Jump to content

Το πιο καλό πρόγραμμα Ανασυγκρότησης Δίσκων


EchiDNA
 Κοινοποίηση

Ποιό πρόγραμμα Ανασυγκρότησης Δίσκων προτείνετε?  

72 members have voted

  1. 1. Ποιό πρόγραμμα Ανασυγκρότησης Δίσκων προτείνετε?

    • Diskeeper
      31
    • Raxco Perfect Disk
      4
    • O&O Defrag
      8
    • VoptXP
      1
    • Windows defragmentation
      21
    • Power Defrag
      3
    • Buzzsaw On-The-Fly Defragmenter
      0
    • Άλλο
      4


Recommended Posts

Όπως όλοι γνωρίζουμε η Ανασυγκρότηση Δίσκων πρέπει να γίνεται σε τακτά διαστήματα για να κρατάμε τον υπολογιστή μας σε φόρμα....

 

Ειδικά όσοι ασχολούνται με την αντιγραφή ταινιών DVD με ταχύτητα 4Χ - 8Χ τότε έχουν παρατηρήσει ότι το buffer του recorder τους παίζει. Σ' αυτό παίζει καθοριστικό ρόλο το μέγεθος των *.vob αρχείων που είναι περίπου 1GB το καθένα, έτσι αν το αρχείο είναι κατακερματισμένο ο υπολογιστής χάνει πολύτιμο χρόνο ψάχνοντας να βρεί που είναι διάσπαρτα τα κομμάτια του αρχείου και στη συνέχεια να τα φορτώσει στην buffer. Αποτέλεσμα είναι λιγότερα δεδομένα στην buffer στη μονάδα του χρόνου και άρα μεγαλύτεροι χρόνοι αντιγραφής.

 

Πείτε μας λοιπόν, πιο είναι το πιο καλό πρόγραμμα γι’ αυτή τη δουλειά…..:cool:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να έχεις λειτουργικό το οποίο να έχει τόσο εξελιγμένο File System που να μην χρειάζεται ανασυγκρότηση.

 

Ext3 Rules

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (16 Ιούλ. 2004 , 19:07)

 

Το καλύτερο είναι να έχεις λειτουργικό το οποίο να έχει τόσο εξελιγμένο File System που να μην χρειάζεται ανασυγκρότηση.

 

Ext3 Rules

 

 

...... και για να αλλάξεις π.χ. ανάλυση στην κάρτα γραφικών θα πρέπει να έχεις πάρει διδακτορικό....... (χωρίς ειρωνία) :D

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το Raxco Perfect Disk??? Θα πάθεις πλάκα..... πολύ πιο καλό σε ταχύτητα και αποτέλεσμα!!!
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω το perfect disk πολύ καλύτερο και ταχύτερο απο το disk keeper και φυσικά απο το defrag τον windows xp. μια απορία που είχα και θα ήθελα τα φώτα σας. επειδή σκέφτομαι να πάρω dvd-rw και ώς γνωστόν χρειάζεται τακτικό defrag αποφάσισα να κάνω αραιά και που μια ανασυγκρότηση. το θέμα είναι ότι έκανα σήμερα 2 φορές με το perfect disk αλλά έχω το πρόβλημα που φαίνεται στην εικόνα. αφήνει ένα μεγάλο τμήμα με fragmentions. μήπως οφείλεται στην έλειψη αρκετού ελεύθερου χώρου; plz βοήθεια επειδή και τα αρχεία που είναι fragmented είναι αρχεία vob :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα..... αν για παράδειγμα από ένα vob αρχείο του 1GB λείπει απο τη σειρά ένα κομματάκι, έστω και μερικών kB ή αν στο χώρο που περισσεύει συμπληρώσει ένα άλλο αρχειάκι (το κάθε τετραγωνάκι είναι 6.99ΜΒ στο δίσκο σου) τότε στο βγάζει σαν fragmented αλλα δεν πρέπει να φοβάσαι..... από ρυθμίσεις προτείνω smart placement defrag και όχι aggressive αν έχεις μεγάλα αρχεία...... στη φωτό δεν μ' αρέσει η θέση του χώρου που κρατάει ο υπολογιστής για virtual memory (μαύρη περιοχή), εκεί θα έπρεπε κανονικά να είναι τα αρχεία του συστήματος - boot (θαλασσί περιοχή)
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το Windows Defrag καθώς θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστο σε σχέση με κάποια άλλα εργαλεία έστω και αν η ταχύτητα του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή. Από εκεί και πέρα με το NTFS τα πράγματα θεωρώ ότι βελτιώνονται αρκετά όσον αφορά το fragmentation των δεδομένων σε σχέση με το απαρχαιωμένο FAT..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

diskeeper ( στην pro εκδοση του ) χαλαρα , πολυ καλο και αξιοπιστο
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Directx (17 Ιούλ. 2004 , 06:39)

 

Προτιμώ το Windows Defrag καθώς θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστο σε σχέση με κάποια άλλα εργαλεία έστω και αν η ταχύτητα του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή. Από εκεί και πέρα με το NTFS τα πράγματα θεωρώ ότι βελτιώνονται αρκετά όσον αφορά το fragmentation των δεδομένων σε σχέση με το απαρχαιωμένο FAT..

 

 

Εγώ το βλέπω σαν να γράφεις CD με το ενσωματωμένο πρόγραμμα των windows .......τόοοοοοοσο μεγάλη διαφορά το Windows Defrag με το Perfect Disk!!!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (16 Ιούλ. 2004 , 19:16)

 

...... και για να αλλάξεις π.χ. ανάλυση στην κάρτα γραφικών θα πρέπει να έχεις πάρει διδακτορικό....... (χωρίς ειρωνία) :D

 

 

Αν νομίζεις οτι το file system έχει έστω ελάχιστη σχέση με την ανάλυση της κάρτας γραφικών τότε... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (17 Ιούλ. 2004 , 23:18)

 

Αν νομίζεις οτι το file system έχει έστω ελάχιστη σχέση με την ανάλυση της κάρτας γραφικών τότε... :whistle:

 

 

μπα όχι δεν νομίζω κάτι τέτοιο..... αλλά νομίζω ότι κάτι σε Linux έχεις....... :lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να σε σταματήσω απο το να βγαίνεις συνεχώς off-topic:

 

Φαίνεται απο μακριά οτι δεν έχεις ιδέα απο Linux... αν θέλεις screenshots απο τον υπολογιστή μου για να πειστείς στείλε pm.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (18 Ιούλ. 2004 , 15:57)

 

Λοιπόν, για να σε σταματήσω απο το να βγαίνεις συνεχώς off-topic:

 

Φαίνεται απο μακριά οτι δεν έχεις ιδέα απο Linux... αν θέλεις screenshots απο τον υπολογιστή μου για να πειστείς στείλε pm.

 

 

Off topic sorry.... αλλά δεν μπορείς να δεχτείς άλλα pm!!!

 

Θέλω να δω screenshots..... είχα μια τρομακτική εμπειρία με το λειτουργικό αυτό πριν μερικά χρόνια..... από τότε όταν το ακούω με πιάνει ταραχή :p

 

Θα πρέπει να έχουν αλλάξει πολλά σχετικά με τη λειτουργικότητά του (αν μοιάζει περισσότερο με windows μπορεί και να μ' αρέσει). Απλά έχω μείνει με την ιδέα ότι για να κάνεις απλές εγκαταστάσεις προγραμμάτων, αλλαγές ρυθμίσεων κλπ που στα wimdows είναι παιχνιδάκι εκεί πρέπει να τρέχεις στο ογκοδέστατο manual.....

 

Αν και μου περισσεύουν μερικά GB στο δίσκο......... πρέπει να το δω για να το πιστέψω!!!

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου..... :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (17 Ιούλ. 2004 , 07:52)

 

diskeeper ( στην pro εκδοση του ) χαλαρα , πολυ καλο και αξιοπιστο

 

δεν το βρισκω πουθενα

μηπως εχει κανενας κανενα λινκ για να το κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Eίχα δοκιμάσει το Diskeeper και μετά από κάθε defrag ψιλοσερνόταν ο σκληρός. Ώσπου έκανα κι ένα defrag με το κλασσικό tool των XP, και ήρθε στα ίσα του το μηχάνημα.

Οπότε windows defrag από μένα.

Η ακόμα καλύτερα, format :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 1 Αύγ. 2004 , 16:21)

 

Eίχα δοκιμάσει το Diskeeper και μετά από κάθε defrag ψιλοσερνόταν ο σκληρός. Ώσπου έκανα κι ένα defrag με το κλασσικό tool των XP, και ήρθε στα ίσα του το μηχάνημα.

Οπότε windows defrag από μένα.

Η ακόμα καλύτερα, format :p

 

μολις εβαλα το diskeeper και παρατηρω ακριβως αυτο. :eek:
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε το PerfectDisk θα πάθετε..... πολύ σφαιράτο και κάνει φοβερή δουλειά.... το windows defragmenter σέρνεται μπροστά του....

 

λινκ εδώ, γράψτε το όνομα στο search engine και θα σας δώσει όλα τα διαθέσιμα.... επιλέξτε το σωστό.....

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Diskeeper 8 άνετα...............
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

vopt xp 7 απλα ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ και απλοικο συστημα defrag και αν ειναι full εκδοση κανει παπαδες με το mcafee εγω αυτο εχω τον τελευταιο καιρο

 

φιλικα εγω ο ενας ο μοναδικος ο ανεπαναληπτος ο(γκντουπ...)

giannis has quit irc reason(otu davatzh h maxairia...) δεν ειμαι καλα σημερα πεταω απο την χαρα μου sorry για το off-topic παιδια ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

yep σιγουρα θα μαθω αυριο για το αν θα γινω σιγουρα μπαμπας(αν και εχω μια ελπιδα μπας και δεν ειναι παρα μονο πονοι απο τις μερες της και τιποτα αλλο μακαρι θεε μου) αλλα αν ειναι εγκυος τοτε θα χαρω πολυ :)

παντα κραταω την ελπιδα ομως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Samael ( 2 Αύγ. 2004 , 00:05)

 

Eδω κ 2 μηνες εχω το Disk keeper 8 και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος

Πριν ειχα το PerfectDisk 2000

 

 

με το perfectdisk ησουν ευχαρηστημενος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...