Jump to content

[Note series] Περί εφαρμογών γενικά


sleon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ξεπαγώσω λίγο το θέμα!

 

Για όσους δεν το ξέρουν υπάρχει αυτό το πρόγραμμα: MW-Pen App Enabler

για Galaxy Note 2, 3, 10.1 2014, 12.2, Galaxy Tab Pro.

 

Χωρίς ροοτ μπορείς να προσθέσεις εφαρμογές στα πολλαπλά παράθυρα και στο spen.

Έχω την pro έκδοση, αλλά προς απογοητευση μου δεν συνεργάζεται με το firefox που χρησιμοποιώ.

 

Αν το βάλει κανείς μας λέει τις εμπειρίες του με άλλες εφαρμογές χρήσιμες και που χει νόημα να χεις 2 παράθυρα κλπ.

 

Επίσης και όποιες άλλες εφαρμογές χωρίς τρικ, που ναι συμβατές με τα πολλαπλά παράθυρα. Όπως to MyScript Calculator.

 

Την χρησιμοποιώ καιρό αυτή την εφαρμογουλα και πράγματι είναι πολύ καλή. Το μείον της είναι ότι αν κάνεις update κάποια από τις εφαρμογές που έχεις προσθέσει μέσω αυτής στα παράθυρα, θέλει να ξανακάνεις πάλι την διαδικασία η οποία ομως είναι θέμα δευτερολεπτων.Το κακο ειναι οτι καποιες εφαρμογές οπως το tapatalk πχ, πρεπει να το ξαναστησεις απο την αρχη με κωδικούς κλπ.Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη και προπαντων δεν χρειάζεται ρουτ γιατί επεμβαίνει στις εφαρμογές και όχι στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την χρησιμοποιώ καιρό αυτή την εφαρμογουλα και πράγματι είναι πολύ καλή. Το μείον της είναι ότι αν κάνεις update κάποια από τις εφαρμογές που έχεις προσθέσει μέσω αυτής στα παράθυρα, θέλει να ξανακάνεις πάλι την διαδικασία η οποία ομως είναι θέμα δευτερολεπτων.Το κακο ειναι οτι καποιες εφαρμογές οπως το tapatalk πχ, πρεπει να το ξαναστησεις απο την αρχη με κωδικούς κλπ.Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη και προπαντων δεν χρειάζεται ρουτ γιατί επεμβαίνει στις εφαρμογές και όχι στο σύστημα.

 

Καλησπέρα παιδιά. Η εφαρμογή είναι η παρακάτω?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.xperiacle.multiwindow.pair

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Στο Splanner, καταλαβαίνω ότι δεν έχει δυνατότητα συγχρονισμού με το Evernote (κακό), αλλά έχω ένα ακόμα πρόβλημα. Αν βάλω υπενθύμιση για μια δουλειά και όταν χτυπήσει κάνω Αναβολή, τότε χτυπάει ανά μισάωρο, εκτός αν αλλάξω την ώρα της ειδοποίησης για πιο μετά. Έτσι είναι ή καταλαβαίνω λάθος; Τι προτείνετε οι υπόλοιποι για τέτοιου είδους εφαρμογές; Ως νέος και στο Evernote, δεν είχα το χρόνο να το ψάξω ιδιαίτερα (αν και το integration με mail & browser είναι απίστευτη δυνατότητα). Κάνει συγχρονισμό (και έχει αντίστοιχο view βέβαια) με google calendar; Το πρόβλημά μου είναι ότι προτιμώ να ανοίγω μια εφαρμογή και να βλέπω τι έχω να κάνω (και σε calendar view), με συγχρονισμό από PC, Lapto, κλπ.
Link to comment
Share on other sites

 

Έβαλα από τον ίδιο το Air Command donate . Αρκέτα καλό και σου επιτρέπει να αλλάζεις τις εντολές του Air Command και να βάζεις άλλα προγράμματα να ξεκινάνε. Το μόνο κακό είναι ότι δεν αλλάζει το όνομα των εφαρμογών ώστε να ξέρεις ποιά εφαρμογή είναι και σε ποιά θέση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα έχω το νοτε3, και ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει εφαρμογή να ανοίξεις την οθόνη χωρίς τα κουμπιά? Κάποτε είχα δει μια εφαρμογή με διπλό κτύπημα στην οθόνη γινόταν, ξέρει κανείς κάποια?
Have a nice day ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Με ενδιαφέρει να βρω ένα τρόπο ώστε να δημιουργήσω διαφορετικούς λογαριασμούς στο note 3. Ο λόγος είναι ότι αρκετά συχνά ο πιτσιρικάς το χρησιμοποιεί για να παίζει διάφορα παιχνίδια .....

Οπότε θα ήθελα ένα τρόπο ώστε να βάζω ένα λογαριασμό ή σε κάποιο Mode το κινητό ώστε να βλέπει μόνο παιχνίδια και όχι άλλες εφαρμογές, όπως dropbox, mails, επαφές κλπ, για να μη μου διαγράψει τίποτα....

Υπάρχει κάτι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα.

Με ενδιαφέρει να βρω ένα τρόπο ώστε να δημιουργήσω διαφορετικούς λογαριασμούς στο note 3. Ο λόγος είναι ότι αρκετά συχνά ο πιτσιρικάς το χρησιμοποιεί για να παίζει διάφορα παιχνίδια .....

Οπότε θα ήθελα ένα τρόπο ώστε να βάζω ένα λογαριασμό ή σε κάποιο Mode το κινητό ώστε να βλέπει μόνο παιχνίδια και όχι άλλες εφαρμογές, όπως dropbox, mails, επαφές κλπ, για να μη μου διαγράψει τίποτα....

Υπάρχει κάτι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Έχω την εντύπωση ότι για να μπορέσεις να δημιουργήσεις λογαριασμό πρέπει να είσαι rooted, ή τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πριν λίγο καιρό. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να κλειδώσεις εφαρμογές μέσω κάποιου app locker, υπάρχουν αρκετές τέτοιες εφαρμογές στο store.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επαναφέρω μία παλιά μου δημοσίευση μήπως υπάρχουν νεότερα. Έχετε βρεί/χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή για το s-pen που να θεωρείται ότι είναι καλύτερη από την μαμά και σε χρήση αλλά και σε backup. Αναφέρετε, σας παρακαλώ, τις όποιες εμπειρίες σας.

 

Προσπαθώ να λύσω μία δύσκολη εξίσωση εδώ και εβδομάδες και δεν μπορώ και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

 

Θέλω να χρησιμοποιώ χειρόγραφες σημειώσεις. Το μαμά spen είναι οκ αλλά πάσχει σε δύο θέματα. Κάνει backup μόνο σε λογαριασμό samsung και μετατροπή σε pdf κάνει σε σημείωση ξεχωριστά και όχι συνολικά. Την samsung στα backup δεν την εμπιστεύομαι καθόλου. Και αυτό γιατί όταν είχα το s2 πήρα backup επαφές και sms μαζί και μετά προσπάθησα να περάσω αυτό το backup στο Note2 και ΔΕΝ περνούσε. Μου περνούσε μόνο 10-15 επαφές από τις 550. Επίσης δεν περνούσε καθόλου sms και με χίλια δυο ζόρια και σχεδόν τυχαία κατάφερα να περάσω ένα παλιότερο backup αλλά έχασα περίπου sms 3 μηνών. επίσης ο τύπος που σώζει τα backup είναι τέτοιος που δεν υπάρχει τρόπος να αντλήσεις από μέσα όποια πληροφορία θέλεις. Οπότε για αυτό και δεν την εμπιστεύομαι.

 

Ένα χειροκίνητο backup που έμαθα των αρχείων του spen είναι απλά κάνοντας copy τον φάκελο spen του κινητού. Όταν τον επαναφέρεις υποτίθεται ότι τα διαβάζει κανονικά με όλη τη δομή και περιεχόμενο. Το διάβασα στο xda αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει στην πράξη. Σε αυτό το σημείο σκέφτηκα την εφαρμογή dropsync που μπορεί να σου κάνει αυτόματα backup κάποιον φάκελο στο dropbox.

 

Πέρα όμως από την μαμά εφαρμογή έχω δοκιμάσει και άλλες από το Play. Άλλη κάνει αυτόματα backup στο dropbox, άλλη βγάζει αυτόματα σε pdf ΑΛΛΑ δεν έχω βρει κάποια που να κάνει αυτόματα backup στην κάρτα μνήμης, στο dropbox αλλά και να βγάζει σε pdf.

 

Συνοψίζοντας, ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για χειρόγραφα? Έχετε βρει κάποια πιο αποδοτική στην χρήση αλλά και στο κομμάτι του backup από την μαμά? Το βολικό της μαμά είναι επίσης ότι ανοίγει αυτόματα μόλιε βγει η πένα για γρήγορη σημείωση. Αυτό δεν το βρήκα σε άλλη. Για δώστε παρακαλώ τα φώτα σας στο κομμάτι "χειρόγραφο". Ευχαριστώ.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω μία παλιά μου δημοσίευση μήπως υπάρχουν νεότερα. Έχετε βρεί/χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή για το s-pen που να θεωρείται ότι είναι καλύτερη από την μαμά και σε χρήση αλλά και σε backup. Αναφέρετε, σας παρακαλώ, τις όποιες εμπειρίες σας.

 

Papyrus φιλε μου.Με τις τελευταιες βελτιωσεις-προσθηκες ειναι μακραν η καλυτερη κατ εμε και την χρησιμοποιω επαγγελματικα.Με το s-note απλα δεν ασχολουμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το πως βολευεται ο καθενας μας.Το papyrus παρ'ολο που στην αρχη δεν το πηρα με τοσο καλό μάτι, στην πορεία αγόρασα και τα extras του και αποδείχτηκε πραγματικό επαγγελματικό εργαλείο.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα τα δοκιμάσω. :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα, υπάρχει κανείς με Note 2 που να μπορεί να τρέξει το Nova go, εμένα ενώ το βρίσκω στο play store, οταν είναι να ανοίξει το κανάλι γράφει service is unavailable.
Link to comment
Share on other sites

για το νοτε 3 εφαρμογες μονο στο google store? η και αλλου?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greeklabs.pharmacies δεν δουλευει σε νοτε 3?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greeklabs.pharmacies δεν δουλευει σε νοτε 3?

 

σε μένα φίλε μου δουλέυει μια χαρά

Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

το theme του πληκτρολογιου των sms η κλησεων αλλαζει με εφαρμογη στο note3?δεν βρηκα κατι στο google store..
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κανείς με Note 2 που να μπορεί να τρέξει το Nova go, εμένα ενώ το βρίσκω στο play store, οταν είναι να ανοίξει το κανάλι γράφει service is unavailable.

 

Σε εμένα παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Περί εφαρμογών γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...