Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Hyperion (pro) vs Smart launcher (pro) ποιον προτεινετε

 

 

 

Οντας χρηστης Nova pro πολλα χρονια, ειπα να αλλαξω launcher για κατι πιο φρεσκο, κατεληξα στους 2.

 

Με ενδιαφερουν τα tabs στο συρταρι, να ειναι ελαφρυς (κυριως να μην εχει μεγαλη καταναλωση μπαταριας) και να εχω themes.

 

Επισης θελω να εχω μαυρο background σε μενου ρυθμισεων κτλ

 

Απο οτι ειδα και στους 2 οι free εκδοσεις ειναι πολυ περιορισμενες.

 

Ποιον απο τους 2 προτεινετε?

Προσωπικά αγόρασα τον Hyperion Pro αλλά ξαναγύρισα στον Nova Prime.

Δε ξέρω κάτι με χαλάει, κάτι σα να μου λείπει συνέχεια.

Ειδικά το subgrid που έχει ο Nova!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αγόρασα τον Hyperion Pro αλλά ξαναγύρισα στον Nova Prime.

Δε ξέρω κάτι με χαλάει, κάτι σα να μου λείπει συνέχεια.

Ειδικά το subgrid που έχει ο Nova!

Τι είναι το subgrid αδερφέ? Σόρρυ για τη χαζη ερωτηση αλλά τώρα αγόρασα το nova prime και πειραματίζομαι να δω πως με βολεύει...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλοι στον nova γυρνάμε!

 

Εγώ έχω τον μαμά launcher στο Xiaomi Redmi 5 plus.Είναι ο πιο γρήγορος από όλους και καταναλώνει την πιο λίγη μπαταρία από όλους.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πίσω σε Nova τελικά. Δυστυχώς ή ευτυχώς ο άνθρωπος έχει κάνει απίστευτη δουλειά στο σύνολο της εφαρμογής.
Link to comment
Share on other sites

Οταν είσαι 100% ευχαριστημένος γιατί να πας αλλού? Nova prime μια 8ετια και απλά μου κανει τη ζωή εύκολη καθημερινά. Ούτε τους βλέπω τους άλλους launchers.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο Nova τπτ άλλο.

 

The power of the Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον μαμά launcher στο Xiaomi Redmi 5 plus.Είναι ο πιο γρήγορος από όλους και καταναλώνει την πιο λίγη μπαταρία από όλους.

Πάνω στο θέμα αυτό...

Το είχα συζητήσει και πιο παλιά με συμφορουμίτη, διαπίστωσα ότι με nova το 5 plus έχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας σε σχέση με τον μαμά.

Κι εδώ είναι το περίεργο, πώς συμβαίνει αυτό ενώ θα περίμενε κανείς το αντίθετο!

Πάντως και ο launcher της συσκευής είναι πολύ καλός, απλά ήθελα μεγαλύτερη παραμετροποίηση σε ορισμένα πράγματα γι' αυτό και δουλεύω τον nova prime.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι....στο nova prime μπορούμε να αλλάξουμε τη σειρά των εφαρμογών μέσα στο συρτάρι?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι....στο nova prime μπορούμε να αλλάξουμε τη σειρά των εφαρμογών μέσα στο συρτάρι?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να κάνεις φακέλους η tabs από πάνω και να τα έχεις εκεί τακτοποιημενα

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει ένα tab στο οποίο έχω βάλει τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ πιο συχνά.σε αυτό το tab πχ μπορώ να αλλάξω την σειρά των εφαρμογών όπως θέλω?
Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει ένα tab στο οποίο έχω βάλει τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ πιο συχνά.σε αυτό το tab πχ μπορώ να αλλάξω την σειρά των εφαρμογών όπως θέλω?

Δεν πρέπει να γίνεται. Πάντα μπαίνουν αλφαβητικά. Μπορείς να κάνεις μετονομασία τις εφαρμογές που θες πρώτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να γίνεται. Πάντα μπαίνουν αλφαβητικά. Μπορείς να κάνεις μετονομασία τις εφαρμογές που θες πρώτες.
Χμ κατάλαβα.....σε ευχαριστώ πολύ :)

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και ένα αίτημα τόσα χρόνια, να μπορεί να μπαίνουν οι εφαρμογές με τη σειρά που θέλει ο χρήστης, αλλά για καποιον λόγο δεν έχει προβλεφθεί κάτι τέτοιο.

Μπροστά στα τόσα πλεονεκτήματα που έχει ο φοβερός αυτός launcher, μικρό το κακό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παλι στον nova prime με καρτελες ανα ειδος εφαρμογων και χειρονομιες μονιμως. Σε οτι εκδοση android (απο 2 ως 9)τον δουλεψα ειναι οτι ταχυτερο μπορεις να χρησιμοποιησεις. Αμα σεταρεις να εχει τα αστραπιαια εφε κυλισης-μεταβασης, ριξεις και τα γραφικα στο 0.5, τοτε ολα γίνονται ακαριαια. Ενα ταπεινο κινητακι με prime και ξεφτυλιζε πολυ ακριβοτερα κινητα παλια. Επι εποχης 2012-2013 με το xperia s εκανα πλακα σε galaxy και iphone. Το android χωρις nova μου φαινεται πολυ πιο δυστροπο και αργο ειτε εχει δικα του UI ειτε οχι. Απο τον προγραμματιστη ζητησα να βαλει επιπλεον την διαταξη στις καρτελες εφαρμογων απο κατω προς τα επάνω ετσι ωστε με μεγαλες οθονες να ειναι πιο ευκολη η χρηση με το ενα χερι. Αυτο το συναντησα στον smart launcher και μου αρεσε πολυ. Το μονο που μου λειπει.
Link to comment
Share on other sites

Nova launcher

Swipe home button η edge gestures

Adguard premium

YouTube vanced

Opera touch

Solid explorer

Mx player

Poweramp

Mega

Emdomondo

Titanium backup

 

Κλείνουμε τα animations από επιλογές προγραμματιστη

Χαμηλώνουμε το dpi μεσω adb

 

Ειναι οι στάνταρ εφαρμογές που μπαίνουν εδώ και χρόνια. Όλα κυλάνε όσο καλύτερα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το subgrid αδερφέ? Σόρρυ για τη χαζη ερωτηση αλλά τώρα αγόρασα το nova prime και πειραματίζομαι να δω πως με βολεύει...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις ένα grid (πλέγμα) στη homescreen ας πούμε 10x7.

Με το subgrid μπορείς να βάζεις εικονίδια και στο ενδιάμεσο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και θα συμφωνησω μαζι σας.... μετα τον Nova σε καθε launcher λειπει και απο κατι...

 

Παραυτα ειπα να δοκιμασω τον smart launcher pro ο οποιος εκτος απο τσιμπημενη τιμη σε σχεση με τους αλλους (6+ ευρω)

μετα ζητουσε και περιπου αλλα 3 για μια lockscreen lol!

Οντως το συρταρι με τα πλαινα tabs ειναι πολυ βολικο (ισως το μονο + του), αλλα εχει μειονεκτηματα:

1) δεν αφηνει να βαλεις εικονιδια σε αλλη home screen εκτος της κυριας

2) δεν αφηνει να βαλεις πολλα απο τα widget των εφαρμογων πχ το camera launch icon του Lightroom

3) Απουσια google feed οθονης

 

Δοκιμασα τους αλλους launchers καθαρα για την αισθηση, πχ τα μενου του Hyperion ειναι ομορφα με το gradient background, ο smart εχει στην κυρια οθονη τα εικονιδια σε σχημα λουλουδι, αλλα χασιμο λειτουργικοτητας για το look και μονο δεν.... back to nova λοιπον

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξαναβάζω νόβα πάντως. Δεν υπάρχει λόγος.

 

Ίσα ίσα, που μου χαλάει και τα ωραία animations στο oneplus 6t.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξαναβάζω νόβα πάντως. Δεν υπάρχει λόγος.

 

 

 

Ίσα ίσα, που μου χαλάει και τα ωραία animations στο oneplus 6t.

Ναι, και το τεράστιο grid με τα ακόμα πιο τεράστια εικονίδια, λες και είσαι 60 χρονών με πρεσβυωπία στο φουλ.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και το τεράστιο grid με τα ακόμα πιο τεράστια εικονίδια, λες και είσαι 60 χρονών με πρεσβυωπία στο φουλ.
Αυξάνεις ή μειώνεις το μέγεθος και των 2 όσο θες.....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυξάνεις ή μειώνεις το μέγεθος και των 2 όσο θες.....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να βάζεις grid πχ.12×10; Η να βάλεις τα εικονίδια σε μέγεθος 70% του κανονικού;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάζεις grid πχ.12×10; Η να βάλεις τα εικονίδια σε μέγεθος 70% του κανονικού;
Μισό...για που λες? Εγώ αναφέρομαι στο nova ότι μπορείς....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο θέμα αυτό...

Το είχα συζητήσει και πιο παλιά με συμφορουμίτη, διαπίστωσα ότι με nova το 5 plus έχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας σε σχέση με τον μαμά.

Κι εδώ είναι το περίεργο, πώς συμβαίνει αυτό ενώ θα περίμενε κανείς το αντίθετο!

Πάντως και ο launcher της συσκευής είναι πολύ καλός, απλά ήθελα μεγαλύτερη παραμετροποίηση σε ορισμένα πράγματα γι' αυτό και δουλεύω τον nova prime.

 

Μάλλον ιδέα μου είναι όσον αφορά την μπαταρία.Αν είναι έτσι, τον κατεβάζω ξανά.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...