Jump to content

Optimus 4X : Ξεκλείδωμα bootloader και εγκατάσταση CWM Recovery


manos20082
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός: Πως να ξεκλειδώσετε τον Bootloader σας και πως να περάσετε CWM Recovery:

 

ΠΡΟΣΟΧΉ:

  • Πρέπει να τρέχετε έκδοση 4.1.2 Jelly Bean (V20A EUR-xxxx)***!!!
  • Πρέπει να έχετε τους τελευταίους Drivers!!! (Αν δεν τους έχετε κατεβάστε τους από ΕΔΏ)
  • Το κάνετε με δική σας ευθύνη και δεν αναλαμβάνω καμιά υποχρέωση για αποζημίωση!!!
  • Το μοντέλο του κινητού σας πρέπει να είναι ΕΥΡΩΠΑΪΚΌ και να στην έκδοση να περιγράφεται: EUR-xxxx***
  • Το κινητό να είναι Rooted.
  • Πρέπει να έχετε κάνει BackUp της συσκευής σε εξωτερική μνήμη microSD.

 

***= Αυτό μπορείτε να το δείτε είτε στο κρυφό μενού -(πληκτρολογώντας: 3845#*880#)- της συσκευής (Version Info) και στις πληροφορίες λογισμικού που υπάρχει στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου (Ρυθμίσεις -> Σχετικά με το τηλέφωνο -> Πληροφορίες Λογισμικού).

 

Ποια μοντέλα όμως ξεκλειδώνουν ? Αυτό θα το δείτε τέρμα κάτω σε αυτό το post!!!

 

Ας αρχίσουμε...

1) Θα χρειαστεί να κατεβάσουμε το αρχείο LG_P880_CWM.rar από εδώ: Forum.Xda

2) Θα κάνετε extract τον φάκελο adb στην επιφάνεια εργασίας σας...

2α) Θα συνδέσετε το κινητό στον Υπολογιστή σας σε λειτουργία φόρτισης μόνο!!! Περιμένουμε να φορτόσουν οι Drivers και πάμε στο επόμενο βήμα!!!

3) Θα πατήσετε Swift + Δεξί Click στον φάκελο adb και θα επιλέξετε: Open Command Window Here

4) Θα πρέπει να εκτελέσουμε τις εξής εντολές στο Terminal:

*** adb reboot-bootloader με το που θα γίνει επανεκκίνηση στο κινητό θα βγει η οθόνη με το Λογότυπο LG (δεν έχει κολλήσει απλά αυτός είναι ο Bootloader της συσκευής μας) αυτό είναι φυσιολογικό.... Μετά πληκτρολογούμε:

*** fastboot oem unlock με πολύ μικρά γράμματα αριστερά έχει δυο επιλογές (μετακινούμαστε με τα πλήκτρα έντασης και επιλέγουμε με το κουμπί power) εμείς επιλέγουμε <Unlock It> γρήγορα!!! Περιμένουμε περίπου 30 Δευτερόλεπτα και αποσυνδέουμε το καλώδιο USB & αφαιρούμε την μπαταρία (δεν μας ενδιαφέρει αν το terminal μας λέει FAILED) - Πολλοί χρήστες αναφέρουν οτι δεν έγινε τίποτα, θα χρειαστεί να επαναλάβετε την διαδικασία περίπου 3-5 φορές μέχρι να δούμε οτι στην επόμενη επανεκκίνηση θα εμφανιστούν 2 λευκές γραμμές στο λογότυπο της LG στον Bootloader που μας λένε οτι ο Bootloader Ξεκλειδώθηκε και οτι το κινητό επαναφέρεται στις εργοστασιακές ρυθμίσεις!!!

5) Αφού σας εμφανίσει αυτό το μήνυμα περιμένετε περίπου 1 λεπτό και τότε πατάτε το πλήκτρο power για περίπου 10 Δευτερόλεπτα για να κάνει επανεκκίνηση, έτοιμοι. #Δείτε το και στο κρυφό μενού της συσκευής πληκτρολογώντας: (3845#*880#) *Check Bootloader Unlock#

 

Το κινητό μας έχει Ξεκλειδωθεί σε θέμα Bootloader!!! Τώρα Πάμε για να εγκαταστήσουμε το CWM Recovery:

 

1) Κάνουμε extract τον φάκελο στην επιφάνεια εργασίας μας και βλέπουμε 2 φακέλους ακόμα που τους αντιγράφουμε τα εσωτερικά τους αρχεία στον φάκελο adb.

2) Πατάμε Swift + Δεξί Click και επιλέγουμε: Open Command Window Here

3) Αφήνουμε το terminal και αντιγράφουμε αυτά τα δύο αρχεία (recovery-6028.img & unsecure-boot-mmcblk0p2.img) από τον φάκελο adb στην sdcard του κινητού μας (την εσωτερική μνήμη) προτείνω να βγάλετε την microSD σας από το κινητό!!!

4) Πάμε στο terminal με ενεργοποιημένο το κινητό σε λειτουργία MTP και πληκτρολογούμε το εξής:

  • adb shell
  • $ (Δεν μας ενδιαφέρει το σφάλμα)
  • su
  • cat /mnt/sdcard/recovery-6028.img >/dev/block/mmcblk0p1
  • cat /mnt/sdcard/unsecure-boot-mmcblk0p2.img >/dev/block/mmcblk0p2
  • exit
  • Πατάμε Ctrl+C και μετά πληκτρολογούμε πάλι exit

5) Κάνουμε Reboot το κινητό

6) Κλείνουμε το κινητό και μετά το ενεργοποιούμε πατώντας το κουμπί Power & το πλήκτρο της έντασης προς τα κάτω!!! (με το που ανάψει η οθόνη αφήνουμε το κουμπί Power αλλά κρατάμε το κουμπί της έντασης μέχρι να βρεθούμε στο CWM)

 

Αυτό ήταν, είμαστε έτοιμοι!!!

Η Παραπάνω δοκιμασία έχει γίνει σε Λειτουργικό Microsoft Windows 7 Home Premium 64Bit

Ευχαριστώ τον Φίλο Leolipop για τον οδηγό εγκατάστασης της έκδοσης J.B. (Jelly Bean) & για τον οδηγό Root...

 

Unlockable:

ANEUWH

APOLBK

ACWTBK

ASTLWH

ASWSBK

ABALBK

AGRCBK

AAREBK

ASEABK

AITABK

 

Not Unlockable:

AHUNBK (flashes to 218-05)

ADEUWH (flashes to 262-000)

ADEUBK (flashes to 262-000)

AGBRBK (flashes to 234-000)

ASWSWH (flashes to 232-10)

AHASBK (flashes to 232-10)

ATMDBK (flashes to 262-01)

Edited by manos20082
Ενημέρωση των Link!
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός: Πως να ξεκλειδώσετε τον Bootloader σας και πως να περάσετε CWM Recovery:

 

...

 

φιλε μου πολυ καλη η προσπαθια σου και η ολη συνβολη στο θεμα αλλα στην πρωτη φαση,εκει που κανουμε unlock τον bootloader εχεις ξεχασεις να γραψεις σε ποια χρονικη στιγμη κουμπονουμε το τηλ.και σε τι κατασταση (π.χ. usb?mtp?).δευτερον το τηλ μου ειναι γερμανικο.που μπορω να δω την εκδοση EUR-xxxx γιατι αν μιλας για την εκδοση λογισμικου εχω την p88020a-262-000.οποτε δεν γινετε ε?

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πολυ καλη η προσπαθια σου και η ολη συνβολη στο θεμα αλλα στην πρωτη φαση,εκει που κανουμε unlock τον bootloader εχεις ξεχασεις να γραψεις σε ποια χρονικη στιγμη κουμπονουμε το τηλ.και σε τι κατασταση (π.χ. usb?mtp?).δευτερον το τηλ μου ειναι γερμανικο.που μπορω να δω την εκδοση EUR-xxxx γιατι αν μιλας για την εκδοση λογισμικου εχω την p88020a-262-000.οποτε δεν γινετε ε?

 

Το μήνυμα ενημερώθηκε φίλε μου, σε ευχαριστώ!!! :)

Λοιπόν συνδέεις το κινητό μετά το βήμα 2 σε λειτουργία Φόρτισης...

262-000 Δυστυχώς όχι φίλε μου δεν μπορείς να το κάνεις unlock, πρέπει να περιμένεις την official που όλα θα είναι έτοιμα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλημερα φιλε μου.Θα ηθελα να σε ρωτησω κατι μια που εισαι και ψαγμενος.Εγω πηρα την παρασκευη που μασ περασε το lg optimus 4x hd p880 και εχω την εκδοση λογισμικου 4.0.3,ξερεις αν θα παρει η ηδη υπαρχει καποια αναβαθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα φιλε μου.Θα ηθελα να σε ρωτησω κατι μια που εισαι και ψαγμενος.Εγω πηρα την παρασκευη που μασ περασε το lg optimus 4x hd p880 και εχω την εκδοση λογισμικου 4.0.3,ξερεις αν θα παρει η ηδη υπαρχει καποια αναβαθμιση?

 

Καλησπέρα Γιάννη,

Η 4.0.3 V10H είναι η τελευταία Ελληνική-Ευρωπαϊκή έκδοση για το τηλέφωνο μας μέχρι τώρα, αναμένουμε αναβάθμιση κοντά στο τέλος αυτό του μήνα για να πάμε στην έκδοση 4.1.2 V20A αυτό μπορείς να το δεις και στο επίσημο thread το οποίο βρίσκεται Εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Απο χθες το πρωι ακομα ψαχνω τροπο να ξεκλειδωσω το bootloader του 4.1.2 20b για να βαζω οποιο custom rom θελω. Κανενας τροπος δε λειτουργει πουθενα και οι τυπαδες απο το xda forum που ειναι και οι developers των rom μου την ειπαν κι ολας οταν ζητησα βοηθεια , οτι εδω δεν ειναι για αρχαριους τραβα και βρες τροπο μονο σου. Εγω δε βρισκω πουθενα τροπο να το ξεκλειδωσω επιτυχως. Υπαρχει κανεις που να ξερει πως ?
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες το πρωι ακομα ψαχνω τροπο να ξεκλειδωσω το bootloader του 4.1.2 20b για να βαζω οποιο custom rom θελω. Κανενας τροπος δε λειτουργει πουθενα και οι τυπαδες απο το xda forum που ειναι και οι developers των rom μου την ειπαν κι ολας οταν ζητησα βοηθεια , οτι εδω δεν ειναι για αρχαριους τραβα και βρες τροπο μονο σου. Εγω δε βρισκω πουθενα τροπο να το ξεκλειδωσω επιτυχως. Υπαρχει κανεις που να ξερει πως ?

 

δοκιμασες αυτο:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362683 τον τριτο τροπο:)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες αυτο:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362683 τον τριτο τροπο:)

 

Ευχαριστω Χριστο. Βρηκα χθες αλλο τροπο. Τελικα εφταιγαν τα drivers στα windows 8x64 και δε φαινοταν πουθενα αυτο γιατι ειναι πολυ γρηγορος ο υπολογιστης μου κ δε μου εβγαζε κανενα σφαλμα αφου στο δευτερολεπτο απλα εκριβε τις "αγνωστες" συσκευες. Καταλαθος οταν νευριασα κι εφγαλα εντελως τα driver και ημουνα ετοιμος να μη ξαναβαλω ποτε το κινητο στο pc απο τα νευρα μου, ειδα το σφαλμα και εβαλα χειροκινητα ολα τα driver για adb ακομα κι αν μου λεγε οτι δεν ειναι σωστα. Μετα οταν εκανα ενα bootloader unlock εγινε σε δευτερολεπτα. Τωρα που σου γραφω το κινητο ειναι πυραυλος :) σε vanir rom και kernel iodak 10.2 με overclocking στα 1.700 και ανεβασμενο voltage. Οχι δε χαλαει ρευμα. Κερδιζει αλλου το ρευμα που καιει. Εχει αυτοματο χειρισμο των gps , wifi , και γενικα ολων , στα 10 λεπτα περιπου να κλεινουν κ να ανοιγουν οταν παρουσιαστει αναγκαστικη χρηση τους οπως και στα iphone πριν γινουν jailbreak. τουμπανο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και χρόνια σας πολλά. Η έκδοση του firmware που έχει είναι η LGΡ880AT-00-V20b-232-10. Αυτό σημαίνει ότι είναι Ελληνικό; γίνεται unlock bootloader? Προσπάθησα με βάση τις οδηγίες παραπάνω 10 φορές, αλλά δεν γίνεται τίποτα. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Με το bootloader τα κατάφερα ευχαριστώ. Τα αρχεία όμως για το cwm δεν υπάρχουν. Υπάρχουν σε κάποιο άλλο link?

Edited by geoka
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια σας πολλά. Η έκδοση του firmware που έχει είναι η LGΡ880AT-00-V20b-232-10. Αυτό σημαίνει ότι είναι Ελληνικό; γίνεται unlock bootloader? Προσπάθησα με βάση τις οδηγίες παραπάνω 10 φορές, αλλά δεν γίνεται τίποτα. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Με το bootloader τα κατάφερα ευχαριστώ. Τα αρχεία όμως για το cwm δεν υπάρχουν. Υπάρχουν σε κάποιο άλλο link?

 

Αύριο το πρωί θα ανεβάσω ξανά τα αρχεία και θα ενημερώσω το post!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αύριο το πρωί θα ανεβάσω ξανά τα αρχεία και θα ενημερώσω το post!:)

 

Παιδιά έχω κάποιες απορίες και αν μπορείτε παρακαλώ να με βοηθήσετε.1)Πώς βλέπω αν η συσκευή μου είναι unlockable? 2)Το link για να εγκαταστήσουμε τους νέους drivers δεν δουλεύει και πώς ξέρω αν έχω τους νεότερους drivers?Και τέλος αν σας βοηθάει αυτό στο κρυφό μενού πατάω version info και μου λέει το εξής: SW Version Info:P88020a-EYR-XXX και Factory Version:LGP880AT-00-V20a-EUR-XXX-MAR-26-2013.Σας παρακαλώ βοηθήστε με.(Η συσκευή μου είναι rooted)

 

Επίσης ξέχασα να σας ρωτήσω...Πώς αναβαθμίζω το kernel?????

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Πώς βλέπω αν η συσκευή μου είναι unlockable?

 

Unlockable:

ANEUWH

APOLBK

ACWTBK

ASTLWH

ASWSBK

ABALBK

AGRCBK

AAREBK

ASEABK

AITABK

 

Κρυφό μενού της συσκευής πληκτρολογώντας: (3845#*880#) *Check Bootloader Unlock#

-------> SW Version Info:P88020a-EYR-XXX και Factory Version:LGP880AT-00-V20a-EUR-XXX-MAR-26-2013

Το link για να εγκαταστήσουμε τους νέους drivers δεν δουλεύει και πώς ξέρω αν έχω τους νεότερους drivers?

United Drivers

 

Άρα: Είναι unlockable! , Drivers έτοιμοι και Ξεκινάς !:cool:

 

Όχι το Kernel την Kernel! Είναι το DNA του κινητού (όπως τα δικά σου κύτταρα :lol:), την flashάρεις (είναι .zip αρχείο η .rar έτοιμο για να το flashάρεις) αν δεν ξέρεις γιατί το κάνεις και τι ακριβώς θες ψάξ' το λίγο στο google! ;)

Edited by manos20082
Kernel Add
Link to comment
Share on other sites

Unlockable:

ANEUWH

APOLBK

ACWTBK

ASTLWH

ASWSBK

ABALBK

AGRCBK

AAREBK

ASEABK

AITABK

 

 

 

 

United Drivers

 

Άρα: Είναι unlockable! , Drivers έτοιμοι και Ξεκινάς !:cool:

 

Όχι το Kernel την Kernel! Είναι το DNA του κινητού (όπως τα δικά σου κύτταρα :lol:), την flashάρεις (είναι .zip αρχείο η .rar έτοιμο για να το flashάρεις) αν δεν ξέρεις γιατί το κάνεις και τι ακριβώς θες ψάξ' το λίγο στο google! ;)

 

Ευχαριστώ πολύ αλλά έψαξα και σε άλλα site (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2224020) και ένα λέει ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος: adb reboot bootloader, fastboot oem unlock Ποιον από τους δύο να κάνω??Συγγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός αλλά θέλω να είμαι απολύτως σίγουρος :lol: :D :p :O

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης το backup πειράζει αν το κάνω με το lg pc suite επειδή δεν έχω micro sd καθώς το κινητό έχει 12gb από μόνο του :up:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην αρχή όταν το έκανα download για πρώτη φορά ήταν όλα καλά τώρα όμως μου βγάζει μόνο το cwm recovery και ο φάκελος adb καθώς και η εντολή να τρέξω το command prompt δεν υπάρχουν.Συγγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός.... Edited by Peter23
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ευχαριστώ πολύ αλλά έψαξα και σε άλλα site (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2224020) και ένα λέει ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος: adb reboot bootloader, fastboot oem unlock Ποιον από τους δύο να κάνω??Συγγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός αλλά θέλω να είμαι απολύτως σίγουρος :lol: :D :p :O

Επίσης το backup πειράζει αν το κάνω με το lg pc suite επειδή δεν έχω micro sd καθώς το κινητό έχει 12gb από μόνο του :up:

 

Ακολούθησε απλά τις οδηγείες που αναφέρω τίποτα περισσότερο, κάνε backup και με το LG PC Suite δεν υπάρχει θέμα!

 

Επίσης στην αρχή όταν το έκανα download για πρώτη φορά ήταν όλα καλά τώρα όμως μου βγάζει μόνο το cwm recovery και ο φάκελος adb καθώς και η εντολή να τρέξω το command prompt δεν υπάρχουν.Συγγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός....

 

Βλέπεις τον φάκελο adb ? πάτα swift & δεξι κλικ πάνω στον φάκελο και επέλεξε "open command window here".

και μετά δίνεις τις εντολές.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Χριστο. Βρηκα χθες αλλο τροπο. Τελικα εφταιγαν τα drivers στα windows 8x64 και δε φαινοταν πουθενα αυτο γιατι ειναι πολυ γρηγορος ο υπολογιστης μου κ δε μου εβγαζε κανενα σφαλμα αφου στο δευτερολεπτο απλα εκριβε τις "αγνωστες" συσκευες. Καταλαθος οταν νευριασα κι εφγαλα εντελως τα driver και ημουνα ετοιμος να μη ξαναβαλω ποτε το κινητο στο pc απο τα νευρα μου, ειδα το σφαλμα και εβαλα χειροκινητα ολα τα driver για adb ακομα κι αν μου λεγε οτι δεν ειναι σωστα. Μετα οταν εκανα ενα bootloader unlock εγινε σε δευτερολεπτα. Τωρα που σου γραφω το κινητο ειναι πυραυλος :) σε vanir rom και kernel iodak 10.2 με overclocking στα 1.700 και ανεβασμενο voltage. Οχι δε χαλαει ρευμα. Κερδιζει αλλου το ρευμα που καιει. Εχει αυτοματο χειρισμο των gps , wifi , και γενικα ολων , στα 10 λεπτα περιπου να κλεινουν κ να ανοιγουν οταν παρουσιαστει αναγκαστικη χρηση τους οπως και στα iphone πριν γινουν jailbreak. τουμπανο :)

 

Φίλε τελικά πώς μπόρεσες και ξεκλείδωσες τον bootloader του 4.1.2 20b? Με ποιόν τρόπο από όλους? Δοκίμασα σχεδόν με όλους και τίποτα....

:wacko:

Αν θέλεις δώσε οδηγίες αναλυτικά, βήμα - βήμα.

Ευχαριστώ...!

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω κάνει root το κινητό,ξεκλείδωσα το bootloader,περασα το CM11 και τρέχει πλέον με 4.4.2.Όλα ήταν εντάξει αρχικά αλλά μετα απο μερικές μέρες που κ που άρχισε να βγάζει μήνυμα στην αρχική οθόνη ότι το σύστημα android σταμάτησε να λειτουργεί και το κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει.μερικές εφαρμογές έχουν κρασάρει στην πορεία σταμάτησαν να λειτουργούν και όταν πήγα να τις εγκαταστήσω ξανά μου έλεγε δεν είναι επαρκης ο αποθηκευτικός χώρος ενώ είχα πάνω από 4 GB ελεύθερα.Επίσης δεν μπορώ να βάλω με τίποτα πάλι την stock rom η' οποιαδήποτε άλλη αφου δεν μπαίνει πλέον στο recovery menu.ούτε μέσα απο την συσκευή ούτε με το πλήκτρο της έντασης και της απενεργοποίησης.βγαίνει το σήμα της lg και κολλάει τελείως το κινητό.τι μπορώ να κάνω;:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει root το κινητό,ξεκλείδωσα το bootloader,περασα το CM11 και τρέχει πλέον με 4.4.2.Όλα ήταν εντάξει αρχικά αλλά μετα απο μερικές μέρες που κ που άρχισε να βγάζει μήνυμα στην αρχική οθόνη ότι το σύστημα android σταμάτησε να λειτουργεί και το κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει.μερικές εφαρμογές έχουν κρασάρει στην πορεία σταμάτησαν να λειτουργούν και όταν πήγα να τις εγκαταστήσω ξανά μου έλεγε δεν είναι επαρκης ο αποθηκευτικός χώρος ενώ είχα πάνω από 4 GB ελεύθερα.Επίσης δεν μπορώ να βάλω με τίποτα πάλι την stock rom η' οποιαδήποτε άλλη αφου δεν μπαίνει πλέον στο recovery menu.ούτε μέσα απο την συσκευή ούτε με το πλήκτρο της έντασης και της απενεργοποίησης.βγαίνει το σήμα της lg και κολλάει τελείως το κινητό.τι μπορώ να κάνω;:wacko:

 

Ψάξε για LG Optimus 4X Bricked στο internet, κάνε και καμιά βόλτα από το forum.xda-developers.com κοίταξε να αναφέρεις το πρόβλημά σου ίσως να ξέρουν κάτι παραπάνω! Μακάρι να ήξερα η να ήσουν κοντά μου να το ψάχναμε μαζί και να το φτιάχναμε!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...