Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έκανα αυτό, έκανα και reboot αλλα δεν βλεπω κανενα εικονίδιο Google play. Δεν θα πρέπει να εγκαταστήσω κατι;
ΟΧΙ. πήγαινε ξανά στο /system/app με το xplore και πάτα στα apk που αντέγραψες (αυτά που σου χω αναφέρει και πιο πάνω) και στο permission τίκαρε στο καθέ αρχειο την αριστερή στήλη όλη (το read)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

3G μόνο στην πρώτη υποδοχή σιμ

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ 3g και στις δύο sim χωρίς πρόβλημα. Όταν τελειώνουν τα free mb της δουλειάς χρησιμοποιώ τα free mb της δικιάς μου σύνδεσης :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ. πήγαινε ξανά στο /system/app με το xplore και πάτα στα apk που αντέγραψες (αυτά που σου χω αναφέρει και πιο πάνω) και στο permission τίκαρε στο καθέ αρχειο την αριστερή στήλη όλη (το read)

 

Εισαι και ο πρωτος !!! Δουλευει. Χιλια ευχαριστώ.:happy:

Edited by kpik2010
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ 3g και στις δύο sim χωρίς πρόβλημα. Όταν τελειώνουν τα free mb της δουλειάς χρησιμοποιώ τα free mb της δικιάς μου σύνδεσης :)

και πιάνεις 3G/HSPA στη δεύτερη υποδοχή, ή μόνο GPRS/EDGE ;

Link to comment
Share on other sites

3g kανονικά. Πρέπει όμως να γυρίσεις την άλλη σε 2g. Mόνο η μία από τις δύο sim μπορεί να είναι 3g και αυτό ρυθμίζεται μέσα από το μενού.

 

 

EDIT. Ένα screenshot από τις ρυθμίσεις:

 

http://imageshack.us/a/img33/1770/8obh.png

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

3g kανονικά. Πρέπει όμως να γυρίσεις την άλλη σε 2g. Mόνο η μία από τις δύο sim μπορεί να είναι 3g και αυτό ρυθμίζεται μέσα από το μενού.

 

 

EDIT. Ένα screenshot από τις ρυθμίσεις:

http://imageshack.us/a/img33/1770/8obh.png

Ναι αλλά στην πράξη η ταχύτητα περιορίζεται σε GPRS, τουλάχιστον σε όσες συσκευές έχω δοκιμάσει

Link to comment
Share on other sites

Στο AMOI και στο Samsung Galaxy Y Duos 6102 που είχα πριν και που και σε αυτό το επέλεγες μέσα από το μενού, δουλεύει κανονικά υο 3G και στα δύο slots. Είμαι σίγουρος για αυτό γιατί τα χρησιμοποιώ συνέχεια ως Hotspot και το βλέπω στο Laptop μου.

Εσύ το έχεις δοκιμάσει ΑΜΟΙ και δεν σου δούλευε;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και οι δύο οι θύρες SIM δέχονται 3G, αλλά μπορεί μόνο η μία από τις δύο να το έχει ενεργό; Γιατί παντού μας λένε ότι η SIM 2 μόνο GPRS.
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν εχει υπηρεσια 3G αλλα υπηρεσια δεδομενων

ποια η διαφορα

 

Και εμενα ετσι ειναι. Θα ηταν ενδιαφερον να μας πει φιλος πως μπηκε σε αυτο το μενου.

Link to comment
Share on other sites

Το μενού υπάρχει, για να επιλέγεις από ποια κάρτα θα έχεις σύνδεση δεδομένων. Στη δεύτερη υποδοχή όμως, ακόμα κι αν ενεργοποιήσεις το 3G, η ταχύτητα είναι GPRS.
Link to comment
Share on other sites

Το μενού υπάρχει, για να επιλέγεις από ποια κάρτα θα έχεις σύνδεση δεδομένων. Στη δεύτερη υποδοχή όμως, ακόμα κι αν ενεργοποιήσεις το 3G, η ταχύτητα είναι GPRS.

Aυτό το μενού που αναφέρεις είναι άλλο από αυτό που λέω εγώ.

Πας ρυθμίσεις στο κομμάτι ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΚΑΙ ΔΥΚΤΙΑ πατάς περισσότερα, μετά Δύκτια κινητής τηλεφωνίας, μετά Υπηρεσία 3G, μετά Ενεργοποίηση 3G. Εκεί είναι το μενού από το οποίο ανέβασα το screenshot μερικά ποστ πιο πάνω.

To ποια κάρτα έχεις για δεδομένα είναι τελείως διαφορετικό. Μπορείς να έχεις 3G την δεύτερη (για βιντεοκλήση) και την πρώτη για δεδομένα σε GPRS.

 

EDIT: Για του λόγου το αληθές ένα screenshot με την δεύτερη κάρτα σε 3G

http://imageshack.us/a/img33/5638/x0n8.png

 

Τι άλλο να κάνω για να το αποδείξω; Δεν υπάρχει άλλος χρηστης AMOI με δυο κάρτες για επιβεβαίωση? Εάν κάποιος έχει αμφιβολία ας μου στείλει με πμ ένα κινητό να του κάνω βιντεοκλήση.

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου παντως "υπηρεσια 3g" δεν υπαρχει. Στο μενου δικτυα κιν τηλεφωνιας οι επιλογες που εχω ειναι:

1. Συνδεση δεδομενων

2. Λειτουργια δικτυου

3. Προτιμησεις

4. Ονομα σημειου προσβασης

5. Εταιρειες δικτυου.

 

Δεν υπαρχει η επιλογη που λες.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου παντως "υπηρεσια 3g" δεν υπαρχει. Στο μενου δικτυα κιν τηλεφωνιας οι επιλογες που εχω ειναι:

1. Συνδεση δεδομενων

2. Λειτουργια δικτυου

3. Προτιμησεις

4. Ονομα σημειου προσβασης

5. Εταιρειες δικτυου.

 

Δεν υπαρχει η επιλογη που λες.

 

Ή έχεις άλλη rom από την δική μου (έχω από xperia) και μπορεί να υπάρχει αλλού ή έχεις μια sim στο τηλ σου και δεν σου το βγάζει. Αν έχεις μόνο μια κάρτα βάλε τη στο δεύτερο slot και δοκίμασέ το.

 

EDIT: Για επιβεβαίωση πάλι, ενεργοποίησα το φορητό σημείο πρόσβασης και με ενεργοποιημένο το 3G στην δεύτερη κάρτα δοκίμασα να κατεβάσω κάποιο αρχείο από το laptop μου. Ένα utility που έχω εγκατεστημένο (που σου δείχνει την ταχύτητα που στέλνεις και δέχεσαι δεδομένα) έφτασε download speed 800kb - 1mb με μέσο όρο τα 700kb περίπου. Kαθόλου άσχημο για Wind και σε προάστιο. (2-3 γραμμές το σήμα).

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μενού είναι μόνο διαθέσιμο σε ROM Galaxy S4, το δοκίμασα και το είδα. Κι εμένα στο ROM Galaxy S4 του jack44 έχει το μενού με το ενεργοποίηση 3G να σε ρωτάει σε ποια κάρτα, ενώ το ORIGINAL της AMOI δεν μου έδειχνε κάτι τέτοιο...

 

Κάτι άσχετο, το όνομα είναι της εταιρείας είναι Αμόι, ή Αμί;

Link to comment
Share on other sites

Gerstavros2

 

Κατι ακόμα. Έχω μπεί στο Google Play από το PC και έχω βρεί την εφαρμογή GGRS87 (ΕΓΣΑ87).Προσπαθώ να την κατεβάσω αλλά μου λέει οτι «Αυτή η εφαρμογή δεν ειναι συμβατή με την συσκευή σας». Την έχω όμως κατεβάσει σε άλλες πιό παλιές συσκευές και δεν μπορεί να μην ειναι συμβατή με το Amoi N850.

Προσπάθησα να την κατεβάσω από το 1Mobille Apps μέσω του SnapPea και κάπου προλαβα να διαβάσω οτι η συσκευή μου δεν έχει τα κατάλληλα Add-ons και πρεπει να τα εγκαταστήσω. Μπορεί να γίνει κάτι;

Edited by kpik2010
Link to comment
Share on other sites

[...]Κάτι άσχετο, το όνομα είναι της εταιρείας είναι Αμόι, ή Αμί;

Άμοι

Gestavros2

 

Κατι ακόμα. Έχω μπεί στο Google Play από το PC και έχω βρεί την εφαρμογή GGRS87 (ΕΓΣΑ87).Προσπαθώ να την κατεβάσω αλλά μου λέει οτι «Αυτή η εφαρμογή δεν ειναι συμβατή με την συσκευή σας». Την έχω όμως κατεβάσει σε άλλες πιό παλιές συσκευές και δεν μπορεί να μην ειναι συμβατή με το Amoi N850.

Προσπάθησα να την κατεβάσω από το 1Mobille Apps μέσω του SnapPea και κάπου προλαβα να διαβάσω οτι η συσκευή μου δεν έχει τα κατάλληλα Add-ons και πρεπει να τα εγκαταστήσω. Μπορεί να γίνει κάτι;

από το 1mobile app κατέβασε το apk κι εγκατέστησέ το
Link to comment
Share on other sites

Άμοι

από το 1mobile app κατέβασε το apk κι εγκατέστησέ το

 

Το κατάβασα, το αντέγραψα στην SD Card, τρεχω το apk αλλά μου βγάζει «Χ Η εφαρμογή δεν έχει εγκατασταθεί». Υπάρχει περίπτωση να παίζει κατι με τα Add-ons που πρόλαβα να διαβάσω οταν προσπαθούσα να την εγκαταστήσω μεσω SnapPea

Link to comment
Share on other sites

Είπα θα το έχω το Σ/Κ να το επεξεργαστώ αλλά τζίφος.

Από 07-09-2013 στην Αθήνα ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS, δεν πειράζει από Δευτέρα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι ρε παιδια το βγαζετε ευκολα; το μαυρο το εβγαλα με μεγαλη δυσκολια και εβαλα το πορτολαλι το οποιο δεν μπορω να βγαλω με τιποτα. Υπαρχει καποιο tip;
Link to comment
Share on other sites

Το καπακι ρε παιδια το βγαζετε ευκολα; το μαυρο το εβγαλα με μεγαλη δυσκολια και εβαλα το πορτολαλι το οποιο δεν μπορω να βγαλω με τιποτα. Υπαρχει καποιο tip;

 

Έχει μια εγκοπή στο κάτω μέρος, κάτω από το πλήκτρο επιστροφής. Βάλε το νύχι σου και ξεκούμπωσέ το, μετά το ανοιγεις γύρω-γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μια μικρή βοήθεια

Εδώ και μια δεκαριά μέρες έχω το τηλεφωνο στη διάθεσή μου (είναι το δευτερο μου κινέζικο το πρώτο πάλι amoi n821)

Θέλω να του περάσω τη rom ML_N828-S4-ROM_by_jack441 την οποία και έχω αντιγράψει σε μορφή zip στην sd card του κινητού.Καταλαβαίνω ότι πρέπει να την εγκαταστήσω μέσω recovery αλλά έχω μερικές απορίες

1.¨Εχω κάνει save μέσω recovery τη Rom που έχω τώρα από το minideal,αν κάτι δεν μου αρέσει με την άλλη ρομ μπορώ μέσω recovery να επαναφέρω το τηλέφωνο όπως είναι σήμερα;

2.Πρέπει να κάνω “wipedata/factory reset “ πριν εγκαταστήσω την νέα Rom;

Επίσης μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τις παρακάτω οδηγίες που υπάρχουν στο Needrom.com και αφορούν την εγκατάσταση της συγκεκριμένης Rom

important: "double clear" operation should be carried out in the brush before, the "Clear data / restore factory settings" and "Clear Cache partition"

 

Ευχαριστώ πολύ

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μενού είναι μόνο διαθέσιμο σε ROM Galaxy S4, το δοκίμασα και το είδα. Κι εμένα στο ROM Galaxy S4 του jack44 έχει το μενού με το ενεργοποίηση 3G να σε ρωτάει σε ποια κάρτα, ενώ το ORIGINAL της AMOI δεν μου έδειχνε κάτι τέτοιο...

Δεν κράτησα για πολύ την original rom και δεν μπορώ να θυμηθώ πιο πολλές λεπτομέριες (αν είχε τέτοια ρύθμηση και που;)

Το σίγουρο είναι πάντως ότι δουλεύει 3G στην δεύτερη κάρτα και δεν νομίζω να είναι θέμα μόνο software. Θα πρέπει να υποστηρίζεται και από το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μια μικρή βοήθεια

Εδώ και μια δεκαριά μέρες έχω το τηλεφωνο στη διάθεσή μου (είναι το δευτερο μου κινέζικο το πρώτο πάλι amoi n821)

Θέλω να του περάσω τη rom ML_N828-S4-ROM_by_jack441 την οποία και έχω αντιγράψει σε μορφή zip στην sd card του κινητού.Καταλαβαίνω ότι πρέπει να την εγκαταστήσω μέσω recovery αλλά έχω μερικές απορίες

1.¨Εχω κάνει save μέσω recovery τη Rom που έχω τώρα από το minideal,αν κάτι δεν μου αρέσει με την άλλη ρομ μπορώ μέσω recovery να επαναφέρω το τηλέφωνο όπως είναι σήμερα;

2.Πρέπει να κάνω “wipedata/factory reset “ πριν εγκαταστήσω την νέα Rom;

Επίσης μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τις παρακάτω οδηγίες που υπάρχουν στο Needrom.com και αφορούν την εγκατάσταση της συγκεκριμένης Rom

important: "double clear" operation should be carried out in the brush before, the "Clear data / restore factory settings" and "Clear Cache partition"

Ευχαριστώ πολύ

Κάνεις backup τη ρομ που χεις, μετά wipe data και wipe cache κι install rom
Link to comment
Share on other sites

Δεν κράτησα για πολύ την original rom και δεν μπορώ να θυμηθώ πιο πολλές λεπτομέριες (αν είχε τέτοια ρύθμηση και που;)

Το σίγουρο είναι πάντως ότι δουλεύει 3G στην δεύτερη κάρτα και δεν νομίζω να είναι θέμα μόνο software. Θα πρέπει να υποστηρίζεται και από το hardware.

Εχω thl w7s και zte v967s.Στο πρώτο στα sim slot δε γράφει κάτι και η stock rom έχει το μενού εναλλαγής 3g στο στυλ της ρομ s4 ui.Στο 967s γράφει στο πρώτο sim slot wcdma/gsm και στο δεύτερο σκέτο gsm και με την stock rom το 3g επιλέγεται μόνο για την πρώτη sim.Βάζοντας όμως την κλασσική rom με το s4 ui το κατάλληλο φυσικά port για το 967s που έχει αυτό το μενού,αποκτά κανονικά και η δεύτερη sim 3g και δυνατότητα 3g βιντεοκλήσης.To δοκίμασα και λειτουργεί κανονικά.Ουσιαστικά λοιπόν πιστεύω ότι η πλειοψηφία των mtk6589 κινητών απο τη στιγμή που όλοι χρησιμοποιούν το ίδιο hw υποστηρίζει dualsim 3g και απλά ο κάθε κατασκευαστής επιλέγει αν θα το ενσωματώσει στη ρομ του

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...