Jump to content

[S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?


dbal
 Κοινοποίηση

Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?  

85 members have voted

  1. 1. Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?

    • NAI
      22
    • OXI
      63


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το παθαινε τουλαχ 2φορες τη μερα, οποτε 10μερες ειναι αρκετες πιστευω....

τωρα για το θεμα των δεδομενων το ειχα σκεφτει κ παλιοτερα κ ειχα προσπαθησει να τα διατηρησω κλειστα, δεν γινοταν ομως οποτε απλα τα ανοιγοκλεινα κ ετσι δεν μπορουσα να ξερω σιγουρα. παντως μου ειχε πεθανει κ σε κατασταση απενεργοποιημενων δεδομενων. οπως ειπα ομως ποτε μεχρι τωρα δεν τα ειχα μονιμα κλειστα για τοσες μερες οποτε δεν μπορω με ασφαλεια να αποκλεισω το ενδεχομενο αυτο. εγώ προτείνω σε οποιον θελει να πειραματιστεί να αρχισει πρωτα με μια σιμ αλλης εταιριας κ κατοπιν με κλεισιμο των δεδομενων της αρχικης σιμ (1αλλαγη παραμετρου καθε φορα) ή αν εχετε 2η συσκευη βαλτε το σε φλαητ μοουντ για μερικες μερες κ αφηστε το...

ετσι για την ιστορια εγω το δουλευω στην ελλαδα το κιν με κεινη την κοκκινη εταιρια τηλεπικοινωνιων....

 

μεταξυ μας μου ρθε κουτι το οτι το κινητο συνηλθε γτ το δουλευω κ σαν gps κ σαν φωτογραφικη εδω στα ξενα, ενω με το προβλημα αυτο θα αναγκαζομουν να κουβαλαω 2 συσκευες. σε φτανουν στο σημειο να εχεις κινητο 400ε κ να σου χρειαζεται κ 2ο. γτ εκτος του προβληματος αυτου εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κιν

Edited by shadowman1480
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήγα το κινητό μου εχθές στη αντιπροσωπία για το SOD μέσω γνωστού. Γνωρίζανε το θέμα και μου είπε ότι κάποιο chip δημιουργεί το πρόβλημα και ότι λύνεται με κάποιο update. Το κρατήσανε καμία ώρα (έχουν υπηρεσία 1 hour service) και το πήρα πίσω με εργοστασιακό firmware(4.0.3) και είχε γίνει και reset. Μέχρι τώρα που γράφω είναι οκ.... θα ενημερώσω....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήγα το κινητό μου εχθές στη αντιπροσωπία για το SOD μέσω γνωστού. Γνωρίζανε το θέμα και μου είπε ότι κάποιο chip δημιουργεί το πρόβλημα και ότι λύνεται με κάποιο update. Το κρατήσανε καμία ώρα (έχουν υπηρεσία 1 hour service) και το πήρα πίσω με εργοστασιακό firmware(4.0.3) και είχε γίνει και reset. Μέχρι τώρα που γράφω είναι οκ.... θα ενημερώσω....

 

καλυπτεσαι απο εγγυηση? ποσο σου πηραν? σε καμια βδομαδα κανε ενα κοπο να μας πεις αν διορθωθηκε σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση καθως ειναι το πρωτο post -αν θυμαμαι καλα- που αφορα πληροφορηση από το επίσημο service! Η εξηγηση λοιπον ειναι οτι το θεμα αφορα hardware και φανταζομαι το λογισμικο ενος chip εφοσον λύνεται με update (ακριβως ιδια περιπτωση με το προβλημα του insane chip, το οποιο αφορα firmware σε συγκεκριμενες παρτιδες chip)

Τίθεται όμως το ερωτημα τι update σου εκαναν...ρωταω επειδη αναφερεις οτι πηγες "συστημενος" μεσω γνωστου και ισως μπορουμε να εχουμε περισσοτερο...inside information

Το φαινομενο σου συνεβαινε συχνα?? Θα ηταν πολυ καλο να μας κρατας ενημερους για την εξελιξη από εδω και περα μηπως και βγαλουμε επιτελους ακρη για οσους υποφερουν απο το προβλημα...προβλεπω παντως, αν τα πραγματα πανε καλα στην περιπτωση σου, πολυ κόσμο να επισκεπτεται την Smartec...!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση καθως ειναι το πρωτο post -αν θυμαμαι καλα- που αφορα πληροφορηση από το επίσημο service! Η εξηγηση λοιπον ειναι οτι το θεμα αφορα hardware και φανταζομαι το λογισμικο ενος chip εφοσον λύνεται με update (ακριβως ιδια περιπτωση με το προβλημα του insane chip, το οποιο αφορα firmware σε συγκεκριμενες παρτιδες chip)

Τίθεται όμως το ερωτημα τι update σου εκαναν...ρωταω επειδη αναφερεις οτι πηγες "συστημενος" μεσω γνωστου και ισως μπορουμε να εχουμε περισσοτερο...inside information

Το φαινομενο σου συνεβαινε συχνα?? Θα ηταν πολυ καλο να μας κρατας ενημερους για την εξελιξη από εδω και περα μηπως και βγαλουμε επιτελους ακρη για οσους υποφερουν απο το προβλημα...προβλεπω παντως, αν τα πραγματα πανε καλα στην περιπτωση σου, πολυ κόσμο να επισκεπτεται την Smartec...!

 

μηπως καποια αλλαγη kernel...?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δεν ξέρω ακριβώς τι update έγινε δεν μίλησα με τεχνικό. Το είχα σε εγγύηση και τελευταία μου το παρουσίαζε 4-5 φορές την ημέρα. Θα ενημερώσω για την πορεία της κατάστασης του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω και εγώ την εμπειρία μου. Αγόρασα ένα λευκό s2 από το πλαίσιο μέσα δεκεμβρίου, είχε πάνω την 4.0.3. Μετά μια 7-10 μέρες άρχισε τα sod (το άνοιγα όμως χωρις να βγάλω μπαταρία, απλα πατωντας παρατεταμένα το κουμπί δεξιά). Αυτο γινόταν μια φορά καθε μερά γι΄αυτό και αποφάσιασα να του βαλω την 4.0.4 (nordic). Μετά μια βδομάδα άρχισε παλι, ομως τωρα τα συμπτωματα ηταν πιο σπανια, μια φορα καθε 4-5 μέρες. Ε μετά του εβαλα την (πολυ καλη) jellybam 4.1 με siyah kernel και πάλι όμως έχω συμπτώματα ανά 8-10 μέρες οπότε πλεόν δε με απασχολεί πολύ. Εννοείται πως κάθε φορα που άλλαζα rom (και kernels γιατί δοκίμασα 2-3) έκανα όλα τα προβλεπόμενα wipes/f. resets πριν και μετά. Ελπίζω πως με την official 4.1.2 (πού σκέφτομαι σοβαρά να βάλω) δεν θα έχω συμπτώματα. Αυτά...

 

Έχω πλέον σχεδόν ένα μήνα την nordic 4.1.2 και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα (ούτε ο ίδιος δεν το πιστεύω έχοντας περάσει τόσο πολλά με αυτό το τηλέφωνο). Φουλ εφαρμογές (όσες είχα και πριν), 3g, τα πάντα όλα και ούτε το παραμικρό κόλλημα. Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήγα το κινητό μου εχθές στη αντιπροσωπία για το SOD μέσω γνωστού. Γνωρίζανε το θέμα και μου είπε ότι κάποιο chip δημιουργεί το πρόβλημα και ότι λύνεται με κάποιο update. Το κρατήσανε καμία ώρα (έχουν υπηρεσία 1 hour service) και το πήρα πίσω με εργοστασιακό firmware(4.0.3) και είχε γίνει και reset. Μέχρι τώρα που γράφω είναι οκ.... θα ενημερώσω....

 

3 μέρες άντεξε. Είχα πάλι συμβάν SOD. Από Τρίτη ξανά αντιπροσωπεία.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω πλέον σχεδόν ένα μήνα την nordic 4.1.2 και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα (ούτε ο ίδιος δεν το πιστεύω έχοντας περάσει τόσο πολλά με αυτό το τηλέφωνο). Φουλ εφαρμογές (όσες είχα και πριν), 3g, τα πάντα όλα και ούτε το παραμικρό κόλλημα. Αυτά....

 

μια απο τα ιδια.κανενα απολυτως θεμα.

 

3 μέρες άντεξε. Είχα πάλι συμβάν SOD. Από Τρίτη ξανά αντιπροσωπεία.....

 

μπουρδες σου ειπαν δηλαδη.

καλα κουραγια..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάντως δεν είχα ξανά SOD από τότε που εγκατέστησα το Wake Lock - PowerManager (με επιλογή PARTIAL_WAKE_LOCK) από το google Play....:)

 

Έστω και με αυτόν τον τρόπο έχω λύσει το πρόβλημα πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάντως δεν είχα ξανά SOD από τότε που εγκατέστησα το Wake Lock - PowerManager (με επιλογή PARTIAL_WAKE_LOCK) από το google Play....:)

 

Έστω και με αυτόν τον τρόπο έχω λύσει το πρόβλημα πιστεύω

 

Ποσο καιρο δηλαδη; Γιατι εγω με μια παρομοια, το αντιμετωπιζω ακομη

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος του SOD είναι η προβληματική 4.0.3, και σε μερικούς και η 4.0.4. Έχει ειπωθεί πολλές φορές. Κι εγώ είχα πρόβλημα με την 4.0.3 όταν αγόρασα το τηλέφωνο. Μη στέλνετε τα τηλέφωνά σας άδικα στο service, τίποτα δεν θα κάνουν, γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Κάνετε υπομονή και ζήστε με αυτό μέχρι την επίσημη αναβάθμιση σε 4.1.2, αλλιώς περάστε μόνοι σας κάποια μέσω Odin, μη έχοντας εγγύηση όμως μετά.

Για όσους το πρόβλημα είναι καθημερινό, ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν και την επιστροφή σε gingerbread, όπου δε νομίζω να είχε τέτοιο πρόβλημα, και θα έχουν και εγγύηση.:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει κανεις που να εχει προβλημα χωρις να εχει μια απο τις δυο αυτες εκδοσεις του ics; Πολυ θελω να το πιστεψω αλλα δεν μπορω. Εγω παντως θα περιμενω την επισημη ελληνικη 4.1.2.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να υπάρχει κάποιος, όπου σε αυτή την περίπτωση είναι θέμα hardware. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία λέει πως το είχε στην 4.0.3, ελαττώθηκε σε μεγάλο βαθμό ή δεν υπάρχει καν στην 4.0.4, και δεν ξανά εμφανίστηκε στην 4.1.2
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι ειναι καποιος συνδυασμος καταστασεων και συγκυριων

και το προβλημα υπαρχει και στις 2 4.0.χ εκδοσεις.

εμενα το εκανε και με τις 2 4.0.χ.,σχεδον με την ιδια συχνοτητα.

μολις εβαλα την 4.1,ησυχασε το κεφαλι μου.

του αφηνω εσκεμενα ανοιχτες εφαρμογες και γενικοτερα το ζοριζω,μηπως μου κανει sod.

ευτυχως δεν μου εχει κανει το παραμικρο στον 1 σχεδον μηνα που την εχω.

η γνωμη μου ειναι οτι το θεμα εχει να κανει με το firmware του τηλεφωνου.

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Και το ποιο λογικο ειναι να φταιει το λογισμικο 4.0.χ γιατι πολλοι που ειχανε θεμα με οποιαδηποτε 4.0.χ οπως λες και εσυ οταν εβαλαν οποιαδηποτε 4.1.χ ησυχασαν οποτε.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω και εγώ το πρόβλημα sleep of death....

 

έχω δύο συσκευές s2 με 4.0.3 , η μία (η δική μου) δουλεύει κανονικά και η άλλη (της συζήγου) καθημερινά σβήνει μία δύο φορές.

Την έχω στείλει στο σέρβις δύο φορές μέσω πλαισίου που είχε αγοραστεί, αλλά τζίφος, το πρόβλημα παραμένει.

Τη δεύτερη φορά ζήτησα και αντικατάσταση της συσκευής αλλά δεν έγινε.

Γράφουν στο σερβις ότι έγινε ο έλεγχος και ότι δεν διαπιστώθηκε δυσλειτουργία.

Μ αρέσει που γράφουν στο καρτελάκι του σέρβις "ελπίζουμε να μείνατε ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες μας"

Λυπάμαι....... ας ελπίσουμε ότι θα βρεθεί κάποια λύση στο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω και εγώ το πρόβλημα sleep of death....

 

έχω δύο συσκευές s2 με 4.0.3 , η μία (η δική μου) δουλεύει κανονικά και η άλλη (της συζήγου) καθημερινά σβήνει μία δύο φορές.

Την έχω στείλει στο σέρβις δύο φορές μέσω πλαισίου που είχε αγοραστεί, αλλά τζίφος, το πρόβλημα παραμένει.

Τη δεύτερη φορά ζήτησα και αντικατάσταση της συσκευής αλλά δεν έγινε.

Γράφουν στο σερβις ότι έγινε ο έλεγχος και ότι δεν διαπιστώθηκε δυσλειτουργία.

Μ αρέσει που γράφουν στο καρτελάκι του σέρβις "ελπίζουμε να μείνατε ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες μας"

Λυπάμαι....... ας ελπίσουμε ότι θα βρεθεί κάποια λύση στο πρόβλημα.

 

κανε ενα κοπο να περασεις την 4.1 μεσω odin.

αξιζει τον κοπο...

Link to comment
Share on other sites

Είχα συνεχή sleep of death (μια φορά στις 2-3 μέρες) με το firmware ICS, που θεωρούσα ότι καθιστούν το S2 μου άχρηστο (τί νόημα έχει να κουβαλάς κινητό όταν παίρνει.... πρωτοβουλία να παγώσει ενώ βρίσκεται στην τσέπη σου).

 

Από τότε που αναβάθμισα στην ισπανική 4.1.2, εδώ και 2-3 εβδομάδες, δεν έχω ξανασυναντήσει το φαινόμενο. Η λειτουργία του κινητού μου είναι πλέον ικανοποιητική.

 

ΩΣΤΟΣΟ το φαινόμενο ένα τέτοιο τεράστιο πρόβλημα να ταλαιπωρεί χρήστες για ένα χρόνο και πλέον (!) και η αντιπροσωπεία να επιστρέφει τα προβληματικά κινητά κάνοντας ένα απλό... factory reset που δεν διορθώνει την κατάσταση (για να μην πω για την επίσημη Samsung, που κανονικά έπρεπε να κάνει ΑΝΑΚΛΗΣΗ) δεν μου εμπνέει καμία απολύτως εμπιστοσύνη, πλέον.

 

Ένα είναι σίγουρο, το επόμενο κινητό μου δεν θα είναι μάρκας Samsung. Θέλω όταν έχω ένα σοβαρό πρόβλημα να το αντιμετωπίζει η εταιρία, όχι να ψάχνω στα forum και να βάζω την Ισπανική JB rom γιατί η Ελληνική αντιπροσωπεία κοιμάται....

 

Σε όσους φίλους αντιμετωπίζουν το πρόβλημα συνιστώ εμφατικά να εγκαταστήσουν την Ισπανική rom και να... προσευχηθούν να μην επανεμφανιστεί....

Edited by tekar22
Link to comment
Share on other sites

Είχα συνεχή sleep of death (μια φορά στις 2-3 μέρες) με το firmware ICS, που θεωρούσα ότι καθιστούν το S2 μου άχρηστο (τί νόημα έχει να κουβαλάς κινητό όταν παίρνει.... πρωτοβουλία να παγώσει ενώ βρίσκεται στην τσέπη σου).

 

Από τότε που αναβάθμισα στην ισπανική 4.1.2, εδώ και 2-3 εβδομάδες, δεν έχω ξανασυναντήσει το φαινόμενο. Η λειτουργία του κινητού μου είναι πλέον ικανοποιητική.

 

Φιλε εχεις απολυτο δικιο σε ολα. Και εγω αποκλειω το επομενο να ειναι samsung ομως συνεχη sod δεν ειναι το ενα καθε 2-3 μερες αλλα το 2-3 φορες καθε μερα που ειχα με την 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

αυτή η κακόγουστη φάρσα συνεχίζεται! με 4.1.2 ομεγα 16.2 και συνεχίζοντας να το λειτουργώ με αλλοδαπή σιμ δεν έχω δει εδώ κ καιρο το κλασικό sod και ανακουφίστηκα. τις τελ μέρες όμως κάνει μια παραλλαγή του sod, δηλ σαν το χρησιμοποιώ ξαφνικά λαγκάρει εντελώς κ αναγκάζομαι εγώ να το απενεργοποιήσω. όταν ξανανοίξει η μπαταρία του από 50% πάει στο 20%. δηλ ότι έκανε πριν αλλά χωρίς να κλέινει μόνο του κ χωρίς να το παθαίνει σε φάση αδράνειας, αλλά ενώ χρησιμοποιείται. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΑΜΣΟΥΝΚ Edited by shadowman1480
Link to comment
Share on other sites

αυτή η κακόγουστη φάρσα συνεχίζεται! με 4.1.2 ομεγα 16.2 και συνεχίζοντας να το λειτουργώ με αλλοδαπή σιμ δεν έχω δει εδώ κ καιρο το κλασικό sod και ανακουφίστηκα. τις τελ μέρες όμως κάνει μια παραλλαγή του sod, δηλ σαν το χρησιμοποιώ ξαφνικά λαγκάρει εντελώς κ αναγκάζομαι εγώ να το απενεργοποιήσω. όταν ξανανοίξει η μπαταρία του από 50% πάει στο 20%. δηλ ότι έκανε πριν αλλά χωρίς να κλέινει μόνο του κ χωρίς να το παθαίνει σε φάση αδράνειας, αλλά ενώ χρησιμοποιείται. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΑΜΣΟΥΝΚ

 

επειδη εχεις custom rom και οχι επισημη, κοιταξε μηπως ειναι εκει το προβλημα, κι οχι στη Samsung.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να ξέρω τι συμφέροντα εξυπηρετείς και αν, αλλά πρέπει να μου κάνεις πλάκα αν προτείνεις σαν λύση την μαμα ρομ...

πάντως για να μην ειμαι προκλητικός, να πω ότι είχα το κινητό με τη μαμα ρομ για 2 μηνες και ήταν πολύ χειρότερο το πρόβλημα, αυτός ήταν ο λόγος που την άλλαξα, ενω βαριέμαι απίστευτα τέτοιες αλλαγές. Δεν είμαι από τους τύπους που πλασάρονται ότι φοράνε την πιο φρέσκια κάστομ που κυκλοφορεί! θέλω χρηστικότητα κ αξιοπιστία. ας μου δώσει η σαμσουνκ μια τέτοια ρομ κ γω θα την βάλω αμέσως (αν και για μένα δεν είναι καν θέμα ρομ). έχω βαρεθεί να ψάχνω σε φορουμ για λύση. παίρνω ένα κινητό (αρκετά ακριβό) και θέλω απλά να ειναι αξιοπιστο, αν κλείνει κατά βούληση είναι χειροτερο από το πρώτο μου κινητό (νοκια 3210) και ας ειναι τεχνολογικα πολύ μα πολύ πίσω, τι να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...