Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωμη μου ειναι το κινητο να μην επικοινωνει με τον υπολογιστη για να αποφευχθουν τετοια προβληματα. Ελπιζω να μην σε παρω στον λαιμο μου και συνεχισεις να χεις το ιδιο προβλημα (γι αυτο παρε κατι φθηνο :P)

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως μου πέρασε όλα τα τραγούδια μόνο μια φορά όταν έφτιαξα τα id3v1 tags από το winamp ώστε να έχει τίτλο και καλλιτέχνη και από τις φωτογραφίες κάποιες τις περνούσε κατευθείαν μια φορά ενώ άλλες τις περνούσε μονές αφού τις έκανα μετανομασία!!

Ένα δώρο πήγε να μου κάνει ο άντρας μου και με όλα τα σχετικά (κάρτα μνήμης, δεύτερος φορτιστής, φορτιστής αυτοκινήτου, θήκη, μεμβράνη, σιλικόνη κλπ θα το μετανιώσει! Και σιγά μην με παίρνεις στο λαιμό σου εγώ φταίω που κάθισα να φτιάξω και φακέλους να τα έχω τακτοποιημένα :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απαράδεκτη συνήθεια όμως!

Ούτε που να το φανταζόμουν τέτοιο πράγμα σε εμπορικά διαθέσιμο προϊόν.

Τι είμαστε δηλαδή, beta testers ; Μάλλον.

 

Σημειωτεόν ότι έχω την εντύπωση ότι με αυτή την κατάσταση έτρωγε ολοένα και κάποιο χώρο από την εσωτερική μνήμη.

Εμφάνιζε και το φαινόμενο μνήμης ώστε τα πολλαπλά αρχεία ακόμα κι αν τα έσβηνα τελείως, άμα τα ξαναπέρναγα, σύντομα τα έβγαζε ακριβώς ξανά τα ίδια τις ίδιες πολλές φορές με τον ίδιο ακανόνιστο τρόπο: άλλα αρχεία δυο φορές, άλλα καθόλου πολλαπλά, ως και έξι φορές πολλαπλά πρόλαβα.

Άσε που συνεχώς έβαιναν αυξανόμενα, σαν να είχαμε γεννητούρια κάθε φορά.

Για γέλια και για κλάματα, format και από ην αρχή!

 

ΥΓ: Μια υποψία που έχω, είναι πως το πρόβλημα εμφανίζεται όταν μέσω usb μεταφέρονται πολλά αρχεία στην κάρτα μνήμης και το κινητό δεν προλαβαίνει να διαχειρστεί σωστά τη διαδικασία της μεταφοράς. Γι' αυτό ένας κανόνας, αν τύχει δίχως άλλο να χρησιμοποιηθεί το κινητό ως usb στικάκι, τότε λίγα λίγα τα αρχεία να μετακινούνται.

Και επειδή ο φόβος φυλάει τα έρημα, ένας δεύτερος κανόνας πάντα ασφαλής κατάργηση για αποσύνδεση του κινητού από τον υπολογιστή και πάντα αφαίρεση-εισαγωγή της κάρτας μνήμης με σβηστό το κινητό. Γνώμη μου.

 

Δεν παρατήρησα κάτι στην εσωτερική μνήμη! Για ασφαλή κατάργηση ώστε να αποσυνδεθεί οτ κινητό έχω ένα θέμα καθώς δεν μου εμφανίζει πάντα το σηματάκι που ξέρω ότι είναι αυτό το σκοπό οπότε το βγάζω και έτσι να πω την αλήθεια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν η εμφάνιση πολλαπλών αρχείων ( τραγούδια, φωτογραφίες κλπ) χωρίς λόγο είναι ένα γνωστό και πολύ σοβαρό bug των windows phone.

Καλά θα κάνει η Microsoft να ασχοληθεί σοβαρά με το πρόβλημα!

 

Έχοντας ψάξει το θέμα αφού παιδεύτηκα, κατέληξα στο ότι εγώ την πάτησα όταν (τότε είχα την Amber και) προσπάθησα να περάσω αρχεία στην κάρτα μνήμης που την είχα μέσα στο κινητό, συνδέοντας τον υπολογιστή με το κινητό μέσω usb.

Κάπου στη μεταφορά των αρχείων κόλλησε η διαδικασία (ίσως λόγω ακατάλληλης κάρτας μνήμης; δεν ξέρω) και έπειτα το κινητό εμφάνιζε ξεκάρφωτα και τυχαία, πολλαπλά ανύπαρκτα αρχεία.

 

Δοκίμασα να κάνω format την κάρτα μνήμης (είτε σε υπολογιστή, είτε μέσω του κινητού), δεν...

Ακόμα κι αν έβγαζα την κάρτα μνήμης από το κινητό και την έβαζα σε card reader εξωτερικό για να φορτώσω αρχεία, το πρόβλημα επανερχόταν.

Προσπαθώντας να βρω τί φταίει και να λύσω το πρόβλημα, έσβησα κακώς κάποια log files στην εσωτερική μνήμη και κατέληξα να σβηστεί αυτόματα από το κινητό και η συλλογή των τραγουδιών που τα είχα μαζεμένα στην εξωτερική μνήμη.

 

Στην περίπτωσή μου στο τέλος έκανα hard reset το κινητό, αναβάθμιση στην gdr3 και ...ελπίζω να μη μου το ξανακάνει.

Κάτι μου λέει όμως ότι το πρόβλημα θα επανέλθει κάποια στιγμή (έχω ακούσει κιόλας ότι το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται και με την black) και το μόνο στο οποίο ελπίζω είναι να κάνει κάτι η Microsoft με τη μεγάλη αναβάθμιση στα 8.1 .

Πλέον όμως δεν έχω εμπιστοσύνη στο κινητό, άσε που έχω μπει σε κόπο να ξαναμαζέψω τα τραγούδια που μου τα έσβησε το κινητό.

Ξενέρωμα.

 

Έχω πια καταλήξει σε ένα συμπέρασμα: τουλάχιστον με αυτή την κάρτα μνήμης που χρησιμοποιώ,

υποχρεωτικά πρέπει να μεταφέρω αρχεία μέσω εξωτερικού card reader.

Άπαξ και εμφανιστεί το κόλλημα και το bug, μετά πρέπει να στήσω το κινητό από την αρχή.

 

Εγώλέω να δοκιμάσω τον card reader και άμα κάνει τα ίδια τότε με βλέπω και μένα για hard reset και δεν θέλω καθόλου γιατί έκανα 2 εβδομάδες να το φτιάξω όπως θέλω!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιτέλους ήρθε και σε μένα (unbranded phone) η έκδοση black. Φαίνονται οι διαφορές και το κινητό αντιδρά ακόμα καλύτερα. Μερικά που παρατήρησα από νέα features:

 

1. X tab στα παράθυρα για να κλείνεις όποιο δεν θες.

2. ενημέρωση εφαρμογών μέσω του store.

3. καλύτερη απόκριση touch και διαχείριση μπαταρίας

4. Αλφαβητική διάρθρωση του μενού (αυτό δεν ξέρω αν υπήρχε πριν αλλά τώρα υπάρχει).

 

Και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω ότι το κινητό μου πηγαίνει χειρότερα απ'ότι πριν την αναβάθμιση.

Τώρα τρώει κάτι ψιλοκολληματάκια και εχθές κόλλησε τελείως όταν προσπάθησα να το κλείσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως νομίζω ότι το κινητό μου πηγαίνει χειρότερα απ'ότι πριν την αναβάθμιση.

Τώρα τρώει κάτι ψιλοκολληματάκια και εχθές κόλλησε τελείως όταν προσπάθησα να το κλείσω.

Κ εμενα το ειχε παθει αυτο το δικο μου στις αρχες (Lumia 820) αλλα μετα απο ενα soft reset εστρωσε κατευθειαν,κ γενικα με την black μου φαινοταν οτι ειχε θεμα αλλα ολα με τον καιρο εστρωσαν!!!

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Το Reset and restore που γράφει στο παρακάτω link τι είναι;

Γνωρίζεται τι κάνει γιατί δεν κατάλαβα καλά.

 

http://www.nokia.com/in-en/support/product/lumia-520/faq/?action=singleTopic&topic=FA141447

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειναι η διαδικασια του hard reset που χανεις τα παντα απο το κινητο...αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας. Ως κάτοχος κ εγω του 520 μονο καλα πραγματα εχω να πω ως τώρα. Πραγματικα το black update εδωσε μια ώθηση στην ταχύτητα του κινητού. Το μονο μου παράπονο ειναι το εξής: Καμια φορά παρατηρω την μπαταρία να παρουσιαζει κενά. Εννοώ ότι εκεί που είναι στο 90% κλείνεις την οθόνη κ μετά απο κανα 10 λεπτο πατας κ βλέπεις 60...Δεν γινεται συχνα απλα μου εχει γινει καμια φορα κ δεν βρίσκω το λογο...

Τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας. Ως κάτοχος κ εγω του 520 μονο καλα πραγματα εχω να πω ως τώρα. Πραγματικα το black update εδωσε μια ώθηση στην ταχύτητα του κινητού. Το μονο μου παράπονο ειναι το εξής: Καμια φορά παρατηρω την μπαταρία να παρουσιαζει κενά. Εννοώ ότι εκεί που είναι στο 90% κλείνεις την οθόνη κ μετά απο κανα 10 λεπτο πατας κ βλέπεις 60...Δεν γινεται συχνα απλα μου εχει γινει καμια φορα κ δεν βρίσκω το λογο...

Τα φωτα σας.

 

ρυθμισεις-->εφαρμογες-->εργασιες στο παρασκηνιο

 

αν ολα ειναι normal εκει, και εχεις καμια εφαρμογη τυπου insider ή αλλες που περιστασιακα γινονται παραπονα για drain, δοκιμασε επανεγκατασταση εφαρμογης και επανεκκινηση του κινητου..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πως μπορώ να κάνω έλεγχο για να δω αν έχω την ενημέρωση?? δεν ξέρω αν μου έχει έρθει κάτι επίσης αξίζει να την κάνω βλέπω μερικούς λένε για προβλήματα
Link to comment
Share on other sites

Έχω το συγκεκριμένο κινητό αγορασμένο απο Αγγλία.Προφανώς είναι country variant μιας και δεν είναι branded. Θα πρέπει να κοιτάω στον πίνακα για την αναβάθμιση σε black την Αγλλία ή την Ελλάδα ?
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ NOKIA BLUETOOTH BH-112 Κ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΑ ΜΕ ΤΟ NOKIA 520 ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΕΝΤΑΣΗ. ΚΟΙΤΑΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΝΑΜΩΝΩ ΣΤΟ 10/10 ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΛΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ NOKIA BLUETOOTH BH-112 Κ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΑ ΜΕ ΤΟ NOKIA 520 ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΕΝΤΑΣΗ. ΚΟΙΤΑΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΝΑΜΩΝΩ ΣΤΟ 10/10 ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΛΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Δοκίμασες να το συνδέσεις με άλλη συσκευή για να δεις αν λειτουργεί σωστά; Κάνε restart το bt ακουστικό και δοκίμασε να κάνεις ξανά την σύνδεση με το 520.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει με άλλη συσκευή και παίζει μια χαρά. Κάτι μου είπαν οτι η nokia έχει κάποιο περιορισμό στα db...μήπως γι'αυτο.

Μόλις το συνδέσω με το ακουστικό μου λέει μια φωνή welcome και connected και ακούγεται μια χαρά μετά όμως... help!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!προχθες πηρα το κινητο αυτο για την μανα και μιας και δεν εχω ξαναδουλεψει wp8 εχω καποιες αποριες με το θεμα της μπαταριας!!

κατ'αρχας,υπαρχει προβλημα που περα απ την πρωτη φορα ,δεν αφησα την μπαταρια να αδειασει και την φορτιζω ενω ειναι περιπου στο 40%?

και δευτερον,στην εξοικονομηση ενεργειας λεει οτι δεν συνισταται να ειναι συνεχεια ενεργοποιημενη..γνωριζει κανεις το λογο?

 

κατ΄'τα αλλα το κινητακι ειναι ταχυτατο και το nokia drive πολυ χρησιμο...καμια σχεση με την χελωνα το xperia e dual π εχω εγω...:O

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση. μετα το update ποσο σας κραταει η μπαταρια??

 

εμενα πριν μου κραταγε 2.5 μερες και τωρα μου κραταει 7.5 μερες!!! 24ωρες ανοιχτο με απλη χρηση, 2-3 τηλεφωνα τη ημερα και λιγο facebook

μα τι γινεται?? η nasa εκανε το update? ουτε series 40 δε μου κραταγε τοσο πολυ!

 

θα ποσταρω sreen shoot

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση. μετα το update ποσο σας κραταει η μπαταρια??

 

εμενα πριν μου κραταγε 2.5 μερες και τωρα μου κραταει 7.5 μερες!!! 24ωρες ανοιχτο με απλη χρηση, 2-3 τηλεφωνα τη ημερα και λιγο facebook

μα τι γινεται?? η nasa εκανε το update? ουτε series 40 δε μου κραταγε τοσο πολυ!

 

θα ποσταρω sreen shoot

 

Σε παρακαλώ πες ότι κάνεις πλάκα γιατί αν υποψιαστώ ότι υπάρχει 520 που κρατάει 7.5 μέρες.....θα τρελαθώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ πες ότι κάνεις πλάκα γιατί αν υποψιαστώ ότι υπάρχει 520 που κρατάει 7.5 μέρες.....θα τρελαθώ!!!

 

εγώ έπαθα με της 2,5 μέρες

το καλύτερο που έχω φτάσει είναι 1,5 μέρα

ασχολούμουν με την γυναίκα γιαυτό :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ πες ότι κάνεις πλάκα γιατί αν υποψιαστώ ότι υπάρχει 520 που κρατάει 7.5 μέρες.....θα τρελαθώ!!!

 

σοβαρα μιλαω και αυριο θα ποσταρω φωτο.

δε ποσταρω τωρα γιατι αμα το βαλω στο usb θα αρχιζει να φορτωνει και θα διακοψει το χρονομετρο και εχει ακομα μπαταρια...

μπορει να φτασει και 8 μερες αυριο :D

Link to comment
Share on other sites

7,5 μερες; Μας κανεις πλακα ετσι; :lol: Και το 2,5 μερες ακομα μου φαινεται περιεργο!

 

Σε εμενα πριν το update ηθελε μια φορα στις 36 ωρες και τωρα μια φορα την μερα!

 

ΥΓ αυτο το ριμαδι το double tap to unlock, πολυ χρησιμο ρε παιδι μου, αλλα 10% την νυχτα με εξοικονομιση ενεργειας; :mad:

Edited by Giorgos_Z
Συντακτικα λαθη στο αρχικο ποστ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γυρνάς έξω με το κινητό και το έχεις στο σπίτι και βρίσκεσαι σε περιοχή με καλό σήμα. Αν το τσεκάρεις μια δυο φορές την μέρα το FB και κάνεις 2-3 κλήσεις του λεπτού, ενώ έχεις βάλει τις ενημερώσεις να έρχονται μια στο τόσο, γίνεται. Το έχω τεστάρει και εγώ και μου έβγαλε 5-6 μέρες αν θυμάμαι καλά. Είχα βάλει την δεύτερη κάρτα που έχω, για να τεστάρω αυτονομία όταν είχα το πρόβλημα με το battery drain.

 

Αν πάλι κάνεις κανονική χρήση κινητού, αυτό που έχω δει παίζει απο 40 εως 50 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Είναι αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γυρνάς έξω με το κινητό και το έχεις στο σπίτι και βρίσκεσαι σε περιοχή με καλό σήμα. Αν το τσεκάρεις μια δυο φορές την μέρα το FB και κάνεις 2-3 κλήσεις του λεπτού, ενώ έχεις βάλει τις ενημερώσεις να έρχονται μια στο τόσο, γίνεται. Το έχω τεστάρει και εγώ και μου έβγαλε 5-6 μέρες αν θυμάμαι καλά. Είχα βάλει την δεύτερη κάρτα που έχω, για να τεστάρω αυτονομία όταν είχα το πρόβλημα με το battery drain.

 

Αν πάλι κάνεις κανονική χρήση κινητού, αυτό που έχω δει παίζει απο 40 εως 50 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Είναι αρκετά καλά.

 

Κανω αρκετα παραπανω απο κανονικη χρηση (μονο παιχνιδια δεν παιζω) και γι αυτο δεν θα βρεις κανενα ποστ δικο μου για παραπονο για την μπαταρια.. Ισα ισα ειμαι περηφανος που αντεχει και μια μερα :p

Απλα μου φανηκε περιεργο το 7,5 μερες, και ηθελα και να αναφερω αυτο για το double tap..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...