Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Είναι ο ίδιος, αλλά με κάποια έξτρα χαρακτηριστικά, που γράφει στο play store αν κοιτάξεις.:)

 

Οποτε λες δεν αξιζει εε? Δεν ειναι πιο smooth και τετοια ε?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λες δεν αξιζει εε? Δεν ειναι πιο smooth και τετοια ε?

 

Όχι, δεν αλλάζει κάτι στη λειτουργία του. Αν σου χρειάζονται τα έξτρα χαρακτηριστικά που δίνει στην pro έκδοση, όμως, σαφώς και αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βόλτα που έκανα σε κατάστημα ηλεκτρονικών παρατήρησα ότι όλα τα ταμπλετ της SAMSUNG φοράνε συγκεκριμένο launcher ο οποίος μου άρεσε. Σε ερώτηση που έκανα στον πωλητή μου απάντησε ότι πρόκειται για launcher της συγκεκριμένης εταιρείας που τον βρίσκεις μόνο στο δικό της appstore.

Γνωρίζει κάποιος πως λέγεται και αν μπορούμε να τον βρούμε και αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βόλτα που έκανα σε κατάστημα ηλεκτρονικών παρατήρησα ότι όλα τα ταμπλετ της SAMSUNG φοράνε συγκεκριμένο launcher ο οποίος μου άρεσε. Σε ερώτηση που έκανα στον πωλητή μου απάντησε ότι πρόκειται για launcher της συγκεκριμένης εταιρείας που τον βρίσκεις μόνο στο δικό της appstore.

Γνωρίζει κάποιος πως λέγεται και αν μπορούμε να τον βρούμε και αλλού?

 

Touchwiz λεγεται ο launcher της Samsung αλλα το που μπορεις να τον βρεις.. και το κατα ποσο μπορει να μπει σε αλλη συσκευη βεβαια..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Σε μια βόλτα που έκανα σε κατάστημα ηλεκτρονικών παρατήρησα ότι όλα τα ταμπλετ της SAMSUNG φοράνε συγκεκριμένο launcher ο οποίος μου άρεσε. Σε ερώτηση που έκανα στον πωλητή μου απάντησε ότι πρόκειται για launcher της συγκεκριμένης εταιρείας που τον βρίσκεις μόνο στο δικό της appstore.

Γνωρίζει κάποιος πως λέγεται και αν μπορούμε να τον βρούμε και αλλού?

Δεν τον βρίσκεις πουθενά σαν σκέτο launcher γιατί δεν υπάρχει. Είναι ενσωματωμένος στις stock ROM της Samsung και για να τον περάσεις σε άλλη συσκευή πρέπει να κάνει port ολόκληρο το UI κάποιος developer. Εμφανισιακά τουλάχιστον μπορείς να τον περάσεις έτσι αν έχεις custom ROM που έχει theme chooser.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον βρίσκεις πουθενά σαν σκέτο launcher γιατί δεν υπάρχει. Είναι ενσωματωμένος στις stock ROM της Samsung και για να τον περάσεις σε άλλη συσκευή πρέπει να κάνει port ολόκληρο το UI κάποιος developer. Εμφανισιακά τουλάχιστον μπορείς να τον περάσεις έτσι αν έχεις custom ROM που έχει theme chooser.

 

Από τα αγαπημένα μου θέματα για cyanogen. ;)

 

Τελική έκδοση για τον Nova Launcher 2.2.1.

Διαθέσιμη και στο Store.. ;)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Τελική έκδοση για τον Nova Launcher 2.2.1.

Διαθέσιμη και στο Store.. ;)

 

και ποια η διαφορά με την προηγούμενη έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Λεω να δοκιμασω το holo launcher hd! Το εχει δοκιμασει καποιος?

 

Αν έχεις έκδοση Android 4+ τότε δεν συμφέρει να τον βάλεις. Καλύτερα nova / apex.

Ο μονος λόγος που θα έβαζα holo είναι γιατί υποστηριζεται στο gingerbread.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις έκδοση Android 4+ τότε δεν συμφέρει να τον βάλεις. Καλύτερα nova / apex.

Ο μονος λόγος που θα έβαζα holo είναι γιατί υποστηριζεται στο gingerbread.

 

 

ναι jelly εχω οποτε οχι! ευχαριστω φιλος!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι λέτε, αξίζει τα λεφτά το ο Nova prime;

 

Σίγουρα, είναι λίγα θεωρώ για τέτοιας ποιότητας launcher. Και να τον βαρεθείς κάποια στιγμή ή ακόμα κι αν σε χαλάσει κάποιο update του (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες αυτό..:p ) είναι απ'αυτούς που τον αφήνεις εύκολα στην άκρη για λίγο, πάντα θα σου δίνει τη σιγουριά ότι κάποια στιγμή θα τον χρησιμοποιήσεις ξανά. Αντίθετα κάτι άλλοι που τους χρυσοπληρώσαμε μάλιστα..:D

Link to comment
Share on other sites

ναι jelly εχω οποτε οχι! ευχαριστω φιλος!

 

Το HD είναι για Jelly

Το απλό είναι για παλιές versions του Android

 

Simple, powerful, fast and highly customizable home replacement, based on Android 4.1.1 Jelly Bean Launcher.

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι λέτε, αξίζει τα λεφτά το ο Nova prime;

 

Ασυζητητί!

 

Σίγουρα, είναι λίγα θεωρώ για τέτοιας ποιότητας launcher. Και να τον βαρεθείς κάποια στιγμή ή ακόμα κι αν σε χαλάσει κάποιο update του (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες αυτό..:p ) είναι απ'αυτούς που τον αφήνεις εύκολα στην άκρη για λίγο, πάντα θα σου δίνει τη σιγουριά ότι κάποια στιγμή θα τον χρησιμοποιήσεις ξανά. Αντίθετα κάτι άλλοι που τους χρυσοπληρώσαμε μάλιστα..:D

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα σημερα τον nova (ειχα τον apex πριν) ειναι πολυ ωραιος βασικα ελαχιστες διαφορες με τον απεξ! αλλα κατι που με χαλαει παρα πολυ ειναι

 

1.Στο ανοιγμα του app drawer δεν μπορω να αλλαξω αυτο το απαισιο fly in/out? στο απεξ υπηρχε η επιλογη

 

2.μεσα στο app drawer δεν εχει ρυθμιση για να ταξινομουντε τα εικονιδια με βαση ας πουμε πιο εγκασταθηκε πιο νωρις κτλπ?? :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα σημερα τον nova (ειχα τον apex πριν) ειναι πολυ ωραιος βασικα ελαχιστες διαφορες με τον απεξ! αλλα κατι που με χαλαει παρα πολυ ειναι

 

1.Στο ανοιγμα του app drawer δεν μπορω να αλλαξω αυτο το απαισιο fly in/out? στο απεξ υπηρχε η επιλογη

 

2.μεσα στο app drawer δεν εχει ρυθμιση για να ταξινομουντε τα εικονιδια με βαση ας πουμε πιο εγκασταθηκε πιο νωρις κτλπ?? :(

βασικά το 2. που αναφέρεις είναι το μόνο και μεγάλο μειονέκτημα του nova, που δε λένε να το διορθώσουν εδώ και τουλάχιστον 1,5 χρόνο. Πείσμα που το έχουνε ...............!!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

βασικά το 2. που αναφέρεις είναι το μόνο και μεγάλο μειονέκτημα του nova, που δε λένε να το διορθώσουν εδώ και τουλάχιστον 1,5 χρόνο. Πείσμα που το έχουνε ...............!!!!!!

 

ειναι πραγματικα τραγικο οπως να ναι μεσα τα εικονιδια! δεν ξερω ο apex τον κοντραρει στα ισια!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πραγματικα τραγικο οπως να ναι μεσα τα εικονιδια! δεν ξερω ο apex τον κοντραρει στα ισια!

 

Γιατί έχετε τέτοιο θέμα με την ταξινόμηση των εικονιδίων από τη στιγμή που μπορείτε να φτιάχνετε καρτέλες ? Προσωπικά θεωρώ ανοργάνωτο ένα κινητό που έχει απλά σε αλφαβητική ή ημερολογιακή σειρά τις εφαρμογές ενώ αντίθετα θεωρώ οργανωμένο αυτό που δεν τις έχει σε τέτοια σειρά αλλά τις έχει χωρισμένες σε κατηγορίες ανά καρτέλα.Πχ τι είναι πιο εύκολο? Να βρεις ένα παιχνίδι που είναι στην καρτέλα "παιχνίδια" ή να βρεις ένα παιχνίδι βάση αρχικού γράμματος σε ένα appdrawer χωρίς κατηγοριοποίηση? Για μένα σαφώς πιο εύκολο και πρακτικό είναι το 1ο.Αν συμφωνείτε αλλά θέλετε επιπλέον μέσα σε κάθε καρτέλα να υπάρχει αλφαβητική ταξινόμηση τότε πάω πάσο.

 

Ο Apex σε μένα όσες φορές κι αν τον είχα δοκιμάσει είχε πρόβλημα στο long press ( για την εμφάνιση του παραθύρου με την προσθήκη widgets,εφαρμογών κτλ ) στις αρχικές οθόνες.Τις μισές φορές έπιανε τις άλλες μισές όχι.Ένας φίλος εδώ μου είχε πει ότι είχε το ίδιο θέμα σε άλλο κινητό.Δεν ξέρω αν το έχουν όλοι.

 

Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι το μόνο σημαντικό μείον αυτών των 2 πολύ καλών launchers είναι η έλλειψη δυνατότητας παραμετροποίησης της κάθε οθόνης χωριστά.Αυτό που έχει ο Buzz δλδ και το οποίο του έχει δώσει πάρα πολλά downloads σε μικρό χρονικό διάστημα.Αν κάποια στιγμή ο Buzz γίνει καλύτερος στην κατανάλωση μπαταρίας και ram και προσθέσει κάποια λίγα πραγματάκια που του λείπουν τότε θα περάσω σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχετε τέτοιο θέμα με την ταξινόμηση των εικονιδίων από τη στιγμή που μπορείτε να φτιάχνετε καρτέλες ? Προσωπικά θεωρώ ανοργάνωτο ένα κινητό που έχει απλά σε αλφαβητική ή ημερολογιακή σειρά τις εφαρμογές ενώ αντίθετα θεωρώ οργανωμένο αυτό που δεν τις έχει σε τέτοια σειρά αλλά τις έχει χωρισμένες σε κατηγορίες ανά καρτέλα.Πχ τι είναι πιο εύκολο? Να βρεις ένα παιχνίδι που είναι στην καρτέλα "παιχνίδια" ή να βρεις ένα παιχνίδι βάση αρχικού γράμματος σε ένα appdrawer χωρίς κατηγοριοποίηση? Για μένα σαφώς πιο εύκολο και πρακτικό είναι το 1ο.Αν συμφωνείτε αλλά θέλετε επιπλέον μέσα σε κάθε καρτέλα να υπάρχει αλφαβητική ταξινόμηση τότε πάω πάσο.

 

Ο Apex σε μένα όσες φορές κι αν τον είχα δοκιμάσει είχε πρόβλημα στο long press ( για την εμφάνιση του παραθύρου με την προσθήκη widgets,εφαρμογών κτλ ) στις αρχικές οθόνες.Τις μισές φορές έπιανε τις άλλες μισές όχι.Ένας φίλος εδώ μου είχε πει ότι είχε το ίδιο θέμα σε άλλο κινητό.Δεν ξέρω αν το έχουν όλοι.

 

Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι το μόνο σημαντικό μείον αυτών των 2 πολύ καλών launchers είναι η έλλειψη δυνατότητας παραμετροποίησης της κάθε οθόνης χωριστά.Αυτό που έχει ο Buzz δλδ και το οποίο του έχει δώσει πάρα πολλά downloads σε μικρό χρονικό διάστημα.Αν κάποια στιγμή ο Buzz γίνει καλύτερος στην κατανάλωση μπαταρίας και ram και προσθέσει κάποια λίγα πραγματάκια που του λείπουν τότε θα περάσω σε αυτόν.

 

Επιβεβαιώνω το θέμα με το long press στο apex. Κατά τα άλλα όμως με καλύπτει πλήρως και αυτόν χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχετε τέτοιο θέμα με την ταξινόμηση των εικονιδίων από τη στιγμή που μπορείτε να φτιάχνετε καρτέλες ? Προσωπικά θεωρώ ανοργάνωτο ένα κινητό που έχει απλά σε αλφαβητική ή ημερολογιακή σειρά τις εφαρμογές ενώ αντίθετα θεωρώ οργανωμένο αυτό που δεν τις έχει σε τέτοια σειρά αλλά τις έχει χωρισμένες σε κατηγορίες ανά καρτέλα.Πχ τι είναι πιο εύκολο? Να βρεις ένα παιχνίδι που είναι στην καρτέλα "παιχνίδια" ή να βρεις ένα παιχνίδι βάση αρχικού γράμματος σε ένα appdrawer χωρίς κατηγοριοποίηση? Για μένα σαφώς πιο εύκολο και πρακτικό είναι το 1ο.Αν συμφωνείτε αλλά θέλετε επιπλέον μέσα σε κάθε καρτέλα να υπάρχει αλφαβητική ταξινόμηση τότε πάω πάσο.

 

Ο Apex σε μένα όσες φορές κι αν τον είχα δοκιμάσει είχε πρόβλημα στο long press ( για την εμφάνιση του παραθύρου με την προσθήκη widgets,εφαρμογών κτλ ) στις αρχικές οθόνες.Τις μισές φορές έπιανε τις άλλες μισές όχι.Ένας φίλος εδώ μου είχε πει ότι είχε το ίδιο θέμα σε άλλο κινητό.Δεν ξέρω αν το έχουν όλοι.

 

Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι το μόνο σημαντικό μείον αυτών των 2 πολύ καλών launchers είναι η έλλειψη δυνατότητας παραμετροποίησης της κάθε οθόνης χωριστά.Αυτό που έχει ο Buzz δλδ και το οποίο του έχει δώσει πάρα πολλά downloads σε μικρό χρονικό διάστημα.Αν κάποια στιγμή ο Buzz γίνει καλύτερος στην κατανάλωση μπαταρίας και ram και προσθέσει κάποια λίγα πραγματάκια που του λείπουν τότε θα περάσω σε αυτόν.

 

Aυτό ακριβώς. Ενα λόγος που τον έχω είναι οι καρτέλες (tabs). Eίναι στην paid έκδοση μόνο όμως.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχετε τέτοιο θέμα με την ταξινόμηση των εικονιδίων από τη στιγμή που μπορείτε να φτιάχνετε καρτέλες ? Προσωπικά θεωρώ ανοργάνωτο ένα κινητό που έχει απλά σε αλφαβητική ή ημερολογιακή σειρά τις εφαρμογές ενώ αντίθετα θεωρώ οργανωμένο αυτό που δεν τις έχει σε τέτοια σειρά αλλά τις έχει χωρισμένες σε κατηγορίες ανά καρτέλα.Πχ τι είναι πιο εύκολο? Να βρεις ένα παιχνίδι που είναι στην καρτέλα "παιχνίδια" ή να βρεις ένα παιχνίδι βάση αρχικού γράμματος σε ένα appdrawer χωρίς κατηγοριοποίηση? Για μένα σαφώς πιο εύκολο και πρακτικό είναι το 1ο.Αν συμφωνείτε αλλά θέλετε επιπλέον μέσα σε κάθε καρτέλα να υπάρχει αλφαβητική ταξινόμηση τότε πάω πάσο.

 

Ο Apex σε μένα όσες φορές κι αν τον είχα δοκιμάσει είχε πρόβλημα στο long press ( για την εμφάνιση του παραθύρου με την προσθήκη widgets,εφαρμογών κτλ ) στις αρχικές οθόνες.Τις μισές φορές έπιανε τις άλλες μισές όχι.Ένας φίλος εδώ μου είχε πει ότι είχε το ίδιο θέμα σε άλλο κινητό.Δεν ξέρω αν το έχουν όλοι.

 

Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι το μόνο σημαντικό μείον αυτών των 2 πολύ καλών launchers είναι η έλλειψη δυνατότητας παραμετροποίησης της κάθε οθόνης χωριστά.Αυτό που έχει ο Buzz δλδ και το οποίο του έχει δώσει πάρα πολλά downloads σε μικρό χρονικό διάστημα.Αν κάποια στιγμή ο Buzz γίνει καλύτερος στην κατανάλωση μπαταρίας και ram και προσθέσει κάποια λίγα πραγματάκια που του λείπουν τότε θα περάσω σε αυτόν.

Εμένα πάντως με βολεύει η ταξινόμηση κατά τελευταία εγκατάσταση και όχι οι φάκελοι όπως λες εσύ. Θέλω να βλέπω άμεσα τι έχω εγκαταστήσει πρόσφατα και τι θέλω να βγάλω, δεν θα κάτσω κάθε φορά που βάζω μια εφαρμογή να την ταξινομώ και σε φακέλους τουλάχιστον εμένα δεν με βολεύει.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με βολεύει η ταξινόμηση κατά τελευταία εγκατάσταση και όχι οι φάκελοι όπως λες εσύ. Θέλω να βλέπω άμεσα τι έχω εγκαταστήσει πρόσφατα και τι θέλω να βγάλω, δεν θα κάτσω κάθε φορά που βάζω μια εφαρμογή να την ταξινομώ και σε φακέλους τουλάχιστον εμένα δεν με βολεύει.

 

γιαυτο και θα μεινω apex :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με βολεύει η ταξινόμηση κατά τελευταία εγκατάσταση και όχι οι φάκελοι όπως λες εσύ. Θέλω να βλέπω άμεσα τι έχω εγκαταστήσει πρόσφατα και τι θέλω να βγάλω, δεν θα κάτσω κάθε φορά που βάζω μια εφαρμογή να την ταξινομώ και σε φακέλους τουλάχιστον εμένα δεν με βολεύει.

 

Eγώ έχω ένα grid 20 θέσεων με 3 καρτέλες :

->Στην 3η ( "Αχρηστες") έχω όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ ( κάποιες του συστήματος και κάποιες εφαρμογές που δεν υπάρχει λόγος να τις πατάω για να μπαίνω , πχ mx player, nova,swypeκτλ ).Αν τυχαίνει να είναι πάνω από 20 , κάνω κρυφές κάποιες ( πχ τη SIM ).

-> Στη 2η ( "Έξω" )έχω όσες εφαρμογές έχω στις σειρές dock bar

-> Στην 1η ( "Βασικές" )έχω όσες εφαρμογές δεν είναι στις σειρές dock και δεν είναι άχρηστες.Όλες οι νέες εφαρμογές μπαίνουν αυτόματα σε αυτή την καρτέλα οπότε έχω άμεση πρόσβαση με ένα κλικ χωρίς σκρολάρισμα στις επόμενες καρτέλες.

 

Επομένως καταλαβαίνεις γιατί πρακτικά μου είναι παντελώς αδιάφορη η αλφαβητική ή ημερολογιακή ταξινόμηση.Οτιδήποτε σημαντικό είναι είτε στις σειρές dock ( άμεση πρόσβαση με 1 μόνο σύρσιμο ) είτε στην 1η καρτέλα του appdrawer ( άμεση πρόσβαση με ένα 1 μόνο κλικ ).Αν είχα περισσότερες εφαρμογές τότε θα χρησιμοποιούσα φακέλους αντί για καρτέλες με κατηγοριοποίηση ανά είδος αλλά τότε θα έβριζα τον Nova γιατί δεν σου δίνει τη δυνατότητα στο appdrawer να σύρεις τη μία εφαρμογή πάνω στην άλλη ή έστω να έχεις ένα φάκελο και να σύρεις την εφαρμογή μέσα σε αυτόν.Αυτή για μένα είναι σοβαρή έλλειψη για όσους χρησιμοποιούν φακέλους εντός του appdrawer και όχι έξω από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...