Jump to content

Lenovo A789


EGANI
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα πήρα το Lenovo 789 από merimobiles και τους έγραψα στο μήνυμα να το κάνουν root και να βάλουν την Ελληνική γλώσσα και μάλιστα πλήρωσα επτά δολάρια αλά μου το στηλανε μόνο με αγγλικά και κινέζικα τι μπορώ να κάνω μπορώ να βάλω εγώ τα Ελληνικά η το στέλνω πακέτο πίσω έκανε και ένα μήνα να έλθει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πήρα το Lenovo 789 από merimobiles και τους έγραψα στο μήνυμα να το κάνουν root και να βάλουν την Ελληνική γλώσσα και μάλιστα πλήρωσα επτά δολάρια αλά μου το στηλανε μόνο με αγγλικά και κινέζικα τι μπορώ να κάνω μπορώ να βάλω εγώ τα Ελληνικά η το στέλνω πακέτο πίσω έκανε και ένα μήνα να έλθει

 

Αν πληρωσες με paypal και θελεις να το κρατησεις κανε claim να σου επιστρεψουν τα χρηματα πισω μιας και δεν το ρουταραν,αν παλι θες να το επιστρεψεις παλι κανε claim σαν item not as described και ζητησε τους να σου δωσουν ολα τα χρηματα πισω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο κινητό, παρατήρησα ότι στο minideals ΔΕΝ υπάρχει η επιλογή των ελληνικών ως γλώσσα (σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία των συσκευών που έχουν αυτή την επιλογή).

 

Τελικά υπάρχει άραγε δυνατότητα να μπουν ελληνικά, ή να στραφώ προς ένα άλλο μοντέλο (πχ το Α800; )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή το Α789 το είχα για ένα διάστημα, το ροοτάρισμα γίνεται πανεύκολα (στην υπογραφή μου έχω Link για να δεις τη διαδικασία). Τώρα όσον αφορά τα Ελληνικά, εγώ παρόλο που έχω το Α800 που έχει Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιώ τα Αγγλικά γιατί η μετάφραση σε μερικές ρυθμίσεις είναι οτι να ναι... Αν θέλεις μπορείς να βάλεις το app "More locale 2" το οποίο κάνει μερική μετάφραση. Ελληνικό πληκτρολόγιο έχει έτσι κι αλλιώς το Android και αν δεν σου αρέσει το stock μπορείς πάντα να βάλεις κάποιο άλλο (όπως το Go Keyboard που έχει και Τ9 ή το Swype).
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή το Α789 το είχα για ένα διάστημα, το ροοτάρισμα γίνεται πανεύκολα (στην υπογραφή μου έχω Link για να δεις τη διαδικασία). Τώρα όσον αφορά τα Ελληνικά, εγώ παρόλο που έχω το Α800 που έχει Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιώ τα Αγγλικά γιατί η μετάφραση σε μερικές ρυθμίσεις είναι οτι να ναι... Αν θέλεις μπορείς να βάλεις το app "More locale 2" το οποίο κάνει μερική μετάφραση. Ελληνικό πληκτρολόγιο έχει έτσι κι αλλιώς το Android και αν δεν σου αρέσει το stock μπορείς πάντα να βάλεις κάποιο άλλο (όπως το Go Keyboard που έχει και Τ9 ή το Swype).

Ευχαριστώ.

 

Είμαι άσχετος με smartphones, android, κτλ, οπότε αν είναι να το κάνω root, θα χάσω την εγγύηση; (είναι σημαντικό για μένα να το ξέρω αυτό).

 

Είδα στο blog σου ότι εκτός από το root-άρισμα της συσκευής, δείχνεις και πως να κάνεις install το google play. Αυτό τι ακριβώς είναι; Είναι απαραίτητο;

 

Επίσης, λες ότι είχες το Α789, αλλά το άλλαξες. Μπορώ να μάθω την άποψη σου για το κινητό, ειδικά για θέματα αυτονομίας μπαταρίας και ποιότητας κατασκευής;

Link to comment
Share on other sites

Όσο εύκολο είναι να το ροοτάρεις τόσο εύκολο είναι να το ξερουτάρεις, που σημαίνει οτι δεν είναι μια μη αναστρέψιμη κατάσταση. Τώρα όσον αφορά την εγγύηση, εγγύηση δεν έχεις από τη Lenovo καθώς δεν υποστηρίζει International Service, αλλά από το κατάστημα που θα το αγοράσεις. Οπότε από τη στιγμή που τους έχεις ζητήσει να στο κάνουν εκείνοι root η εγγύηση μετράει για ένα ήδη ροοταρισμένο τηλέφωνο οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Επίσης να ξέρεις οτι η εγγύηση ισχύει για φθορές που προκύπτουν από φυσιολογική χρήση του τηλεφώνου (αν χαλάσει κάποιο κουμπί, αν σταμάτησε να αποκρίνεται η οθόνη κτλ όχι αν σου πέσει και σου σπάσει) σε καθε περίπτωση πρέπει να πληρώσεις τα μεταφορικά για να το στείλεις και αν κρίνουν ότι το πρόβλημα δεν είναι από φυσιολογική φθορά, τότε πρέπει να πληρώσεις και για την επισκευή.

 

Το Google Play είναι το επίσημο Android Market της Google, από εκεί δηλαδή που κατεβάζουμε όλες τις εφαρμογές. Τα Lenovo δεν το έχουν προεγκατεστημένο και για το λόγο αυτό οι πωλήτες το εγκαθιστούν οι ίδιοι γι' αυτό αν πρόσεξες το τονίζουν οτι έχει Google Play.

 

Το A789 είναι ένα πάρα πολύ καλό και σταθερό τηλέφωνο και για τα λεφτά του είναι αξεπέραστο σε σχέση απόδοσης/τιμής. Η κατασκευή του είναι εξαιρετική (θα το διαπιστώσεις μόλις το πάρεις στα χέρια σου) και δεν μοιάζει καθόλου φτηνιάρικη. Η απόδοση της μπαταρίας είναι πάρα πολύ καλή και μου έχει κρατήσει μέχρι και 3 ημέρες αρκετές φορές. Εξαρτάται βέβαια από τη χρήση. Είχα πάρει και μια έξτρα μπαταρία με εξωτερικό φορτιστή (αν θέλεις μπορώ να σου στείλω link). Το ραδιόφωνο λειτουργεί και χωρίς ακουστικά γεγονός που με βόλεψε αρκετές φορές και υπάρχει και επιλογή να κάνεις το τηλέφωνο ραδιοφωνικό πομπό, δηλαδή να του πεις σε ποια συχνότητα να εκπέμπει, να βάλεις π.χ. ένα τραγούδι να παίζει, να ανοίξεις ένα άλλο ραδιόφωνο σε αυτή τη συχνότητα και να ακούσεις τι παίζει! Βασικά ψιλοάχρηστο αλλά ότι πρέπει για ηχογραφημένες φάρσες σε φίλους :P

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ - μάλλον θα το παραγγείλω αύριο.

 

Για το λινκ με τη μπαταρία που λες, δε ξέρω πόσο χρήσιμο είναι, αλλά στείλτο, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Επίσης, σε προειδοποιώ ότι αν τελικά παραγγείλω το κινητό, τότε πιθανότατα να χρειαστεί να ξαναρωτήσω πράγματα σχετικά με το πως να το root-άρω, να περάσω το google play, κτλ, οπότε γενικά...ίσως και να σε ξαναχρειαστώ:p

 

Για αυτό που λες για το ραδιοφωνικό πομπό, μήπως θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και στο αυτοκίνητο, ώστε να παίζω τραγούδια που έχω αποθηκεύσει στη μνήμη του κινητού στο ράδιο του αυτοκινήτου; (ίσως να λέω και βλακείες, αλλά μου άνοιξε η όρεξη με όλα αυτά που μου είπες)

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ - Για αυτό που λες για το ραδιοφωνικό πομπό, μήπως θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και στο αυτοκίνητο, ώστε να παίζω τραγούδια που έχω αποθηκεύσει στη μνήμη του κινητού στο ράδιο του αυτοκινήτου; (ίσως να λέω και βλακείες, αλλά μου άνοιξε η όρεξη με όλα αυτά που μου είπες)

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Ναι λειτουργει οπως λες. το εχω δοκιμασει. ;)

 

Καλησπέρα, επειδή το Α789 το είχα για ένα διάστημα, το ροοτάρισμα γίνεται πανεύκολα (στην υπογραφή μου έχω Link για να δεις τη διαδικασία). Τώρα όσον αφορά τα Ελληνικά, εγώ παρόλο που έχω το Α800 που έχει Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιώ τα Αγγλικά γιατί η μετάφραση σε μερικές ρυθμίσεις είναι οτι να ναι... Αν θέλεις μπορείς να βάλεις το app "More locale 2" το οποίο κάνει μερική μετάφραση. Ελληνικό πληκτρολόγιο έχει έτσι κι αλλιώς το Android και αν δεν σου αρέσει το stock μπορείς πάντα να βάλεις κάποιο άλλο (όπως το Go Keyboard που έχει και Τ9 ή το Swype).

 

Καλημερα φιλε μου. Ειπες οτι ειχες το Α789 και τωρα το Α800. Θα ηθελα αν μπορεις να κανεις ενα συγκριτικο review των 2 τηλεφωνων. Σ'ευχαριστω!

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου. Ειπες οτι ειχες το Α789 και τωρα το Α800. Θα ηθελα αν μπορεις να κανεις ενα συγκριτικο review των 2 τηλεφωνων. Σ'ευχαριστω!

 

Λοιπόν, από άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών η διαφορά του Α800 με το Α789 είναι:

  1. overclocked έκδοση του 6577 στα 1,2GHz αντί στο 1GHz
  2. οθόνη 4.5" αντί της 4.0"
  3. οθόνη IPS με μεγάλες γωνίες θέασης και πολύ ζωντανά χρώματα
  4. ανάλυση οθόνης QHD 960x540 αντί WVGA 800x480
  5. δεν έχει μπροστινή κάμερα
  6. το ραδιόφωνο δεν λειτουργεί χωρίς ακουστικά όπως στο A789
  7. είναι επίσης πολύ πιο λεπτό 11.5 χιλιοστά αντί 13.2 χιλιοστά
  8. βαθμολογία στο Antutu 7500 αντί 6100

 

Τώρα από άποψη εμπειρίας χρήστη, το Α800 βολεύει πολύ περισσότερο για σερφάρισμα στο internet και βίντεο. Έχει πολύ καθαρή οθόνη με την οποία ακόμα και με μεγάλη ηλιοφάνεια μπορείς να χειριστείς το τηλέφωνο χωρίς πρόβλημα κάτι που στο Α789 ήταν αδύνατο. Η μπαταρία κρατάει και στα 2 πάρα πολυ, περίπου 2,5 μέρες (λίγο πάνω λίγο κάτω ανάλογα με τη χρήση). Παρόλα αυτά στο Α800 λόγω της μεγαλύτερης ανάλυσης της οθόνης και της ύπαρξης μόνο 512ΜΒ RAM, παρατηρώ αρκετά λαγκαρίσματα που στο Α789 δεν υπήρχαν (π.χ. αργεί να μου εμφανίσει το μενού των ρυθμίσεων). Επίσης, η έλλειψη μπροστινής κάμερας δεν με πειράζει μιας και βιντεοκλήσεις δεν κάνω και το Skype δεν το χρησιμοποίησα πάνω από 3 φόρες. Τέλος, το Α800 μπορεί να είναι λίγο μεγαλύτερο από το Α789 λόγω των 4.5" αλλά είναι πολύ πιο λεπτό και μπαίνει πιο άνετα στην τσέπη χωρίς να φαίνεται τεράστιο όπως το Α789. Αν το Α800 δεν είχε αυτά τα μικροκολλήματα, θα έλεγα οτι είναι ξεκάθαρα καλύτερο.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών η διαφορά του Α800 με το Α789 είναι:

  1. overclocked έκδοση του 6577 στα 1,2GHz αντί στο 1GHz
  2. οθόνη 4.5" αντί της 4.0"
  3. οθόνη IPS με μεγάλες γωνίες θέασης και πολύ ζωντανά χρώματα
  4. ανάλυση οθόνης QHD 960x540 αντί WVGA 800x480
  5. δεν έχει μπροστινή κάμερα
  6. το ραδιόφωνο δεν λειτουργεί χωρίς ακουστικά όπως στο A789
  7. είναι επίσης πολύ πιο λεπτό 11.5 χιλιοστά αντί 13.2 χιλιοστά
  8. βαθμολογία στο Antutu 7500 αντί 6100

 

Τώρα από άποψη εμπειρίας χρήστη, το Α800 βολεύει πολύ περισσότερο για σερφάρισμα στο internet και βίντεο. Έχει πολύ καθαρή οθόνη με την οποία ακόμα και με μεγάλη ηλιοφάνεια μπορείς να χειριστείς το τηλέφωνο χωρίς πρόβλημα κάτι που στο Α789 ήταν αδύνατο. Η μπαταρία κρατάει και στα 2 πάρα πολυ, περίπου 2,5 μέρες (λίγο πάνω λίγο κάτω ανάλογα με τη χρήση). Παρόλα αυτά στο Α800 λόγω της μεγαλύτερης ανάλυσης της οθόνης και της ύπαρξης μόνο 512ΜΒ RAM, παρατηρώ αρκετά λαγκαρίσματα που στο Α789 δεν υπήρχαν (π.χ. αργεί να μου εμφανίσει το μενού των ρυθμίσεων). Επίσης, η έλλειψη μπροστινής κάμερας δεν με πειράζει μιας και βιντεοκλήσεις δεν κάνω και το Skype δεν το χρησιμοποίησα πάνω από 3 φόρες. Τέλος, το Α800 μπορεί να είναι λίγο μεγαλύτερο από το Α789 λόγω των 4.5" αλλά είναι πολύ πιο λεπτό και μπαίνει πιο άνετα στην τσέπη χωρίς να φαίνεται τεράστιο όπως το Α789. Αν το Α800 δεν είχε αυτά τα μικροκολλήματα, θα έλεγα οτι είναι ξεκάθαρα καλύτερο.

 

Μαλιστα.. Σ'ευχαριστω πολυ για το review. Θα σου πω εγω λοιπον τι εκανα, εχω παρει στον αδερφο μου το Α789 εδω και 7 μηνες περιπου. Απ'οσο εχω ασχοληθει μαζι του ειναι πληρως ικανοποιητικο στη χρηση του (απο αποψη αντοχης στην πιεση κατα τη χρηση του). Επειδη ομως εγω ηθελα μεγαλυτερη οθονη, επελεξα και αγορασα το Α800 χθες μαλιστα που ειναι περιπου το ιδιο οσον αφορα το hardware. Πως κρινεις την επιλογη μου;

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.. Σ'ευχαριστω πολυ για το review. Θα σου πω εγω λοιπον τι εκανα, εχω παρει στον αδερφο μου το Α789 εδω και 7 μηνες περιπου. Απ'οσο εχω ασχοληθει μαζι του ειναι πληρως ικανοποιητικο στη χρηση του (απο αποψη αντοχης στην πιεση κατα τη χρηση του). Επειδη ομως εγω ηθελα μεγαλυτερη οθονη, επελεξα και αγορασα το Α800 χθες μαλιστα που ειναι περιπου το ιδιο οσον αφορα το hardware. Πως κρινεις την επιλογη μου;

 

Αν το θέμα σου ήταν η οθόνη, νομίζω ότι με το Α800 θα μείνεις πλήρως ικανοποιημένος :)

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα σου ήταν η οθόνη, νομίζω ότι με το Α800 θα μείνεις πλήρως ικανοποιημένος :)

 

Για Ιντερνετ το θελω κυριως.. Να μην κολλαει πολυ εκει με ενδιαφερει και γενικοτερα αν κολλαει να μη σου σπαει νευρα. Το λεω γτ εχω ενα κινεζικο ταμπλετ μονοπυρηνο βεβαια και με 512 RAM που αν ειχε πολλες φορτωμενες εφαρμογες απλα δεν κουνιοταν καθολου :X κ εχω φοβηθει λιγο..

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Για Ιντερνετ το θελω κυριως.. Να μην κολλαει πολυ εκει με ενδιαφερει και γενικοτερα αν κολλαει να μη σου σπαει νευρα. Το λεω γτ εχω ενα κινεζικο ταμπλετ μονοπυρηνο βεβαια και με 512 RAM που αν ειχε πολλες φορτωμενες εφαρμογες απλα δεν κουνιοταν καθολου :X κ εχω φοβηθει λιγο..

 

Οχι οχι καμία σχεση, δεν έχει κανένα πρόβλημα το internet πάει σφαίρα.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το Α789, και ήθελα να ρωτήσω και εγώ 2-3 πραγματάκια:

 

1) Είπα στο minideals που το αγόρασα να μου περάσουν ελληνικά, αλλά αν τυχόν την πάθω και εγώ σαν τον αρχικό που δεν του τα πέρασαν, μετά μπορώ να τα περάσω μόνος μου; Πχ είδα ότι ο squalor έχει στο βlog του μια τέτοια διαδικασία για rootάρισμα του Α789, και απλά θέλω να τσεκάρω αν έχει την ελληνική γλώσσα ή όχι.

 

2) Ένας φίλος μου είπε ότι καλό θα ήταν, αν γινόταν, να αναβάθμιζα και την έκδοση του android, αλλά δεν ξέρω αν αυτό γίνεται (ούτε το πως). Ξέρει κανένας τίποτα σχετικό;

 

3) Επειδή είμαι εντελώς πρωτάρης με τα smartphones, μήπως μπορείτε να μου προτείνετε και μερικές "βασικές" εφαρμογές που θα μπορούσα να περάσω, ώστε να μην κάθομαι να τις ψάχνω όταν μου έρθει το κινητό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το Α789, και ήθελα να ρωτήσω και εγώ 2-3 πραγματάκια:

1) Είπα στο minideals που το αγόρασα να μου περάσουν ελληνικά, αλλά αν τυχόν την πάθω και εγώ σαν τον αρχικό που δεν του τα πέρασαν, μετά μπορώ να τα περάσω μόνος μου; Πχ είδα ότι ο squalor έχει στο βlog του μια τέτοια διαδικασία για rootάρισμα του Α789, και απλά θέλω να τσεκάρω αν έχει την ελληνική γλώσσα ή όχι.

2) Ένας φίλος μου είπε ότι καλό θα ήταν, αν γινόταν, να αναβάθμιζα και την έκδοση του android, αλλά δεν ξέρω αν αυτό γίνεται (ούτε το πως). Ξέρει κανένας τίποτα σχετικό;

3) Επειδή είμαι εντελώς πρωτάρης με τα smartphones, μήπως μπορείτε να μου προτείνετε και μερικές "βασικές" εφαρμογές που θα μπορούσα να περάσω, ώστε να μην κάθομαι να τις ψάχνω όταν μου έρθει το κινητό;

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

 

1) Αν κάποιος φίλος έχει το Α789 με Ελληνικά και μας δώσει 1-2 αρχειάκια που χρειαζόμαστε είναι πολύ εύκολο να περάσουμε την Ελληνική γλώσσα.

 

2) Όταν θα σου έρθει θα πας στις ρυθμίσεις και σου έχει να κάνει έλεγχο για update κατευθείαν από τη Lenovo. Τώρα για να περάσεις άλλη custom μεγαλύτερη έκδοση Android δεν θα το συνιστούσα.

 

3) Κάποιες βασικές εφαρμογές που περνάω εγώ είναι:

  • Sense Analog Clock - ένα ωραίο ρολογάκι
  • Es Task Manager - task manager για να κλείνεις από το widget του με ενα πάτημα ότι εφαρμογές έχουν μείνει ανοιχτές και να ελευθερώνεις χώρο από τη μνήμη
  • Go Keyboard - αν δεν σου αρέσει το stock ελληνικό πληκτρολόγιο του android μπορείς να βάλεις αυτό που έχει και Τ9
  • Du Battery saver - μια must εφαρμογή που μπορεί να αυξήσει σημαντικά την απόδοση της μπαταρίας με τη λειτουργία Full Charge.

 

Για τις εφαρμογές που σου γράφω υπάρχουν σίγουρα εναλλακτικές λύσεις, απλά σου παραθέτω ποιες προτιμώ εγώ.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

1) Αν κάποιος φίλος έχει το Α789 με Ελληνικά και μας δώσει 1-2 αρχειάκια που χρειαζόμαστε είναι πολύ εύκολο να περάσουμε την Ελληνική γλώσσα.

Αν αυτό δεν υπάρχει, τότε θα μείνω με αγγλικά; Αυτή είναι η γλώσσα που έχεις εσύ στο blog σου για το root-άρισμα;

 

Αν μείνω με αγγλικά, τότε υπάρχει η δυνατότητα να γράφω στα ελληνικά τα sms μου (ή ότι άλλο θέλω να γράψω τέλος πάντων);

2) Όταν θα σου έρθει θα πας στις ρυθμίσεις και σου έχει να κάνει έλεγχο για update κατευθείαν από τη Lenovo. Τώρα για να περάσεις άλλη custom μεγαλύτερη έκδοση Android δεν θα το συνιστούσα.

Γιατί όχι; (από περιέργεια ρωτάω)

3) Κάποιες βασικές εφαρμογές που περνάω εγώ είναι:

  • Sense Analog Clock - ένα ωραίο ρολογάκι
  • Es Task Manager - task manager για να κλείνεις από το widget του με ενα πάτημα ότι εφαρμογές έχουν μείνει ανοιχτές και να ελευθερώνεις χώρο από τη μνήμη
  • Go Keyboard - αν δεν σου αρέσει το stock ελληνικό πληκτρολόγιο του android μπορείς να βάλεις αυτό που έχει και Τ9
  • Du Battery saver - μια must εφαρμογή που μπορεί να αυξήσει σημαντικά την απόδοση της μπαταρίας με τη λειτουργία Full Charge.

 

Για τις εφαρμογές που σου γράφω υπάρχουν σίγουρα εναλλακτικές λύσεις, απλά σου παραθέτω ποιες προτιμώ εγώ.

ΟΚ, σε ευχαριστώ. Περιμένω να μου έρθει το κινητό και μάλλον θα σε ξαναχρειαστώ τότε:p

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό δεν υπάρχει, τότε θα μείνω με αγγλικά; Αυτή είναι η γλώσσα που έχεις εσύ στο blog σου για το root-άρισμα;

Αν μείνω με αγγλικά, τότε υπάρχει η δυνατότητα να γράφω στα ελληνικά τα sms μου (ή ότι άλλο θέλω να γράψω τέλος πάντων);

Υπάρχει και ενα application που λέγεται More Locale 2 το οποίο μπορεί να σου κάνει μερική μετάφραση όπου αυτό υποστηρίζεται. Σε κάθε περίπτωση πάντως το Android σαν λειτουργικό έχει από μόνο του και Ελληνικό πληκτρολόγιο και αναγνωρίζει τους Ελληνικούς χαρακτήρες οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα με SMS και με τις επαφές σου.

Γιατί όχι; (από περιέργεια ρωτάω)

 

Από τη στιγμή που η Lenovo δεν έχει βγάλει επίσημο upgrade για το συγκεκριμένο κινητό από την έκδοση 4.0 στην 4.1 για παράδειγμα, σημαίνει οτι αυτός που έχει φτιάξει τη συγκεκριμένη ROM την έχει πάρει από άλλο τηλέφωνο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα συνήθως να μην δουλεύουν αρκετά πράγματα όπως GPS, ραδιόφωνο, κάμερα, bluetooth, video player κτλ. Αυτό μπορεί να συμβεί και με custom ROM ίδιας έκδοσης Android. Συνεπώς δεν το συνιστώ, εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα με τη ROM που έχουμε ή θέλουμε να πειραματιστούμε. Γενικός κανόνας είναι όταν κάτι δουλεύει δεν το πειράζουμε.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρέλαβα σήμερα το κινητό μαζί με ένα φίλο (πήραμε και οι δύο το ίδιο μοντέλο).

 

Λόγω δουλειάς και οικογενειακών υποχρεώσεων δεν πρόλαβα να ασχοληθώ πολύ με το κινητό, αλλά με μια πρώτη ματιά φαίνεται πολύ όμορφο, έχει καλό ηχείο στις κλήσεις, πολύ καλή απόκριση στα μενού, στο σερφάρισμα στο ίντερνετ μέσω του wifi του σπιτιού, κτλ. Δεν μου άρεσε μόνο το ραδιόφωνο, διότι ναι μεν παίζει χωρίς ακουστικά (σημαντικό πλεονέκτημα), αλλά μάλλον ο δέκτης του δεν είναι ιδιαίτερα ισχυρός, και το σήμα δεν είναι και τόσο καλό (επίσης, για κάποιον περίεργο λόγο η ένταση του ήχου αλλάζει ανάλογα με το [παραμικρό] κούνημα). Δεν κατάφερα να βρω και το πως θα το λειτουργήσω και το ραδιοπομπό (θα το ψάξω βέβαια κι αύριο πιο πολύ, αλλά αν μπορούσατε να μου πείτε, ακόμα καλύτερα).

 

Κάποια πράγματα που θα ήθελα να ρωτήσω (είμαι εντελώς άσχετος, οπότε μη βαράτε αν οι ερωτήσεις είναι λίγο "χαζές"):

 

1) Το κινητό ήρθε με φορτισμένη μπαταρία, αλλά δεν ξέρω τι φόρτιση να της κάνω όταν αδειάσει. Ποια είναι η ιδανική φόρτιση τώρα στην αρχή;

 

2) Το κινητό έχει αγγλικά μενού, αλλά βρήκα ότι όντως μπορείς εύκολα να βάλεις και ελληνικούς χαρακτήρες στα sms. Επίσης, είδα ότι βρίσκει και τις ελληνικές επαφές μου από τη sim, αλλά μου τις βγάζει μετά από τις επαφές που είναι γραμμένες στα αγγλικά. Θα ήθελα να συμβαίνει το ανάποδο αν γίνεται (δηλαδή πρώτα να βγάζει τις επαφές που είναι γραμμένες στα ελληνικά και μετά αυτές που είναι στα αγγλικά) - πώς το κάνω αυτό όμως;

 

3) 'Εχω βάλει 2 κάρτες sim, και θέλω να βρω τις σωστές ρυθμίσεις για να σιγουρευτώ ότι η πρώτη κάρτα (που έχει πρόσβαση σε 3G) δε θα μπαίνει μόνη της στο ίντερνετ μέσω vodafone. Θέλω να απενεργοποιήσω δηλαδή το ίντερνετ μέσω provider, και να μπαίνω μόνο μέσω wifi (όταν το ενεργοποιώ). Αν βέβαια χρειαστεί, θα ήθελα να μου πείτε και πώς θα το ρυθμίσω ώστε να μπορώ να ενεργοποιήσω προσωρινά και το ίντερνετ της vodafone για να μπω από εκεί.

 

4) Σε ότι αφορά τις δύο κάρτες sim μου, χρησιμοποιώ τη δεύτερη αποκλειστικά για να μιλάω με την κοπέλα μου. Δηλαδή τη χρησιμοποιώ μόνο για ένα νούμερο. Οπότε ναι μεν όρισα ότι θέλω όλες μου οι κλήσεις και τα sms να γίνονται by default από την πρώτη κάρτα sim, αλλά θα ήθελα (αν γίνεται) να ορίσω ότι κάθε φορά που καλώ μια συγκεκριμένη επαφή (την κοπέλα μου), να την καλώ αυτόματα μέσω της δεύτερης κάρτας. Θα ήθελα δηλαδή να βρω μια επιλογή ώστε να ρυθμίσω τα properties της συγκεκριμένης επαφής ώστε να την καλώ από τη δεύτερη κάρτα, ή έστω να μου δίνει την επιλογή να διαλέγω από ποια από τις 2 κάρτες θα την καλώ.

 

Αυτά για τώρα, αύριο θα το ψάξω ακόμα περισσότερο και θα επιστρέψω με περισσότερες απορίες :-)

 

Du Battery saver - μια must εφαρμογή που μπορεί να αυξήσει σημαντικά την απόδοση της μπαταρίας με τη λειτουργία Full Charge.

Την έβαλα την εφαρμογή, και μου αρέσει ο σχεδιασμός της, το ότι δείχνει πάντα το πόσο φορτισμένη είναι η μπαταρία, η λειτουργία optimize που έχει, και ένα σωρό άλλα, αλλά...πώς λειτουργεί αυτό το full charge που λες;

 

Επίσης, αν γίνεται μπορείς να μου πεις πώς λειτουργεί ο ραδιοπομπός;

 

Πηγαίνω στο Music, παίζω ένα mp3, και αν πατήσω το κουμπί κάτω αριστερά με τις ιδιότητες, μου βγάζει την επιλογή FM Transmitter, αλλά όταν την πατάω...δεν κάνει τίποτα. Τι πρέπει να πατήσω για να εκπέμπω μέσω του ραδιοπομπού το mp3 που παίζει;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα την εφαρμογή, και μου αρέσει ο σχεδιασμός της, το ότι δείχνει πάντα το πόσο φορτισμένη είναι η μπαταρία, η λειτουργία optimize που έχει, και ένα σωρό άλλα, αλλά...πώς λειτουργεί αυτό το full charge που λες;

 

Επίσης, αν γίνεται μπορείς να μου πεις πώς λειτουργεί ο ραδιοπομπός;

 

Πηγαίνω στο Music, παίζω ένα mp3, και αν πατήσω το κουμπί κάτω αριστερά με τις ιδιότητες, μου βγάζει την επιλογή FM Transmitter, αλλά όταν την πατάω...δεν κάνει τίποτα. Τι πρέπει να πατήσω για να εκπέμπω μέσω του ραδιοπομπού το mp3 που παίζει;

 

Καλησπέρα, για το full charge απλά φορτίζεις το τηλέφωνο όταν η μπαταρία πέσει κάτω από το 20%. Τότε στην καρτέλα που γράφει charge θα δεις ότι αφού τελειώσει το fast charge, θα ξεκινήσει το full charge. Τώρα για το FM Transmiter επειδή δεν έχω αυτό το τηλ πλέον δεν θυμάμαι ακριβώς πως δουλεύει, αλλά επειδή έχει ένας φίλος μου το ίδιο μόλις βρω ευκαιρία θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για το full charge απλά φορτίζεις το τηλέφωνο όταν η μπαταρία πέσει κάτω από το 20%. Τότε στην καρτέλα που γράφει charge θα δεις ότι αφού τελειώσει το fast charge, θα ξεκινήσει το full charge. Τώρα για το FM Transmiter επειδή δεν έχω αυτό το τηλ πλέον δεν θυμάμαι ακριβώς πως δουλεύει, αλλά επειδή έχει ένας φίλος μου το ίδιο μόλις βρω ευκαιρία θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Σε ευχαριστώ πολύ - όποτε μπορέσεις, δε βιάζομαι και τόσο για τον ραδιοπομπό.

 

Να' σαι καλά πάντως που δείχνεις τόσο ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Συγνώμη που ξαναφέρνω το θέμα, αλλά τελικά μήπως ξέρει κανείς ρε παιδιά πώς να χρησιμοποιήσω το ραδιοπομπό; Δεν έχω καταφέρει να τον ενεργοποιήσω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...