Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι αναβαθμισεις γινονται OTA απο τη στιγμη που θα ερθει η ειδοποιηση ή μεσω bb link; Θυμαμαι παλια ηταν λιγο μπελας στα bb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θελεις το μοντελο που χαρακτηριζεται ως 100-3 για να μπορεσεις να εκμεταλλευθεις και τα νεα δικτυα καποια στιγμη.Αυτα συνηθως στο σκρουτζ ειναι ακριβοτερα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν περιγράφουν όμως ποιο μοντέλο είναι, άρα θα πρέπει να τους τηλεφωνήσω για διευκρινίσεις..

Γνωρίζουμε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα για αγορά του Q10?

Κάποιος φίλος που έχει αγοράσει από skroutz μπορεί να βοηθήσει?

 

Θεωρείτε ότι είναι καλή αγορά η συγκεκριμένη συσκευή? Ως κάτοχοι της συσκευής είστε ευχαριστημένοι?

Θετικά / Αρνητικά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Θελεις το μοντελο που χαρακτηριζεται ως 100-3 για να μπορεσεις να εκμεταλλευθεις και τα νεα δικτυα καποια στιγμη.Αυτα συνηθως στο σκρουτζ ειναι ακριβοτερα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν περιγράφουν όμως ποιο μοντέλο είναι, άρα θα πρέπει να τους τηλεφωνήσω για διευκρινίσεις..

Γνωρίζουμε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα για αγορά του Q10?

Κάποιος φίλος που έχει αγοράσει από skroutz μπορεί να βοηθήσει?

 

Θεωρείτε ότι είναι καλή αγορά η συγκεκριμένη συσκευή? Ως κάτοχοι της συσκευής είστε ευχαριστημένοι?

Θετικά / Αρνητικά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

VnP, expansys φερνουν 4g στανταρ. Στα υπολοιπα αν στην περιγραφή γράφει 4g, τότε είναι το sqn 100-3 άρα σου κάνει. Ειναι απλα μια ιδιαίτερη συσκευή ΑΝ θες πληκτρολόγιο...ειδάλλως παρε Ζ10 γτ θα στραβωθείς απτην μικρη οθονη αν δν εχεις συνηθίσει...

Link to comment
Share on other sites

 

VnP, expansys φερνουν 4g στανταρ. Στα υπολοιπα αν στην περιγραφή γράφει 4g, τότε είναι το sqn 100-3 άρα σου κάνει. Ειναι απλα μια ιδιαίτερη συσκευή ΑΝ θες πληκτρολόγιο...ειδάλλως παρε Ζ10 γτ θα στραβωθείς απτην μικρη οθονη αν δν εχεις συνηθίσει...

 

Καλημέρα

Ευχαριστώ για την απάντηση

Δουλεύω τα τελευατία χρόνια Blackberry ( 9780 , 9790 ) με εξαίρεση το τελευταίο ( σχεδόν ) 15ήμερο όπου και έκανα την αλλαγή σε lumia 925.( Δεν την παλεύω όμως μαζί του και θα το βάλω αγγελία)

Άρα θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα μικρής οθόνης ( αν και νομίζω ότι είναι μεγαλύτερη από τα 9780 - 9790)

Επειδή όμως δεν έχω δουλέψει BB OS 10 το σκεφτομαι ( απουσία back button , trackball κτλ) και θα ήθελα την γνώμη σας.

Επίσης , η αυτονομία είναι καλή ?? To BB 9780 ξεχνούσα να το φορτίσω ...

Η χρήση που κάνω είναι επαγγελματική ( πάρα πολλά τηλ , καθόλου σχεδόν μηνύματα , πολλά emails καθημερινα..)

Επίσης , η φωτογραφική μηχανή βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες ?? ( δεδομένου ότι δεν θα έχει την κάμερα του lumia..)

Οι συμβουλές σας θα είναι πολύτιμες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

VnP, expansys φερνουν 4g στανταρ. Στα υπολοιπα αν στην περιγραφή γράφει 4g, τότε είναι το sqn 100-3 άρα σου κάνει.

 

Επικοινώνησα σήμερα με το VpN Store και ρώστησα για το μοντέλο 100 -3

Ο υπέυθυνος μου απάντησε ότι πουλάει το 100-2 και είναι 4G στην Ελλάδα.

Λεγοντάς του ότι το 100 - 2 είναι 4G αλλά όχι στην Ελλάδα ( λόγω δικτύων) , μου είπε ότι έχει πουλήσει αρκετά 100-2 και ότι έιναι 4G.

Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει ( κάνω λάθος εγώ ή το κατάστημα)??

Επίσης , το Branded vodafone ,εκτός από το σήμα vodafone όταν ανοίγει / κλείνει (welcome message) , έχει και άλλη διαφορά?? Ρωτάω γιατί κοστίζει 50 € ποιο φθηνά σε σχέση με το Unbranded .

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα μπέρδεψε. 100-2 θέλουμε για το Ζ10, 100-3 για το Q10.

Τα branded δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

VnP, expansys φερνουν 4g στανταρ. Στα υπολοιπα αν στην περιγραφή γράφει 4g, τότε είναι το sqn 100-3 άρα σου κάνει.

 

Επικοινώνησα σήμερα με το VpN Store και ρώστησα για το μοντέλο 100 -3

Ο υπέυθυνος μου απάντησε ότι πουλάει το 100-2 και είναι 4G στην Ελλάδα.

Λεγοντάς του ότι το 100 - 2 είναι 4G αλλά όχι στην Ελλάδα ( λόγω δικτύων) , μου είπε ότι έχει πουλήσει αρκετά 100-2 και ότι έιναι 4G.

Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει ( κάνω λάθος εγώ ή το κατάστημα)??

Επίσης , το Branded vodafone ,εκτός από το σήμα vodafone όταν ανοίγει / κλείνει (welcome message) , έχει και άλλη διαφορά?? Ρωτάω γιατί κοστίζει 50 € ποιο φθηνά σε σχέση με το Unbranded .

 

 

Ευχαριστώ πολύ

 

πρόσεξε πάντως από vpn ….

Θα τους πάρεις τηλέφωνο , θα τους πεις να σηκώσουν την συσκευασία και να δούνε εάν γράφει sqn 100-3 (για Q10)

αν δεν το έχουν εκεί το πιο πιθανών …..θα τους πεις να σου φέρουν την συσκευή και άμα δεν γράφει sqn 100-3 δεν θα προβείς σε αγορά …

Όλα τα άλλα που λένε για 4g κτλ. είναι άπλα για να πουλήσουν ….. μην τους εμπιστεύεσαι και πολύ ….

Μην ξεχνάς sqn 100-3 εάν θες 4g ….Q10

Παίζονται πολλά στα skroutzομαγαζα για τα μοντέλα blackberry και γι αυτό βλέπεις διαφορετικές τιμές ..

Εγώ προσωπικά 2 μαγαζιά εμπιστεύομαι από skroutz, όλα τα άλλα τα φοβάμαι διότι αν χρειαστείς μετά service ….μην τον είδατε τον παναη…..

Οπότε προσοχή

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα μπέρδεψε. 100-2 θέλουμε για το Ζ10, 100-3 για το Q10.

Τα branded δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή να αποφύγω branded συσκευή ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πρόσεξε πάντως από vpn ….

Θα τους πάρεις τηλέφωνο , θα τους πεις να σηκώσουν την συσκευασία και να δούνε εάν γράφει sqn 100-3 (για Q10)

αν δεν το έχουν εκεί το πιο πιθανών …..θα τους πεις να σου φέρουν την συσκευή και άμα δεν γράφει sqn 100-3 δεν θα προβείς σε αγορά …

Όλα τα άλλα που λένε για 4g κτλ. είναι άπλα για να πουλήσουν ….. μην τους εμπιστεύεσαι και πολύ ….

Μην ξεχνάς sqn 100-3 εάν θες 4g ….Q10

Παίζονται πολλά στα skroutzομαγαζα για τα μοντέλα blackberry και γι αυτό βλέπεις διαφορετικές τιμές ..

Εγώ προσωπικά 2 μαγαζιά εμπιστεύομαι από skroutz, όλα τα άλλα τα φοβάμαι διότι αν χρειαστείς μετά service ….μην τον είδατε τον παναη…..

Οπότε προσοχή

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και για τις πληροφορίες φίλε ...

Μπορείς (έστω με pm) να μου πείς τι παίζει ή σε ποιο skroutzομάγαζο να απευθυνθώ??

Επίσης , branded Q10 100-3 είναι οκ ή όχι?

Να υποθέσω ότι το 100-3 παίρνει το update 10.2 , σωστά?

Συνγνώμη αν σας κούρασα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και για τις πληροφορίες φίλε ...

Μπορείς (έστω με pm) να μου πείς τι παίζει ή σε ποιο skroutzομάγαζο να απευθυνθώ??

Επίσης , branded Q10 100-3 είναι οκ ή όχι?

Να υποθέσω ότι το 100-3 παίρνει το update 10.2 , σωστά?

Συνγνώμη αν σας κούρασα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

 

Καλησπερα! Μ' ενδιαφερουν κι εμενα τα μαγαζια του skroutz. Αν δε θες να τα γραψεις εδω, στειλε μου πμ. Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μ' ενδιαφερουν κι εμενα τα μαγαζια του skroutz. Αν δε θες να τα γραψεις εδω, στειλε μου πμ. Ευχαριστω!!

 

Ρε παιδια ας τα γραψουμε εδω τα μαγαζια...ποιος ο λογος με πμ; Τουλαχιστον να βαλουν μυαλο τα αλλα μαγαζια ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή να αποφύγω branded συσκευή ??

 

 

Μην ασχοληθείς καν, δεν υπάρχει κάποια διαφορά που να αξίζει τον κόπο να ψαχτείς αν είναι branded ή όχι.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Παιζει να παρω ενα μεταχειρισμενο q10. Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω; Σας ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Να είναι το μοντέλο 100-3 που αναφέραμε (το γράφει στο κουτί, αλλιώς στις ιδιότητες της συσκευής). Κατά τα άλλα, ό,τι προσέχεις σε ένα οποιοδήποτε κινητό. Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη αδυναμία που να πρέπει να προσέξεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Να είναι το μοντέλο 100-3 που αναφέραμε (το γράφει στο κουτί, αλλιώς στις ιδιότητες της συσκευής). Κατά τα άλλα, ό,τι προσέχεις σε ένα οποιοδήποτε κινητό. Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη αδυναμία που να πρέπει να προσέξεις.

 

Ευχαριστω :)

Μπορω να βαλω καπου το ιμει και να δω ποτε ενεργοποιηθηκε η συσκευη;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

εαν κλεισω τα δεδομενα βλεπω σιγουρα οτι δεν μπαινει στο ιντερνετ...

αρα δεν θα παιρνω και τα μειλ και οτι συνεπαγειαται με το διαδυκτιο?αν γνωριζει καποιος ας μου πει..σας ευχαριστω θερμα

Xperia z
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

χαιρετω το forum, πρωτη φορα γραφω.

ψαχνω κι εγω να αγορασω το blackberry q10 σε ασπρο, μοντελο sqn-100-3. Στο vnp μου ειπαν οτι εχουν το sqn-100-2 και οτι παιζει μια χαρα με 4G στην Ελλαδα. Συμφωνα με το wikipedia, αυτο δεν ισχιει καθως cosmote και vodafone εκπέμπουν 4g στα 1800 ( http://en.wikipedia.org/wiki/BlackBerry_Q10 ).

 

Η συσκευη της vodafone που ειναι και sqn-100-3 και ειναι και σε καλυτερη τιμη, υπαρχει λογος που καλο θα ηταν να την αποφυγουμε;

Εψαξα στα γνωστα μαγαζια του skroutz αλλα δεν βρηκα sqn100-3. Εχετε να μου προτεινετε που να κοιταξω;

Στο ίδιο site αναζητησης φαινεται να υπαρχουν και μαγαζια που το πουλανε σε πολυ ακριβοτερες τιμες (>500 ευρω). Εχουν κατι ιδιαιτερο αυτες οι συσκευες ή ξεχασαν οι ιδιοκτητες των μαγαζιων να τις κατεβασουν;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

χαιρετω το forum, πρωτη φορα γραφω.

ψαχνω κι εγω να αγορασω το blackberry q10 σε ασπρο, μοντελο sqn-100-3. Στο vnp μου ειπαν οτι εχουν το sqn-100-2 και οτι παιζει μια χαρα με 4G στην Ελλαδα. Συμφωνα με το wikipedia, αυτο δεν ισχιει καθως cosmote και vodafone εκπέμπουν 4g στα 1800 ( http://en.wikipedia.org/wiki/BlackBerry_Q10 ).

 

Η συσκευη της vodafone που ειναι και sqn-100-3 και ειναι και σε καλυτερη τιμη, υπαρχει λογος που καλο θα ηταν να την αποφυγουμε;

Εψαξα στα γνωστα μαγαζια του skroutz αλλα δεν βρηκα sqn100-3. Εχετε να μου προτεινετε που να κοιταξω;

Στο ίδιο site αναζητησης φαινεται να υπαρχουν και μαγαζια που το πουλανε σε πολυ ακριβοτερες τιμες (>500 ευρω). Εχουν κατι ιδιαιτερο αυτες οι συσκευες ή ξεχασαν οι ιδιοκτητες των μαγαζιων να τις κατεβασουν;

 

ευχαριστω

to έχω πει και σε προηγούμενο ποστ μου προσοχή με το VPN…….εννοειται και δεν παίζει το 4g με το sqn 100-2 μονο το 3 παίζει….

Στο skroutz γi αυτό βλέπεις χαμηλές τιμές ….. δεν είναι το sqn 100-3

To sqn 100-3 δυστυχώς πωλείται ακριβότερα διότι για Ελλάδα μονό αυτό παίζει 4g :)

Προσοχή λοιπόν από που αγοράζεται ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σας,

 

Ερώτηση προς τους κατόχους σχετικά με την διαχείριση των ''Επαφών'' / ''Contacts''.

 

Λόγω της δουλειάς μου έχω αυτή την στιγμή περίπου 3,000 επαφές στο κινητό μου (Iphone) με πολλαπλά πεδία και επεξεργασμένες ταμπέλες μέσα σε κάθε επαφή.

Μπορεί στο ΒΒ να έχω κάτι αντίστοιχο στα Contacts ? Οχι να έχω μόνο σαν επιλογές π.χ Κινητο, Εργασία, Λοιπα κτλ

Μπορώ στο ΒΒ να επεξεργάζομαι τα πεδία από τις τεμπέλες που θα προσθέτω ? π.χ έχω ''Κινητο Car'' ''Εξοχικο'', ''Δορυφορικο'' κτλ...

Σε κάποιες επαφές εχω ήδη προσθέσει και δημιουργήσει μέχρι και 8 πεδία με διαφορετικές ταμπέλες.

 

Δεν ξέρω εάν με την τελευταία έκδοση λογισμικού γίνεται αυτό - τουλάχιστον με αυτό που ασχολήθηκα λίγο σε ένα μαγαζι δεν μου έδινε αυτήν την επιλογή.

 

Σας Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση.

Οσον αφορα την έκδοση της Vodafone που ρωτάω, γνωρίζει κανείς; Αυτή υποστηρίζει 4G στην Ελλάδα; Τί διαφορές έχει σε σχέση με το non-vodafone q10 εκτός απο την εμφάνιση του σχετικου logo;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση.

Οσον αφορα την έκδοση της Vodafone που ρωτάω, γνωρίζει κανείς; Αυτή υποστηρίζει 4G στην Ελλάδα; Τί διαφορές έχει σε σχέση με το non-vodafone q10 εκτός απο την εμφάνιση του σχετικου logo;

Καμμία.Το λογότυπο της εταιρείας εμφανίζεται κατα το άνοιγμα και κλείσιμο της συσκευής.

Οπως αναφέρθηκε πιο πάνω, μόνο το SQN100-3 είναι 4G, άρα αυτό και μόνο πρέπει να προσέξεις. Τηλεφώνησε στο κατάστημα να σου πουν ποιό μοντέλο είναι πριν προχωρήσεις σε αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σας,

 

Ερώτηση προς τους κατόχους σχετικά με την διαχείριση των ''Επαφών'' / ''Contacts''.

 

Λόγω της δουλειάς μου έχω αυτή την στιγμή περίπου 3,000 επαφές στο κινητό μου (Iphone) με πολλαπλά πεδία και επεξεργασμένες ταμπέλες μέσα σε κάθε επαφή.

Μπορεί στο ΒΒ να έχω κάτι αντίστοιχο στα Contacts ? Οχι να έχω μόνο σαν επιλογές π.χ Κινητο, Εργασία, Λοιπα κτλ

Μπορώ στο ΒΒ να επεξεργάζομαι τα πεδία από τις τεμπέλες που θα προσθέτω ? π.χ έχω ''Κινητο Car'' ''Εξοχικο'', ''Δορυφορικο'' κτλ...

Σε κάποιες επαφές εχω ήδη προσθέσει και δημιουργήσει μέχρι και 8 πεδία με διαφορετικές ταμπέλες.

 

Δεν ξέρω εάν με την τελευταία έκδοση λογισμικού γίνεται αυτό - τουλάχιστον με αυτό που ασχολήθηκα λίγο σε ένα μαγαζι δεν μου έδινε αυτήν την επιλογή.

 

Σας Ευχαριστώ Πολύ

 

να προσθεσω σ' αυτο, γιατι μ'ενδιαφερει κι εμενα, ειναι ευκολη η διαδικασια περασματος απο iphone σε bb;

υπαρχει καποιο σχετικο λινκ; ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω σ' αυτο, γιατι μ'ενδιαφερει κι εμενα, ειναι ευκολη η διαδικασια περασματος απο iphone σε bb;

υπαρχει καποιο σχετικο λινκ; ευχαριστω!!

 

Υπαρχει η εφαρμογή device switch η οποία είναι διαθέσιμη και για apple και για android και για blackberry. Τη κατεβάσεις στο iPhone και στο blackberry τα συνδέεις στο ίδιο WiFi και κανεις τη δουλεια. Μεταφέρει calendars contacts photos. Όχι SMS

 

Για αυτό με τα πεδία των contacts είμαι σχεδόν σιγούρος οτι δε γίνεται,δηλαδή δε μπορείς να μετονομασεις πεδίο που προσθέτεις σε ενα contact. Τουλάχιστον εγώ δεν το βρίσκω πως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η εφαρμογή device switch η οποία είναι διαθέσιμη και για apple και για android και για blackberry. Τη κατεβάσεις στο iPhone και στο blackberry τα συνδέεις στο ίδιο WiFi και κανεις τη δουλεια. Μεταφέρει calendars contacts photos. Όχι SMS

 

Για αυτό με τα πεδία των contacts είμαι σχεδόν σιγούρος οτι δε γίνεται,δηλαδή δε μπορείς να μετονομασεις πεδίο που προσθέτεις σε ενα contact. Τουλάχιστον εγώ δεν το βρίσκω πως γίνεται

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση σχετικά με τα πεδία των επαφών. Πολύ κρίμα που δεν γίνεται αυτό τουλάχιστον ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...