Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι πως εγώ δεν τον άλλαξα (έχει επιλογή), αλλά διέγραψα το blackberry id μου. Δημιούργησα άλλο, αλλά πώς το συνδέω με την συσκευή μου;

 

Μου βγάζει μήνυμα ότι το νέο μου blackberry id δεν είναι συνδεδεμένο με κάποια συσκευή BB os 10 .

 

Ελπίζω να μην έκανα μεγάλη βλακεία, αν και πολύ φοβάμαι ότι έκανα..

 

Μ' ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα μόνο τη δημιουργία id, από την αρχή. Τα είχες γράψει κάπου; Χειρόγραφα εννοώ.

 

Καλησπέρα σε όλη την οικογένεια Blackberry. Μια φίλη έχει το Q10 και μετά την αναβάθμιση που έκανε, ορισμένες επαφές που είχε (ήταν στη σιμ) χάθηκαν. :wacko: Το όνομα παραμένει στη λίστα αλλά οι αριθμοί εξαφανίστηκαν δια μαγείας. Δυστυχώς δεν τις είχε συγχρονισμένες με κάποιο mail. Μήπως γνωρίζουμε αν υπάρχει τρόπος ανάκτησης; Έκανε και επανεκκίνηση αλλά τίποτα.

Εγώ είμαι κάτοχος Z10 και παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν την αναβάθμιση όπου χάνοντας οι επαφές και δεν εμφανίζονταν τα ονόματα, αλλά έφτιαχνε μόνο του :/

Ξέρουμε γιατί το κάνει αυτό;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Κάτι παρόμοιο έχω πάθει, αλλά όχι από αναβάθμιση. Έκανα εξαγωγή επαφών από την κάρτα simστο τηλέφωνο, σκεπτόμενος ότι θα τις αντιγράψει, αλλά τι διέγραψε. Το ίδιο βλέπω κάνει και στα updates. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σαν τρόπο ανάκτησης είναι να τις έχει σε κάποια άλλη συσκευή και να τις αντιγράψει στην κάρτα.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Αποθηκευμένα δεδομένα στο laptop μετά απο backup μέσω Desktop Manager κσι OS 6.0 (συσκευή ΒΒ 9700) φορτώνονται κανονικά στο Q10 ή υπάρχει θέμα ασυμβατότητας ?

Ενδιαφέρομαι περισσότερο στο θέμα επαφών και sms επειδή είχα 1300 επαφές και γύρω στα 2000 sms στο τελευταίο backup πριν μου το κλέψουν και σκέφτομαι να αποκτήσω το Q10.

 

Τις επαφές δεν τις αποθηκεύσει και σε κάποιο λογαριασμό mail; Για τα μηνύματα δεν ξέρω, να σε βοηθήσω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Αποθηκευμένα δεδομένα στο laptop μετά απο backup μέσω Desktop Manager κσι OS 6.0 (συσκευή ΒΒ 9700) φορτώνονται κανονικά στο Q10 ή υπάρχει θέμα ασυμβατότητας ?

Ενδιαφέρομαι περισσότερο στο θέμα επαφών και sms επειδή είχα 1300 επαφές και γύρω στα 2000 sms στο τελευταίο backup πριν μου το κλέψουν και σκέφτομαι να αποκτήσω το Q10.

 

δεν υπαρχει κανενα θεμα συμβατοτητας,ο τροπος που μπορει να γινει ειναι να φορτωσεις το αντιγραφο ασφαλειας στο καινουργιο blackberry σου.

αν θυμαμαι καλα υπαρχει και εφαρμογη στο blackberry world για την περιπτωση σου δηλ απο παλαιοτερα λειτουργικα σε νεοτερα.

παντως γινεται:)

 

προσωπικα προτιμαω να περνω αντιγραφα ασφαλειας και απο το blackberry protect αλλα και μεσω υπολογιστη.το blackberry protect ειναι εφαρμογη για να περνει αντιγραφα ασφαλειας στο κινητο και να τα κανει restore στην συσκευη.επισης μπορει να εντοπισει το κινητο σας σε περιπτωση κλοπης αλλα και να κανει απομακρυσμενα wipe την συσκευη σας.οσο αφορα την λειτουργια back up and restore δοκιμασμενη απειρες φορες και λειτουργει τελεια για τα υπολοιπα ευτυχες δεν ετυχε.

Edited by dalton114
αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία πολύ μεγάλη βλακεία και διέγραψα τον λογαριασμό μου blackberry id, που ήταν συνδεδεμένος με το Q10 μου.. Τώρα τι κάνω;

 

δεν νομιζω να μπορεις να κανεις και πολλα αν εχεις σβησει το id σου.αν εχεις παρει αντιγραφο ασφαλειας στον υπολογιστη σου προσπαθησε να κανεις restore και να σωσεις καπως την κατασταση.αλλιως καινουργιο id.

να ρωτησω γιατι θελεις το blackberry id?μηπως βρουμε εναλλακτικη.

σημ προς mods ..δεν ξερω να κανω πολλαπλη παραθεση αν μπορει καποιας ας ενωσει τα μην μου...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μπορεις να κανεις και πολλα αν εχεις σβησει το id σου.αν εχεις παρει αντιγραφο ασφαλειας στον υπολογιστη σου προσπαθησε να κανεις restore και να σωσεις καπως την κατασταση.αλλιως καινουργιο id.

να ρωτησω γιατι θελεις το blackberry id?μηπως βρουμε εναλλακτικη.

σημ προς mods ..δεν ξερω να κανω πολλαπλη παραθεση αν μπορει καποιας ας ενωσει τα μην μου...

 

Καινούριο id έκανα, αλλά πώς το "συνδέω" πλέον με το Q10 με απασχολεί..

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο id έκανα, αλλά πώς το "συνδέω" πλέον με το Q10 με απασχολεί..[/QU

 

δοκιμασε να κανεις login στο blackberry world και το συσχετισεις ετσι.αλλη μια επιλογη ειναι στο δημιουργια λογαριασμου.

παντως πιστευω οτι θα πρεπει να κανεις wipe out την συσκευη σου για να μπορεσει να παρει το καινουργιο id.

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο id έκανα, αλλά πώς το "συνδέω" πλέον με το Q10 με απασχολεί..[/QU

 

δοκιμασε να κανεις login στο blackberry world και το συσχετισεις ετσι.αλλη μια επιλογη ειναι στο δημιουργια λογαριασμου.

παντως πιστευω οτι θα πρεπει να κανεις wipe out την συσκευη σου για να μπορεσει να παρει το καινουργιο id.

 

Πώς γίνεται το wipe out;; Δοκίμασα να βάλω τον νέο λογαριασμό στην συσκευή μου και δεν γίνεται, οπότε ίσως να πρέπει να κάνω αυτό που λες (wipe out), αλλά δεν ξέρω καν τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

 

Πώς γίνεται το wipe out;; Δοκίμασα να βάλω τον νέο λογαριασμό στην συσκευή μου και δεν γίνεται, οπότε ίσως να πρέπει να κάνω αυτό που λες (wipe out), αλλά δεν ξέρω καν τι είναι.

 

Το έκανα χθες, είναι πολύ εύκολο. Πας Ρυθμίσεις - Ασφάλεια - Διαγραφή ασφαλείας. Θα σου διαγράψει τα πάντα από το τηλέφωνο. Εγώ εγκατέστησα ξανά το λειτουργικό με το Link και έχεις ένα καινούριο τηλέφωνο. Να ξέρεις ότι παίρνει αρκετή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Παιδιά μέχρι τώρα η επαφή μου είναι με Android. Σκέφτομαι σοβαρά να μεταπηδησω στη BB συγκεκριμένα σε αυτό το μοντέλο.

 

Το μοναδικό μου θέμα είναι ο συγχρονισμός μμε τιςυπηρεσίες google δεδομένου ότι έχω συγχρονίσει άπαντα. Περί αυτού πως λειτουργεί το θέμα ?

 

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος συγχρονίζονται οι επαφές, σημειώσεις?

 

Επισης υπάρχει το drive σαν εφαρμογή?

 

Όσον αφορά την πλοήγηση υπάρχει free app?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Παιδιά μέχρι τώρα η επαφή μου είναι με Android. Σκέφτομαι σοβαρά να μεταπηδησω στη BB συγκεκριμένα σε αυτό το μοντέλο.

 

Το μοναδικό μου θέμα είναι ο συγχρονισμός μμε τιςυπηρεσίες google δεδομένου ότι έχω συγχρονίσει άπαντα. Περί αυτού πως λειτουργεί το θέμα ?

 

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος συγχρονίζονται οι επαφές, σημειώσεις?

 

Επισης υπάρχει το drive σαν εφαρμογή?

 

Όσον αφορά την πλοήγηση υπάρχει free app?

 

Ευχαριστώ

 

με τον συγχρονισμο του google δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.εχω τις επαφες μου email κτλ στο google και συγχρονιζω απο εκει.

με τις υπηρεσιες google υπαρχει θεμα λογω google play services δεν μπορεις να τρεξεις τις υπηρεσιες google.

για πλοηγηση υπαρχει το navfree και ειναι αρκετα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Είδα κάποια βίντεο, που έδειχναν τη 10.3.1 (leaked το πιθανότερο) Q10, που παρατήρησα κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν και τόσο.

 

- Τα εικονίδια έγιναν, χωρίς το πλαίσιο/σκιά της 10.2., κάτι που μου άρεσε/αρέσει, αλλά αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

- Στο BB HUB, έχει προστεθεί ένα μεγάλο, γαλάζιο εικονίδιο Compose, το οποίο δεν εξαφανίζεται, κάνοντας scroll προς τα πάνω. Επίσης δεν εξαφανίζονται τα εικονίδια back και more.

 

- Τέλος, στην κάμερα έχει προστεθεί ένα πλήκτρο, το οποίο χρησιμοποιείται για τη λήψη της φωτογραφίας, ενώ στη 10.2 μπορούσες να πατήσεις οπουδήποτε στην οθόνη και να "τραβήξεις" τη φωτογραφία.

 

Αυτά ισχύουν και στο official update της 10.3; :worry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Είδα κάποια βίντεο, που έδειχναν τη 10.3.1 (leaked το πιθανότερο) Q10, που παρατήρησα κάποια πράγματα που δε μου άρεσαν και τόσο.

 

- Τα εικονίδια έγιναν, χωρίς το πλαίσιο/σκιά της 10.2., κάτι που μου άρεσε/αρέσει, αλλά αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

- Στο BB HUB, έχει προστεθεί ένα μεγάλο, γαλάζιο εικονίδιο Compose, το οποίο δεν εξαφανίζεται, κάνοντας scroll προς τα πάνω. Επίσης δεν εξαφανίζονται τα εικονίδια back και more.

 

- Τέλος, στην κάμερα έχει προστεθεί ένα πλήκτρο, το οποίο χρησιμοποιείται για τη λήψη της φωτογραφίας, ενώ στη 10.2 μπορούσες να πατήσεις οπουδήποτε στην οθόνη και να "τραβήξεις" τη φωτογραφία.

 

Αυτά ισχύουν και στο official update της 10.3; :worry:

 

Ναι σε ολα.

Εμενα προσωπικα τα εικονιδια μου αρεσαν, ανανεωσαν καπως το στυλ του ui γενικοτερα, ισως ομως να εχασε καπως τον επαγγελματικο χρακτηρα του.

 

Το εικονιδιο compose η συνθεση για εμας ειναι απλα θεμα συνηθειας. Δε νομιζω δηλαδη πως θα σε απογοητευσει τοσο και το βρισκω βολικο σε γενικες γραμμες. Παρολ αυτα δεν μπορεις να το βγαλεις.

 

Αυτο με την φωτογραφικη/καμερα και εμενα με χαλασε λιγακι να πω την αληθεια. Ειδικα σε εμενα που δεν χρησιμοποιουσα στην δικη μου συσκευη (Z30) τα πληκτρα εντασης για να τραβηξω φωτο και βιντεο. Απο την αλλη μερια ομως ειναι καλυτερο απο την αποψη οτι δε θα τραβας ασχετες φωτογραφιες. Για παραδειγμα στον γαμο ενος φιλου μου ειχα ανοιχτη την καμερα και περιμενα καποιες στιγμες για να τραβηξω βιντεο. Καθως κρατουσα στο χερι μου την συσκευη πατουσα καταλαθος την οθονη και εβρισκα ακυρες φωτογραφιες και βιντεο να εχουν τραβηχτει:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολα.

Εμενα προσωπικα τα εικονιδια μου αρεσαν, ανανεωσαν καπως το στυλ του ui γενικοτερα, ισως ομως να εχασε καπως τον επαγγελματικο χρακτηρα του.

 

Το εικονιδιο compose η συνθεση για εμας ειναι απλα θεμα συνηθειας. Δε νομιζω δηλαδη πως θα σε απογοητευσει τοσο και το βρισκω βολικο σε γενικες γραμμες. Παρολ αυτα δεν μπορεις να το βγαλεις.

 

Αυτο με την φωτογραφικη/καμερα και εμενα με χαλασε λιγακι να πω την αληθεια. Ειδικα σε εμενα που δεν χρησιμοποιουσα στην δικη μου συσκευη (Z30) τα πληκτρα εντασης για να τραβηξω φωτο και βιντεο. Απο την αλλη μερια ομως ειναι καλυτερο απο την αποψη οτι δε θα τραβας ασχετες φωτογραφιες. Για παραδειγμα στον γαμο ενος φιλου μου ειχα ανοιχτη την καμερα και περιμενα καποιες στιγμες για να τραβηξω βιντεο. Καθως κρατουσα στο χερι μου την συσκευη πατουσα καταλαθος την οθονη και εβρισκα ακυρες φωτογραφιες και βιντεο να εχουν τραβηχτει:p

 

Τα εικονίδια είναι το λιγότερο. Τουλάχιστον άλλαξαν λίγο την παλέτα των χρημάτων, οπότε ότι έχασαν κατ' εμέ από τη σκιά, το "κέρδισαν" σχεδόν από αυτό.

 

Μου φαίνεται ανομοιόμορφο το πλήκτρο, λόγο μεγέθους. Αν ήταν στο ίδιο ύψος με τα πλήκτρα δεξιά και αριστερά του, ίσως και να μη με πείραζε τόσο.

 

Προσωπικά, ήταν πιο βολικό ανάλογα με το κράτημα της συσκευής. Θα το συνηθίσουμε.

 

Τελευταίες ερωτήσεις, πριν προχωρήσω με το update.

 

- Πόση ώρα χρειάζεται περίπου, για την ολοκλήρωσή του; Για να το έχω συνδεδεμένο στο φορτιστή, άσχετα αν είναι φορτισμένη η μπαταρία.

 

- Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χρειάζεται οπωσδήποτε ή δεν είναι απαραίτητο; Αν ναι, πριν ή μετά το update;

 

- Επειδή δεν απαντήθηκε πριν, το ξαναγράφω. Μόνο από Amazon Appstore κατεβάζουμε "official" το Viber ή με το update, βλέπουμε το Viber 10, στο BBW; Σημειωτέων, ότι Q10 και Q5 δεν βρίσκουν το Viber στο BBW, ούτε με αναζήτηση, λόγω της οθόνης.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια είναι το λιγότερο. Τουλάχιστον άλλαξαν λίγο την παλέτα των χρημάτων, οπότε ότι έχασαν κατ' εμέ από τη σκιά, το "κέρδισαν" σχεδόν από αυτό.

 

Μου φαίνεται ανομοιόμορφο το πλήκτρο, λόγο μεγέθους. Αν ήταν στο ίδιο ύψος με τα πλήκτρα δεξιά και αριστερά του, ίσως και να μη με πείραζε τόσο.

 

Προσωπικά, ήταν πιο βολικό ανάλογα με το κράτημα της συσκευής. Θα το συνηθίσουμε.

 

Τελευταίες ερωτήσεις, πριν προχωρήσω με το update.

 

- Πόση ώρα χρειάζεται περίπου, για την ολοκλήρωσή του; Για να το έχω συνδεδεμένο στο φορτιστή, άσχετα αν είναι φορτισμένη η μπαταρία.

 

- Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χρειάζεται οπωσδήποτε ή δεν είναι απαραίτητο; Αν ναι, πριν ή μετά το update;

 

- Επειδή δεν απαντήθηκε πριν, το ξαναγράφω. Μόνο από Amazon Appstore κατεβάζουμε "official" το Viber ή με το update, βλέπουμε το Viber 10, στο BBW; Σημειωτέων, ότι Q10 και Q5 δεν βρίσκουν το Viber στο BBW, ούτε με αναζήτηση, λόγω της οθόνης.

 

μπορω να σου απαντησω για τις εργοστασιακες ρυθμισεις..κανεις update και το κινητο ειναι ετοιμο προς χρηση..διατηρει τις ρυθμισεις px wifi τις κλησεις τα μηνυματα σου κτλ.δεν χρειαζεται πριν ουτε και μετα:).

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σου απαντησω για τις εργοστασιακες ρυθμισεις..κανεις update και το κινητο ειναι ετοιμο προς χρηση..διατηρει τις ρυθμισεις px wifi τις κλησεις τα μηνυματα σου κτλ.δεν χρειαζεται πριν ουτε και μετα:).

 

Κι έκανα back up χθες, γι' αυτό το λόγο! :lol: Κακό δε θα κάνει. Thanks!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια είναι το λιγότερο. Τουλάχιστον άλλαξαν λίγο την παλέτα των χρημάτων, οπότε ότι έχασαν κατ' εμέ από τη σκιά, το "κέρδισαν" σχεδόν από αυτό.

 

Μου φαίνεται ανομοιόμορφο το πλήκτρο, λόγο μεγέθους. Αν ήταν στο ίδιο ύψος με τα πλήκτρα δεξιά και αριστερά του, ίσως και να μη με πείραζε τόσο.

 

Προσωπικά, ήταν πιο βολικό ανάλογα με το κράτημα της συσκευής. Θα το συνηθίσουμε.

 

Τελευταίες ερωτήσεις, πριν προχωρήσω με το update.

 

- Πόση ώρα χρειάζεται περίπου, για την ολοκλήρωσή του; Για να το έχω συνδεδεμένο στο φορτιστή, άσχετα αν είναι φορτισμένη η μπαταρία.

 

- Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χρειάζεται οπωσδήποτε ή δεν είναι απαραίτητο; Αν ναι, πριν ή μετά το update;

 

- Επειδή δεν απαντήθηκε πριν, το ξαναγράφω. Μόνο από Amazon Appstore κατεβάζουμε "official" το Viber ή με το update, βλέπουμε το Viber 10, στο BBW; Σημειωτέων, ότι Q10 και Q5 δεν βρίσκουν το Viber στο BBW, ούτε με αναζήτηση, λόγω της οθόνης.

 

Ολα θα τα συνηθισεις και με τον καιρο πιστευω θα σου αρεσει.

 

Για το ποση ωρα χριεαζεται δεν μπορω να σου απαντησω μιας και αυτο εξαρταται απο το μεγεθος του update.

Εμενα για παραδειγμα που το αρχειο ηταν περιπου στα 370mb επειδη του ειχα περασμενη leaked εκδοση και απλα προσθεσε οτι αλλο ελειπε δεν εκανε πολυ ωρα. Κανα πενταλεπτο μετα το update χρειαστηκε για να ανοιξει η συσκευη μιας και εκανε τα τελευταια βηματα της ενημερωσης στην οθονη με το ποσοστο.

Αν την εχεις την μπαταρια καλα φορτισμενη και οχι απαραιτητα γεματη δε θα χρειαστει να το εχεις στην φορτιση. Θελω να πιστευω πως ακομα και 1gb να ειναι το μεγεθος της ενημερωσης, δε νομιζω πως θα κανει περισσοτερο απο 20 με 30 λεπτα συνολικα!

Οπως ειπα και πανω ειχα leaked εκδοση και μεταπηδησα ota στο update χωρις να κανω επαναφορα. Προσωπικα εγω δεν εχω προβληματα αλλα μια επαναφορα μετα το update την προτεινω για να μην εχεις θεματακια (που μπορει και να μην εχεις). Και εγω τωρα που θα καθομαι απο την δουλεια λεω να χτυπησω ενα wipe ετσι για να ειμαι πληρης παρολο που δεν εχω θεματα.

 

Στο BBW υπαρχει κανονικα το viber ως viber 10 αλλα επειδη δεν το χρησιμοποιω δεν γνωριζω αν δουλευει και πως δουλευει.

Εχω διαβασει μερικα σχολια πως σε καποιους εμφανιζει σφαλματα και καποιους αλλους που λενε πως ολα δουλευουν σωστα και με τις επαφες στα ελληνικα να διαβαζονται σωστα απο την εφαρμογη.

 

Edit. Τωρα μολις δοκιμασα και το εγκατεστησα και ολα δειχνουν να δουλευουν κανονικα.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα τα συνηθισεις και με τον καιρο πιστευω θα σου αρεσει.

 

Για το ποση ωρα χριεαζεται δεν μπορω να σου απαντησω μιας και αυτο εξαρταται απο το μεγεθος του update.

Εμενα για παραδειγμα που το αρχειο ηταν περιπου στα 370mb επειδη του ειχα περασμενη leaked εκδοση και απλα προσθεσε οτι αλλο ελειπε δεν εκανε πολυ ωρα. Κανα πενταλεπτο μετα το update χρειαστηκε για να ανοιξει η συσκευη μιας και εκανε τα τελευταια βηματα της ενημερωσης στην οθονη με το ποσοστο.

Αν την εχεις την μπαταρια καλα φορτισμενη και οχι απαραιτητα γεματη δε θα χρειαστει να το εχεις στην φορτιση. Θελω να πιστευω πως ακομα και 1gb να ειναι το μεγεθος της ενημερωσης, δε νομιζω πως θα κανει περισσοτερο απο 20 με 30 λεπτα συνολικα!

Οπως ειπα και πανω ειχα leaked εκδοση και μεταπηδησα ota στο update χωρις να κανω επαναφορα. Προσωπικα εγω δεν εχω προβληματα αλλα μια επαναφορα μετα το update την προτεινω για να μην εχεις θεματακια (που μπορει και να μην εχεις). Και εγω τωρα που θα καθομαι απο την δουλεια λεω να χτυπησω ενα wipe ετσι για να ειμαι πληρης παρολο που δεν εχω θεματα.

 

Στο BBW υπαρχει κανονικα το viber ως viber 10 αλλα επειδη δεν το χρησιμοποιω δεν γνωριζω αν δουλευει και πως δουλευει.

Εχω διαβασει μερικα σχολια πως σε καποιους εμφανιζει σφαλματα και καποιους αλλους που λενε πως ολα δουλευουν σωστα και με τις επαφες στα ελληνικα να διαβαζονται σωστα απο την εφαρμογη.

 

Α, ωραία. Σ' ευχαριστώ κι εσένα! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..Μετα απο μια βδομαδα σχεδον που εχω το τηλεφωνο, εχω να πω πως ειμαι εντυπωσιασμενος...Τοσο πολυ, που ουτε που σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το 6ρι..Τα μονα "αρνητικα" που εχει, ειναι το πληκτρολογιο, μιας και του 9900 μου αρεσε πιο πολυ ( οχι οτι του Q10, ειναι κακο ) και το σχετικα "φτωχο" Αpp World..Θα προτιμουσα εφαρμογες οπως το viber και το flipboard να υπηρχαν στο store, παρα να πρεπει να χρησιμοποιω το amazon app store, μιας και δεν μπορω να πω οτι τρεχουν και πολυ γρηγορα..Το ιδιο ισχυει και για κανα παιχνιδακι..Δεν ειμαι μεγαλος fan του να παιζω παιχνιδια στο τηλεφωνο, αλλα ειναι λιγο ενοχλητικο να μην βρισκεις free παιχνιδια οπως blackjack, η doodle jump ενω στο amazon app store ειναι free..Kαι μιας και κολλανε αμα τα κατεβασω απο εκει, προσπαθω να το αποφυγω.

 

Κατα τα αλλα, μου αρεσει πολυ σαν τηλεφωνο και σαν λογισμικο...Και πολυς κοσμος που ειδε το τηλεφωνο, αφου ξεπερασε το γεγονος οτι δεν ειναι σαν τα παλια Blackberry, ηταν αρκετα εντυπωσιασμενος

Link to comment
Share on other sites

Edit. Τωρα μολις δοκιμασα και το εγκατεστησα και ολα δειχνουν να δουλευουν κανονικα.

 

Thanks again!

 

Και επειδή δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι, δεν έχουμε κάποιο θέμα με εφαρμογές, λόγω ασυμβατότητας, μετά από το update; Είναι η τελευταία απορία μου! :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Thanks again!

 

Και επειδή δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι, δεν έχουμε κάποιο θέμα με εφαρμογές, λόγω ασυμβατότητας, μετά από το update; Είναι η τελευταία απορία μου! :lol:

 

κανενα απολυτως.να σκεφτεις οτι εδω και αρκετους μηνες ειχα leaked versioon και ηταν ολα καλα..οποτε αφοβα:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολα.

Αυτο με την φωτογραφικη/καμερα και εμενα με χαλασε λιγακι να πω την αληθεια. Ειδικα σε εμενα που δεν χρησιμοποιουσα στην δικη μου συσκευη (Z30) τα πληκτρα εντασης για να τραβηξω φωτο και βιντεο. Απο την αλλη μερια ομως ειναι καλυτερο απο την αποψη οτι δε θα τραβας ασχετες φωτογραφιες. Για παραδειγμα στον γαμο ενος φιλου μου ειχα ανοιχτη την καμερα και περιμενα καποιες στιγμες για να τραβηξω βιντεο. Καθως κρατουσα στο χερι μου την συσκευη πατουσα καταλαθος την οθονη και εβρισκα ακυρες φωτογραφιες και βιντεο να εχουν τραβηχτει:p

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αυτό που συζητάτε γιατί είχα τη leaked 10.3 από τότε που εμφανίστηκε, αλλά αν θυμάμαι καλά, στη 10.2 μπορούσες να τραβήξεις φωτογραφία αγγίζοντας οπουδήποτε στην οθόνη, αντίθετα στη 10.3 όταν αγγίζεις στην οθόνη, αλλάζεις το focus point. Εστιάζει δηλαδή όπου του πεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αυτό που συζητάτε γιατί είχα τη leaked 10.3 από τότε που εμφανίστηκε, αλλά αν θυμάμαι καλά, στη 10.2 μπορούσες να τραβήξεις φωτογραφία αγγίζοντας οπουδήποτε στην οθόνη, αντίθετα στη 10.3 όταν αγγίζεις στην οθόνη, αλλάζεις το focus point. Εστιάζει δηλαδή όπου του πεις.

 

Αυτο λεμε. Στην 10.2.1 αγγιζες την οθονη οπουδηποτε και εκανες ληψη φωτογραφιας η βιντεο.

Στην 10.3.1 δεν γινεται αυτο πλεον.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να διατυπώσω ένα ερώτημα προς τους κατόχους του Blackberry Q10 και παρακαλώ πολύ για την απάντηση σας:

Είναι όλα τα μοντέλα Q10 LTE ή υπάρχουν και συσκευές 3G+ ?

Γιατί 'εχω βρει μια να αγοράσω η οποια ειναι απο Αγγλια αλλά ο πωλητης δεν ξερει αν είναι LTE καθως ειναι οπως λεει του την εφεραν σφραγισμενη και ο ιδιος δηλωνει ασχετος απο BB.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να διατυπώσω ένα ερώτημα προς τους κατόχους του Blackberry Q10 και παρακαλώ πολύ για την απάντηση σας:

Είναι όλα τα μοντέλα Q10 LTE ή υπάρχουν και συσκευές 3G+ ?

Γιατί 'εχω βρει μια να αγοράσω η οποια ειναι απο Αγγλια αλλά ο πωλητης δεν ξερει αν είναι LTE καθως ειναι οπως λεει του την εφεραν σφραγισμενη και ο ιδιος δηλωνει ασχετος απο BB.

 

ψαχνεις για εκδοση SQN 100-3.Ειναι η εκδοση 4G και παιζει ελλαδα.λογικα αν ειναι αγορασμενο απο αγγλια θα ειναι το 100-3.

Την πληροφορια την βλεπεις στο πλαι του κουτιου με το bartcode κτλ και στο κινητο ρυθμιζεις /πληροφοριες συσκευς ειναι σε καποιο απο tab.

για την 3G δεν ξερω ποια ειναι δεν ασχοληθηκα ποτε...

Link to comment
Share on other sites

ψαχνεις για εκδοση SQN 100-3.Ειναι η εκδοση 4G και παιζει ελλαδα.λογικα αν ειναι αγορασμενο απο αγγλια θα ειναι το 100-3.

Την πληροφορια την βλεπεις στο πλαι του κουτιου με το bartcode κτλ και στο κινητο ρυθμιζεις /πληροφοριες συσκευς ειναι σε καποιο απο tab.

για την 3G δεν ξερω ποια ειναι δεν ασχοληθηκα ποτε...

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά απ' το update σε 10.3.

 

+

Πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα. Πραγματικά δεν το περίμενα. Είναι ακόμα πιο "κοφτό" στην απόκρισή του.

 

Η κάμερα πρέπει να δέχτηκε αρκετά μεγάλη βελτίωση. Πριν ήταν πάρα πολύ καλές, τώρα τα αντικείμενα είναι σαν ανάγλυφα. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον...

 

Διορθώθηκε η στοίχιση της γραμματοσειράς στις ρυθμίσεις και μεγάλωσε και λίγο το μέγεθός της.*

 

Ωραία η πιο flat προσέγγιση, σε όλη τη σχεδίαση του λειτουργικού. Μοιάζει με WP...

 

Με τα περισσότερα εικονίδια, μπορούμε να έχουμε περισσότερες εφαρμογές διαθέσιμες στην κάθε οθόνη.

 

Το κατέβασμα των γρήγορων ρυθμίσεων οπουδήποτε, με swipe από την κορυφή της οθόνης με 2 δάχτυλα.

 

Το ημερολόγιο που αργούσε ελάχιστα να ανοίξει την πρώτη φορά, μετά από επανεκκίνηση της συσκευής, εμφανίζοντας μια λευκή οθόνη (λόγω των default ρυθμίσεων που ήταν για λευκό φόντο), διορθώθηκε.

 

Βλέπω διορθώθηκε και η ταχύτητα αποτύπωσης των χαρακτήρων που πληκτρολογούμε, όταν γράφουμε εδώ στο myphone. Καμία καθυστέρηση.

 

Το σημαντικότερο, δεν έχει πειραχθεί στο ελάχιστο η εμπειρία χρήσης, με κάποιο lag, μείωση της απόδοσης της μπαταρίας, της διαθέσιμης ram, ούτε με κάποιο συνδυασμό των παραπάνω.

 

-

 

Λόγω του ότι μίκρυναν τα εικονίδια στις οθόνες, η γραμματοσειρά τους έχει γίνει πάρα πολύ μικρή.

 

Και πάλι επειδή μίκρυναν τα εικονίδια, είναι δυσκολότερο να ξεχωρίσει κάποιος ποιες εφαρμογές έχει μέσα στους φακέλους του.

 

Το σημαντικότερο, πάλι το Q10 δε βρίσκει το Viber στο BBW. Πίστευα ότι η 10.3 θα το διόρθωνε ‎αυτό. Ευτυχώς έχουμε και τις android εφαρμογές.

 

Το λειτουργικό σαν να έχει χάσει κάτι από τη "γυαλάδα" του. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το χαρακτηρίσω. Το νιώθω BB, είναι BB, αλλά σαν κάτι να λείπει. Είναι σαν στο προηγούμενο update, να "ούρλιαζε" BlackBerry, ενώ τώρα απλά το φωνάζει. Ίσως το "ψειρίζω" πολύ το συγκεκριμένο.

 

Συνολικά, είναι ένα πάρα πολύ προσεγμένο update, που το ήλεγξαν πραγματικά πριν το κυκλοφορήσουν. Η μόνη μου ένστασή μου είναι ο διαφορετικός σχεδιασμός των εικονιδίων, πράγμα υποκειμενικό, και η μη διαθεσιμότητα του viber, με official τρόπο έστω.

 

Edit: Νομίζω ότι βρήκα την καινούρια μου "ψύχωση" στο Q10 μου. Τα διαφορετικά χρώματα του led ειδοποίησης, ανάλογα την εφαρμογή. :D

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...