Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Οτι ναναι.

 

Εχει συγκεκριμενη φιλοσοφια και την ακολουθει πιστα και ομορφα.

Εσυ τι ηθελες δηλαδη απο Nova να γινει..... buzz και aviate?

 

Οχι, ειναι ο πιο smooth launcher out there, ειναι πληρως customizable χωρις την αναγκη themes κλπ

 

Αν θες κατι αλλο..... βαζεις αλλον launcher, o Νοva ειναι ο κορυφαιος στο ειδος του.

+1000 έτσι ακριβώς.

είναι χαζό το να μιλάμε για έναν λαουντσερ και να θέλουμε να γίνει σαν κάποιον άλλον.

βάλτε τον άλλον κατευθείαν ρεκόρ παιδιά δόξα τον θεό υπάρχουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τα δύο τελευταία posts. Ξαναδοκίμασα όλους τους κορυφαίους launchers και ξανά πίσω στον Nova Prime. Ο ένας λάγκαρε παντού, ο άλλος λάγκαρε που και που, ο άλλος υπερθέρμαινε το κινητό , ο άλλος κατανάλωνε μπόλικη μπαταρία, ο άλλος δεν είχε παραμετροποίηση. Είναι και τι ζητά ο καθένας από τον launcher. Πχ για μένα τα καλούδια του Aviate όπως :

 

★ Adapts to you — Shows you different apps based on your current context and time of day.

★ Stay organized — Automatically categorizes your apps into Collections based on function.

★ App recommendations — Recommends apps based on what you have installed and the latest ratings in Google Play.

★ Stay in touch — Contact your Favorite People with one swipe up instead of digging through your contacts.

★ Wake up, and Aviate automatically shows you how long you’ve slept, the weather and news for the day.

★ When at work, Aviate gives you easy access to all the apps you need to get your job done, plus intelligent calendar features like one-tap calling to conference calls, emailing to meeting attendees and more!

★ While on the road, Aviate automatically gives you traffic conditions and directions home.

★ Go to dinner, and Aviate automatically shows you photos, tips and restaurant reviews.

 

μου είναι παντελώς άχρηστα, μην πω ενοχλητικά. Τα 18 πιο σημαντικά apps μου τα έχω οργανωμένα στις σειρές dock κι έχω άμεση πρόσβαση σε αυτά με ένα slide του dock αριστερά ή δεξιά , τις υπόλοιπες εφαρμογές τις έχω οργανωμένες σε φακέλους στο μενού ανά κατηγορία , τις σημαντικές επαφές μου τις έχω άμεσα προσβάσιμες με ένα slide μόνο, να μου γίνονται recommendations για apps το θεωρώ ενοχλητικό, το να μου λέει πόση ώρα κοιμήθηκα το θεωρώ γελοίο, τον καιρό μου το λέει μια χαρά το widget μου στην κεντρική μου οθόνη, τα νέα τα rss, τα ραντεβού το ημερολόγιο μου με τα notifications του και όσο για τις διαδρομές έχω το Sygic μου που είναι σαφώς κλάσεις ανώτερο από το app του Aviate. A ξέχασα τα dinners με τα restaurant reviews...εδώ οφείλω να ομολογήσω ότι η οικονομική μου κατάσταση δεν μου επιτρέπει συχνά dinners .Ίσως για κάποιον που έχει εντελώς ανοργάνωτο το κινητό του και δεν ασχολείται με apps του google play και κάνει πλούσια ζωή να τον εξυπηρετούσαν αυτά τα features.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Οτι ναναι.

 

Εχει συγκεκριμενη φιλοσοφια και την ακολουθει πιστα και ομορφα.

Εσυ τι ηθελες δηλαδη απο Nova να γινει..... buzz και aviate?

 

Οχι, ειναι ο πιο smooth launcher out there, ειναι πληρως customizable χωρις την αναγκη themes κλπ

 

Αν θες κατι αλλο..... βαζεις αλλον launcher, o Νοva ειναι ο κορυφαιος στο ειδος του.

 

'Οχι δεν θέλω να γίνει Aviate (ότιναναι είσαι εσύ btw, αφού είπα ότι Aviate τρέχω, γιατί να θέλω να γίνει ο nova κάτι άλλο δηλαδή; ), τα 2 μέρη στο post ήταν άσχετα μεταξύ τους. Ο nova είναι καλός για να κάθεσαι να του περνάς widgets κλπ...αλλά ότι έχει ζητηθεί από τους χρήστες όσον αφορά την λειτουργικότητα έχει φάει άκυρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν ηταν πληρως συμβατος με την ελλαδα θα ηταν απο τους καλυτερους αλλα μονο το checkin δουλευει και στην ουσια για εμας ειναι μισος..

 

Το ζουμί είναι οι οθόνες του και ο τρόπος που σου κατηγοριοποιεί τις εφαρμογές. Από εκεί και πέρα έχει πολλές μεταξωτές κορδέλες που ναι στην Ελλάδα δεν έχουν πολύ νόημα αλλά δεν ενοχλούν κιόλας...το Places δουλεύει εκπληκτικά καλά ακόμη και στην Ελλάδα πάντως.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Καημένε klaount, έχει τόσους funboys του nova το συγκεκριμένο thread που το περίμενα το κράξιμο. Κι εγώ μαζί σου συμφωνώ. Ο nova φαντάζει μια βελτιωμένη έκδοση του stock όταν άλλοι προσφέρουν κάτι εντελώς διαφορετικό. Περί ορέξεως φυσικά. ...

Εγώ πάντως προτιμώ κάτι το διαφορετικό πάρα τη βελτιωμένη stock έκδοση. Σέβομαι την επιλογη του καθενός αλλά μην ακυρώνουμε τοσο εύκολα τους υπόλοιπους για να στηρίξουμε την επιλογή μας...

 

Και όπως είπα, περί ορέξεως...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι έχουμε γυρίσει σε όλους τους launchers που κυκλοφορούν. Αλλάζουμε για λίγες μέρες και στο τέλος επανερχόμαστε στον Nova γιατί στους υπόλοιπους ή θα κολλάει ή θα τρώει μπαταρία ή θα βγάλει διάφορα. Τώρα οτι δεν έχει ταξινόμηση για recenlty installed μικρό το κακό, θα ζήσουμε και μ αυτό. Κανένας όμως μέχρι τώρα δεν μου δίνει την αίσθηση του Nova. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω 8 launchers εγκατεστημένους στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Καημένε klaount, έχει τόσους funboys του nova το συγκεκριμένο thread που το περίμενα το κράξιμο. Κι εγώ μαζί σου συμφωνώ. Ο nova φαντάζει μια βελτιωμένη έκδοση του stock όταν άλλοι προσφέρουν κάτι εντελώς διαφορετικό. Περί ορέξεως φυσικά. ...

Εγώ πάντως προτιμώ κάτι το διαφορετικό πάρα τη βελτιωμένη stock έκδοση. Σέβομαι την επιλογη του καθενός αλλά μην ακυρώνουμε τοσο εύκολα τους υπόλοιπους για να στηρίξουμε την επιλογή μας...

 

1) ειναι fanboys

 

2) Δεν υπαρχει πιο smooth launcher απο τον Nova και γιαυτο ειναι ο Νο1

 

3) Εχουν βγει πολυ καλες ιδεες εκει εξω (πχ Action Launcher) αλλα οταν δεν εχουν την ιδια αποδοση με τον Nova, πως να τις επιλεξεις;;;;

 

 

 

Κατι αυτοματες κατηγοριοποιησεις κλπ ΔΕΝ με ενδιαφερουν, εχω αμεση προσβαση στις εφαρμογες που με ενδιαφερουν σε 0,5", και δεν εξαρτομαι απο κανεναν launcher.....

Link to comment
Share on other sites

Κατι αυτοματες κατηγοριοποιησεις κλπ ΔΕΝ με ενδιαφερουν, εχω αμεση προσβαση στις εφαρμογες που με ενδιαφερουν σε 0,5", και δεν εξαρτομαι απο κανεναν launcher.....

 

2 πράγματα φαίνονται από αυτό το σχόλιο: δεν τον έχεις δοκιμάσει καν γιατί θα ήξερες πως φυσικά και μπορείς να βάλεις όποια εφαρμογή θες όπου θες, δεν εξαρτάσαι ούτε σε περιορίζει, δεύτερο και σημαντικότερο δεν έχεις διαβάσει καλά το ίδιο σου το signature. Έπειτα διάβαζε καλύτερα και τα posts στα οποία απαντάς. Σου είπε κανείς πουθενά τι θα χρησιμοποιήσεις; Λες να ενδιαφέρει κανέναν αν θα αλλάξεις τον Nova ή όχι; Εφόσον είσαι ικανοποιημένος με αυτόν ποιός ο λόγος να μπαίνεις στη διαδικασία διαφωνίας που μπήκες; Το γεγονός πως άλλοι χρήστες σε άλλα κινητά μπορεί να μην συμφωνούν με τα δικά σου συμπεράσματα περί smoothness (εμένα π.χ. σχεδόν όλοι το ίδιο smooth μου φαίνονται), το σκέφτηκες;

Οπαδισμός και στους Launchers λοιπόν.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

πήγανε στην πρώτη σελίδα δες ποιών λαουντσερ έχουν ψηφίσει οι περισσότεροι εδώ μέσα και με πόση διαφορά από τον δεύτερο και μετά μπορείς να λες ότι θες.

 

γνώμη μου είναι πως υπάρχουν καλοί και όμορφοι αλλά σαν τον νοβα κανένας. Θες να με πεις οπαδό πες με είμαι οπαδός του καλύτερου λαουντσερ .

Link to comment
Share on other sites

1) ειναι fanboys

 

2) Δεν υπαρχει πιο smooth launcher απο τον Nova και γιαυτο ειναι ο Νο1

 

3) Εχουν βγει πολυ καλες ιδεες εκει εξω (πχ Action Launcher) αλλα οταν δεν εχουν την ιδια αποδοση με τον Nova, πως να τις επιλεξεις;;;;

 

 

 

Κατι αυτοματες κατηγοριοποιησεις κλπ ΔΕΝ με ενδιαφερουν, εχω αμεση προσβαση στις εφαρμογες που με ενδιαφερουν σε 0,5", και δεν εξαρτομαι απο κανεναν launcher.....

Χεχε. Για το fun=fan μπορείς άνετα να κατηγορήσεις την αποτυχημένη διόρθωση των samsung.

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα, δεν μπορώ να μην τα δεχτώ φυσικά για κάποιον που η απόδοση είναι το no1 κριτήριο. Εγώ προσωπικά προτιμώ λίγο μειωμένη απόδοση για κάτι πιο φρέσκο, αλλά και πάλι, με ότι βολεύεται ο καθένας και με βάση τις ανάγκες που έχει.

Για μα μην δώσω και την εντύπωση ότι είμαι εντελώς κατά του nova, τον έχω σαν βασικό στη lowend zte συσκευή μου, αλλά σε καλύτερες συσκευές δεν βλέπω και τόσο σημαντική διαφορά ώστε να τον προτιμήσω... και πάλι, προσωπική εκτίμηση. Από θέμα απόδοσης, η συσκευή θα πρέπει να είναι πολύ παλιά και πολύ μπάζο για να φανεί κάποια αξιόλογη διαφορά. Φανταστείτε ότι παλαιότερα στο παλιό zte blade 1 έτρεχα next και tsf νεράκι, με ελαφρά πειραγμένη rom jb και μόλις 512ram, και μάλιστα σε πολύ νεαρές εκδόσεις

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Το πιο καλό σημείο του nova είναι ότι είναι απόλυτα σταθερός. Ότι άλλο και να δοκίμασα ξαναγύρισα εκεί..
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω μηνες τωρα τον Google Experience Launcher και ημουν αρκετα ικανοποιημενος με την απλοτητα του αλλα και την σταθεροτητα του.Εχω δουλεψει action (ψηνομουν να τον αγορασω κιολας),aviate,everythingme,apex και αλλους που δεν θυμαμαι και κατεληξηα προσωρινα σε nova λογω των android L extras που βαλανε προχθες.Γενικα ειμαι fan των pure launcher και δεν ξερω ποσο καιρο θα κανω να γυρισω στον GEL ..προσωρινα μου αρεσει αρκετα ο Nova
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω μηνες τωρα τον Google Experience Launcher και ημουν αρκετα ικανοποιημενος με την απλοτητα του αλλα και την σταθεροτητα του.Εχω δουλεψει action (ψηνομουν να τον αγορασω κιολας),aviate,everythingme,apex και αλλους που δεν θυμαμαι και κατεληξηα προσωρινα σε nova λογω των android L extras που βαλανε προχθες.Γενικα ειμαι fan των pure launcher και δεν ξερω ποσο καιρο θα κανω να γυρισω στον GEL ..προσωρινα μου αρεσει αρκετα ο Nova

Ωραίος ο gel, πολύ smooth, αλλά δεν μπορείς να φτιάξεις φακέλους

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root κι έχεις closed δοκίμασε το XGELS για τον GEL, για να βάλεις android L στοιχεία.

Αν εννοείς xposed, δεν μπορώ να το βάλω, γιατί έχω art

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς xposed, δεν μπορώ να το βάλω, γιατί έχω art

 

Αργά ή γρήγορα κάτι θα κάνουν με το xposed και το Art, γιατί αν δε κάνω λάθος η επόμενη έκδοση του Android, L, Lollipop, ή όπως αλλιώς θα λέγεται, θα τρέχει μόνο σε Art. Δεν θα υποστηρίζει Dalvik.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

για μενα το ειπα και πιο πανω ο apex ειναι ο Nova οπως θα επρεπε να ειναι...:)

με τις νεες σου εφαρμογές για να μπορεις να την βρισκεις ανα πασα στιγμη!

με κατηγορίες αλφαβητικά η ανα εγκατάσταση κτλ...

Link to comment
Share on other sites

για μενα το ειπα και πιο πανω ο apex ειναι ο Nova οπως θα επρεπε να ειναι...:)

με τις νεες σου εφαρμογές για να μπορεις να την βρισκεις ανα πασα στιγμη!

με κατηγορίες αλφαβητικά η ανα εγκατάσταση κτλ...

Και εγώ κόλλησα με την apex τελευταία, απλή, λιτή, γρήγορη, με εύκολα και ωραία gestures..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που μένω στον Νόβα είναι κάποια συγκεκριμένα εφέ που έχει, επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά ο απεξ δεν με κάθεται καλά, συμφωνώ ότι έχει περισσότερα πράγματα αλλά ως εκεί.μακάρι να τον γυρίσει να βασίζεται στον aosp launcher ο Νόβα
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κόλλησα με την apex τελευταία, απλή, λιτή, γρήγορη, με εύκολα και ωραία gestures..

 

ετσι ακριβως...ταχύτατος σμουθ και με ολα αυτα τα "μικρουλια" που λειπουν απο τον νοβα...:)

Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να χρησιμοποιεί TSF και να μην τον αλλάζει;

Πολύ καλός αλλά τον άλλαξα σε λίγο αν βρεθώ πάλι θα τον ξαναβάλω να τον στήσω αλλά είναι σίγουρο πως στον νοβα θα γυρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς xposed, δεν μπορώ να το βάλω, γιατί έχω art

 

Ναι, ύπουλο auto correction. Η υποστήριξη art είναι στα σκαριά για το xposed, αλλά οκ στη φάση που βρίσκεται οι διαφορές είναι μικρές για να τρέχεις ART νομίζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραίος ο gel, πολύ smooth, αλλά δεν μπορείς να φτιάξεις φακέλους

 

Φτιάχνεις κανονικά φακέλους με drag n drop το icon πάνω σε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να χρησιμοποιεί TSF και να μην τον αλλάζει;

Εγώ είχα και στο Νοτε 3 και στο Νοτε 8. Παρατήρησα όμως πως καταναλωνε και στα δύο τρελή μπαταρία χωρίς να φαίνεται στα προγράμματα που μετρούσαν κατανάλωση. Στο Νοτε 8 μάλιστα μου αργούσε πολύ τη φόρτιση τόσο που ήμουν έτοιμος να το στείλω για σέρβις. Τώρα στο flex και στο Νοτε 8 έχω Νοβα. Σταθερή αξία και χωρίς εκπλήξεις στην κατανάλωση

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να χρησιμοποιεί TSF και να μην τον αλλάζει;

 

Τον χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια. Δεν τον άλλαζα και ούτε θα τον αλλάξω. Απλά τον τελευταίο μήνα που βγήκε η έκδοση 3 του nova launcher, τον έβαλα για δοκιμή και τον κράτησα διότι έκανα format και βαρέθηκα να ξαναστησω τον tsf.

 

 

Μόλις βγει ο tsf 3.0 θα επιστρέψω αμέσως. Και τον περιμένουμε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...