Jump to content

Amoi N821


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξέρεις εαν δουλεύει καλά το τηλ με αυτή την ρομ;

το 4.1.1 death και 4.1.2 το πέρασε φίλος μου στο κινητό αλλά δεν είχε ελληνικά

 

Πέρασα αυτή τη ROM 4.1 και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλύτερη από τη ROM 4.0.4 που είχε από το minideal

Η μπαταρία κρατάει τώρα περισσότερο κατά 30% σε σχέση με πριν και επίσης η μετάφραση στα Ελληνικά έχει αποδοθεί πολύ καλύτερα

Προτείνω να τη δοκιμάσετε:happy:

 

Και επί τη ευκαιρία παραθέτω ποιο κάτω ένα μίνι οδηγό για αρχάριους σαν εμένα για το πως κάνουμε αναβάθμιση στη συσκευή μας ουτώς ώστε να προσπαθήστε χωρίς φόβο να εγκαταστήσετε μια νέα ROM (Αφού τα κατάφερα εγώ, μπορείτε όλοι σας πιστέψτε με)

 

Firmware via Flash Tool:

 

1.Εγκαταστήστε τους drivers της συσκευής(Βασικότατο βήμα για να συνεχίσετε παρακάτω)

2.Τρέχτε το Flash Tool, κλικ στο Scatter-loading

και οδηγήστε το στο φάκελλο της ROM οπου μέσα βρίσκεται το αρχείο

MT6577_Android_scatter_emmc.txt

3.Τσεκάρετε όλα τα κουτάκια μέσα στο Flash Tool

4.Πατήστε το κουμπί download και συνδέστε το ΚΛΕΙΣΤΟ κινητό σας με τον υπολογιστή

5.Περιμένετε εώς ότου εμφανισθεί ένας πράσινος κύκλος στην οθόνη του υπολογιστη και

θα λέει "download ready"

6.Αποσυνδέστε το τηλέφωνο από τον υπολογιστή και ανοιξτε το.Έαν όλα πήγαν καλά ήστε έτοιμοι

 

 

 

υ.γ.

Μετά από αυτό το τηλέφωνο δεν θα είναι rooted οπότε θα χρειαστεί να του περάσετε από

recovery(Για να μπούμε Recovery: Vol up + power με κλειστό το κινητό και επιλέγουμε

"install zip file from internal memory")

το αρχείο "root_superuser_3.1.3_busybox_1.20.2-update1-signed" αφού το έχετε αντιγράψει

στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου

 

Ολα τα

αρχεία που θα χρειαστείτε θα τα βρείτε στο ποστ 57 και 59 στο παρόν θέμα

 

 

 

Tip

 

Installing the driver

 

1.Στο τηλέφωνο πατάμε"ρυθμίσεις/επιλογές για προγραμματιστές/εντοπισμός σφαλμάτων usb"

και τικάρουμε το κουτάκι

2.Κλείνουμε το τηλέφωνο

3.Συνδέστε το τηλέφωνο με το pc πατώντας ταυτόχρονα το "volume down" κουμπί

4.Πηγαινετε στη "Διαχείρηση συσκευών" όπου θα πρέπει να βλέπετε

‘mt65xx preloader’ σαν μια συσκευή

5.Δεξί κλικ πάνω σε αυτή και επιλέξτε "ενημέρωση προγράμματος πλοήγησης"

6.Eπιλέξτε το φάκελλο που έχετε τους drivers

7.Aκολουθήστε τις οδηγίες του"installer"

Enjoy

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πως να κάνουμε το κινητό να στέλνει sms 160 χαρακτήρων;

 

Υπάρχει αυτό το mod http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591989 του stock sms app, φυσικά μπορεί να μη δουλέψει οπότε κράτα ένα backup του original apk.

 

Μετά μόνο με handcent ή gosms.

 

Δεν έχω δοκιμάσει το mod, ούτε σκοπεύω (είναι και για άλλη έκδοση απ'αυτή που έχω και είμαι απαισιόδοξος). Το handcent έχω και κάνει μια χαρά δουλειά, αλλά iOSο-φέρνει το design του και με χαλάει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δουλεύει και το mod από το xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591989) για 160 χαρακτήρες στα sms, αλλά χάνεται η επιλογή της sim (στέλνει πάντα από την 1η). Το φτιαγμένο mms.apk για ΖΤΕ v970 που υπάρχει στο forum δε δουλεύει καθόλου (σε 4.1.1 death king 25-4-2013 τουλάχιστον). Μαλλον θέλουμε custom μαγειρεμένο apk.

 

Εντωμεταξύ είχε αρχίσει να τρίζει πολύ και το δικό μου καπάκι μετά από μερικά βάλε-βγάλε. Η λύση που βρήκα είναι 2 στρώσεις κολλητικής ταινίας στο εσωτερικό του καπακιού, πλέον δεν τρίζει καθόλου :). Εννοείται δε φέρω ευθύνη για τυχον σπασίματα, εκρήξεις, διαζύγια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, έχει δοκιμάσει κανείς την ρομ coincity ? Την πέρασα και πλέον έχω ανδρόιντ 4.1.1 coincity_Β11 death king. Προτέινω την έκδοση Β8 γιατι η Β11 έχει μάλλον κάποιο bug στην οθόνη αφής, κάποιες φορές τα εικονίδια που είναι στην άκρη της οθόνης πατώντας τα δεν ανοίγουν και πρέπει να κουνηθεί η οθόνη ελάχιστα δεξία ή αριστερά, εαν ξαναδοκιμάσετε ανοίγουν κανονικά. Ένα άλλο μείον είναι ότι δεν έχει ελληνικά. Το μέγεθος της είναι 420mb έχει πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μόλις παρήγγειλα το δε'υτερο αμόι Ν821 σε άσπρο χρώμα από το minideal.net, απ΄ότι βλέπω δεν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον για το εν λόγω κινητό. Γιατί άραγε; :)
Link to comment
Share on other sites

Το έχω 4 μήνες και μπορώ να πω οτι δουλεύει πολύ καλά για τις δικές μου απαίτήσεις, το μοναδικό μπαγκ που βρήκα στην ρομ που χρησιμοποιώ είναι ότι αραιά και που σαν να κολλάει η οθόνη αφής σε άγγιγμα και πρ΄πει να την μετακινήσεις ελάχιστά, αλλά ξέρω ότι έιναι από την ΄ρομ και όχι από την συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επανέρχομαι στο Ν81 για να ενημερώσω ότι η νέα ρομ 4.2.2 death king (επιτέλους) που πέρασα στο κινη΄τό λειτουργεί απροβλημάτιστα και δεν έχει κινέζικές εφαρμογές περασμένες. Το σκορ στο antutu είναι 8440 σε σχέση με το 6500 που ηταν οι παλιές.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετ'α από πολύ καιρό επανέρχομαι στο θέμα, κυκλοφόρησε ρομ κιτ κατ 4.4.4 η οποία βαζίζεται στην miui 4.9.5 http://www.shuajizhijia.com/xiaxin/n821/7942/

είναι στα αγγλικά και κινέζικα. Την δοκίμασα εχθές με φλασάρισμα από το cwm αν και λέει ότι χρειάζεται twrp, δεν μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η ρόμ είναι λίγο πιο ''βαριά'' σε σχέση με την miui v.5 4.8.23 που είχα πριν. Το μπακ απ από την v5 σε miui v6 εγκαταστάθηκε χωρις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...