Jump to content

[S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?


dbal
 Κοινοποίηση

Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?  

85 members have voted

  1. 1. Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?

    • NAI
      22
    • OXI
      63


Recommended Posts

αυτο που οποιος υποστηριξει μια διαφορετικη γνωμη, αυτοματως εξυπηρετει συμφεροντα, ποτε δεν θα το καταλαβω.

δεν σου ειπα να αλλαξεις rom, ουτε οτι φταιει οπωσδηποτε η custom, αλλα οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι, λενε πως ησυχασαν με την επισημη 4.1.2, και δεν εχουν το παραμικρο προβλημα. οποτε, εφοσον εσυ συνεχιζεις να το εχεις, ψαξε για το αν φταιει η custom. αν εχεις δοκιμασει και την επισημη και κανει το ιδιο, σκεψου το ενδεχομενο να ειναι ελαττωματικη η συσκευη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρουσιάζει εδώ και καιρό SOD το S2 μιας φίλης μου που έχει 4.0.3. Θα περιμένω να βγεί η επίσημη ελληνική 4.1.2 γιατί το κινητό δεν είναι δικό μου και δεν θελω να επέμβω σε θέματα εγγύησης, αλλά μέχρι τότε θα κάνω την "πατέντα" με το Wake My Android. H ερώτησή μου είναι, εκτός από τα 9', χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι ακόμα στην εφαρμογή; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

απλα ενημερωτικα σχετικα με το sod.

ειχα πολυ συχνο και με 4.0.3(μαμα),αλλα και με 4.0.4(odin cosmote).

απο τις 3 Μαρτη που περασα 4.1 Σκανδιναβικη,δεν εχει ξανακανει ποτε sod..

γενικοτερα το τηλεφωνο δεν μου εχει βγαλει κανενα απολυτως περιεργο.

βαλτε την να ηρεμησετε και να απολαυσετε το τηλεφωνο σας...;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλοι που θα προσυπεγραφαν την εμπειρια σου με την JB - μεταξυ τους κι εγω. Ειναι όμως κι εκεινο το 20% που ψηφισαν "ΝΑΙ" στο poll που δεν με αφηνουν να πω case closed...εκτος πια κι αν τα προβληματα που αντιμετωπισαν και με την stock 4.1.2 ειναι device related οπότε δεν φταιει η jelly bean αλλα κατι άλλο που ειναι πραγματι πολυ δυσκολο να ανακαλυψουμε.

Νομιζω παντως οτι οι περισσοτεροι θα συμφωνησουμε πως το προβλημα ΔΕΝ ειναι ΜΑΛΛΟΝ θεμα hardware...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλοι που θα προσυπεγραφαν την εμπειρια σου με την JB - μεταξυ τους κι εγω. Ειναι όμως κι εκεινο το 20% που ψηφισαν "ΝΑΙ" στο poll που δεν με αφηνουν να πω case closed...εκτος πια κι αν τα προβληματα που αντιμετωπισαν και με την stock 4.1.2 ειναι device related οπότε δεν φταιει η jelly bean αλλα κατι άλλο που ειναι πραγματι πολυ δυσκολο να ανακαλυψουμε.

Νομιζω παντως οτι οι περισσοτεροι θα συμφωνησουμε πως το προβλημα ΔΕΝ ειναι ΜΑΛΛΟΝ θεμα hardware...

 

οντως η ιστορια παραμενει ανεξηγητη.

ευτυχως για τους περισσοτερους,το θεμα λυνεται με την 4.1.

θα ηθελα παντως να ακουσω και την γνωμη παιδιων που ειχαν θεμα και με την 4.1.

δηλαδη οτι εγινε σωστη εγκατασταση με factory reset

και οτι τελως παντων,

χρειαζεται για να γινει απολυτα σωστη εγκαστασταση..

 

**το οτι διορθωνεται κατα 95% το θεμα sod,δεν σημαινει βεβαια οτι η samsung ειναι συνεπης στο support της.

διοτι το fixaρισμα γινεται με μη-επισημο firmware,

κατι που σημαινει οτι ταλαιπωρουνται μεχρι και σημερα οι "επισημοι" χρηστες..

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Συνεπης ειναι, από την στιγμη που το προβλημα λύνεται(?) με την σκανδιναβικη. Το θεμα όμως -κι εδω θα συμφωνησω- ειναι οτι για τους Ελληνες πχ χρηστες που περιμενουν το "επίσημο" από άποψη εγγυησης firmware και δεν παιρνουν το ρισκο του "μη επίσημου", το support ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟ....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Συνεπης ειναι, από την στιγμη που το προβλημα λύνεται(?) με την σκανδιναβικη. Το θεμα όμως -κι εδω θα συμφωνησω- ειναι οτι για τους Ελληνες πχ χρηστες που περιμενουν το "επίσημο" από άποψη εγγυησης firmware και δεν παιρνουν το ρισκο του "μη επίσημου", το support ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟ....

 

εννοηται..δεν εισαι υποχρεωμενος να περασεις μονος σου και-ουσιαστικα-"παρανομα" αλλο firm.

οποτε εχει αφησει μεγαλη εκρεμμοτητα η samsung..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

απ ότι βλέπω δεν έχει δοθεί ακόμα λύση στο θέμα, ούτε απ τη σάμσουνκ ουτε και από άλλον... τραγικοί μετά από τόσους μήνες που ξέρουν το πρόβλημα.

εγώ με omega v20.1 xwlsd (4.1.2) όσο το χρησιμοποιώ με αλλοδαπή σιμ στο εξωτερικό είναι μια χαρά, μόλις βάλω ελληνική σιμ αρχίζουν τα τραγούδια. άρα δεν είναι ούτε θέμα ρομ, ούτε hardware,ούτε εφαρμογών (που μου λέγαν σε φορουμς) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δηλαδή ότι είναι θέμα sim?? Κι αν είναι έτσι, τι σχέση έχει η Samsung?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δηλαδή ότι είναι θέμα sim?? Κι αν είναι έτσι, τι σχέση έχει η Samsung?

 

ε και ποιος να φταίει η βόνταφον?? οι ίδιες κάρτες σε άλλα κινητά πάνε μια χαρά. άρα το μηχανάκι της σαμσοθνκ φταίει. Εγώ πάντως συγκλίνω στο ότι φταίει ο συνδυασμός σαμσουνκ με ελληνική σιμ (έτσι χοντρικά). εγώ με βονταφον+κοσμοτε (κ ανοιχτά δεδομένα και κλειστά και 3τζι και απλό)

Link to comment
Share on other sites

άρα δεν είναι ούτε θέμα ρομ, ούτε hardware,ούτε εφαρμογών (που μου λέγαν σε φορουμς) :blink:

 

ε και ποιος να φταίει η βόνταφον?? οι ίδιες κάρτες σε άλλα κινητά πάνε μια χαρά. άρα το μηχανάκι της σαμσοθνκ φταίει. Εγώ πάντως συγκλίνω στο ότι φταίει ο συνδυασμός σαμσουνκ με ελληνική σιμ (έτσι χοντρικά). εγώ με βονταφον+κοσμοτε (κ ανοιχτά δεδομένα και κλειστά και 3τζι και απλό)

 

Νομιζω ηρθε η ωρα να το κλεισω το thread...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια-η 4.0.χχ φταιει σε συνδυασμο με κατι αλλο(software ή hardware).

αποδειξη ειναι η μαρτυρια ολων των χρηστων,που αφου περσαν την 4.1 εξαφανιστηκε το θεμα.

εαν εχει καποιος sod και με την 4.1,να ψαξουμε να βρουμε τι αλλο μπορει να φταει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια-η 4.0.χχ φταιει σε συνδυασμο με κατι αλλο(software ή hardware).

αποδειξη ειναι η μαρτυρια ολων των χρηστων,που αφου περσαν την 4.1 εξαφανιστηκε το θεμα.

εαν εχει καποιος sod και με την 4.1,να ψαξουμε να βρουμε τι αλλο μπορει να φταει.

δες σχολιο 108 σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

δες σχολιο 108 σε παρακαλω

 

ειναι αναλογικα 2 στους 10 που εχουν προβλημα?

ασε που η omega ειναι custom rom.

απο τα παιδια με επισημη 4.1 δεν εχω ακουσει κατι.

αρα κατι περιεργο συμβαινει.

μηπως στις custom δεν εχει βρεθει το bug και το γνωριζει μονο η επισημη samsung?

Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλογικα 2 στους 10 που εχουν προβλημα?

ασε που η omega ειναι custom rom.

απο τα παιδια με επισημη 4.1 δεν εχω ακουσει κατι.

αρα κατι περιεργο συμβαινει.

μηπως στις custom δεν εχει βρεθει το bug και το γνωριζει μονο η επισημη samsung?

 

είχα το πρόβλημα και με την επισημη. ήταν ενας απ τους λογους που αν και τα βαριεμαι αυτα, πήγα σε καστομ. γι αυτο δεν βγάζω άκρη

Link to comment
Share on other sites

είχα το πρόβλημα και με την επισημη. ήταν ενας απ τους λογους που αν και τα βαριεμαι αυτα, πήγα σε καστομ. γι αυτο δεν βγάζω άκρη

 

να ρωτησω εαν ειχει κανει hardreset και cleanwipes(εαν το θυμαμαι καλα αυτο..) οταν τις περασες?

γιατι παιζουν πολυ μεγαλο ρολο αυτα.

εαν ειχες κανει και αυτα,σηκωνω τα χερια.με οση εμπειρια εχω απο το sii δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω εαν ειχει κανει hardreset και cleanwipes(εαν το θυμαμαι καλα αυτο..) οταν τις περασες?

γιατι παιζουν πολυ μεγαλο ρολο αυτα.

εαν ειχες κανει και αυτα,σηκωνω τα χερια.με οση εμπειρια εχω απο το sii δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

 

εγώ αυτά έκανα

Boot to CWM Recovery using volume up, power button and home key

Backup your device and make sure to keep a copy of the backup to your pc!

Wipe data / factory reset

Install Omega

(Wipe cache will be done automatically during installation so you can skip this step

Wipe dalvik cache will be done automatically during installation so you can skip this step)

 

επειδή δεν ξέρω κ πολλά ελπίζω να σου έδωσα να καταλαβεις

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτά έκανα

Boot to CWM Recovery using volume up, power button and home key

Backup your device and make sure to keep a copy of the backup to your pc!

Wipe data / factory reset

Install Omega

(Wipe cache will be done automatically during installation so you can skip this step

Wipe dalvik cache will be done automatically during installation so you can skip this step)

 

επειδή δεν ξέρω κ πολλά ελπίζω να σου έδωσα να καταλαβεις

 

καλα και εγω μην νομιζεις οτι ειμαι expert,αλλα στο δικο μου ειδα οτι περνωντας την 4.1 Σκανδιναβικη

(και αφου πρωτα εκανα πριν και μετα το περασμα της 4.1 hardreset)ηρθε στα ισα του.

ουτε μια φορα δεν μου εχει ξανακανει sod και γενικοτερα το τηλεφωνο ειναι απροβληαμτιστο.

για περιμενε καποιον πιο εμπειρο συμφορουμιτη μηπως σου πει κατι παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

καλα και εγω μην νομιζεις οτι ειμαι expert,αλλα στο δικο μου ειδα οτι περνωντας την 4.1 Σκανδιναβικη

(και αφου πρωτα εκανα πριν και μετα το περασμα της 4.1 hardreset)ηρθε στα ισα του.

ουτε μια φορα δεν μου εχει ξανακανει sod και γενικοτερα το τηλεφωνο ειναι απροβληαμτιστο.

για περιμενε καποιον πιο εμπειρο συμφορουμιτη μηπως σου πει κατι παραπανω..

 

έχεις ένα λινκ της ρομ που έβαλες? αν με αυτή σου πάει καλά, ίσως φτιάξει κ μένα. (φαντάζομαι δουλεύεις 3τζι κ δεδομένα)

Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα λινκ της ρομ που έβαλες? αν με αυτή σου πάει καλά, ίσως φτιάξει κ μένα. (φαντάζομαι δουλεύεις 3τζι κ δεδομένα)

 

απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

την τελευταια του 2ου μηνυματος(XWLSS 4.1.2 Σκανδιναβικό firmware. Sales code ΝΕΕ.)

κανε εναν κοπο να τα πας ολα απο την αρχη μηπως και βρεις λυση.

καλη επιτυχια..;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις χωρίς sim λειτουργεί μια χαρά δηλαδή; με το που βάλεις sim, και συγκεκριμένα ελληνική, ξεκινάει τα sod;

 

να πω την αλήθεια είναι το μόνο που δεν δοκίμασα. δεν έχει νόημα να το κουβαλάω αν δεν έχει σιμ μέσα. ας το δοκιμάσω όμως έτσι για την περιέργεια για καμιά βδομάδα. ΑΑ ρε αθάνατο iphone 5 (15μέρες ζόρικης χρήσης και ούτε ένα λαγκάρισμα έστω στιγμιαίο. ούτε sod ουτε ρισταρτ ουτε κολληματάκια, η απόλυτη αξιοπιστία)

 

απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

την τελευταια του 2ου μηνυματος(XWLSS 4.1.2 Σκανδιναβικό firmware. Sales code ΝΕΕ.)

κανε εναν κοπο να τα πας ολα απο την αρχη μηπως και βρεις λυση.

καλη επιτυχια..;)

 

να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια είναι το μόνο που δεν δοκίμασα. δεν έχει νόημα να το κουβαλάω αν δεν έχει σιμ μέσα. ας το δοκιμάσω όμως έτσι για την περιέργεια για καμιά βδομάδα. ΑΑ ρε αθάνατο iphone 5 (15μέρες ζόρικης χρήσης και ούτε ένα λαγκάρισμα έστω στιγμιαίο. ούτε sod ουτε ρισταρτ ουτε κολληματάκια, η απόλυτη αξιοπιστία)

 

ολα εχουνε τα θεματακια τους.εδω εκατσε αυτο το sod αλλα θα την βρουμε την ακρη...:D

 

 

 

να σαι καλά!

 

βρες χρονο και με υπομονη και καντα ολα απο την αρχη.

αντε να δουμε..;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...