Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα ....είμαι κοντα στην απόφαση για αγορά ενος q10 και θα ήθελα να ρωτησω τα εξης ( εαν μπορεί κάποιος να βοηθησει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων).

Ψάχνω επαγγελματική λύση για πολλά μαιλ και σίγουρα αποσπώμενη μπαταρία.

Η διαρκεια της μπαταρίας είναι όντως αξιοπρεπής? (Κρατάει και δεύτερη μέρα?)

Είναι ευκολη η διαχείρηση κλήσεων ( δεύτερη κλήση εισερχόμενη και αναμονή στην πρωτη πχ ?) αναζήτηση καταλόγου κατα την διαρκεια κλήσης?

Οσον αφορα το 4 g , το δουλεύει κανεις απο εσάς στην Αθηνα? Παει γρήγορα? ( απο οτι κατάλαβα πρεπει μα ψαξω για το SQN 100-3 σωστα? Cosmote έχω δεν ξέρω εαν παιζει ρολο....)

 

Η αλήθεια είναι οτι εδώ ( Ηρακλειο Κρήτης ) δεν το βρίσκεις και εύκολα στα μαγαζιά έστω και για να πάρεις μια ιδέα ....Στα ιντερνετικα πάντως παιζει με τιμή 350 και κάτι που είναι και ποσο που πανω κάτω σκέφτομαι να διαθεσω ......

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι οτι εδώ ( Ηρακλειο Κρήτης ) δεν το βρίσκεις και εύκολα στα μαγαζιά έστω και για να πάρεις μια ιδέα ....

 

πήγαινε στο public στη Δαιδάλου να το δεις, απλώς επειδή δεν του δίνει κανείς σημασία έχει σβήσει από μπαταρία εδώ και κανά μήνα, ζήτα να το συνδέσουν στο ρεύμα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματι περασα και ηταν σβηστο, δεν εδειχναν να ενδιαφερονται και ιδιαιτερα παντως......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι για το q10 εδώ και αρκετό καιρό όμως έχω μερικές απορίες.

 

1) Για να τρέξει της εφαρμογές πχ Facebook viber κτλ με data θέλει να έχει πρόγραμμα ΒΙS;

2) τι απόδοση βγάζει η μπαταρία; (τώρα είμαι με ένα note 2 που μου βγάζει 5ωρο οθόνη και με πάει σχεδόν ακριβώς μέσα στη μέρα ) το θέλω περισσότερο για email - ανοιχτά συνέχεια data - μηνύματα

3) με τα μοντέλα τι παίζει; ποιο είναι το "καλύτερο" ; (η τελευταία μου επαφή ήταν με 9900.. Από τότε μου φαίνεται έχω χάσει αρκετά επεισόδια )

.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι για το q10 εδώ και αρκετό καιρό όμως έχω μερικές απορίες.

 

1) Για να τρέξει της εφαρμογές πχ Facebook viber κτλ με data θέλει να έχει πρόγραμμα ΒΙS;

2) τι απόδοση βγάζει η μπαταρία; (τώρα είμαι με ένα note 2 που μου βγάζει 5ωρο οθόνη και με πάει σχεδόν ακριβώς μέσα στη μέρα ) το θέλω περισσότερο για email - ανοιχτά συνέχεια data - μηνύματα

3) με τα μοντέλα τι παίζει; ποιο είναι το "καλύτερο" ; (η τελευταία μου επαφή ήταν με 9900.. Από τότε μου φαίνεται έχω χάσει αρκετά επεισόδια )

καλημέρα

1) όχι πλέον δεν ισχύει αυτό στο os 10 (κανονικό πρόγραμμα data μονο )

2) Προσωπικά με την ίδια περίπου χρήση που αναφέρεις , μου βγάζει μια ήμερα .

3) Θα πάρεις το μοντέλο SQN100-3 οπωσδήποτε για να έχεις και 4g

To λειτουργικό δεν έχει καμιά σχέση με ότι ήξερες …..ειναι μακράν ότι πιο smooth και λειτουργικό υπάρχει... άποψη μου.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

1) όχι πλέον δεν ισχύει αυτό στο os 10 (κανονικό πρόγραμμα data μονο )

2) Προσωπικά με την ίδια περίπου χρήση που αναφέρεις , μου βγάζει μια ήμερα .

3) Θα πάρεις το μοντέλο SQN100-3 οπωσδήποτε για να έχεις και 4g

To λειτουργικό δεν έχει καμιά σχέση με ότι ήξερες …..ειναι μακράν ότι πιο smooth και λειτουργικό υπάρχει... άποψη μου.

:)

 

Βρήκα το κινητό και λογικά θα το πάρω αυτές τις μέρες. Ποια η διαφορά μεταξύ τους; είδα ότι έχει από 1 μέχρι 5

 

 

Διαβάζοντας παλιότερα μηνύματα πήρε το μάτι μου κάτι για app από Google play. Τι παίζει με αυτό; (θα ήθελα μερικές εφαρμογές όπως navigon κι κάποιες άλλες για οασθ κτλ )

Edited by basilisraf
.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν μου εχει ερθει το update ακομα εχω vodafone .

πρεπει να περιμενω ???

 

Φημολογειται οτι η Vodafone πανευρωπαικα εχει καποια θεματα με την 10.2.1 και την ελεγχει περισσοτερο απο τους αλλους providers. Εγω ειμαι Vodafone, εχω βαλει την 10.2.1 και παιζει μια χαρα παντως. Αν θελεις την επισημη αναβαθμιση πρεπει να περιμενεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν μου εχει ερθει το update ακομα εχω vodafone .

πρεπει να περιμενω ???

 

Ούτε και σε μένα (Ζ10). Οταν τους ρώτησα, μου είπαν σε λίγες μέρες. Το εγραψαν και στο twitter.

Υπομονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το κινητό και λογικά θα το πάρω αυτές τις μέρες. Ποια η διαφορά μεταξύ τους; είδα ότι έχει από 1 μέχρι 5

 

 

Διαβάζοντας παλιότερα μηνύματα πήρε το μάτι μου κάτι για app από Google play. Τι παίζει με αυτό; (θα ήθελα μερικές εφαρμογές όπως navigon κι κάποιες άλλες για οασθ κτλ )

 

Οι διαφορες εχουν να κανουν κυριως με frequency bands, 3g, 4g κ.τ.λ. Εσυ για Ελλαδα να κοιταξεις να παρεις την 3 και θα εισαι κομπλε

Με την 10.2.1 μπορεις να κατεβασεις με διαφορους τροπους εφαρμογες απο Google Play, ΕΚΤΟΣ απο εφαρμογες που χρησιμοποιουνε το google framework οπως για παραδειγμα google+ ή το Hangouts. Tο ΟΑΣΘ το εκανα τωρα δοκιμη και παιζει μια χαρα. Το Navigon δεν το δοκιμασα αλλα δεν βλεπω το λογο να μην παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες εχουν να κανουν κυριως με frequency bands, 3g, 4g κ.τ.λ. Εσυ για Ελλαδα να κοιταξεις να παρεις την 3 και θα εισαι κομπλε

Με την 10.2.1 μπορεις να κατεβασεις με διαφορους τροπους εφαρμογες απο Google Play, ΕΚΤΟΣ απο εφαρμογες που χρησιμοποιουνε το google framework οπως για παραδειγμα google+ ή το Hangouts. Tο ΟΑΣΘ το εκανα τωρα δοκιμη και παιζει μια χαρα. Το Navigon δεν το δοκιμασα αλλα δεν βλεπω το λογο να μην παιζει.

 

καλημέρα

Το navigon δεν το έχω ούτε εγώ προτιμώ το native mireo, άλλα στο crackberry διάβασα ότι κάποιοι που το κατεβάσαν δουλεύει κανονικά .

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ούτε και σε μένα (Ζ10). Οταν τους ρώτησα, μου είπαν σε λίγες μέρες. Το εγραψαν και στο twitter.

Υπομονή λοιπόν.

 

Νομίζω κάποιος έβαλε φίλου cosmote sim και το κατέβασε κανονικά , μετά έβαλε την δική του πάλι και όλα κομπλέ :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Το navigon δεν το έχω ούτε εγώ προτιμώ το native mireo, άλλα στο crackberry διάβασα ότι κάποιοι που το κατεβάσαν δουλεύει κανονικά .

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Νομίζω κάποιος έβαλε φίλου cosmote sim και το κατέβασε κανονικά , μετά έβαλε την δική του πάλι και όλα κομπλέ :)

 

Ναι, το διάβασα και μάλιστα δεν αναφέρθηκαν "παρενέργειες", αλλά θα περιμένω την επίσημη, που θα πάει θα μας έρθει. Πάντως σχετικά με τις εφαρμογές, όπως είχα γράψει και στο review όταν πήρα το μπέρυ, προτιμώ να κάνω bookmark "add to home screen" κάποια σελίδα π.χ. google maps, ΟΑΣΘ, καιρό, airlines κλπ όπου ο browser είναι ταχύτατος (ίσως ο πιο γρήγορος) και αποτελεσματικός παρα να κατεβάσω εφαρμογή google με όλα τα permissions φανερά ή κρυφά.

Link to comment
Share on other sites

προτιμώ να κάνω bookmark "add to home screen" παρα να κατεβάσω εφαρμογή google με όλα τα permissions φανερά ή κρυφά.

Είμαι της ίδιας άποψης... πλέον μονό native εφαρμογές ...:)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της ίδιας άποψης... πλέον μονό native εφαρμογές ...:)

 

Native, native. Και μάλιστα παρότι δεν έχω κανένα παιχνίδι στο μπέρυ, χθές διάβασα για το ελληνικό Flappy Herbie (μόνο για Blackberry10) και το κατέβασα αμέσως για στηρίξω και να ενθαρύνω οποιαδήποτε προσπάθεια γίνεται σε apps! Πόσο μάλλον από έλληνα και δωρεάν! Όμορφο, κόλλησα. Περιέχει και μια μικρή, αλλά υπέροχη έκπληξη το Anger management... :lol:

http://greekberry.com/flappy-herbie/

http://appworld.blackberry.com/webstore/content/47682896/?lang=en&countrycode=GR

Link to comment
Share on other sites

Native, native. Και μάλιστα παρότι δεν έχω κανένα παιχνίδι στο μπέρυ, χθές διάβασα για το ελληνικό Flappy Herbie (μόνο για Blackberry10) και το κατέβασα αμέσως για στηρίξω και να ενθαρύνω οποιαδήποτε προσπάθεια γίνεται σε apps! Πόσο μάλλον από έλληνα και δωρεάν! Όμορφο, κόλλησα. Περιέχει και μια μικρή, αλλά υπέροχη έκπληξη το Anger management... :lol:

http://greekberry.com/flappy-herbie/

http://appworld.blackberry.com/webstore/content/47682896/?lang=en&countrycode=GR

 

και εγώ χτες το κατέβασα .

Ακριβώς να στηρίξουμε τον Έλληνα dev :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανείς απο flashaki.gr? είναι αξιόπιστο? Εγγυήσεις , παράδοση? (απο ότι είδα είναι Χανιά , οπότε με βολεύει να περάσω να το πάρω απο κει )...Επίσης όσον αφορά το service blackberry στην Κρήτη , υπάρχει? Σε γενικές γραμμές σας έχουν τύχει ζημιές ?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Για τους fan του Q10 όπως εγώ ….ένα βίντεο το οποίο δείχνει ότι ο leonardo dicaprio χρησιμοποιεί το μικρό , όμορφο και λειτουργικό από όλες τις απόψεις Q10

 

σταματήστε το στα 11-12 δευτερόλεπτα

http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-26131845

http://i1175.photobucket.com/albums/r630/NikosAnt/1619583_1447144435517269_1829742556_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Για τους fan του Q10 όπως εγώ ….ένα βίντεο το οποίο δείχνει ότι ο leonardo dicaprio χρησιμοποιεί το μικρό , όμορφο και λειτουργικό από όλες τις απόψεις

 

 

Καλημέρα.

Τον είδα και εγώ χθές. Κοίτα που θα τον συμπαθήσω κι όλας!

Μάλλον έχει να κάνει με το γενικότερο promo της ταινίας του με τον Scorsese (που τον έχει μούσο του) "The Wolf of Wall Street" που τα μπέρυ ήταν πάντα Το Σύμβολο! :D Η τέχνη της σημειολογίας

http://www.imdb.com/title/tt0993846/

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Για τους fan του Q10 όπως εγώ ….ένα βίντεο το οποίο δείχνει ότι ο leonardo dicaprio χρησιμοποιεί το μικρό , όμορφο και λειτουργικό από όλες τις απόψεις

 

 

Καλημέρα.

Τον είδα και εγώ χθές. Κοίτα που θα τον συμπαθήσω κι όλας!

Μάλλον έχει να κάνει με το γενικότερο promo της ταινίας του με τον Scorsese (που τον έχει μούσο του) "The Wolf of Wall Street" που τα μπέρυ ήταν πάντα Το Σύμβολο! :D Η τέχνη της σημειολογίας

http://www.imdb.com/title/tt0993846/

Άποψη μου από τους καλύτερους ηθοποιούς που υπάρχουν ….:)

Ο leonardo ειχε και παλιότερα Ζ10 και η γκόμενα του το Q10 …ειναι fan τις εταιρίας γενικώς (και καλα κάνει )

http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2337431/Leonardo-DiCaprio-takes-new-girlfriend-Toni-Garrn-tour-Palace-Versailles-day-sightseeing.html

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα Q10 ή Z10?

Και απο που ειναι καλήτερα να το αγοράσω απο την Ελλαδα ή απο το Εξωτερικό?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα Q10 ή Z10?

Και απο που ειναι καλήτερα να το αγοράσω απο την Ελλαδα ή απο το Εξωτερικό?

Ευχαριστω

 

Εξαρτάται απο το τι θέλεις εσύ. Αν θέλεις πληκτρολόγιο, με το Q10 θυσιάζεις λίγο από οθόνη. Αν θέλεις οθόνη με το Ζ10, θυσιάζεις το αγαπημένο πληκτρολόγιο. Αυτή τη στιγμή το Z10 είναι πραγματική ευκαιρία με 250 ευρώ (e-shop).

Και τα δύο υπέροχα είναι.

Εγώ το πήρα από Ελλάδα, απο σκρουτζομάγαζο και είναι οκ.

 

Υ.Γ. Το Q10 έχει ραδιόφωνο, το Ζ10 όχι. Η μπαταρία του Q10 θα σε βγάλει ποοολύ περισσότερες ώρες (ίσως και μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Παντως χθες χρειαστηκε για πρωτη φορα και ελπιζω τελευταια να διαπιστωσω ποσο χρησιμη ειναι τελικα η flip case, ειδικα σε πτωση απο υψος κοντα στα 2 μετρα.Γι αυτο μην κανετε εκπτωσεις σε αυτο το θεμα,η συσκευη εκτος αυτου παραμενει το ιδιο εξαιρετικη και ευχρηστη.Την καλημερα μου.!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά τουBB Q10 (4G)

Το βλέπω στο Skrout 370 € περίπου. Αυτή είναι η τιμή ??? Βλέπω μεγάλες διαφορες ....

Θα είμουν ευγνώμων , εάν κάποιος φίλος συνforumήτης , με ενημέρωνε ποιο μοντέλο ζητάω και κυρίως για κάποιο αξιόπιστο Skroutζοκατάστημα ( με pm εάν δεν επιτρέπεται εδώ να γράψουμε όνομα καταστήματος)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Θελεις το μοντελο που χαρακτηριζεται ως 100-3 για να μπορεσεις να εκμεταλλευθεις και τα νεα δικτυα καποια στιγμη.Αυτα συνηθως στο σκρουτζ ειναι ακριβοτερα.

 

Μολις μου ηρθε και ειδοποιηση για νεα αναβαθμιση μεγεθους 39mb και με καταληξη 2102.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...