Jump to content

[LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


pkatsaras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια με τοσα post εχω μπερδευτει.εχω τη μαμισια v10k και θελω να παω στην cm10 που οπως καταλαβα πρεπει να βαλω την προτελευταια που ειναι και πιο σταθερη!!επισης το ραδιο με τη προτελευταια ρομ δουλευει αν καταλαβα σωστα με spirit fm??

 

εχω αρκετη εμπιρεια αφου ολα τα κινητα μου ειναι πειραγμενα αλλα εδω εχω μπερδευτει

 

απο v10k για cm10 ti κανω πρωτα (root??unlock bootloader ??cwr???)

 

απο το μηδεν και με απλα και οχι αναλυτικα βηματα γιατι εχω γνωση μπορει καποιος να βοηθησει??

 

 

ευχαριστω

mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια με τοσα post εχω μπερδευτει.εχω τη μαμισια v10k και θελω να παω στην cm10 που οπως καταλαβα πρεπει να βαλω την προτελευταια που ειναι και πιο σταθερη!!επισης το ραδιο με τη προτελευταια ρομ δουλευει αν καταλαβα σωστα με spirit fm??

 

εχω αρκετη εμπιρεια αφου ολα τα κινητα μου ειναι πειραγμενα αλλα εδω εχω μπερδευτει

 

απο v10k για cm10 ti κανω πρωτα (root??unlock bootloader ??cwr???)

 

απο το μηδεν και με απλα και οχι αναλυτικα βηματα γιατι εχω γνωση μπορει καποιος να βοηθησει??

 

 

ευχαριστω

 

Από v10k, επειδή δεν υπάρχει εργαλείο root πρέπει να φλασάρεις v10k rooted, με ξεκλείδωτο bootloader και CWM. Μετά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να φλασάρεις την CM10 την τελευταία 19/5 αν δε κάνω λάθος. Wipe data/factory reset κλπ κλπ και είσαι έτοιμος. Όλα όσα χρειάζεσαι υπάρχουν στο πρώτο post.

Link to comment
Share on other sites

Από v10k, επειδή δεν υπάρχει εργαλείο root πρέπει να φλασάρεις v10k rooted, με ξεκλείδωτο bootloader και CWM. Μετά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να φλασάρεις την CM10 την τελευταία 19/5 αν δε κάνω λάθος. Wipe data/factory reset κλπ κλπ και είσαι έτοιμος. Όλα όσα χρειάζεσαι υπάρχουν στο πρώτο post.

 

 

ευχαριστω!!το link για τη rooted v10k ειναι down υπαρχει καπου αλλου??

mi8
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!το link για τη rooted v10k ειναι down υπαρχει καπου αλλου??

 

Ψάξτο λίγο στο google αλλιώς θα πρέπει να περιμένεις να την ανεβάσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτο λίγο στο google αλλιώς θα πρέπει να περιμένεις να την ανεβάσω αύριο.

 

το εψαξα πολυ ωρα φιλε πριν ποσταρω εδω!!αν μπορεσεις να εισαι καλα!

mi8
Link to comment
Share on other sites

το εψαξα πολυ ωρα φιλε πριν ποσταρω εδω!!αν μπορεσεις να εισαι καλα!

 

Λοιπόν την βρήκα γιατί δεν την είχα για να την ανεβάσω... http://sourceforge.net/projects/lgl7mods/files/%5BP700%5D%20LG%20L7/Rooted%20ROMs/v10k/v10k_ROOTED.kdz/download

 

Απλά όμως, πρέπει μετά να πας στις οδηγίες του πρώτου post και να κάνεις την σημείωση που έχω για όσους έχουν root γιατί αυτή η rom είναι μόνο root δεν έχει ξεκλείδωτο bootloader και CWM.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στελιο θα μου πεις τελικα τον τροπο πως σου δουλεψε το ραδιο (spirit fm) ? Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Οπως εψαχνα διαφορα για το κινητακι μας "επεσα" πανω σε αυτο:

http://10.cmxlog.com/?device=p700

 

Λετε να φτιαξουν το ραδιο και να το εχουμε στην επομενη cm10?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στελιο θα μου πεις τελικα τον τροπο πως σου δουλεψε το ραδιο (spirit fm) ?

 

σε λιγο θα βάλω την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2285996 και θα σου πω ναι και γι αυτο...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

σε λιγο θα βάλω την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2285996 και θα σου πω ναι και γι αυτο...

 

Ευχαριστω φιλε στελιο περιμενω! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε αυτο το build δεν καταφερα να δουλεψει το spirit FM. Καποια στιγμη και ενω ειχα βαλει την CM10 (12 05 2013 ημερ) ειχα βάλει στις ρυθμισεις για τον ηχο (του spirit fm) το lg (την δευτερη επιλογη στα lg) αλλα μετα την εβγαλα και εβαλα την εργοστασιακη και εκτοτε τιποτα.

Τωρα λεω να παρακολουθησω την ρομ που γραφω παραπανω, αλλα ο δημιουρος της ενω βγαζει καθε μερα νεα εκδοση, δεν μας δινει το changelog και δεν ξερω τι αλλαγες εχει...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή τώρα άρχισα να μπαίνω κι εγώ στα κόλπα... να ρωτήσω θέλω:

στην αρχή πέρασα την V20D rooted, αλλά και πάλι το σκασμένο κολλούσε αρκετά! Έπειτα έπεσα πάνω σ' αυτό το θέμα και τελικά εγκατέστησα την CyanogenMod 10 (CM 10) της 19-5-2013 και, μετά απ' όλη τη διαδικασία που περιγράφεται στην αρχή, πέρασα και το baseband 10 και έτσι όλα καλά. Να ρωτήσω όμως: αν περάσω την Kernel gandalf_kernel_1.4 θα είναι καλύτερα ή όχι;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή τώρα άρχισα να μπαίνω κι εγώ στα κόλπα... να ρωτήσω θέλω:

στην αρχή πέρασα την V20D rooted, αλλά και πάλι το σκασμένο κολλούσε αρκετά! Έπειτα έπεσα πάνω σ' αυτό το θέμα και τελικά εγκατέστησα την CyanogenMod 10 (CM 10) της 19-5-2013 και, μετά απ' όλη τη διαδικασία που περιγράφεται στην αρχή, πέρασα και το baseband 10 και έτσι όλα καλά. Να ρωτήσω όμως: αν περάσω την Kernel gandalf_kernel_1.4 θα είναι καλύτερα ή όχι;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Ποοοοοολυυυυυυυυυυυυυυυ καλυτερα!!!! Το κινητο F1 :D

Link to comment
Share on other sites

Ποοοοοολυυυυυυυυυυυυυυυ καλυτερα!!!! Το κινητο F1 :D

 

Νέα CM10 σημερινη αλλα περιμενουμε να μαθουμε για το FM και για το viber αν δουλευουν.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Νέα CM10 σημερινη αλλα περιμενουμε να μαθουμε για το FM και για το viber αν δουλευουν.

 

Ούτε το ένα ούτε το άλλο...:(

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν μπορώ να εγκαταστήσω το Gaps για τα προγράμματα της Google.... Μόλις το εγκαθιστώ, μου βγάζει ως πρόβλημα πως το πληκτρολόγιο της LG σταμάτησε να λειτουργεί! Λοιπόν, τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά τι θα προσφέρει η αλλαγή στο kernel;

 

Tαχυτητα ομαλοτητα καλυτερη αποκριση στα προγραμματα και επεξεργαστικη ισχυ+ καλυτερο multitaskin και αλλα πολλα!

 

Επίσης, δεν μπορώ να εγκαταστήσω το Gaps για τα προγράμματα της Google.... Μόλις το εγκαθιστώ, μου βγάζει ως πρόβλημα πως το πληκτρολόγιο της LG σταμάτησε να λειτουργεί! Λοιπόν, τι κάνω;

 

Αυτα(Gapps) τα φλασαρεις οπως και την ρομ μεσω CWM, και μετα αμεσως wipe cache, advance/dalvik cache!;) Eαν μετα δεν σου δουλευει το play store, τοτε κατεβασε την τελευταια εκδοση του απο εδω: http://dfiles.eu/files/3gpzupqep καντην εγκατασταση (σαν να κανεις αναβαθμιση το application) και θα εισαι κομπλε! Eπισης τα youtube, Gmail τα κατεβαζεις απο το μαρκετ χωριστα, διοτι δεν υπαρχουν μεσα στα Gapps!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε αυτο το build δεν καταφερα να δουλεψει το spirit FM. Καποια στιγμη και ενω ειχα βαλει την CM10 (12 05 2013 ημερ) ειχα βάλει στις ρυθμισεις για τον ηχο (του spirit fm) το lg (την δευτερη επιλογη στα lg) αλλα μετα την εβγαλα και εβαλα την εργοστασιακη και εκτοτε τιποτα.

Τωρα λεω να παρακολουθησω την ρομ που γραφω παραπανω, αλλα ο δημιουρος της ενω βγαζει καθε μερα νεα εκδοση, δεν μας δινει το changelog και δεν ξερω τι αλλαγες εχει...

 

Μπορεις φιλε στελιο να μου πεις ποιο spirit fm εβαλες και αν το εχεις να μου το δωσεις, διοτι εγω κατεβασα 2-3, αλλα ολα δεν ειχαν στις ρυθμισεις την ελλαδα παρα μονο north america και κατι αλλα...:worry:

Link to comment
Share on other sites

μήπως, επειδή εγώ δεν είμαι σίγουρος, μπορείτε να μου δώσετε το πιο καινούριο kernel για το p700 για να το περάσω;

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλη την τεράστια βοήθειά σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω την διαδικασία του 4 cylturbo μπορεί να βοηθήσει κανείς γιατι κατι χανω?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Να ξανα-ρωτήσω: το kernel έρχεται από το λειτουργικό (στην δική μου περίπτωση από την CM10 26-5-2013) ή έχει σχέση με τη συσκευή γενικότερα και τον επεξεργαστή;

 

Edit: Βρήκα ό,τι χρειαζόμουν για να ξέρω για το kernel εδώ: http://www.androidcentral.com/android-z-what-kernel.

 

Τώρα όμως, να ρωτήσω και κάτι άλλο:

στο κινητό έχω την έκδοση kernel: 3.4.0 - CM

Να την αλλάξω ή όχι;

Edited by panira
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...