Jump to content

Σύνδεση Vodafone 3G σε Android tablet


MaxH
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

 

πρόσφατα έκανα ένα νέο συμβόλαιο για φοιτητικό ίντερνετ 4GB της Vodafone, με σκοπό να έχω πρόσβαση μ'ένα tablet (Pipo S2/Android 4.1.1). Μαζί με τη SIM (που έχει ήδη ενεργοποιηθεί), μου έστειλαν και το 3G stick Vodafone/Huawei K3272.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δε γνωρίζω τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να συνδεθώ. Δοκίμασα να περάσω αυτές που προτείνονται στα smartmanuals της Vodafone για το Samsung Galaxy Note II (που επίσης έχει 4.1), αλλά έχω το παράδοξο ότι δε μπορώ ν' αποθηκεύσω καν τις ρυθμίσεις APN: δεν εμφανίζεται πουθενά τέτοια επιλογή, το δε κουμπί Menu απλά κάνει ένα "κλικ" όταν το πατάω, χωρίς άλλο αποτέλεσμα. Πατώντας το Return οι ρυθμίσεις που έβαλα απλά χάνονται και κανένα APN δεν εμφανίζεται στην οθόνη. Σημειώστε ότι είμαι εντελώς αρχάριος χρήστης Android -μήπως κάνω κάτι λάθος;

 

Να πω επίσης ότι, εκτός του Κ3272 που μου έστειλαν, έχω κι ένα 3G stick Vodafone K3565 Rev.2 (Huawei E160X), το οποίο θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω ώστε ν'αφήσω το Κ3272 για άλλη χρήση. (νομίζω το Κ3272 είναι καλύτερο, έτσι δεν είναι; )

Το Κ3565 δείχνει κάπως καλύτερη συμπεριφορά: ενώ το Κ3272 απλά αναβοσβήνει ένα πράσινο λεντάκι κι από εκεί και πέραν ουδέν, το Κ3565 τουλάχιστον βγάζει ένα παράθυρο που ζητάει το PIN της SIM. Όμως, μετά την καταχώρησή του, και με αυτό δεν προχωράει τίποτα.

 

Έχετε καμιά ιδέα;

 

 

ΥΓ Οι οδηγίες από τα Vodafone Smartmanuals για το SII, έχουν ως εξής:

 

Ακολούθησε τις παρακάτω οδηγίες για να ρυθμίσεις το κινητό σου για το internet.

1. Πήγαινε "Ονόματα σημείων πρόσβασης"

Πάτησε Εφαρμ..

Πάτησε Ρυθμίσεις.

Πάτησε Περισσότερες ρυθμίσεις.

Πάτησε Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

Πάτησε Ονόματα σημείων πρόσβασης.

2. Δημιούργησε νέα σύνδεση δεδομένων

Πάτησε το Πλήκτρο Μενού.

Πάτησε Νέο APN.

3. Καταχώρησε το όνομα της σύνδεσης δεδομένων

Πάτησε Όνομα.

Πληκτρολόγησε Vodafone Internet και πάτησε OK.

4. Καταχώρησε το όνομα του σημείου πρόσβασης APN

Πάτησε ΑPN.

Πληκτρολόγησε internet.vodafone.gr και πάτησε OK.

5. Καταχώρησε τον κωδικό χώρας

Πάτησε MCC.

Πληκτρολόγησε 202 και πάτησε OK.

6. Καταχώρησε τον κωδικό δικτύου

Πάτησε MNC.

Πληκτρολόγησε 05 και πάτησε OK.

7. Επίλεξε τύπο πιστοποίησης

Πάτησε Τύπος ελέγχου ταυτότητας.

Πάτησε PAP.

8. Επίλεξε τύπο APN

Πάτησε Τύπος APN.

Πάτησε Internet.

9. Αποθήκευσε και ενεργοποίησε τη σύνδεση δεδομένων

Πάτησε το Πλήκτρο Μενού.

Πάτησε Αποθήκ..

Πάτησε στο πεδίο δίπλα από Vodafone Internet, ώστε το πεδίο να γεμίσει.

10. Έξοδος

Πάτησε το Πλήκτρο Αφετηρίας για να θέσεις το κινητό σε κατάσταση αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ευκαιρία να κάνω μια προσπάθεια με το τάμπλετ ενός φίλου, που παίρνει SIM. Μετά από μερικές δοκιμές, κατάφερα να συνδεθώ κάνοντας τις ακόλουθες αλλαγές στις ρυθμίσεις APN, σε σχέση με ότι γράφω προηγουμένως:

Όνομα ΑΡΝ: internet (αντί internet.vodafone.gr)

Τύπος ελέγχου ταυτότητας: κενό (αντί PAP)

 

Δυστυχώς στο δικό μου τάμπλετ+στικ εξακολουθώ να έχω το πρόβλημα ότι δε μπορώ να αποθηκεύσω τις ρυθμίσεις ΑΡΝ...

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αντι το πληκτρο return να πατησεις το πληκτρο home αφου εισαγεις τις ρυθμισεις.Ετσι μου τις αποθηκευσε στο nexus 7( και εγω με το return παιδευομουν)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το τάμπλετ είναι ένα Pipo S2, το οποίο έχει δύο hardware κουμπιά: Menu και Return/Back. Το Menu όταν το πατάω κάνει απλά ένα "κλικ", ενώ το Back κλείνει το παράθυρο χωρίς ν'αποθηκεύσει...
Link to comment
Share on other sites

Το τάμπλετ είναι ένα Pipo S2, το οποίο έχει δύο hardware κουμπιά: Menu και Return/Back. Το Menu όταν το πατάω κάνει απλά ένα "κλικ", ενώ το Back κλείνει το παράθυρο χωρίς ν'αποθηκεύσει...

 

Μήπως κατά τύχη είναι ρουταρισμένο το tablet?Το xml αρχειο με τα apn υπάρχει στο /system/etc/apns-conf.xml οπότε αν σου δώσω το δικό μου xml να το βάλεις και να δοκιμάσεις αν παίζει

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι rooted. Ανέβασέ το, θα το κάνω ένα edit με τις απαιτούμενες ρυθμίσεις και πιθανότατα θα γίνει η δουλειά!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι rooted. Ανέβασέ το, θα το κάνω ένα edit με τις απαιτούμενες ρυθμίσεις και πιθανότατα θα γίνει η δουλειά!

 

Για δοκιμασε

 

http://db.tt/QX7HgWhB

 

Permissions rw-r--r--

 

Ελπιζω να δουλεψει.Το xml εχει απειρα apns οποτε βαλτο κανε reboot και δες αν θα δουλεψει

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα στο τάμπλετ. Θα με βοηθήσεις λίγο στο που πρέπει να πάει το αρχείο;

Επίσης αυτό για τα Permissions rw-r--r-- πως θα το ορίσω; (είμαι εντελώς newbie στο android, όπως καταλαβαίνεις)

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα στο τάμπλετ. Θα με βοηθήσεις λίγο στο που πρέπει να πάει το αρχείο;

Επίσης αυτό για τα Permissions rw-r--r-- πως θα το ορίσω; (είμαι εντελώς newbie στο android, όπως καταλαβαίνεις)

 

Πήγαινε με ένα root explorer που θα κατεβασεις απο το playstore https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop&feature=search_result#?t=W10. στον οποίο θα πρεπει να ενεργοποιησεις το root (settings-root settings τικαρεις το root explorer και το Up to root , αφου το tablet ειναι root με το που θα τικάρεις το root explorer θα εχεις ενα pop up window να δωσεις δικαιωματα διαχειριστη στον es file explorer).Επίσης τίκαρε το mount file system .Μετα πηγαινε με τον es file explorer στη διαδρομη που κατεβασες το αρχειιο (px /sdcard/downloads) πατα παρατεταμενα επανω στο αρχειο και επελεξε copy .Μετα πατα back μεχρι να δεις το φακελο system ,πατα το φακελο και θα δεις το φακελο etc ,μπες στο φακελο και εκει κανε paste το xml αρχειο.Μπορει να υπαρχει καποιο κενο ηδη με αυτο το ονομα οποτε αν σου ζητησει να το αντικαταστησεις με το καινουργιο κανε το.Επειτα πατα παρατεταμενα επανω στο apns-conf.xml και θα εχεις ενα pop up window.Πηγαινε στη τελευταια επιλογη properties .Στο pop up θα δεις permissions και το κουμπι change .Πατα το Change και εκει θα πρεπει να εχεις τικαρισμενη ολη τη πρωτη στηλη (read) και απο τη δευτερη στηλη (write) μόνο το πρωτο κουτακι .Πατα οκ , βγες απο τον explorer με back και κανε restart το tablet.Φανταζομαι οτι οταν το ξεκινας το tablet σου ζηταει το pin για τη sim, δεν πιστευω να μην διαβαζει τη sim σου?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη διαδικασία, αλλά δυστυχώς και πάλι δε μπορώ να φτιάξω ΑΡΝ ούτε εμφανίζεται στο παράθυρο κάποιο από αυτά στο XML αρχείο...

Παρεμπιπτόντως, υπήρχε ένα αρχείο με το ίδιο όνομα και είναι αυτό.

 

ΥΓ Εμφανίστηκε και μια παρενέργεια, μάλλον από την εγκατάσταση και απόδοση δικαιωμάτων root στον SE: το τάμπλετ δεν κάνει πλέον Απενεργοποίηση (Τερματισμό λειτουργίας), αλλά reboot. Βγάζει και το εικονιδιάκι της SD κάτω δεξιά, για λίγα δευτερόλεπτα μόλις μπουτάρει (Έλεγχος κάρτας SD για σφάλματα). Δε με πολυαπασχολεί, απλά το αναφέρω μήπως είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πήγε καλά στη διαδικασία.

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη διαδικασία, αλλά δυστυχώς και πάλι δε μπορώ να φτιάξω ΑΡΝ ούτε εμφανίζεται στο παράθυρο κάποιο από αυτά στο XML αρχείο...

Παρεμπιπτόντως, υπήρχε ένα αρχείο με το ίδιο όνομα και είναι αυτό.

 

ΥΓ Εμφανίστηκε και μια παρενέργεια, μάλλον από την εγκατάσταση και απόδοση δικαιωμάτων root στον SE: το τάμπλετ δεν κάνει πλέον Απενεργοποίηση (Τερματισμό λειτουργίας), αλλά reboot. Βγάζει και το εικονιδιάκι της SD κάτω δεξιά, για λίγα δευτερόλεπτα μόλις μπουτάρει (Έλεγχος κάρτας SD για σφάλματα). Δε με πολυαπασχολεί, απλά το αναφέρω μήπως είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πήγε καλά στη διαδικασία.

 

Οχι φιλε μου,δεν νομιζω οτι εχει να κανει αυτο.Το xml το παλιο μια χαρα εχει τις ρυθμισεις της vodafone για internet.Οταν ανοιγεις το tablet σου ζηταει pin για τη sim?

 

 

Και γενικα με εχει εκνευρισει το Pipo(αν το λεω σωστα).Αν εισαι απο Αθηνα και θες να του ριξω μια ματια απο κοντα στειλε μου pm

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη SIM, η κατάσταση έχει όπως την περιγράφω στο πρώτο μου μήνυμα: με το στικ που μου έστειλε τώρα η Vodafone, δε ζητάει τίποτα. Μ'ένα που έχω από παλιότερα ζητάει, γι'αυτό και μ'αυτό παλεύω. Ο συγκεκριμένος συνδυασμός (S2 & Κ3565) έχει αποτέλεσμα, απ'ότι διαβάζω κάπου αλλού στο φόρουμ.

Το πιθανότερο είναι ότι είτε κάποια εφαρμογή που έχω εγκαταστήσει είτε η ελαφρά customized ROM που χρησιμοποιώ "χτυπάει". Μάλλον θα κάνω ένα φλασάρισμα με άλλη ROM και θα ξαναπροσπαθήσω με καθαρή εγκατάσταση.

 

Μπορείς να μου επιβεβαιώσεις ότι οι ρυθμίσεις που έκανα να παίξουν στο τάμπλετ του φίλου μου (που έχει όμως υποδοχή SIM και Android 4.0.3), είναι οι σωστές και για τη δική μου περίπτωση;

 

Δεν μένω Αθήνα, αλλά ευχαριστώ για την προσφορά, και την εν γένει βοήθεια! :)

 

ΥΓ Για να μην ψάχνεις, οι ρυθμίσεις που λέω είναι οι:

 

Όνομα: Vodafone Internet

ΑPN: internet

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Internet

 

και καμιά αλλαγή στα υπόλοιπα.

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη SIM, η κατάσταση έχει όπως την περιγράφω στο πρώτο μου μήνυμα: με το στικ που μου έστειλε τώρα η Vodafone, δε ζητάει τίποτα. Μ'ένα που έχω από παλιότερα ζητάει, γι'αυτό και μ'αυτό παλεύω. Ο συγκεκριμένος συνδυασμός (S2 & Κ3565) έχει αποτέλεσμα, απ'ότι διαβάζω κάπου αλλού στο φόρουμ.

Το πιθανότερο είναι ότι είτε κάποια εφαρμογή που έχω εγκαταστήσει είτε η ελαφρά customized ROM που χρησιμοποιώ "χτυπάει". Μάλλον θα κάνω ένα φλασάρισμα με άλλη ROM και θα ξαναπροσπαθήσω με καθαρή εγκατάσταση.

 

Μπορείς να μου επιβεβαιώσεις ότι οι ρυθμίσεις που έκανα να παίξουν στο τάμπλετ του φίλου μου (που έχει όμως υποδοχή SIM και Android 4.0.3), είναι οι σωστές και για τη δική μου περίπτωση;

 

Δεν μένω Αθήνα, αλλά ευχαριστώ για την προσφορά, και την εν γένει βοήθεια! :)

 

ΥΓ Για να μην ψάχνεις, οι ρυθμίσεις που λέω είναι οι:

 

Όνομα: Vodafone Internet

ΑPN: internet

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Internet

 

και καμιά αλλαγή στα υπόλοιπα.

 

Όνομα: Vodafone Internet

ΑPN: internet.vodafone.gr

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: default,supl,dun

 

Αυτα βλεπω απο το κινητο της γυναικας μου που εχει vodafone

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το APN "internet.vodafone.gr" είναι για προγράμματα κινητών. Αν έχεις σύνδεση mobile broadband τότε θες το "internet".
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι, δοκιμασμένο σε άλλο τάμπλετ με υποδοχή SIM (όπως γράφω και στο μήνυμα #12).

 

Το πρόβλημά μου είναι όμως άλλο: δε μπορώ να φτιάξω ΑΡΝ, καθώς δεν εμφανίζεται πουθενά η επιλογή για Αποθήκευση (ούτε στο μενού που ανοίγει πατώντας πάνω δεξιά).

 

Επίσης έχω την υποψία ότι ίσως σώζει τις ρυθμίσεις κάπου αλλού κι όχι στο αρχείο /system/etc/apns-conf.xml. Το λέω αυτό, γιατί μετά από τόσες προσπάθειες, επαναφορές κλπ, οι ιδιότητες του αρχείου εξακολουθούν να γράφουν τελευταία τροποποίηση κάπου μέσα στον περασμένο Αύγουστο. Αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει και γιατί δε βλέπει τις ρυθμίσεις που ήδη υπάρχουν μέσα στο XML.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι, δοκιμασμένο σε άλλο τάμπλετ με υποδοχή SIM (όπως γράφω και στο μήνυμα #12).

 

Το πρόβλημά μου είναι όμως άλλο: δε μπορώ να φτιάξω ΑΡΝ, καθώς δεν εμφανίζεται πουθενά η επιλογή για Αποθήκευση (ούτε στο μενού που ανοίγει πατώντας πάνω δεξιά).

 

Επίσης έχω την υποψία ότι ίσως σώζει τις ρυθμίσεις κάπου αλλού κι όχι στο αρχείο /system/etc/apns-conf.xml. Το λέω αυτό, γιατί μετά από τόσες προσπάθειες, επαναφορές κλπ, οι ιδιότητες του αρχείου εξακολουθούν να γράφουν τελευταία τροποποίηση κάπου μέσα στον περασμένο Αύγουστο. Αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει και γιατί δε βλέπει τις ρυθμίσεις που ήδη υπάρχουν μέσα στο XML.

 

Αποκλείεται να το σώζει στο /system. Το /system είναι mounted RO. Ψάξε κάτι σχετικό στο partition userdata.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άραγε κάποιο συγκεκριμένο αρχείο ή κάποια καταχώρηση αλά Windows registry; Και πως μπορώ να κάνω αναζήτηση αρχείου με κριτήριο πχ ημερομηνία τροποποίησης; (σόρυ αν κάνω χαζές ερωτήσεις, αλλά από Android είμαι ακόμα άσχετος)

 

Ίσως θα μπορούσα να κάνω μια δοκιμαστική δημιουργία ΑΡΝ στο τάμπλετ του φίλου μου που παίρνει SIM, και να δω τι αλλάζει...

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέκεις άλλο. Κατέβασε πρόγραμμα που σου αλλάζει το APN από το market. Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα το APN Manager Pro και το Tweakker APN
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και για τα δύο, το Store μου λέει "Δεν είναι συμβατό με τη συσκευή σας" (ενώ γενικά δεν έχω πρόβλημα με την υποστήριξη).

Υπάρχει κανένα άλλο; Κατέβασα πολλά (σχετικά με ΑΡΝ) που είναι συμβατά, αλλά κανένα δεν κάνει Edit ή Δημιουργία APN...

 

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει κι ένα Ployer Momo12 που δοκίμασα, δηλαδή ζητάει PIN με το ένα φλασάκι αλλά όχι το άλλο, δε μπορώ ν'αποθηκεύσω ΑΡΝ και το Store μου λέει "Δεν είναι συμβατό με τη συσκευή σας" για τα utilities.

Link to comment
Share on other sites

web.session ειναι το apn για καρτοιντερνετ. Για συμβολαιο πρεπει να δουλευει το internet ή χωρις τιποτα. Κανε δοκιμες. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει σχεση με τις ρυθμισεις για τα smartphones. Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις την sim και στο κινητο σου χωρις τη δυνατοτητα κλησεων, βαζοντας το σωστο apn. Edited by Dimitris_Sg
Link to comment
Share on other sites

Τις σωστές ρυθμίσεις τις έχω βρει με πειραματισμό (και με τη βοήθεια ενός τάμπλετ που έχει υποδοχή SIM) και είναι αυτές που έγραψα νωρίτερα, δηλαδή:

Όνομα: Vodafone Internet

APN: internet

MCC: 202

MNC: 05

Τύπος APN: Internet

Δεν ξέρω αν είναι οι βέλτιστες, αλλά πάντως δουλεύουν.

 

Το πρόβλημά μου όμως εμένα είναι διαφορετικό: με κανένα συνδυασμό αυτής της SIM, με τα δύο στικ και τα δύο τάμπλετ*, δε μπορώ να αποθηκεύσω APN.

 

* S2 και Μomo12 -όχι και πολύ διαφορετικά, αφού και τα δύο RK3066 και Android 4.1.1 έχουν

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Η λύση για μένα βρέθηκε στην αλλαγή... τάμπλετ: πήρα ένα με Android 4.2, με το οποίο το στικ συνεργάζεται κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εμένα μου λειτούργησε με

 

όνομα:

Vf Mobile Broadband

 

απν:

Internet

 

τύπος:

default,supl

 

Τις ρυθμίσεις βρήκα από την εφαρμογή APN List

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...