Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα/Καλησπερα σε ολους του φορουμ,θελω να καω μερικες ερωτησεις σαν καινουργιος κατοχος του BB q10(μολις χθες το πηρα).

 

1.Πως μπορω να εγκαταστησω εφαρμογες οπως viber,whats app κτλπ. δεν με ενδιαφερουν τοσο πολυ τα παιχνιδια(παρεμπιπτοντως κατεβασα το viber και το whats app με καποιους τροπους που ειδα στο youtube αλλα δεν ενεργοποιειτε κανενα ενω ανοιγουν κανονικα).Επισης το youtube προγραμμα χωρις τα google service πως μπορω να κατεβασω και να ειναι λειτουργικο?

2.Το βραδυ το αφησα(αφου επεσα για υπνο)με μπαταρια στο 88% και το πρωι το ειδα στο 25% και εκαιγε η συσκευη(το αφησα με ανοιχτα τα wifi

και υπηρεσιες εντοπισμου)δεν ξερω εαν εφταιγε αυτο.

3.Και τελος,προερχομαι απο συσκευη android αλλα το BB q10 ειναι τελειο δεν με ενδιαφερουν οι πολλες εφαρμογες και τα παιχνιδια παρα μονο συγκεκριμενες εφαρμογες οπως ανεφερα και πιο πανω.

 

Οποιος μπορει ας με βοηθησει παρακαλω.Ευχαριστω....

 

Και το viber υπαρχει στο bb world απλα ειναι android port και ειναι μια παλιοτερη εκδοση. Καλο ειναι να το εγκαταστησεις απο bb world πρωτα και μετα απλα να το κανεις update απο το google play γιατι αν το κατεβασεις και εγκαταστησεις κατευθειαν απο google play πιθανοτατα να σου βγαλει σφαλμα η εφαρμογη στην διαδικασια που βαζεις τον αριθμο του κινητου σου!

Αν δε σε καιει τοσο πολυ το viber και εχεις τις ιδιες επαφες και στο whatsapp καλυτερα να κατεβασεις αυτο που ειναι και native και λειτουργει πολυ καλυτερα του viber. To viber δυστυχως ακομα και την android εκδοση του δε λειτουργει σωστα.

 

Αν δεν κανω λαθος ο cobalt δηλαδη το ιδιο ατομο που εχει φτιαξει το google play για εμας εχει φτιαξει και ειδικα patch για να μπορεις να χρησιμοποιεις εφαρμογες που χρειαζονται google services. Αν οχι τοτε μπορεις να κατεβασεις τριτες εφαρμογες για youtube απο το bb world παλι οπως για πααρδειγμα το super tube που ειναι πολλη καλη εφαρμογη.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και το viber υπαρχει στο bb world απλα ειναι android port και ειναι μια παλιοτερη εκδοση. Καλο ειναι να το εγκαταστησεις απο bb world πρωτα και μετα απλα να το κανεις update απο το google play γιατι αν το κατεβασεις και εγκαταστησεις κατευθειαν απο google play πιθανοτατα να σου βγαλει σφαλμα η εφαρμογη στην διαδικασια που βαζεις τον αριθμο του κινητου σου!

Αν δε σε καιει τοσο πολυ το viber και εχεις τις ιδιες επαφες και στο whatsapp καλυτερα να κατεβασεις αυτο που ειναι και native και λειτουργει πολυ καλυτερα του viber. To viber δυστυχως ακομα και την android εκδοση του δε λειτουργει σωστα.

 

Αν δεν κανω λαθος ο cobalt δηλαδη το ιδιο ατομο που εχει φτιαξει το google play για εμας εχει φτιαξει και ειδικα patch για να μπορεις να χρησιμοποιεις εφαρμογες που χρειαζονται google services. Αν οχι τοτε μπορεις να κατεβασεις τριτες εφαρμογες για youtube απο το bb world παλι οπως για πααρδειγμα το super tube που ειναι πολλη καλη εφαρμογη.

Σε εμενα στο bb world oταν δεν ειμαι συνδεδεμενος μου βγαζει αυτο για το viber ''The item is not available for your selected device''

και οταν συνδεθω δεν μου το βγαζει καν το οικονιδιο του viber μου βγαζει κατι ασχετα app...

Edited by Area51
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα στο bb world oταν δεν ειμαι συνδεδεμενος μου βγαζει αυτο για το viber ''The item is not available for your selected device''

και οταν συνδεθω δεν μου το βγαζει καν το οικονιδιο του viber μου βγαζει κατι ασχετα app...

 

Τοτε προφανως δεν υπαρχει για το q10. Ειναι καποια apps που δεν κανουν για ολες τις συσκευες.

Οποτε η δοκιμαζεις να εγκαταστησεις το google play η το snap που ειναι και ευκολοτερο και να κατεβασεις απο εκει το Viber η αναγκαστικα πας στο whatsapp.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε προφανως δεν υπαρχει για το q10. Ειναι καποια apps που δεν κανουν για ολες τις συσκευες.

Οποτε η δοκιμαζεις να εγκαταστησεις το google play η το snap που ειναι και ευκολοτερο και να κατεβασεις απο εκει το Viber η αναγκαστικα πας στο whatsapp.

Και απο αυτα τα 2 το κατεβασα αλλα τιποτα μου ανοιγει μεν η εφαρμογη αλλα δεν μου στελνει το κωδικο για να ενεργοποιηθει.....(παντα για το viber το watsapp ολα κομπλε και μαλλον εαν δεν βρω λυση θα μεινω με αυτο)

Ευχαριστω παντως.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα, μια ερώτηση στους ειδικούς. Εχω την 10.3.2.544 έκδοση, φαίνεται πως είναι και η τελευταία όπως μου βγάζει μην στο software update. Αυτή είναι ελληνική ή απο άλλο πάροχο (το κινητό το αγόρασα μεταχειρισμένο). Και 2ο, το θέμα της μπαταρίας!!! Την ρουφάει απίστευτα, απο το πρωι με 100% άντε να αντέξει μέχρι το μεσημέρι με ανοιχτά τα δεδομένα μόνο και σύνδεση στους λογαριασμούς email, facebook, tweeter κλπ. Υπάρχει κάποιο θέμα με την συγκεκριμένη έκδοση (αν ξέρει κανείς) ή επειδή έχω βάλει playstore, snap και κάποιες εφαρμογές απο android κάνει τόσο πολύ drain? μου έχει σπάσει τα νεύρα....κανονικά με αυτή την οθόνη έπρεπε να κρατάει 2 μέρες άνετα. Ευχαριστω για την βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα, μια ερώτηση στους ειδικούς. Εχω την 10.3.2.544 έκδοση, φαίνεται πως είναι και η τελευταία όπως μου βγάζει μην στο software update. Αυτή είναι ελληνική ή απο άλλο πάροχο (το κινητό το αγόρασα μεταχειρισμένο). Και 2ο, το θέμα της μπαταρίας!!! Την ρουφάει απίστευτα, απο το πρωι με 100% άντε να αντέξει μέχρι το μεσημέρι με ανοιχτά τα δεδομένα μόνο και σύνδεση στους λογαριασμούς email, facebook, tweeter κλπ. Υπάρχει κάποιο θέμα με την συγκεκριμένη έκδοση (αν ξέρει κανείς) ή επειδή έχω βάλει playstore, snap και κάποιες εφαρμογές απο android κάνει τόσο πολύ drain? μου έχει σπάσει τα νεύρα....κανονικά με αυτή την οθόνη έπρεπε να κρατάει 2 μέρες άνετα. Ευχαριστω για την βοήθεια.

 

Αυτη η εκδοση που φορας πιθανοτατα να ειναι καποια Leaked και οχι επισημη. Οχι οτι οι Leaked δεν ειναι αξιες εμπιστοσυνης αλλα οι επισημες θεωρητικα ειναι ακομα καλυτερες!

Η τελευταια επισημη ειναι 10.3.2.2474 (10.3.2.2639). Σιγουρα θα δεις καλυτερη διαχειριση μπαταριας με αυτην εκτος αν φταινε οπως λες οι android εφαμογες που του εχεις περασει. Ποιες ειναι αυτες?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Πως φλασάρουμε τώρα την original stock έκδοση στο κινητό, μήπως έχεις κάποιο λινκ, ή κάποιες πληροφορίες?

edit: Σε ευχαριστω και πάλι για την βοήθεια!

Edited by matrix
Link to comment
Share on other sites

Και απο αυτα τα 2 το κατεβασα αλλα τιποτα μου ανοιγει μεν η εφαρμογη αλλα δεν μου στελνει το κωδικο για να ενεργοποιηθει.....(παντα για το viber το watsapp ολα κομπλε και μαλλον εαν δεν βρω λυση θα μεινω με αυτο)

Ευχαριστω παντως.....

 

Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο θέμα με το viber, το κατέβασα από 1mobile και ηρέμησα. Παίρνει και συχνά updates.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο θέμα με το viber, το κατέβασα από 1mobile και ηρέμησα. Παίρνει και συχνά updates.

OK φιλε μου σ'ευχαριστω πολυ το δοκιμασα κ απο εκει που λες και δουλευει αψογα.Σευχαριστω και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα καλα τελικα με το viber λειτουργει αψογα χαρη στο φιλο ''mr_47'' που με βοηθησε να το κατεβασω απο το 1mobile.

Τωρα ενα τελευταιο που θελω να ρωτησω ποιο app να κρατησω για να κατεβαζω πραγματα,εννοω ποιο ειναι το ποιο ασφαλες,ειμαι αναμεσα στα(1mobile,snap,aptoide και το κλασικο google play που το κατεβασα με βαση του site crackberry).Σας ευχαριστω.

Επισης ευχαριστω και τους ''baiosss'' , ''KofoE'' και ''dalton11'' για της απαντησεις τους που μου εδωσαν.....:up:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα καλα τελικα με το viber λειτουργει αψογα χαρη στο φιλο ''mr_47'' που με βοηθησε να το κατεβασω απο το 1mobile.

Τωρα ενα τελευταιο που θελω να ρωτησω ποιο app να κρατησω για να κατεβαζω πραγματα,εννοω ποιο ειναι το ποιο ασφαλες,ειμαι αναμεσα στα(1mobile,snap,aptoide και το κλασικο google play που το κατεβασα με βαση του site crackberry).Σας ευχαριστω.

Επισης ευχαριστω και τους ''baiosss'' , ''KofoE'' και ''dalton11'' για της απαντησεις τους που μου εδωσαν.....:up:

 

Για το apptoide απο οσο θυμαμαι σε καιρους που χρησιμοποιουσα android ηταν κατι σαν πειρατικο appstore με σπασμενες free εφαρμογες που στο google play store επρεπε να τις αγορασεις. Αν ισχυει ακομα αυτο θα σε συμβουλευα να μην το χρησιμοποιεις γιατι δε ξερεις τι μπορει να περνανε αυτα τα apps στην συσκευη σου!

Εγω προσωπικα παιζω ποτε με google play stote και ποτε με snap που τα θεωρω και τα καλυτερα.

Εναλλακτικες υπαρχουν παντως.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση λογισμικού μπορώ να γυρίσω στην προηγούμενη?

 

Απο οτι ξερω δεν μπορεις να κανεις πισωγυρισματα αν εισαι στην 10.3.2.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω δεν μπορεις να κανεις πισωγυρισματα αν εισαι στην 10.3.2.

 

wallpaper πως αλλάζουμε δεν έχω βρει τον τρόπο

και δεν μπορώ να βάλω ήχο στης ειδοποιήσεις, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

wallpaper πως αλλάζουμε δεν έχω βρει τον τρόπο

και δεν μπορώ να βάλω ήχο στης ειδοποιήσεις, ευχαριστώ

 

Wallpaper:

1. Πας στις εικόνες/φωτογραφίες, επιλέγεις να δεις σε πλήρη οθόνη αυτή που θες και κάτω δεξιά υπάρχει η επιλογή ορισμός ως.

2. Πας στις εικόνες, κάνεις παρατεταμένο άγγιγμα στην εικόνα που θες, scroll στο μενού που θα σου εμφανίσει προς τα πάνω και ορισμός ως.

 

Με τον ήχο στις ειδοποιήσεις τι εννοείς; Είναι συνεχώς στο αθόρυβο και δε χτυπάει σε κάθε καινούριο γεγονός;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Wallpaper:

1. Πας στις εικόνες/φωτογραφίες, επιλέγεις να δεις σε πλήρη οθόνη αυτή που θες και κάτω δεξιά υπάρχει η επιλογή ορισμός ως.

2. Πας στις εικόνες, κάνεις παρατεταμένο άγγιγμα στην εικόνα που θες, scroll στο μενού που θα σου εμφανίσει προς τα πάνω και ορισμός ως.

 

Με τον ήχο στις ειδοποιήσεις τι εννοείς; Είναι συνεχώς στο αθόρυβο και δε χτυπάει σε κάθε καινούριο γεγονός;

 

όταν έρχονται μηνύματα , μέιλ , δεν είχα ηχητική ειδοποίηση τώρα βρήκα τον τρόπο πως να την βάλω αλλά δεν βρήκα τρόπο να αλλάξω τον ήχο με άλλο. με το wallpaper όλα οκ, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχετε θέμα με την πληκτρολόγηση και την πρόβλεψη κειμένου; Για παράδειγμα, γράφω ν, βγάζει σαν πρώτη πρόβλεψη το "ναι" (όχι με χαρακτήρες σε πράσινο χρώμα) και ακόμα και να γράψω το ναι χειροκίνητα, θα γράψει κάτι άλλο, όπως ένα "ν". Το ίδιο και με πολλές άλλες λέξεις και με περισσότερους χαρακτήρες.

 

Υ.Γ.: Το γράφω εδώ, γιατί στο q10 συμβαίνει αυτό. Δεν ξέρω για τις άλλες συσκευές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα και από μένα και καλή χρονία...

έχω τις εξής ερωτήσεις:

1.για κάποιο λόγο τον τελευταίο καιρό δε δουλεύει η εφαρμογή του igran έχει παρατηρήσει κάποιος το ίδιο?

2. πώς μπορεί να αναγράφεται το νούμερο του τηλεφώνου μου στην επιλογή ''my number''?

3. πως μπορώ να κάνω print screen?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα και καλή χρονία...

έχω τις εξής ερωτήσεις:

1.για κάποιο λόγο τον τελευταίο καιρό δε δουλεύει η εφαρμογή του igran έχει παρατηρήσει κάποιος το ίδιο?

2. πώς μπορεί να αναγράφεται το νούμερο του τηλεφώνου μου στην επιλογή ''my number''?

3. πως μπορώ να κάνω print screen?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

1. Αν και δε χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο app, μήπως την έχει "παρατήσει" ο dev; Δες αν μπορείς να του στείλεις mail, μέσα απ' το app.

 

2. Εδώ δε σε κατάλαβα... Εννοείς την επιλογή "Show my number", στο app του τηλεφώνου;

 

3. Πατάς ταυτόχρονα: Volume Up + volume down. Όπου κι αν βρίσκεσαι.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

1. Αν και δε χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο app, μήπως την έχει "παρατήσει" ο dev; Δες αν μπορείς να του στείλεις mail, μέσα απ' το app.

 

2. Εδώ δε σε κατάλαβα... Εννοείς την επιλογή "Show my number", στο app του τηλεφώνου;

 

3. Πατάς ταυτόχρονα: Volume Up + volume down. Όπου κι αν βρίσκεσαι.

 

1. Θα το προσπαθήσω...σε ευχαριστώ

2.όταν κάνω μία κλήση, πάνω αριστερά εμφανίζεται η ένδειξη My number:Unknown Numer, εκεί θέλω να εμφανίζεται ο αριθμός του τηλεφώνου μου

3,Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

1. Θα το προσπαθήσω...σε ευχαριστώ

2.όταν κάνω μία κλήση, πάνω αριστερά εμφανίζεται η ένδειξη My number:Unknown Numer, εκεί θέλω να εμφανίζεται ο αριθμός του τηλεφώνου μου

3,Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

 

καλημερα Στρατο και χρονια πολλα

 

για το 2 που αναφερεις : πρεπει να υπαρχει πεδιο καπου στις ρυθμισεις που βαζεις το νουμερο σου.Δεν εχω μπροστα μου bb συσκευη για να σου πω ακριβως πως.

 

To βρηκα:settings/privicy and security/sim card

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

καλημερα Στρατο και χρονια πολλα

 

για το 2 που αναφερεις : πρεπει να υπαρχει πεδιο καπου στις ρυθμισεις που βαζεις το νουμερο σου.Δεν εχω μπροστα μου bb συσκευη για να σου πω ακριβως πως.

 

To βρηκα:settings/privicy and security/sim card

 

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο,

Δε μπορούσα να το βρω με τίποτα...

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα και καλή χρονία...

έχω τις εξής ερωτήσεις:

1.για κάποιο λόγο τον τελευταίο καιρό δε δουλεύει η εφαρμογή του igran έχει παρατηρήσει κάποιος το ίδιο?

2. πώς μπορεί να αναγράφεται το νούμερο του τηλεφώνου μου στην επιλογή ''my number''?

3. πως μπορώ να κάνω print screen?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για το πρωτο που αναφερεις, ξεκινησα να χρησιμοποιώ κι εγω αυτην την εφαρμογη, αλλα γενικα ετρωγε κολληματα κατα καιρους που στη συνεχεια τα λυνανε καποια στιγμη. Τελευταια το εχω σβησει και δουλευω το inst10. Εχει τα θεματα του κι αυτο, αλλα πιστευω οτι overall ειναι καπως καλυτερη.

Alcatel OT Max db > Alcatel OT 511 > Alcatel OT 715 > Nokia 6230i > Nokia 6290 > Nokia 5530 > Nokia E5-00 > BB Q10 > Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο που αναφερεις, ξεκινησα να χρησιμοποιώ κι εγω αυτην την εφαρμογη, αλλα γενικα ετρωγε κολληματα κατα καιρους που στη συνεχεια τα λυνανε καποια στιγμη. Τελευταια το εχω σβησει και δουλευω το inst10. Εχει τα θεματα του κι αυτο, αλλα πιστευω οτι overall ειναι καπως καλυτερη.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...

Εγώ γενικά δεν είχα προβλήματα με τη συγκεκριμένη εφαρμογή...μέχρι που έφαγε το ''κόλλημα'' και δε μπορώ να κάνω log in με τίποτα

Θα δοκιμάσω την εφαρμογή που μου αναφέρεις...

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...