Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού έχουμε τόσους πολλούς εδώ και με τα δύο κινητά κάντε και κάνα hands on στο youtube να πάρουμε και λίγο μάτι παραπάνω :p

 

Ο galanakop που ειναι και μερακλης μπορει να αναλαβει το εργο. Εγω μετα απο 10 χρονια με τα μαραφετια αυτα κουραστηκα μπορω να πω (συν το οτι τα εχω απαξιωσει σε ενα βαθμο)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να ρωτησω κατι..σε πιο προηγουμενα ποστ αναφερθηκε πως με το ροοτ μπορει να χρησιμοποιηθει το spirit fm για το ραδιοφωνο και να το ενεργοποιησει...αυτο μπορει να γινει;να ελπιζουμε;
Link to comment
Share on other sites

Ένα μόνο δεν έχω καταλάβει βρε παιδιά... αφού σας αρέσουν τόσο πολύ,γιατί αρκετοί από εσάς τα έχετε βάλει για πούλημα..Συνήθως πουλάμε κάτι όταν δεν είμαστε ευχαριστημενη με αυτό όχι το αντίθετο...Δεν το λέω για να προσβάλω κανένα απλά μου φαίνεται περίεργο,για αυτό ρωτάω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ας μην βγαίνουμε Off Topic.

 

Παρακαλώ να συνεχίσουμε πάνω στο θέμα που δεν είναι άλλο από το Galaxy S4.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τοσα πραγματα να ασχοληθεις που πιστευω οτι δεν θα σε ενδιαφερει καν.

Ε δεν συμφωνώ.

Πρωτίστως είναι κινητό τηλέφωνο.

Πρώτο μέλημα είναι να μπορείς να πάρεις τηλέφωνο. Να ακούς και να σε ακούνε καλά. Να ακούγεται ο ήχος κλήσης σε θορυβώδη περιβάλλοντα κλπ.

Αν το θες για πλοήγηση στο ιντερνετ μόνο ή παιγνίδια πάρε tablet, laptop.

 

Δεν νοείται να είσαι στο σπίτι σου και να θεις να δεις κάποιες πληροφορίες κλπ. στο νετ και να παιδεύεσαι στην οθονίτσα των 5" του κινητού.

 

ΣΗΜ.: Απανταω σε κάποια σχόλια που λένε ότι δεν πειράζει η καθυστέρηση στον dialer και ενδεχομένως και σε άλλα, ότι δεν μας νοιάζει αν ο ήχος είναι χαμηλός στο ακουστικό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έφυγε σήμερα από Expansys. Λογικά αύριο παραλαμβάνω. Τελικά, το μαύρο HTC One που επίσης έχω προπαραγγείλει από 11/3, θα είναι όπως μου είπαν διαθέσιμο στις 7/5 (όλο αλλάζουν ημερομηνίες). Νομίζω ότι η HTC υπογράφει μόνη της την καταδίκη της. Το μαύρο One, παρεπιμπτόντως, είναι ένα πανέμορφο και ποιοτικότατο κινητό (σε αντίθεση με το ασημί που χάνει πολύ, λόγω των κρεμ πλαστικών στο πλάϊ).
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχουμε τόσους πολλούς εδώ και με τα δύο κινητά κάντε και κάνα hands on στο youtube να πάρουμε και λίγο μάτι παραπάνω :p

 

τσέκαρε εδώ ένα καλό

Link to comment
Share on other sites

 

τσέκαρε εδώ ένα καλό

 

Το έχω δει :p Απλά θέλω να το βλέπω συνέχεια:lol: όπως επίσεις ένα Ελληνικό vs μεταξύ των δύο :D

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν συμφωνώ.

Πρωτίστως είναι κινητό τηλέφωνο.

Πρώτο μέλημα είναι να μπορείς να πάρεις τηλέφωνο. Να ακούς και να σε ακούνε καλά. Να ακούγεται ο ήχος κλήσης σε θορυβώδη περιβάλλοντα κλπ.

Αν το θες για πλοήγηση στο ιντερνετ μόνο ή παιγνίδια πάρε tablet, laptop.

 

Δεν νοείται να είσαι στο σπίτι σου και να θεις να δεις κάποιες πληροφορίες κλπ. στο νετ και να παιδεύεσαι στην οθονίτσα των 5" του κινητού.

 

ΣΗΜ.: Απανταω σε κάποια σχόλια που λένε ότι δεν πειράζει η καθυστέρηση στον dialer και ενδεχομένως και σε άλλα, ότι δεν μας νοιάζει αν ο ήχος είναι χαμηλός στο ακουστικό κλπ.

Δλδ θελεις να πεις οτι η συγκεκριμενη συσκευη δεν κανει για τηλεφωνο; Εννοειται πως πρωτιστως με ενδιαφερει να κανω κλησεις και να στελνω μηνυματα, παρα να παιζω παιχνιδια και να σερφαρω στο ιντερνετ.

 

Τι προβληματα εχουν ακουστει;

Επισης ποσο ευκολο ειναι να κανεις μια κληση και να επεξεργαστεις τις επαφες;

Link to comment
Share on other sites

 

τσέκαρε εδώ ένα καλό

 

Εγω θα το λέω συνεχώς. Η οθόνη του είναι πολύ πιο εντυπωσιακή απο του One παρόλο τα γνωστά περι ips.

Το ίδιο και πέρυσι μεταξύ HOX και Siii.

 

Ο ήχος αρκετά καλός. Το άκουσα και μεσω του macbook και μέσω του Note2.

Το UI εννοω τα πάντα, μενού κλπ έχουν και πάλι μια ευχάριστη χρωματική αρμονία όπως συνηθίζει η samsung σε αντίθεση με το χρωματικό αχταρμά που έχει η HTC. Ναι μεν βελτιώθηκε σ αυτό το sense 5 σε σχέση με το 4 αλλά και πάλι δεν είναι τόσα αρμονικό.

 

Με λίγα λόγια αν το S4 είχε μικρες σχεδιαστικές αλλαγές και κάποιες πινελιές ποιοτικών υλικών, θα ήταν σε γενικές γραμμές πολύ ανώτερο.

 

Για μια ακόμα φορά θα πω ότι η κάμερα του one ειναι αστεία μπροστά σ αυτη.

Θα ήθελα κάποιος κάτοχος να τραβήξει μια φώτο με κανονικό φως σαλονιού χρησιμοποιώντας την επιλογή χαμηλός φωτισμός αν υπάρχει.

Και μια βραδινη στον δρόμο παλι με την ιδια επιλογή.

Δεν είναι δυνατόν να κανουμε συγκρίσεις στο αυτόματο όταν ολη η φιλοσοφία της καμερας του one στηρίζεται στις φωτο με κακο φωτισμό.

Απο την στιγμή που η κάμερα του Samsung περιέχει την επιλογή και ενεργοποιηται μ ενα κλικ πρέπει να συμπεριλαμβανεται στην σύγκριση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα στο Πλαισιο της Πατρας...

δεν αντεξα...αφησα προκαταβολη και θα περασω αυριο το μεσημερι να το παρω σε ασπρο...:)

Το πρωτο μου Android κινητο....bye bye Nokia 920...:)

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το λέω συνεχώς. Η οθόνη του είναι πολύ πιο εντυπωσιακή απο του One παρόλο τα γνωστά περι ips.

Το ίδιο και πέρυσι μεταξύ HOX και Siii.

 

Ο ήχος αρκετά καλός. Το άκουσα και μεσω του macbook και μέσω του Note2.

Το UI εννοω τα πάντα, μενού κλπ έχουν και πάλι μια ευχάριστη χρωματική αρμονία όπως συνηθίζει η samsung σε αντίθεση με το χρωματικό αχταρμά που έχει η HTC. Ναι μεν βελτιώθηκε σ αυτό το sense 5 σε σχέση με το 4 αλλά και πάλι δεν είναι τόσα αρμονικό.

 

Με λίγα λόγια αν το S4 είχε μικρες σχεδιαστικές αλλαγές και κάποιες πινελιές ποιοτικών υλικών, θα ήταν σε γενικές γραμμές πολύ ανώτερο.

 

Για μια ακόμα φορά θα πω ότι η κάμερα του one ειναι αστεία μπροστά σ αυτη.

Θα ήθελα κάποιος κάτοχος να τραβήξει μια φώτο με κανονικό φως σαλονιού χρησιμοποιώντας την επιλογή χαμηλός φωτισμός αν υπάρχει.

Και μια βραδινη στον δρόμο παλι με την ιδια επιλογή.

Δεν είναι δυνατόν να κανουμε συγκρίσεις στο αυτόματο όταν ολη η φιλοσοφία της καμερας του one στηρίζεται στις φωτο με κακο φωτισμό.

Απο την στιγμή που η κάμερα του Samsung περιέχει την επιλογή και ενεργοποιηται μ ενα κλικ πρέπει να συμπεριλαμβανεται στην σύγκριση.

 

Κωστα αντικειμενικα η οθονη του One ειναι σαφως πιο "σωστη" χρωματικα και τελικα ξεκαθαρα ανωτερη, οπως φυσικα και του One X vs S3.

Επισης για το σχεδιαστικο αχταρμα της HTC, μαλλον θα αστειευεισαι, γιατι το Touchwiz UI ειναι ο ορισμος της κακογουστιας (vs του πιο ομορφα στημενου android UI μεχρι σημερα - απο τα εικονιδια μεχρι τις γραμματοσειρες).

Καποια πραγματα δε χρειαζεται παραπανω απο καλο γουστο για να τα αναγνωρισει καποιος.

Ο ηχος μια κλαση πανω για το One.

Για την καμερα εχεις απολυτο δικιο, ειναι ξεκαθαρα ανωτερη στο γαλαξια.

Επισης η μπαταρια του ειναι σαφως καλυτερη, εικαζω περιπου 15-20% καλυτερη στην πραξη.

Μου αρεσει πολυ επισης το s-view cover, ειναι πολυ πρακτικο και πετυχημενο, ενω μαζευει τα κακως κειμενα των κατω του μετριου υλικων του S4.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και είχαν το s4 Βαγγέλη.Και δυστυχώς σε θυμήθηκα. Κατασκευή όχι για 700+...δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν θα το πάρω κάποια στιγμή αφού έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα καλά Samsung. Αλλά ρε γαμ@το πως μπορείς να μου ζητάς 729 € και τα πλαστικά να μου θυμίζουν δυκαρτα κινεζικά?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και είχαν το s4 Βαγγέλη.Και δυστυχώς σε θυμήθηκα. Κατασκευή όχι για 700+...δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν θα το πάρω κάποια στιγμή αφού έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα καλά Samsung. Αλλά ρε γαμ@το πως μπορείς να μου ζητάς 729 € και τα πλαστικά να μου θυμίζουν δυκαρτα κινεζικά?

 

Δυστυχως τα φωναζω 4 χρονια τωρα, αλλα οταν επικροτουμε αυτη την εταιρια με εκατομμυρια πωλησεις θα συνεχισει να χρησιμοποιει υλικα που βρισκεις σε δικαρτα απο το... merrymobiles...

Δε θα αλλαξει κατι, αυτη ειναι η αληθεια. Ουτε το γουστο μας αλλαζει, κι αυτο αληθεια ειναι...

Ωραια τα σουπερ ντουπερ specs, αλλα μετα απο 1,5 χρονο αμφοτερα τα One, S4, Xperia Z θα φανταζουν παλαιολιθικα. Το πρωτο και το τριτο, ομως θα στεκονται σχεδιαστικα ανετα, ενω το S4 θα ειναι για το συρταρι...

ΥΓ Αν δεν ημασταν τρελοι με τα κινητα σημερα επρεπε να αγοραζουμε το S3 με 360 ευρω και να κατσουμε εκει μεχρι του χρονου τετοιο καιρο για να παρουμε το 4 στα ιδια χρηματα. Χασουρα 150 ευρω ετησιως και θα ειχαμε ενα κορυφαιο κινητο, με... timedelay ενα ετος. Ε και...?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Αν δεν ημασταν τρελοι με τα κινητα σημερα επρεπε να αγοραζουμε το S3 με 360 ευρω και να κατσουμε εκει μεχρι του χρονου τετοιο καιρο για να παρουμε το 4 στα ιδια χρηματα. Χασουρα 150 ευρω ετησιως και θα ειχαμε ενα κορυφαιο κινητο, με... timedelay ενα ετος. Ε και...?

Βαγγέλη δεν έχεις άδικο.Ομως αυτό που λες ουσιαστικά μπορεί να συμβεί από το note 2 και μετά.Με τον τρόπο που ειναι φτιαγμένο το android της samsung το 1gb ram ειναι περίπου σαν τα 512mb ram του pure android.Εκανα το λάθος και σκέφτηκα να κάνω αυτό που λες.Βρήκα το note 1 σε τιμή κάτω απο 300€ όταν το 2 είχε πάνω από 500€.Και το μετάνιωσα γιατί είδα ότι ειναι πολύ λίγο για παραπάνω από μέτρια χρήση.Τώρα με "έτρωγε" το χέρι μου να δοκιμάσω ένα κινέζικο mtk6589 των 180-200€ και βλέπω ότι σε θέμα απόδοσης κάνει πλάκα στο διπλάσιας αξίας ακόμη και σήμερα επώνυμα διπύρηνα.

Αν είχα πάρει από την αρχή το note 2 ή έστω το κινέζικο θα είχα γλιτώσει την κακή από άποψης απόδοσης για τις δικές μου ανάγκες, αγορά του note 1.

Oμως κινητά σαν το note2/s4 άνετα τα κρατάς 2 χρόνια και κάνεις τα πάντα σφαίρα.Το s3 με το 1gb ram το δούλεψα και δε θα το έπαιρνα ούτε με 200€

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Κωστα αντικειμενικα η οθονη του One ειναι σαφως πιο "σωστη" χρωματικα και τελικα ξεκαθαρα ανωτερη, οπως φυσικα και του One X vs S3.

Επισης για το σχεδιαστικο αχταρμα της HTC, μαλλον θα αστειευεισαι, γιατι το Touchwiz UI ειναι ο ορισμος της κακογουστιας (vs του πιο ομορφα στημενου android UI μεχρι σημερα - απο τα εικονιδια μεχρι τις γραμματοσειρες).

Καποια πραγματα δε χρειαζεται παραπανω απο καλο γουστο για να τα αναγνωρισει καποιος.

Ο ηχος μια κλαση πανω για το One.

Για την καμερα εχεις απολυτο δικιο, ειναι ξεκαθαρα ανωτερη στο γαλαξια.

Επισης η μπαταρια του ειναι σαφως καλυτερη, εικαζω περιπου 15-20% καλυτερη στην πραξη.

Μου αρεσει πολυ επισης το s-view cover, ειναι πολυ πρακτικο και πετυχημενο, ενω μαζευει τα κακως κειμενα των κατω του μετριου υλικων του S4.

Εχω γράψει πολλές φορές για τις οθόνες, άλλο οι τιμές των μετρήσεων και αλλο αυτό που ικανοποιεί το μάτι μας.:cool: :lol:

Από γούστο Βαγγέλη έχω πολύ. Πριν αναλαβω production manager ήμουν υπεύθυνος σχεδιαστικού εταιρείας που σχεδιάζει και παράγει προιόντα Disney κλπ. Εχω κάνει σπουδες στο design.

Οσο είχα το HOX πάλευα καθε μερα να ταιριάξω ενα wallpaper με τα widget και τα εικονίδεια του.

Όσοι έχουν δει το στησιμο και τις οθονες του note μου ξέρουν πόσο γούστο έχω.

 

Είπαμε τον δεκαπενταύγουστο θα δούμε ποια συσκευή από τις δυο ειναι η πιο ολοκληρωμένη. Εγώ τα λούστικα πέρυσι οσα ελεγα στην αρχή οταν πήρα το hox. Κάτσε να δούμε πως θα πάνε αυτά τα premium υλικά σε αντοχή στην χρήση.

Μιλάω γι αυτους που θα τολμήσουν να το κρατήσουν οπως κρατώ εγώ το Note 6 μήνες με μια flip που δεν προστατευει καν το bezel και με το πλαστικό και τρισάθλιο καπάκι να μην έχει ουτε μια γραμούλα παροτι το ακουμπαω όπου βρω. Συν μια τουμπα που έσκασε με το bezel.

Ειμαι υπερ των premium υλικών αλλά οταν αποδεδειγμενα αντέχουν το ίδιο καλά. Ειρωνευόμουν πέρυσι τον Βλαχάκη που είχε επισημάνει την αλειωση του χρώματος στο μαυρο HOX απο την τριβή, αλλά στο τέλος αποδειχθηκε οτι αυτός είχε δικιο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος που έχει και τα δυο ας κανει ενα συγκριτικο βαζοντας και την καμερα του S4 στα 4-5Mp για να δω αν ειναι οντως καποια τεχνολογια το ultrapixel ή .....

 

Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν με ενδιεφερε η καμερα αλλα τωρα με το Nexus καλομαθα με το ποσο γρηγορα βγαζω πολυ καλες φωτογραφιες και μου αρεσει να εχω μια καλη γρηγορη καμερα.

 

Εχω μια κλιση προς το S4 γιατι με βολευουν οι αισθητηρες που βαζει η Σαμσουνγκ.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν έχεις άδικο.Ομως αυτό που λες ουσιαστικά μπορεί να συμβεί από το note 2 και μετά.Με τον τρόπο που ειναι φτιαγμένο το android της samsung το 1gb ram ειναι περίπου σαν τα 512mb ram του pure android.Εκανα το λάθος και σκέφτηκα να κάνω αυτό που λες.Βρήκα το note 1 σε τιμή κάτω απο 300€ όταν το 2 είχε πάνω από 500€.Και το μετάνιωσα γιατί είδα ότι ειναι πολύ λίγο για παραπάνω από μέτρια χρήση.Τώρα με "έτρωγε" το χέρι μου να δοκιμάσω ένα κινέζικο mtk6589 των 180-200€ και βλέπω ότι σε θέμα απόδοσης κάνει πλάκα στο διπλάσιας αξίας ακόμη και σήμερα επώνυμα διπύρηνα.

Αν είχα πάρει από την αρχή το note 2 ή έστω το κινέζικο θα είχα γλιτώσει την κακή από άποψης απόδοσης για τις δικές μου ανάγκες, αγορά του note 1.

Oμως κινητά σαν το note2/s4 άνετα τα κρατάς 2 χρόνια και κάνεις τα πάντα σφαίρα.Το s3 με το 1gb ram το δούλεψα και δε θα το έπαιρνα ούτε με 200€

 

Ναι, με 1gb ram υπηρχε προβλημα με το android. Ομως το S3 ειναι πολυ καλα στημενο, πολυ ωριμο πλεον, οποτε οποιος το αγοραζε σημερα θα εκανε μια εξαιρετικα επιτυχημενη αγορα. Αντιστοιχα καποιος μπορει να αγορασει σημερα το αψογο note 2 με 450 και να κατσει μεχρι του χρονου για το 3. Παλι 150 ευρω μειον ετησιως στο ταμειο και δε θα του λειψει πρακτικα τιποτα.

Βεβαια ολα αυτα ειναι για να εχουμε να λεμε, καθως εμεις που ποσταρουμε τακτικα εδω απλα δε μπορουμε -παρα στη θεωρια- να εφαρμοσουμε τα ως ανω γραφομενα...

 

@Te_Salat

Μα ειναι δυνατο βρε Κωστα μου να μου λες οτι ειναι σχεδιαστικα ανωτερο το UI της Samsung?

Οτι πιο αισχρο υπαρχει στο χωρο των ανδροειδων ειναι, μυριζει κορεατιλα απο το χιλιομετρο (και οχι δεν εχω κανενα προβλημα με τους Κορεατες, μεταξυ αλλων και το αυτοκινητο μου ενα εξαιρετικο Kia Proceed ειναι, αλλα με ευρωπαϊκες πινελιες, τυχαιο)?

Οσο και υποκειμενικα ειναι ολα αυτα, δεν τιθεται καν θεμα, το pure android -πρωτιστως- και το Sense 5 -δευτερευοντως ειναι ο,τι πιο αξιοπρεπες στο χωρο.

Προσεξε, δε μιλω για χρηστικοτητα, μιλω για σχεδιαστικη απλοτητα.

Για τα υλικα τα εχουμε πει Κωστα, το κινητο στο οποιο πεταμε 500 ευρω ετησιως θελω να αποπνεει πολυτελεια - ειναι ενα gadget που το σερνουμε μαζι μας 18 ωρες τη μερα. Ποσως με ενδιαφερει αν αντεχει στο... ξεβαμα μετα απο ενα χρονο, θα το εχω αλλαξει ουτως η αλλως.

Αυτο που θα κερδισω αυτο το διαστημα ειναι η αισθηση στιβαροτητας, που δε στη δινει ουτε για πλακα ο γαλαξιας (αντιθετως το note λογω του αυξημενου βαρους και με ενα flip type case κερδιζει πολλους ποντους)...

ΥΓ Αλλου φαινεται η μαγκια της σαμμυ. Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το ελαχιστοποιημενο bezel, που κανει την οθονη ελκυστικη vs του one, που σε αυτο τον τομεα φανταζει μια γενια πισω...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Δλδ θελεις να πεις οτι η συγκεκριμενη συσκευη δεν κανει για τηλεφωνο; Εννοειται πως πρωτιστως με ενδιαφερει να κανω κλησεις και να στελνω μηνυματα, παρα να παιζω παιχνιδια και να σερφαρω στο ιντερνετ.

 

Τι προβληματα εχουν ακουστει;

Επισης ποσο ευκολο ειναι να κανεις μια κληση και να επεξεργαστεις τις επαφες;

Όχι δεν μιλάω για το S4 ειδικά.

Από όσο ξέρω μόνο το lag που έχει και το Σ3 στον dialer και ίσως λίγο κατώτερη ποιότητα στο ακουστικό: The Galaxy S4 delivers passable call quality - nothing spectacular. The earpiece is loud enough, but the quality of the sound isn't among the best. Things are a bit better on the other end of the line, though there's some room for improvement as well.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με 1gb ram υπηρχε προβλημα με το android. Ομως το S3 ειναι πολυ καλα στημενο, πολυ ωριμο πλεον, οποτε οποιος το αγοραζε σημερα θα εκανε μια εξαιρετικα επιτυχημενη αγορα. Αντιστοιχα καποιος μπορει να αγορασει σημερα το αψογο note 2 με 450 και να κατσει μεχρι του χρονου για το 3. Παλι 150 ευρω μειον ετησιως στο ταμειο και δε θα του λειψει πρακτικα τιποτα.

Βεβαια ολα αυτα ειναι για να εχουμε να λεμε, καθως εμεις που ποσταρουμε τακτικα εδω απλα δε μπορουμε -παρα στη θεωρια- να εφαρμοσουμε τα ως ανω γραφομενα...

 

@Te_Salat

Μα ειναι δυνατο βρε Κωστα μου να μου λες οτι ειναι σχεδιαστικα ανωτερο το UI της Samsung?

Οτι πιο αισχρο υπαρχει στο χωρο των ανδροειδων ειναι, μυριζει κορεατιλα απο το χιλιομετρο (και οχι δεν εχω κανενα προβλημα με τους Κορεατες, μεταξυ αλλων και το αυτοκινητο μου ενα εξαιρετικο Kia Proceed ειναι, αλλα με ευρωπαϊκες πινελιες, τυχαιο)?

Οσο και υποκειμενικα ειναι ολα αυτα, δεν τιθεται καν θεμα, το pure android -πρωτιστως- και το Sense 5 -δευτερευοντως ειναι ο,τι πιο αξιοπρεπες στο χωρο.

Προσεξε, δε μιλω για χρηστικοτητα, μιλω για σχεδιαστικη απλοτητα.

Για τα υλικα τα εχουμε πει Κωστα, το κινητο στο οποιο πεταμε 500 ευρω ετησιως θελω να αποπνεει πολυτελεια - ειναι ενα gadget που το σερνουμε μαζι μας 18 ωρες τη μερα. Ποσως με ενδιαφερει αν αντεχει στο... ξεβαμα μετα απο ενα χρονο, θα το εχω αλλαξει ουτως η αλλως.

Αυτο που θα κερδισω αυτο το διαστημα ειναι η αισθηση στιβαροτητας, που δε στη δινει ουτε για πλακα ο γαλαξιας (αντιθετως το note λογω του αυξημενου βαρους και με ενα flip type case κερδιζει πολλους ποντους)...

Έτσι είναι.. Εγώ το αγόρασα 4η φορά εδώ και 2 μήνες το S3 και με έχει βολέψει άπειρα.. Ναι θα ήθελα τα 2gb ram του n4/note2 αλλά με nova και ξεφόρτωμα όλου του bloat βλέπω μια συσκευή να λειτουργεί σχεδόν άψογα.. Οπότε σκέφτομαι αν αξίζει να δώσω σχεδόν 300€ να "αναβαθμιστώ".. Και να σας πω κάτι ειλικρινά, αν έμενα Ελλάδα ίσως να μην έπαιρνα κάποιο από τα καινούρια αφού οι υποχρεώσεις πολλές και σημαντικά μεγάλες για μένα αυτή την στιγμή.. Απο την άλλη βέβαια το πάθος πάθος :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε σχεση με το N8 βγαζει καλυτερες φωτογραφιες και βιντεο; Επισης το gps του ειναι καλο; Θελει ιντερνετ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε σχεση με το N8 βγαζει καλυτερες φωτογραφιες και βιντεο; Επισης το gps του ειναι καλο; Θελει ιντερνετ;

Ειδικά τη μερα απο οτι έχω δει ειναι εφαμιλλες.Το βράδυ οκ το Ν8 ειναι αξεπέραστο,αλλα και παλι απο οτι έχω δει δεν απογοητευει και αυτο.

Τωρα για το GPS καλα μας ειχε καλο μάθει το Ν8,αλλα εδω νομίζω δεν εχει δωρεάν λύσεις.Πρεπει να πάρεις προγραμμα,αν και ο δέκτης με glonass ειναι σε πολυ καλο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

(HTC One δικο μου και το S4 φιλου για να το στησω και θα το εχω 2 ημερες)

 

Διαβάζοντας αυτό μου γεννήθηκε η αφελής απορία,τι στήσιμο μπορεί να θέλει ένα κινητό τηλέφωνο?

Και ποιος είναι αυτός που αγοράζει το s4 τη δεύτερη μέρα κυκλοφορίας και το αφήνει άλλες 2 μερουλες στο φίλο του να το χαρεί πρώτα αυτός?

 

Φιλικά :-)

me > you
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αυτό μου γεννήθηκε η αφελής απορία,τι στήσιμο μπορεί να θέλει ένα κινητό τηλέφωνο?

Και ποιος είναι αυτός που αγοράζει το s4 τη δεύτερη μέρα κυκλοφορίας και το αφήνει άλλες 2 μερουλες στο φίλο του να το χαρεί πρώτα αυτός?

 

Φιλικά :-)

 

Φιλιππος και το κανει σε καθε νεο release.

Περασμα προγραμματων, επαναφορα backup και ρουταρισμα (οχι στην περιπτωση μας) ειναι μερικα απο αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν συμφωνώ.

Πρωτίστως είναι κινητό τηλέφωνο.

Πρώτο μέλημα είναι να μπορείς να πάρεις τηλέφωνο. Να ακούς και να σε ακούνε καλά. Να ακούγεται ο ήχος κλήσης σε θορυβώδη περιβάλλοντα κλπ.

Αν το θες για πλοήγηση στο ιντερνετ μόνο ή παιγνίδια πάρε tablet, laptop.

 

Δεν νοείται να είσαι στο σπίτι σου και να θεις να δεις κάποιες πληροφορίες κλπ. στο νετ και να παιδεύεσαι στην οθονίτσα των 5" του κινητού.

 

ΣΗΜ.: Απανταω σε κάποια σχόλια που λένε ότι δεν πειράζει η καθυστέρηση στον dialer και ενδεχομένως και σε άλλα, ότι δεν μας νοιάζει αν ο ήχος είναι χαμηλός στο ακουστικό κλπ.

 

Η καθυστερηση του dialer δεν κανει κ 10 λεπτα.Για τον ηχο του ακουστικου δεν γνωριζω αλλα δεν παιζει να εχει θεμα ,εδω βαλανε οταν δεν κοιτας την οθονη να σταματει το βιντεο.;)

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...