Jump to content

Huawei Ascend W1


Epicouros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν το τηλ εχεi ελληνικά κανονικά και είναι αγορασμένο απο γερμανο. Πλέον η έκδοση λογισμικού είναι 8.0.10327.77 Edited by CoachAce
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να ψαξεις παλι μηπως σου βγαλει και αλλη ενημερωση γιατι αυτη ειναι η gdr2.Στο δικο μου εχω την 8.0.10521.155(για Developers και μονο με αγγλικα)
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα δεν βγαζει κατι αλλο.Τεσπα.Αν αυτη ειναι η gdr2 τοτε απλα δεν εχει καμια σχεση με καποιο Nokia.χαχα.οχι οτι με χαλαει αλλα λεμε τωρα.Δεν εχω εκδοση developers εγω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερίζω κύριοι,

 

κάτοχος και ενός Huawei W1 με Λ.Σ. 8.0.10322.71

 

Η απορία μου είναι...μήπως θα έπρεπε να έχω κάποια πιο πρόσφατη; Από όσο έψαξα στο διαδίκτυο υπάρχουν updates που όμως το τηλέφωνο μου δεν βρίσκει :O

 

Μάλιστα, πήγα χειροκίνητα ρυθμίσεις, πληροφορίες και είδα την έκδοση που έχει ήδη περασμένη και έκανα και χειροκίνητο έλεγχο ενημερώσεων.

Το τηλέφωνο μου λέει πως είναι up to date.

 

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό με τελευταία έκδοση win 8 ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν καμια εβδομαδα ελαβα ενημερωση και εχω πλεον την 8,0,10327,77.Οποτε ναι υπαρχει νεοτερη αλλα γιατι δεν στην βγαζει εσενα δεν ξερω.Ισως ερθει καποια στιγμη.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ελαβα μια αναβαθμιση αλλα πραγματικα δεν βρηκα καποια διαφορα.Ξερει κανεις κατι?

 

Update 2

OS version: 8.0.10327.77 or 8.0.10328.78**

 

Google accounts. Windows Phone 8 now supports the CardDAV and CalDAV protocols that allow people to sync Google contacts and calendar information when they get new phones. (Existing phones that are synced to a Google account prior to December 31, 2013 will continue to sync as before.)

 

Xbox Music. It's now easier to select, download, and pin music. Plus, music fans will see more accurate metadata (such as song and album information) and many other performance improvements.

 

FM radio. Listen to FM radio right from the Music+Videos hub. (Not available for all phones.)

 

Data Sense. Stay on top of your phone's data usage with Data Sense. You can set a limit based on your data plan, or just keep track of which apps use the most data. (Not all mobile operators offer Data Sense.)

 

Skype. Voice over Internet Protocol (VoIP) apps like Lync and Skype now feature improved stability and performance.

 

Internet Explorer. Several fixes, including improvements to media playback reliability, will make your web browsing experience better than ever.

 

Camera. Set your favorite Lens so it opens automatically when you press the camera button. (Not available for all phones.)

 

Other improvements. Includes many other improvements to Windows Phone.

 

**Your update version number depends on your specific phone model and mobile operator.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεότερα από τη χρήση με το τηλέφωνο. Τα πρώτα προβλήματα έκαναν την εμφάνιση τους, και όλα ταυτόχρονα.

Αν κάποιος έχει λύση να προτεινει είμαι όλος αυτιά.

 

1) Όταν μιλάω δεν σβήνει η οθόνη με αποτέλεσμα να πατιούνται κουμπιά με το μάγουλο.

 

2) Η φωτεινότητα της οθόνης δεν μπορεί να οριστει στο "αυτόματο" αλλά μόνο σε "χαμηλή-μεσαία-υψηλή" . (ίδιος αισθητήρας με το πρόβλημα νο.1)

 

3) Όταν κλείνω το τηλέφωνο και πάω να το ανοίξω το πρωί ανοίγει μόνο αν βγάλω και ξαναβάλω μπαταρία. Εν τω μεταξύ έχει κάψει και καμιά 30-40% μπαταρία ,σαν να δούλευε όλη νύχτα δηλαδή. Παρόλα αυτά στις κλήσεις φαίνεται ότι είναι κλειστό και όταν το ανοίγω μου έρχεται και ειδοποίηση.

 

Επαναλαμβάνω, δεν μου έχει έρθει η ενημέρωση ακόμα και στον χειροκίνητο έλεγχο δε βρίσκει κάτι.

 

Γλιτώνω την επαναφορά τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

νεότερα. Έκανα επαναφορά και τίποτα,τα προβλήματα παραμένουν.

 

Σήμερα τυχαία παρατήρησα ότι δεν λειτουργεί και το φλας :cry:

 

Ο κινέζος μας άφησε χρόνους...πάει για επισκευή εντός εγγύησης :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Αποφάσισα να αγοράσω και εγώ αυτό το κινητό το οποίο είναι και το πρώτο smartphone που αγοράζω. Αρχικά πήγαινα για το lumia 520 της nokia αλλά στο γερμανό/cosmote απ όπου πήγα να το παραγγείλω μου είπαν ότι το περιμένουν μέσα φλεβάρη. Ο λόγος που πήγα σε αυτά τα καταστήματα είναι διότι έχω 130 ευρώ επιδότηση γιαυτό δεν πήγα σε ένα πιο φθηνό μαγαζί. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω στο huawei ascend w1 καποιες nokia exclusive εφαρμογές. Κυρίως με ενδιαφέρει το here drive που έχει αποθηκευμένους χάρτες. Αυτά μέχρι στιγμής, όταν το αγοράσω θα αναφέρω και τις εντυπώσεις μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα φιλε μου.Απο τα λιγα που ξερω ειναι πως το here drive Μπορεις να το βαλεις κανονικα αλλα αγοραζοντας το μονο.Για υπολοιπα δεν γνωριζω.
Link to comment
Share on other sites

Εκανες σωστη επιλογη για το w1,το here drive ειναι δωρεαν,αν θες και φωνητικη καθοδηγηση τοτε πρεπει να το αγορασεις
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς συγνώμη που καθυστέρησα τόσο να γράψω τις εντυπώσεις μου αλλά ήμουν απασχολημένος με το κινητό. Οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες από το τηλέφωνο. Βέβαια δεν έχω και μέτρο σύγκρισης γιατί είναι το πρώτο smartphone που αγοράζω. Ωστόσο μου έκανε τεράστια εντύπωση η απροβλημάτιστη χρήση του χωρίς το παραμικρό κόλλημα. Στο παρελθόν είχα πιάσει στα χέρια μου το sony xperia tipo dual της αδερφής μου και κυριολεκτικά μου έκανε πόλεμο νεύρων και χρειάστηκε να αφαιρέσω την μπαταρία για να ξεκολλήσει. Αντίθετα στο W1 ο μόνος λόγος που χρειάστηκε να βγάλω την μπαταρία ήταν για να βάλω την κάρτα μνήμης.

 

Η οθόνη του είναι πολύ ευκρινής με απίστευτα χρώματα ενώ εύκολα διακρίνεται ακόμη και κάτω από το φώς του ήλιου. Το μέγεθός της είναι για μένα ιδανικό καθώς χωράει άνετα στο χέρι. Η κατασκευή του είναι ιδιαίτερα στιβαρή. Το μοναδικό κατασκευαστικό ψεγάδι που εντόπισα είναι ότι το πλήκτρο κάμερας πατιέται πιο εύκολα απ όσο θα έπρεπε (κατ' εμε) όχι τόσο πολύ βέβαια ώστε να πατιέται όταν το κινητό βρίσκεται στην τσέπη, απλά έχει λίγη παραπάνω ευαισθησία. Άλλο μειονέκτημα για το κινητό δεν βρήκα μετα από σχεδόν δυο εβδομάδες χρήσης. Όσον αφορά το λειτουργικό σύστημα φαίνεται ιδιαίτερα γρήγορο και καλοσχεδιασμένο, ωστόσο έχει κάποιες βασικές ελλείψεις. Σημαντικότερη από αυτές είναι για μένα η αδυναμία ρύθμισης στατικής ip διότι αναγκάστηκα να αλλάξω όλες τις ρυθμίσεις στο οικιακό δίκτυο. Επίσης το γεγονός ότι δεν δίνεται η δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών και (κυρίως) παιχνιδιών στην κάρτα μνήμης είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα. Ευτυχώς όπως διάβασα η δυνατότητα αυτή προστίθεται στην νέα αναβάθμιση των WP 8.1 . Καίριο ερώτημα είναι αν το W1 θα πάρει αυτή την αναβάθμιση.

 

Τώρα όσον αφορά τις "unofficial" εφαρμογές το τοπίο είναι γκρίζο και ομιχλώδες. Στον τομέα της ασφάλειας η microsoft έχει επενδύσει πολλά και οι κόποι της έπιασαν τόπο. Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να ξεκλειδώσω το κινητό (developer unlock) με ένα εργαλείο που περιλαμβάνεται στο WP8 SKD της microsoft. Το μόνο που απαιτεί είναι τα στοιχεία του λογαριασμού του κινητού δηλαδή email και κωδικό. Με αυτό τον τρόπο στο κινητό μπορούν να εγκατασταθούν έως και 2 unofficial εφαρμογές.

 

Αυτά μέχρι στιγμής δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι. Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνήστε μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το τηλέφωνο είναι ξανά στα χέρια μου και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα σε hardware.

 

Το είχα λύσει κι εγώ πιο πριν και όλα φαίνονται σωστά, κολλήσεις, ενώσεις, ταινίες..δεν ξέρω τι φταίει.

 

Μόνη μου ελπίδα το κινητό να τα έχει παίξει λόγω μπαταρίας. Εξαιρετικά σπάνιο αλλά συμβαίνει ολόκληρη η συσκευή να φέρεται αλλοπρόσαλλα εξαιτίας της μπαταρίας.

 

Επειδή τη συσκευή την αγάπησα και θεωρώ ότι σκοτώνει για τα λεφτά της, θέλω να κάνω μια τελευταία προσπάθεια μπας και την κρατήσω.

 

Υπάρχει κάποιος με Ascend W1 να με εξυπηρετήσει δανείζοντας μου για 1 λεπτό την μπαταρία του;

Κερνάω καφέ στο σημείο που θα συμφωνήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η GDR3 [έκδοση ΛΣ: 8.0.10517.150 ]

 

Δίκιο έχεις. Απόρησα γιατί εγώ είχα κατεβάσει αυτή την έκδοση σε developer preview πριν καιρό και δεν ήξερα πότε θα την δώσει η Huawei

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται soft reset στην συσκευή? Απλά το κλείνω και το ξανανοίγω? Ρωτάω γιατί στα nokia lumia γίνεται αλλιώς το soft reset .
Link to comment
Share on other sites

εχω το Huawei Ascend W1,και εχω προβλημα με τον χωρο αποθηκευσεις,στην κατηγορια [αλλο],υπαρχει καποιος φιλος να με βοηθησει με τη τροπο μπορω να σβησω αυτα τα αρχεια που ειναι σε αυτην την κατηγορια???
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς συγνώμη που καθυστέρησα τόσο να γράψω τις εντυπώσεις μου αλλά ήμουν απασχολημένος με το κινητό. Οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες από το τηλέφωνο. Βέβαια δεν έχω και μέτρο σύγκρισης γιατί είναι το πρώτο smartphone που αγοράζω. Ωστόσο μου έκανε τεράστια εντύπωση η απροβλημάτιστη χρήση του χωρίς το παραμικρό κόλλημα. Στο παρελθόν είχα πιάσει στα χέρια μου το sony xperia tipo dual της αδερφής μου και κυριολεκτικά μου έκανε πόλεμο νεύρων και χρειάστηκε να αφαιρέσω την μπαταρία για να ξεκολλήσει. Αντίθετα στο W1 ο μόνος λόγος που χρειάστηκε να βγάλω την μπαταρία ήταν για να βάλω την κάρτα μνήμης.

 

Η οθόνη του είναι πολύ ευκρινής με απίστευτα χρώματα ενώ εύκολα διακρίνεται ακόμη και κάτω από το φώς του ήλιου. Το μέγεθός της είναι για μένα ιδανικό καθώς χωράει άνετα στο χέρι. Η κατασκευή του είναι ιδιαίτερα στιβαρή. Το μοναδικό κατασκευαστικό ψεγάδι που εντόπισα είναι ότι το πλήκτρο κάμερας πατιέται πιο εύκολα απ όσο θα έπρεπε (κατ' εμε) όχι τόσο πολύ βέβαια ώστε να πατιέται όταν το κινητό βρίσκεται στην τσέπη, απλά έχει λίγη παραπάνω ευαισθησία. Άλλο μειονέκτημα για το κινητό δεν βρήκα μετα από σχεδόν δυο εβδομάδες χρήσης. Όσον αφορά το λειτουργικό σύστημα φαίνεται ιδιαίτερα γρήγορο και καλοσχεδιασμένο, ωστόσο έχει κάποιες βασικές ελλείψεις. Σημαντικότερη από αυτές είναι για μένα η αδυναμία ρύθμισης στατικής ip διότι αναγκάστηκα να αλλάξω όλες τις ρυθμίσεις στο οικιακό δίκτυο. Επίσης το γεγονός ότι δεν δίνεται η δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών και (κυρίως) παιχνιδιών στην κάρτα μνήμης είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα. Ευτυχώς όπως διάβασα η δυνατότητα αυτή προστίθεται στην νέα αναβάθμιση των WP 8.1 . Καίριο ερώτημα είναι αν το W1 θα πάρει αυτή την αναβάθμιση.

 

Τώρα όσον αφορά τις "unofficial" εφαρμογές το τοπίο είναι γκρίζο και ομιχλώδες. Στον τομέα της ασφάλειας η microsoft έχει επενδύσει πολλά και οι κόποι της έπιασαν τόπο. Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να ξεκλειδώσω το κινητό (developer unlock) με ένα εργαλείο που περιλαμβάνεται στο WP8 SKD της microsoft. Το μόνο που απαιτεί είναι τα στοιχεία του λογαριασμού του κινητού δηλαδή email και κωδικό. Με αυτό τον τρόπο στο κινητό μπορούν να εγκατασταθούν έως και 2 unofficial εφαρμογές.

 

Αυτά μέχρι στιγμής δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι. Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνήστε μαζί μου.

,μαλον σε λιγο θα εχεις προβλημα με τον χωρο αποθηκευσεις οπως εγω..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ χθες έλαβα την 8.0.10521.155. Ίσως να φταίει που έχω ενεργοποιήσει το preview for developers. Πάντως και εγώ δεν παρατήρησα καμία αισθητή διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend W1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...