Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το facebook υπαρχει εφαρμογη στο play store. Αν δε θελεις να την εγκαταστησεις ανοιξε το m.facebook. Γενικα για εφαρμογες οπως tube ή facebook θελει συνδεση 3d με κάρτα ή wifi.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια καρτα βαζω μονο. Την καρτοσυνεση wind, στη πανω θεση.

Yποψιν οτι χθες ημουνα σε μια καφετερια. παω να μπω ιντερνετ απο το σαμσουνγκ και δε φορτονε.

βγαζω τη σιμ και τη βαζω επιτοπου στο νοκια 5800 που ειχα και μπαινει αμεσως ινερνετ χωρις καθυστερηση.

Βγαζω τη σιμ απο το νοκια και τη βαζω παλι στο σαμσουνγκ, παω να μπω ιντερνετ και δεν ελεγε να φορτωσει για κανενα λογο.

Edited by geo_chania
Link to comment
Share on other sites

Μια καρτα βαζω μονο. Την καρτοσυνεση wind, στη πανω θεση.

Yποψιν οτι χθες ημουνα σε μια καφετερια. παω να μπω ιντερνετ απο το σαμσουνγκ και δε φορτονε.

βγαζω τη σιμ και τη βαζω επιτοπου στο νοκια 5800 που ειχα και μπαινει αμεσως ινερνετ χωρις καθυστερηση.

Βγαζω τη σιμ απο το νοκια και τη βαζω παλι στο σαμσουνγκ, παω να μπω ιντερνετ και δεν ελεγε να φορτωσει για κανενα λογο.

 

Τη βάζεις στη θέση 1 ή 2? Μήπως στην αντίστοιχη θέση είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία 2g για εξοικονόμηση ενέργειας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα μηνύματα το πληκτρολόγιο γιατί είναι μονίμως στα κεφαλαία όταν είναι στα Ελληνικά ; Στα Αγγλικά υπάρχει η δυνατότητα να γράψεις και με μικρά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα μηνύματα το πληκτρολόγιο γιατί είναι μονίμως στα κεφαλαία όταν είναι στα Ελληνικά ; Στα Αγγλικά υπάρχει η δυνατότητα να γράψεις και με μικρά.

 

Μηνυματα -> Ρυθμισεις μηνυματων-> Ρυθμίσεις SMS -> Λειτουργια εισαγωγής -> Unicode (τικ).

Τωρα μπορείς να γραψεις και με μικρά.

Αλλα να ξερεις ότι μπορεις να στειλεις 70 χαρακτήρες ανα μήνυμα ενώ αν ήταν κεφαλαία θα είχες 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα.

Keep it short!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ο υπολογιστης δε βρισκει καν το κινητο πως το εξηγειτε;

 

εχεις φορτώσει στον υπολογιστή σου τους driver της samsung για σύνδεση του κινητου μεσω USB?

 

Τη βάζεις στη θέση 1 ή 2? Μήπως στην αντίστοιχη θέση είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία 2g για εξοικονόμηση ενέργειας?

 

να επιλέγεις σύνδεση 3G στην κάρτα που χρησιμοποιεις για σύνδεση δεδομενων.

δεν έχει σημασία ποια θεση θα την έχεις.

προσεξε να έχεις ενεργοποιησει την δυνατοτητα να χρησιμοποιεις την 1 καρτα για internet ενω εχεις ταυτοχρονα την αλλη για κλησεις..

 

Έκανα χειροκίνητα την αναβάθμιση σε 4.2.2 (russia firmware) και τα πραγματα είναι αρκετα βελτιωμένα σε δυνατότητες παραμετροποίησης του.

υποστηρίζει πληρως ελληνικό μενου και ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

το ποιο σημαντικό μπορείς να μεταφερεις τις εφαρμογες στην SD.

 

κατι που παρατηρησα ήταν ότι τους 3-4 πρώτους κύκλους φόρτισης μετα την αναβάθμιση το κινητο είχε χειρότερη αυτονομία (από 2 μέρες σχεδόν είχε πέσει στην 1 με παρόμοια χρήση) αλλα τους τελευταιους 3 κύκλους η αυτονομία έχει ανέβει σε 2-3 μερες (παντα με παρομοια χρήση)

 

το κινητο παει αρκετα καλά και χωρίς εμφανη προβλήματα προς το παρον.

 

τελικά την έβγαλα και ξαναγύρισα στην official Ελληνική 4.1.2 rom γιατι η εκδοση 4.2.2 θελει ακομα δουλεια για να θεωρηθει αξιοπιστη γιατι τελικα έχει αρκετα μικροπροβληματα και Bug που εμφανιζονται μετα απο χρήση.

 

Δεν μπορείς να αποθηκεύσεις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα , μόνο αρχεία. Π.χ. φωτό ,τραγούδια κ.λ.π.

 

η 4.2.2 που βγηκε σου δινει την δυνατοτητα αυτη αλλα έχει αλλα Bug τελικα οποτε καλυτερα να περιμενεις μια update 4.2.2..

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε μεσω των 2 καρτων την μια sim πχ να την εχουμε να χτυπαει και την αλλη να ειναι σε σιγαση;υπαρχει δηλαδη η δυνατοτητα διαφορετικου προφιλ καθε μιας sim?
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε μεσω των 2 καρτων την μια sim πχ να την εχουμε να χτυπαει και την αλλη να ειναι σε σιγαση;υπαρχει δηλαδη η δυνατοτητα διαφορετικου προφιλ καθε μιας sim?

 

Ναι φιλε μου γινεται. Πας ρυθμισεις - ηχος - ηχος κλησης - και σε οποια καρτα σιμ θες επιλεγεις αθορυβο:D

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα sms εφαρμογη που να υποστηριζει dual sim δηλαδη οταν στελνω μνμ να επιλεγω σε ποια καρτα θελω να στειλω το μνμ?
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες ψάχνω για μια θήκη που να μπαίνει στη ζώνη.

Εχει δει πουθενά κανένας καμμία ?

Το s4 είναι 7 χιλιοστά μικρότερο , μήπως κάνει από αυτό το μοντέλο??

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση?Το συγκεκριμένο κινητό είναι dual sim active?

Δηλαδή δουλευουν και οι 2 sim?Η΄ ειναι απενεργοποιημενη η μια απο τις 2?

π.χ. καθομαι στην καφετερια μπορουν να με καλεσουν και στα 2 νουμερα και να χτυπησει το κινητο?ή θα αναφερει οτι ειναι απενεργοποιημενος ο ενας αριθμος?Η΄αν μου στειλουν μυνημα ενα σε καθε νουμερο θα τα λαβω αμεσως ή θα πρεπει να απενεργοποιησω την μια sim και να ενεργοποιησω την δευτερη sim για να δω μυνηματα-κλησεις που εχω χασει.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και συγνωμη αν κουρασα.

Edited by gate6
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι dual sic active!

Όταν μιλάς στην μία sim, η άλλη είναι απενεργοποιημένη. Απλά μπορείς να ενεργοποιήσεις την εκτροπή κλήσης από την δεύτερη sim με αποτέλεσμα να μην χάνεις κλήση (έξτρα χρέωση).

Τα sms έρχονται άμεσα και μπορείς να τα διαβάσεις χωρίς κάποια έξτρα ενέργειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι dual sic active!

Όταν μιλάς στην μία sim, η άλλη είναι απενεργοποιημένη. Απλά μπορείς να ενεργοποιήσεις την εκτροπή κλήσης από την δεύτερη sim με αποτέλεσμα να μην χάνεις κλήση (έξτρα χρέωση).

Τα sms έρχονται άμεσα και μπορείς να τα διαβάσεις χωρίς κάποια έξτρα ενέργειά σου.

 

 

Σε ευχαριστώ για την αμεση απαντηση σου.

Αν θυμαμαι καλα το Samsung Galaxy S Duos S7562 ειναι dual sim active .....μου κανει εντυπωση που το grand duos που ειναι και μεταγενεστερο μοντελο και με σαφως καλυτερα χαρακτηριστικα να μην ειναι dual sim active.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο πράγμα ειναι που γράφεις και το ιδιο πράγμα σου γράφει ο συντοπιτης... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη εχω παρει απο το ebay παρα πολλες θηκες εχω να πω οτι πληρωνεις παιρνεις:D

 

Πριν από 10 μέρες περίπου , πήρα αυτή:

http://viewitem.eim.ebay.gr/Amzer-Shell-Hard-Case--Belt-Clip-KickStand-For-GALAXY-Grand-Grand-Duos--Black/200936409352/item?transId=926032760010

 

Εψαχνα μια θήκη για τη ζώνη και με βόλεψε πάρα πολύ..

Σε σημείο να παραγγείλω και μια άσπρη για να έχω..

 

Σε ευχαριστώ για την αμεση απαντηση σου.

Αν θυμαμαι καλα το Samsung Galaxy S Duos S7562 ειναι dual sim active .....μου κανει εντυπωση που το grand duos που ειναι και μεταγενεστερο μοντελο και με σαφως καλυτερα χαρακτηριστικα να μην ειναι dual sim active.

 

Εδώ λέει ότι είναι dual stand-by

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_duos_s7562-4883.php

 

To s7562 το είχα για 1 μήνα και το έδωσα.

Το grand πολύ ανώτερο..

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 10 μέρες περίπου , πήρα αυτή:

http://viewitem.eim.ebay.gr/Amzer-Shell-Hard-Case--Belt-Clip-KickStand-For-GALAXY-Grand-Grand-Duos--Black/200936409352/item?transId=926032760010

 

Εψαχνα μια θήκη για τη ζώνη και με βόλεψε πάρα πολύ..

Σε σημείο να παραγγείλω και μια άσπρη για να έχω..

Πολυ ωραια και γινεται και stand απ οτι βλεπω. Super!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γίνει κάποια στιγμή αυτόματα από το κινητό μας;

Θα πρέπει να το αναβαθμίσουμε χειροκίνητα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το συνδέω στο ΚΙΕΣ και μου λέει ότι η συσκευή δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω ΚΙΕΣ.

 

Ούτε root το έχω και καινούργιο σε κλειστό κουτί ήταν.

 

Ι9082ΧΧΑΜΕ1

ΚΕΡΝΕΛ 3.0.31-1088096

se.infra@SEP-134#1

SMP PREEMPT

 

Τι να παίζει;

Edited by vasim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Εδω και μια εβδομαδα περιπου ειμαι κατοχος του εν λογω κινητου.Δυο ερωτησεις μονο κι αν μπορει καποιος ας με βοηθησει:

1).Φορτισμενη η μπαταρια 100% στις 23.00 το βραδυ και το πρωι στις 7.00 ειναι στο 80%(!!).Ειναι φυσιολογικο αυτο?Και καθημερινη χρηση(αρκετη ειναι η αληθεια) με κλησεις λογω δουλειας και e-mail και το απογευμα γυρνω με 35-40%!

 

2).(Λιγο offtopic και συγνωμη).Επειδη θελω να βαλω και δευτερη καρτα μονο για ιντερνετ,ποιας εταιριας μου προτεινετε για περισσοτερα byte και οικονομια?Σημειωση:εχω μια αχρησιμοποιητη whatsup.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το συνδέω στο ΚΙΕΣ και μου λέει ότι η συσκευή δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω ΚΙΕΣ.

 

Ούτε root το έχω και καινούργιο σε κλειστό κουτί ήταν.

 

Ι9082ΧΧΑΜΕ1

ΚΕΡΝΕΛ 3.0.31-1088096

se.infra@SEP-134#1

SMP PREEMPT

 

Τι να παίζει;

 

και έμενα ακριβώς τα ίδια μου λέει.. και το τηλέφωνο έχει ακριβώς τα ίδια στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα sms εφαρμογη που να υποστηριζει dual sim δηλαδη οταν στελνω μνμ να επιλεγω σε ποια καρτα θελω να στειλω το μνμ?

 

Στην προεγκατεστημένη έχει δύο κουμπάκια για αποστολή, ένα για κάθε sim. Σχετική ένδειξη υπάρχει και στα εισερχόμενα, από ποια sim παραλήφθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

και έμενα ακριβώς τα ίδια μου λέει.. και το τηλέφωνο έχει ακριβώς τα ίδια στοιχεια

 

Το κιν. είχε Ελληνικό rom ή οχι ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...