Jump to content

Huawei Ascend W1


Epicouros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητο το εχει ο αδερφος μου και αφου σβησαμε σχεδον ολα τα εχτρα που ειχε βαλει, καταφερε να παρει και αυτος την αναβαθμιση στο κινητο του, 8.0.10517.150 η εκδοση, αλλα δεν παρατηρησα καμια εμφανισημη αλλαγη, απο το λιγο που το εψαξα. Το κινητακι πολυ καλο αλλα τελικα του λειπουν τα εχτρα MB, φανταζομαι οτι και σε επομενη αναβαθμιση(αν παρει) μαλλον θα πρεπει να σβησουμε τον κοσμο ολο για να γινει.

Phone Model 1: LG N4, Recovery: TWRP 2.8.6.1, ROM: Stock 5.1.1, Kernel: Stock

Phone Model 2: Samsung Nexus S, Recovery: TWRP, ROM: CM M8 KK, Kernel: CM Build

Tablet Model: Samsung Tab 10,1 WiFi, Recovery: TWPR, ROM: KK 4.4.4 Nameless ROM

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για οσους προσπαθουν να βαλουν την 8.1 Developers Preview και περνουν το error 80188309 ας διαβασουν και εδω

http://forums.wpcentral.com/huawei-ascend-w1/274819-wp-8-1-error-80188309-a.html

http://answers.microsoft.com/en-us/winphone/forum/wp8-wpupdate/windows-phone-81-ascend-w1-80188309/5e00c412-16cc-46bd-b6a2-fa6df0ba7c58?page=1&tm=1397499726234

 

Ειναι γενικο το προβλημα για το κινητο απο οσο φαινεται .

Phone Model 1: LG N4, Recovery: TWRP 2.8.6.1, ROM: Stock 5.1.1, Kernel: Stock

Phone Model 2: Samsung Nexus S, Recovery: TWRP, ROM: CM M8 KK, Kernel: CM Build

Tablet Model: Samsung Tab 10,1 WiFi, Recovery: TWPR, ROM: KK 4.4.4 Nameless ROM

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον να το διορθώσουν σύντομα γιατί θα είναι κρίμα να μείνουν εκτός τόσες συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από προχθές το βράδυ επιτέλους βγήκε η αναβάθμιση των 8.1 για το κινητό μας. Αφού πέρασε το κρίσιμο στάδιο της προετοιμασίας της εγκατάστασης και άρχισαν να γυρνάνε τα γρανάζια φαινόταν ότι όλα θα πήγαιναν καλά. Στο τέλος το κινητό άνοιξε κανονικά και έκανε κάποιες αναβαθμίσεις. Αφού τέλειωσαν όλα προσπάθησα να μεταφέρω μια εφαρμογή στην κάρτα SD και τότε με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσα ότι αυτή δεν είχε αναγνωριστεί από τα 8.1!
Σκέφτομαι. Άραγε υπάρχω;
Link to comment
Share on other sites

Από προχθές το βράδυ επιτέλους βγήκε η αναβάθμιση των 8.1 για το κινητό μας. Αφού πέρασε το κρίσιμο στάδιο της προετοιμασίας της εγκατάστασης και άρχισαν να γυρνάνε τα γρανάζια φαινόταν ότι όλα θα πήγαιναν καλά. Στο τέλος το κινητό άνοιξε κανονικά και έκανε κάποιες αναβαθμίσεις. Αφού τέλειωσαν όλα προσπάθησα να μεταφέρω μια εφαρμογή στην κάρτα SD και τότε με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσα ότι αυτή δεν είχε αναγνωριστεί από τα 8.1!

 

Βάλε το κινητό να φορτίζει. Άνοιξε το καπάκι. Βγάλε την μπαταρία. Βγάλε την κάρτα μνήμης. Ξαναβάλε την κάρτα μνήμης. Ξαναβάλε την μπαταρία. Ξανακλείσε το καπάκι. Τώρα η κάρτα μνήμης αναγνωρίζεται κανονικά. Αν όμως απενεργοποιήσεις τη συσκευή θα έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις να τραβήξεις λίγο την μπαταρία και την κάρτα μνήμης και να την επαναφέρεις αμέσως στη θέση της. Αυτό λειτουργεί και όταν το κινητό δεν είναι στη φόρτιση αλλά θέλει μεγάλη ταχύτητα και ακρίβεια καθώς πρέπει να γίνει σε λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο. Αν η μπαταρία δεν είναι σε επαφή με τις ενώσεις τις για παραπάνω από 1 δευτερόλεπτο τότε το κινητό απενεργοποιείται.

Το 2ο δεν το δοκίμασα αλλά το 1ο λειτουργεί κανονικά. Ωστόσο είναι μια προσωρινή λύση αλλά φαντάζομαι ότι σύντομα το πρόβλημα θα διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το κινητό να φορτίζει. Άνοιξε το καπάκι. Βγάλε την μπαταρία. Βγάλε την κάρτα μνήμης. Ξαναβάλε την κάρτα μνήμης. Ξαναβάλε την μπαταρία. Ξανακλείσε το καπάκι. Τώρα η κάρτα μνήμης αναγνωρίζεται κανονικά. Αν όμως απενεργοποιήσεις τη συσκευή θα έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις να τραβήξεις λίγο την μπαταρία και την κάρτα μνήμης και να την επαναφέρεις αμέσως στη θέση της. Αυτό λειτουργεί και όταν το κινητό δεν είναι στη φόρτιση αλλά θέλει μεγάλη ταχύτητα και ακρίβεια καθώς πρέπει να γίνει σε λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο. Αν η μπαταρία δεν είναι σε επαφή με τις ενώσεις τις για παραπάνω από 1 δευτερόλεπτο τότε το κινητό απενεργοποιείται.

Το 2ο δεν το δοκίμασα αλλά το 1ο λειτουργεί κανονικά. Ωστόσο είναι μια προσωρινή λύση αλλά φαντάζομαι ότι σύντομα το πρόβλημα θα διορθωθεί.

 

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση αλλά ήδη είχα βρει την λύση που αναφέρεις με το 1ο τρόπο. Στην αρχή μάλιστα δεν δούλευε ούτε αυτός. Τώρα μετά και από ένα hard reset φαίνονται να δουλεύουν όλα εντάξει αρκεί να κρατάς πάντα μαζί σου καλού - κακού ένα φορτιστή! Τώρα μάλιστα η ταχύτητας της SD (Adata 32 gb class 10 u1) από 7 mb/s write πήγε στο 13! σύμφωνα με το sd card speed.

Όσο για το πότε θα διορθωθεί το πρόβλημα με τους ρυθμούς που αναβαθμίζεται το HUAWEI βλέπω να περνά μήνας και βάλε...

Σκέφτομαι. Άραγε υπάρχω;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση αλλά ήδη είχα βρει την λύση που αναφέρεις με το 1ο τρόπο. Στην αρχή μάλιστα δεν δούλευε ούτε αυτός. Τώρα μετά και από ένα hard reset φαίνονται να δουλεύουν όλα εντάξει αρκεί να κρατάς πάντα μαζί σου καλού - κακού ένα φορτιστή! Τώρα μάλιστα η ταχύτητας της SD (Adata 32 gb class 10 u1) από 7 mb/s write πήγε στο 13! σύμφωνα με το sd card speed.

Όσο για το πότε θα διορθωθεί το πρόβλημα με τους ρυθμούς που αναβαθμίζεται το HUAWEI βλέπω να περνά μήνας και βάλε...

 

Η Adata σου βγήκε καλή; Γιατί έχω δει ότι η συγκεκριμένη παίζει σε τιμές πολύ πιο κάτω από τον ανταγωνισμό. Έχω διαβάσει όμως από πολλούς ότι είχαν απώλεια δεδομένων ή άλλα προβλήματα. Πάντως το κινητάκι πήρε τα πάνω του με την αναβάθμιση. Εγώ το έχω σαν 2η συσκευή κυρίως ως media player-GPS για το αυτοκίνητο γιατί για κύριο έχω το HTC 8X, αλλά με γοήτευσε η cortana την οποία το 8X δεν έχει γιατί έχει κάποιο πρόβλημα με τα αγγλικά ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η Adata σου βγήκε καλή; Γιατί έχω δει ότι η συγκεκριμένη παίζει σε τιμές πολύ πιο κάτω από τον ανταγωνισμό. Έχω διαβάσει όμως από πολλούς ότι είχαν απώλεια δεδομένων ή άλλα προβλήματα.

 

Την έχω από το προηγούμενο κινητό και πάνω από χρόνο και μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Όσο για το κινητό πραγματικά έχει βελτιωθεί αισθητά και μπορείς επιτέλους να του βάλεις όσες εφαρμογές θες χωρίς να φοβάσαι ότι θα γεμίσει η μνήμη. Άλλο ένα μεγάλο θετικό είναι ότι το ΗΕRE DRIVE+ το κατεβάζεις δωρεάν (αρκεί να αλλάξεις την περιοχή σε ΗΠΑ) και μετά δουλεύει κανονικότητα με τους Ελληνικούς χάρτες και βάζοντας πάλι πίσω σαν περιοχή την Ελλάδα. :)

Σκέφτομαι. Άραγε υπάρχω;
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω παρατηρήσει ότι τώρα με την 8.1 κολλάει λίγο και δεν είναι τοσο smooth το λειτουργικό οσο ήταν πριν την αναβάθμιση. Μου έτυχε κιλας μια φορά να κολλήσει και να χρειαστεί να βγάλω την μπαταρία για να έρθει στα ίσια του. Τι μπορεί να φταίει; δοκίμασα επανεκκίνηση χωρίς να διορθωθεί το πρόβλημα. Επίσης έχω κλείσει όλες τις εφαρμογές από το παρασκήνιο χωρίς αποτέλεσμα. Κυρίως κολλάει όταν χρησιμοποιώ την Cortana. Μόνο hard reset δεν δοκίμασα γιατί βαριέμαι τη διαδικασία της ενημέρωσης επαφών και εφαρμογών πάλι από την αρχή. Καμια ιδέα για το τι μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα; πιστεύεις ότι με hard reset θα στρώσει;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγω έχω παρατηρήσει ότι τώρα με την 8.1 κολλάει λίγο και δεν είναι τοσο smooth το λειτουργικό οσο ήταν πριν την αναβάθμιση. Μου έτυχε κιλας μια φορά να κολλήσει και να χρειαστεί να βγάλω την μπαταρία για να έρθει στα ίσια του. Τι μπορεί να φταίει; δοκίμασα επανεκκίνηση χωρίς να διορθωθεί το πρόβλημα. Επίσης έχω κλείσει όλες τις εφαρμογές από το παρασκήνιο χωρίς αποτέλεσμα. Κυρίως κολλάει όταν χρησιμοποιώ την Cortana. Μόνο hard reset δεν δοκίμασα γιατί βαριέμαι τη διαδικασία της ενημέρωσης επαφών και εφαρμογών πάλι από την αρχή. Καμια ιδέα για το τι μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα; πιστεύεις ότι με hard reset θα στρώσει;

 

παιδια πως κάνατε την αναβάθμιση σε 8.1 ??εγω μεσα απο το τηλεφωνο εκανα ελεγχω για αναβαθμίσεις και μου βρήκε μια την εκανε αλλα δεν ειναι η 8.1!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κάνατε την αναβάθμιση σε 8.1 ??εγω μεσα απο το τηλεφωνο εκανα ελεγχω για αναβαθμίσεις και μου βρήκε μια την εκανε αλλα δεν ειναι η 8.1!!

 

Δες αυτό το θέμα: WP 8.1 Developers Preview Is out !!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389759

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το θέμα: WP 8.1 Developers Preview Is out !!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389759

 

επισημα δεν εχει κυκλοφορήσει η αναβαθμιση??μονο με αυτο το κολπακι??

σε ευχαριστω παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

επισημα δεν εχει κυκλοφορήσει η αναβαθμιση??μονο με αυτο το κολπακι??

σε ευχαριστω παντως!!!

 

H Dev. Preview έτοιμο update της Microsoft είναι, όχι beta, ούτε κολπάκι. Επίσημα θα είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση σε Windows Phone 8.1 στις 24 Ιουνίου. Από εκεί και πέρα είναι θέμα των παρόχων και των κατασκευαστών το πότε θα την διανέμουν στους πελάτες τους.

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
Παιδιά χρειάζομαι την βοηθεια σας όποιος έχει ιδέα απο wndows 8 γιατι το κινητό μου είναι καινούριο και δεν ξέρω πολύ καλά να το χειρίζομαι. Προσπαθώ τόσο καιρό σε αυτο το μοντέλο να βρω μια εφαρμογή για start screen wallpapers έχω βρει αλλα δεν κάνει καμια εφαρμογή τίποτα απλα τις αποθκευει τις φωτογραφίες στο άλμπουμ μου δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ γτ τα έχω γράψει λίγο περίεργα .
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend W1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...