Jump to content

[LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


pkatsaras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. .. ελπίζω να είστε καλά.... Ακούστε...έχω ένα πρόβλημα όταν κάνει σύνδεση το κιν με μια συσκευή μέσο Bluetooth (είτε είναι αυτοκίνητο είτε bluetooth που βάζουν στο αυτί) αυτή χάνει την σύνδεση σε 2-3 λεπτά και μου ξαναζηταει να συνδεθεί συνέχεια. Αν και έχω κάνει σύζευξη. Είναι σπαστικό γιατί εκεί που μιλάω χάνω την μπάλα. Γιατί;Υπαρχη λύση; ευχαριστώ

 

Είσαι σε επίσημη rom;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Εδώ και 10 μέρες είμαι ευτυχής κάτοχος του p700. Ήδη άλλαξα έκδοση λογισμικου (20d) και το έκανα root μέσω framaroot. Απεγκατέστησα ένα σωρό αχρείαστες μαμά εφαρμογές και τώρα πάει σφαίρα (καμία σχέση με την πρώτη μέρα). Πολύ χρήσιμο νήμα. Τις θερμές μου ευχαριστίες.

 

Eδω σας εχω τους ολοκαινουργιους drivers για τον επεξεργαστη του κινητου μας:

 

https://www.dropbox.com/s/85tcjswcqkd026a/Adreno200-AU_LINUX_ANDROID_JB_VANILLA_04.02.02.060.053%5BFLASHABLE%20BY%20michelemascia7%5D.zip

 

Aπλα μπαινεται σε recovery mode και φλασαρετε το αρχειο! μετα ενα wipe cache/dalvike cache και reboot! Ειστε ετοιμοι! Ακομα ποιο smooth το κινητο μας! Κανει και για cm10 και για stock! Δουλευει και με τον gandalf kernel:D!

 

Αυτούς πως τους φλασάρουμε? Πάντως όχι με το KDZ_FW_UPD γιατί αυτό θέλει kdz αρχείο. Επίσης πως κάνουμε wipe cache/dalvike cache? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εδώ και 10 μέρες είμαι ευτυχής κάτοχος του p700. Ήδη άλλαξα έκδοση λογισμικου (20d) και το έκανα root μέσω framaroot. Απεγκατέστησα ένα σωρό αχρείαστες μαμά εφαρμογές και τώρα πάει σφαίρα (καμία σχέση με την πρώτη μέρα). Πολύ χρήσιμο νήμα. Τις θερμές μου ευχαριστίες.

 

 

 

Αυτούς πως τους φλασάρουμε? Πάντως όχι με το KDZ_FW_UPD γιατί αυτό θέλει kdz αρχείο. Επίσης πως κάνουμε wipe cache/dalvike cache? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader και να βάλεις custom recovery CWM για να μπορείς να φλασάρεις απ' το κινητό και να κάνεις και τα wipe. Googlαρε το και αν δε βρεις άκρη πόσταρε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εδώ και 10 μέρες είμαι ευτυχής κάτοχος του p700. Ήδη άλλαξα έκδοση λογισμικου (20d) και το έκανα root μέσω framaroot. Απεγκατέστησα ένα σωρό αχρείαστες μαμά εφαρμογές και τώρα πάει σφαίρα (καμία σχέση με την πρώτη μέρα). Πολύ χρήσιμο νήμα. Τις θερμές μου ευχαριστίες.

 

 

 

Αυτούς πως τους φλασάρουμε? Πάντως όχι με το KDZ_FW_UPD γιατί αυτό θέλει kdz αρχείο. Επίσης πως κάνουμε wipe cache/dalvike cache? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα.Μπορείς να εξηγήσεις λεπτομερώς τι κάνουμε αφού κατεβάσουμε τους drivers που μας δίνεις?Κ κάτι ακόμα...δε μπορώ να μπω σε emergency mode. πατάω το κουμπί Volume Up και το Power...αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μπορείς να εξηγήσεις λεπτομερώς τι κάνουμε αφού κατεβάσουμε τους drivers που μας δίνεις?Κ κάτι ακόμα...δε μπορώ να μπω σε emergency mode. πατάω το κουμπί Volume Up και το Power...αλλα τιποτα.

 

Μια ερώτηση ακόμα παιδιά.Πως θα κάνω root? με κάποια εφαρμογή απ το store ή κάτι άλλο... Έχω την V20d. JB 4.1.2

 

Για να μπεις σε emergency στην 20d, πρέπει να βγάλεις την μπαταρία, να πατήσεις το vol up και ενώ το έχεις πατημένο και χωρίς μπαταρία να το συνδέσεις με το usb που το έχεις ήδη συνδεδεμένο στο PC στο οποίο έχεις ήδη περασμένους τους drivers της LG. Για root ψάξε το framaroot στο google ή κάποιες σελίδες εδώ πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις σε emergency στην 20d, πρέπει να βγάλεις την μπαταρία, να πατήσεις το vol up και ενώ το έχεις πατημένο και χωρίς μπαταρία να το συνδέσεις με το usb που το έχεις ήδη συνδεδεμένο στο PC στο οποίο έχεις ήδη περασμένους τους drivers της LG. Για root ψάξε το framaroot στο google ή κάποιες σελίδες εδώ πίσω.

 

Το framaroot το κατεβαζω στο pc και το παιρνάω στο κινητό ή απ το Play Store?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276

 

Από το πιο πάνω link κατέβασε την τελευταία έκδοση (1.5.2)

Με αυτήν έκανα root την έκδοση 20d.

 

Το κατεβάζω στον υπολογιστή και το περνάω στο κινητό ? Πως γίνεται η διαδικασία ?

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο για μένα είναι η απεγκατάσταση κάποιων μαμά εφαρμογών που μου ήταν αχρείαστες και μου έτρωγαν ram (πχ google talk, google+, gmail, email, street view κτλ). Για email ας πουμε προτιμώ το Outlook από αυτά που δίνει η google. Επίσης έβαλα και μια εφαρμογή μπλοκαρίσματος διαφημίσεων που χρειάζεται root.

 

Για απεγατάσταση των μαμα εφαρμογών χρησιμοποίησα το unistall master από το play store. Α και ένα autokiller για να κλείνει αχρείαστες εφαρμογές για να έχεις περισσότερη διαθέσιμη ram.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader και να βάλεις custom recovery CWM για να μπορείς να φλασάρεις απ' το κινητό και να κάνεις και τα wipe. Googlαρε το και αν δε βρεις άκρη πόσταρε ξανά.

 

 

Ξεκλείδωσα bootloader και έβαλα custom recovery cwm (τουλάχιστον έτσι πιστεύω) ακολουθώντας οδηγίες από εδώ http://www.lg-phones.org/how-to-unlock-bootloader-on-lg-optimus-l7.html

 

Μετά μπήκα recovery mode... αλλά πως φλασάρω τα αρχεία για τους νέους drivers του επεξεργαστή?

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο για μένα είναι η απεγκατάσταση κάποιων μαμά εφαρμογών που μου ήταν αχρείαστες και μου έτρωγαν ram (πχ google talk, google+, gmail, email, street view κτλ). Για email ας πουμε προτιμώ το Outlook από αυτά που δίνει η google. Επίσης έβαλα και μια εφαρμογή μπλοκαρίσματος διαφημίσεων που χρειάζεται root.

 

Για απεγατάσταση των μαμα εφαρμογών χρησιμοποίησα το unistall master από το play store. Α και ένα autokiller για να κλείνει αχρείαστες εφαρμογές για να έχεις περισσότερη διαθέσιμη ram.

 

Μπορείς να με βοηθήσεις με τις ρυθμίσεις του autokiller?????????

Link to comment
Share on other sites

Μετά μπήκα recovery mode... αλλά πως φλασάρω τα αρχεία για τους νέους drivers του επεξεργαστή?

 

Κατεβάζεις τους drivers, βάζεις το .zip αρχείο που κατέβασες στην εσωτερική ή εξωτερική μνήμη, μπαίνεις recovery και πας flash zip, και μετά install zip from sdcard αν το έβαλες στην εσωτερική ή install zip from external sd card αν το έβαλες στην εξωτερική, σκρολάρεις μέχρι να βρεις το zipακι, το πατάς και μετά πατάς install.

 

Μπορείς να με βοηθήσεις με τις ρυθμίσεις του autokiller?????????

 

Βάλε προεπιλεγμένες ρυθμίσεις από το autokiller. Μεγαλύτερες τιμές περισσότερη ελεύθερη Ram, μικρότερες τιμές, περισσότερο multitasking.

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις τους drivers, βάζεις το .zip αρχείο που κατέβασες στην εσωτερική ή εξωτερική μνήμη, μπαίνεις recovery και πας flash zip, και μετά install zip from sdcard αν το έβαλες στην εσωτερική ή install zip from external sd card αν το έβαλες στην εξωτερική, σκρολάρεις μέχρι να βρεις το zipακι, το πατάς και μετά πατάς install.

 

Ευχαριστώ πολύ! Όλα τέλεια τώρα. Να 'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι.

 

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Στη θέση σου θα έκανα ένα καθαρισμό δεδομένων της εφαρμογής bluetooth, και θα ξαναέκανα τη σύνδεση από την αρχή. Αλλιώς ή επαναφορά εργοστασιακών ή κάποια ασυμβατότητα έχει το bluetooth που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..πέρασα την τελευταία cm10 αλλα δεν μου αναγνωρίζει τη sim,δεν ζητάει pin και φυσικά δεν έχει δίκτυο...όταν παω να ψάξω μόνος μου για δίκτυο μου λέει οτι παρουσιάστηκε πρόβλημα...έκανα restart,έβγαλα μπαταρια..τίποτε!πέρασα και την προτελευταία έκδοση...τα ίδια!οπότε αναγκαστικά έκανα restore την παλιά...

ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..πέρασα την τελευταία cm10 αλλα δεν μου αναγνωρίζει τη sim,δεν ζητάει pin και φυσικά δεν έχει δίκτυο...όταν παω να ψάξω μόνος μου για δίκτυο μου λέει οτι παρουσιάστηκε πρόβλημα...έκανα restart,έβγαλα μπαταρια..τίποτε!πέρασα και την προτελευταία έκδοση...τα ίδια!οπότε αναγκαστικά έκανα restore την παλιά...

ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Αν από 20D πέρασες σε cm10 τότε θα πρέπει αν δεν κάνω λάθος να αλλάξεις και την Baseband από V20 σε V10 ... Αυτό για να μπορεί να δει την SIM ... Ρίξε εδώ μια ματιά είναι εύκολο ... http://www.lg-phones.org/v20-baseband-for-lg-optimus-l7.html

Edited by Mivas1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν λίγο τον Gandalf kernel αλλά από τότε το τηλέφωνο δεν παίρνει μπρος. Μένει στην οθόνη με το logo της lg.

Τι μπορώ να κάνω?

 

 

Edit: Τελικά καναπέρασα από την αρχή την V20d και τώρα ξανασβήνω τις περιττές για μένα εφαρμογές (αφού το ξαναέκανα root). Όλα καλά!

Edited by Loizos83
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν λίγο τον Gandalf kernel αλλά από τότε το τηλέφωνο δεν παίρνει μπρος. Μένει στην οθόνη με το logo της lg.

Τι μπορώ να κάνω?

 

 

Edit: Τελικά καναπέρασα από την αρχή την V20d και τώρα ξανασβήνω τις περιττές για μένα εφαρμογές (αφού το ξαναέκανα root). Όλα καλά!

 

Το gandalf είναι μόνο για CM10!!! Προσοχή στο τι φλασάρετε και που! Επίσης ψάξε στο google για lg bloatware και σε συνδυασμό με το titanium backup για να κάνεις backup οποιαδήποτε εφαρμογή πριν την αφαιρέσεις, απεγκατέστησε τις σαχλαμάρες του συστήματος τύπου lge.com.xxx. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΩΣ! Εγώ έχω v20e με όλα τα περιττά βγαλμένα και πραγματικά είναι σαν CM!

Link to comment
Share on other sites

Το gandalf είναι μόνο για CM10!!! Προσοχή στο τι φλασάρετε και που! Επίσης ψάξε στο google για lg bloatware και σε συνδυασμό με το titanium backup για να κάνεις backup οποιαδήποτε εφαρμογή πριν την αφαιρέσεις, απεγκατέστησε τις σαχλαμάρες του συστήματος τύπου lge.com.xxx. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΩΣ! Εγώ έχω v20e με όλα τα περιττά βγαλμένα και πραγματικά είναι σαν CM!

 

Να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με την V20E ... Εγκατέστησες αυτήν με την επιλογή για Themes; ή την απλή σαν την V20D;

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με την V20E ... Εγκατέστησες αυτήν με την επιλογή για Themes; ή την απλή σαν την V20D;

 

Την εγκατέστησα όταν πρωτοβγήκε και μάλλον είναι χωρίς τα themes.

Link to comment
Share on other sites

απεγκατέστησε τις σαχλαμάρες του συστήματος τύπου lge.com.xxx.

 

Κάνω unistall με unistall master που τα κρατάει στο recycle bin.

Στα system apps βλέπω διάφορα του τύπου com.lge.internal 2.0.0, com.lge.lgfota.permission 4.1.2-p700_V20d mpla mpla mpla

com.lge.hiddenpersonmenu,....

 

Δηλαδή μπορώ να σβήσω αυτά της lg ακόμα και αν μέσα στο όνομα έχουν τη φράση V20d?

 

Η V20e είναι χωρίς τα προγράμματα αυτά ή απλά τα αφαίρεσες εσύ?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Optimus L7 (P700)] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...