γύρωστους δύο μήνες. Οι εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Έχω μόνο να επισημάνω 2-3 πραγματάκια τα οποία έχω παρατηρήσει ( χωρίς να είμαι σίγουρος ότι δεν βελτιώνονται)

 

1ον : Ένα μεγάλο μείον κατ΄ εμέ είναι ότι δε σου δίνει την επιλογή διαφορετικού ήχου κλήσης για κάθε μία από τις σιμ ( σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής χρώματος). Και οι δύο κάρτες χτυπάνε με τον ίδιο ήχο.

2ον : Όσον αφορά τον κατάλογο δεν μπορείς να βάλεις ευρετήριο με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Μήπως γνωρίζεικάποιος αν μπορεί να διορθωθεί κάτι από τα δύο. Το 1ο το θεωρώ βασικό για ένα dual sim κινητό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Εχω το κινητό Α820 γύρωστους δύο μήνες. Οι εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Έχω μόνο να επισημάνω 2-3 πραγματάκια τα οποία έχω παρατηρήσει ( χωρίς να είμαι σίγουρος ότι δεν βελτιώνονται)

 

1ον : Ένα μεγάλο μείον κατ΄ εμέ είναι ότι δε σου δίνει την επιλογή διαφορετικού ήχου κλήσης για κάθε μία από τις σιμ ( σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής χρώματος). Και οι δύο κάρτες χτυπάνε με τον ίδιο ήχο.

2ον : Όσον αφορά τον κατάλογο δεν μπορείς να βάλεις ευρετήριο με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Μήπως γνωρίζεικάποιος αν μπορεί να διορθωθεί κάτι από τα δύο. Το 1ο το θεωρώ βασικό για ένα dual sim κινητό

 

Για τον ήχο δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση που να δίνει τη δυνατότητα διαφορετικών για κάθε κάρτα. Ίσως κάποιος πιο έμπειρος να έχει δει κάτι, αλλά σε προηγούμενο multi-sim τηλέφωνο που είχα, είχε ξεκάθαρη επιλογή για κάθε κάρτα χωριστά στις ρυθμίσεις.

Στο ευρετήριο λειτουργεί κανονικά η εύρεση με ελληνικά. Πατώντας στο φακό, ανοίγει το πληκτρολόγιο στα ελληνικά (τα έχω ως προεπιλεγμένη γλώσσα εισαγωγής) και μάλιστα ταιριάζει μικρά με κεφαλαία (κάτι που δεν έκανε το sony ericsson x10 mini που είχα παλιότερα). Σημειώνω, χωρίς να γνωρίζω αν παίζει ρόλο, ότι έχω αποθηκευμένες τις επαφές στο τηλέφωνο και όχι στις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

To Touchpal Contacts απλά θα σας λύσει τα χέρια ;)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Νέο Update S149, Λένε πως έχει πρόβλημα με την μπαταρία... οπότε προσοχή :X

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για τον ήχο δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση που να δίνει τη δυνατότητα διαφορετικών για κάθε κάρτα. Ίσως κάποιος πιο έμπειρος να έχει δει κάτι, αλλά σε προηγούμενο multi-sim τηλέφωνο που είχα, είχε ξεκάθαρη επιλογή για κάθε κάρτα χωριστά στις ρυθμίσεις.

Στο ευρετήριο λειτουργεί κανονικά η εύρεση με ελληνικά. Πατώντας στο φακό, ανοίγει το πληκτρολόγιο στα ελληνικά (τα έχω ως προεπιλεγμένη γλώσσα εισαγωγής) και μάλιστα ταιριάζει μικρά με κεφαλαία (κάτι που δεν έκανε το sony ericsson x10 mini που είχα παλιότερα). Σημειώνω, χωρίς να γνωρίζω αν παίζει ρόλο, ότι έχω αποθηκευμένες τις επαφές στο τηλέφωνο και όχι στις κάρτες.

 

Λοιπόν μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ένα app που λέγεται dual sim ringtone και σου δίνει την επιλογή διαφορετικού ήχου σε κάθε σιμ. Mission complete

Link to comment
Share on other sites

Νέο Update S149, Λένε πως έχει πρόβλημα με την μπαταρία... οπότε προσοχή :X

 

δεν βλέπω να το βγαζει στο system update......

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Έχω και εγώ το A 820 με έκδοση Lenovo: A820_S139

Ένας φίλος μου έχει το ίδιο με ίδια έκδοση αλλά με ROM samsung και με kervel 3.4.5 και με πλήρη Ελληνικά

έχει δοκιμάσει κάνεις κάποια ROM που να είναι πλήρη Ελληνικά ? και ποια?

Edited by nick313
Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω να το βγαζει στο system update......

 

Εμένα μου το έβγαλε...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω 3,5 μηνες. Παρηγγειλα 2 κομματια. Το προβλημα π βγαζουν ειναι με την περιστροφη οθονης (και τα 2). Μετα απο καποιες μερες χρησης αν δν κανεις ενα ρεσταρτ δν λειτουργει η περιστροφη οθονης δν ξερω αν υπαρχει αλλο θεμα παραλληλα αλλα αυτο παρατηρησα. Αν ξερετε κατι γιαυτο θα βοηθουσε. Τα χρησιμοποιουμε κ τα 2 με την ρομ οπως ηρθαν απο μινιδεαλς
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά,

 

έχω διαβάσει αρκετά από τα σχόλια και θέλω μια γνώμη πάνω σε κάποια πράγματα από κατόχους.

1) Αυτό που διαβάζω για το σήμα wifi και 3g ότι το χάνει ισχύει? Είναι θέμα λειτουργικού?

2) Με το που το πάρω στά χέρια μου (από minideal) φλασάρω το ROM http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ (ας πούμε το προτεινόμενο?) ????? Το παίρνω rootαρισμένο άρα από CWM κατευθείαν...

3) Miui έχει official υποστήριξη γιατί δεν έχω καταλάβει.???

Θέλω να φύγω εξωτερικό και να έχω μόνιμα skype ανοιχτό και viber και τέτοια και δε θέλω να κρεμάει με το σήμα ή να με πετάει πάνω στη κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ. Παρήγγειλα στις 8 (από minideal) ήρθε στις 19, όλα καλά.

 

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές (όπως σε όλους)!

 

Τώρα ψάχνω πώς και τι ROM (αν) θα βάλω (να μην χαθεί και το root).

...Σίγουρα θέλω να αλλάξω αυτά τα ... εικονίδια!

 

Σίγουρα το σ/κο θα ξαναδιαβάσω το θέμα, αλλά αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με κάποια link για την πιο λειτουργική multilingual ROM (όμως να λειτουργούν όλα καλά και το GPS) και για πλήρεις οδηγίες, θα ήταν πολύ πολύ καλά!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω 3,5 μηνες. Παρηγγειλα 2 κομματια. Το προβλημα π βγαζουν ειναι με την περιστροφη οθονης (και τα 2). Μετα απο καποιες μερες χρησης αν δν κανεις ενα ρεσταρτ δν λειτουργει η περιστροφη οθονης δν ξερω αν υπαρχει αλλο θεμα παραλληλα αλλα αυτο παρατηρησα. Αν ξερετε κατι γιαυτο θα βοηθουσε. Τα χρησιμοποιουμε κ τα 2 με την ρομ οπως ηρθαν απο μινιδεαλς

 

Το ίδιο παθαίνω κι εγω.Δε λειτουργει η περιστροφη οθονης και πρεπει να γινει restart.Μετα απο λιγο καιρο ξανα το ιδιο.Εκνευριστικο θα ελεγα. Κανενας αλλος εχει τετοιο προβλημα?Νομιζω ειχε αναφερθει παλιοτερα απο καποιο μελος κι ειχε πει οτι το ειχε λυσει με restart της συσκευης αφου πρωτα ειχε απενεργοποιησει το auto rotation.Αλλα δε ξανακουστηκε τετοιο προβλημα.Μαλλον δε του το ξανακανε.Σ'εμενα ομως οπως και στον φιλο παραπανω επιμενει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο παθαίνω κι εγω.Δε λειτουργει η περιστροφη οθονης και πρεπει να γινει restart.Μετα απο λιγο καιρο ξανα το ιδιο.Εκνευριστικο θα ελεγα. Κανενας αλλος εχει τετοιο προβλημα?Νομιζω ειχε αναφερθει παλιοτερα απο καποιο μελος κι ειχε πει οτι το ειχε λυσει με restart της συσκευης αφου πρωτα ειχε απενεργοποιησει το auto rotation.Αλλα δε ξανακουστηκε τετοιο προβλημα.Μαλλον δε του το ξανακανε.Σ'εμενα ομως οπως και στον φιλο παραπανω επιμενει.

 

ναι δυστυχως το κανει συνεχεια κ σε μενα κ στον φιλο μ... μονο με ρεσταρτ λυνεται το προβλημα. Δεν ξερω μηπως επειδη τα περισσοτερα παιδια εχουν περασει αλλη ρομ δν εχουν αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και 2 μηνες το κινητο και ημουν υπερευχαριστημενος..

 

εως σημερα που παρελαβα ενα ιδιο για εναν φιλο

το δικο του λοιπον εχει πολυ περισσοτερη φωτεινοτητα στην οθονη..

ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο?

μηπως εχει κανενα κρυφο μενου να κανω καμια ρυθμιση??

Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και 2 μηνες το κινητο και ημουν υπερευχαριστημενος..

 

εως σημερα που παρελαβα ενα ιδιο για εναν φιλο

το δικο του λοιπον εχει πολυ περισσοτερη φωτεινοτητα στην οθονη..

ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο?

μηπως εχει κανενα κρυφο μενου να κανω καμια ρυθμιση??

 

 

και σε εμενα ενας φίλος μου έχει το ίδιο με ίδια έκδοση A820_S139 αλλά με ROM samsung και με kervel 3.4.5 και με πλήρη Ελληνικά και πιο ζωντανά τα χρώματα

μαλλον η ROM παίζει και kervel 3.4.5 αυτες τις διαφορες βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα και γω παραγγελια το κινητακι απο minideal.Λετε να εχω κανενα θεμα επειδη το παρηγγειλα σαβ/κυριακο η να περιμενω τις επομενες μερες για τις shipping info κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα και γω παραγγελια το κινητακι απο minideal.Λετε να εχω κανενα θεμα επειδη το παρηγγειλα σαβ/κυριακο η να περιμενω τις επομενες μερες για τις shipping info κανονικα?

 

Επόμενες μέρες shipping info, εμένα μου είχαν στείλει δευτέρα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ήρθε από minideal με την S135 rooted. Μετά από διάβασμα, από την αρχή εδώ, αλλά και σε άλλα forum, κατέληξα στην παρακάτω διαδικασία σαν πιο εύκολη (γίνεται χωρίς να συνδεθεί το τηλ στο PC):

 

Α. Root.

Χρειάζεται η συσκευή να είναι root. Η δική μου ήταν, οπότε δεν έψαξα πολύ σχετικά.

Αν η δική σας δεν είναι, μπορείτε να πάρετε ιδέα για το τι να κάνετε από το

post 357 του foten21 στη σε 24: "καντε root μεσω του mt6589_rooting_pkg (γοογλε ιτ)".

 

Β. Custom recovery.

Με τη βοήθεια του "Μobileuncle tools" από play store και όπως αναφέρεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398 ,

στο post 3, στο "Option 2, on rooted phone, with MobileUncleTools".

Πέρασα το CWM recovery 6.0.1.2 για A820 (αρχείο *.img), όπως αναφέρεται στο πιο πάνω θέμα του xda-developers και από το link που δίνεται εκεί.

Κάποια ξενάγηση για το πως δουλεύει το CWM (clockworkmod) θα βρείτε εδώ:

http://bm-smartphone-reviews.blogspot.gr/2012/02/complete-guide-to-clockworkmod-recovery.html

(αλλά, περάστε το όπως είπαμε πιο πάνω!)

 

Γ. Custom ROM

Κατέβασα από εδώ http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ την έκδοση "...Lambda v2.3 - Multilang" και την έβαλα στη "εσωτερική SD card" στο root (αλλά νομίζω ότι μπορεί να μπει και στην άλλη κάρτα ή σε κατάλογο). Το αρχείο είναι *.zip.

Φλασάρισα μεσώ του CWM recovery.

Πρώτα έκανα ένα backup (μέσω του CWM) και μετά φλασάρισα τη ROM.

Το πως γίνονται, αναφέρεται αναλυτικά μέσα στο post1 του http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398 .

 

Μετά, άλλαξα και το ράδιο με αυτό που είχε αρχικά και παίζει χωρίς κεραία. Το έκανα όπως αναφέρεται στο ίδιο post του xda-developers.

 

Γενικά η ROM φαίνεται ΟΚ, έχει (επιλογη και για) τον lancher της lenovo (που μου αρέσει) και γενικά έχει κρατήσει ότι είναι χρήσιμο από την S139 στην οποία βασίζεται.

Περισσότερα για τη ROM μετά από λίγο χρόνο χρήσης (και όποτε βρω και χρόνο γραψίματος!).

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου εστειλαν mail με τις shippin info αλλα που μπορω να δω που βρισκεται το δεμα,μπορει να βοηθησει καποιος?

Εχω βαλει σε 2-3 site το tracking number αλλα μου βγαζουν ολα :item not found...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έβγαλε...

 

μου το εβγαλε και εμενα το ΣΚ.....θα παρω backup και θα το φορτωσω....:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου εστειλαν mail με τις shippin info αλλα που μπορω να δω που βρισκεται το δεμα,μπορει να βοηθησει καποιος?

Εχω βαλει σε 2-3 site το tracking number αλλα μου βγαζουν ολα :item not found...

 

http://www.singpost.com/

kai αν φτάση Ελλάδα εδώ http://www.elta-courier.gr/search.asp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...