Jump to content

[S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?


dbal
 Κοινοποίηση

Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?  

85 members have voted

  1. 1. Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?

    • NAI
      22
    • OXI
      63


Recommended Posts

ευτυχως δεν μου εχει συμβει ποτέ :)

ουτε με την 4.0.3 που ειχε το κινητο οταν το αγορασα

ουτε με την 4.1.2 που περασα πριν λιγες μερες

 

αυτο που συζηταγαμε εχθες για το sod.

εισαι περιπτωση που δεν ειχε ποτε προβλημα με sod.

αντε να βρουμε ακρη....:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ψηφιζω για να μην το καντεμιασω!!! (φανταζομαι καταλαβατε ποια θα ηταν η ψηφος μου!!!)

 

Ειμαι με 4.1.2 stock Nordic χωρις αλλα "πειραγματα". ΔΕΝ ειχα τετοιο προβλημα στην 4.0.4, αλλα να σημειωσω οτι το κινητο μου πλεον ειναι με αλλαγη πλακετας εδω και 2-3 εβδομαδες μετα απο ενα εντελως ξαφνικο "θανατο".... δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο, απλα το αναφερω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που δεν έχετε διαπιστώσει sod, μήπως έχετε το insane chip;

 

Εγω ναι... κατι ξερεις εσυ για να ρωτας!!! :lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν εχω insane chip και ειχα ενα SOD με 4.0.3 και την...ησυχια μου από τοτε που φορεσα την nordic 4.1.2 :)

Θεωρω μεχρι στιγμης οτι φαινεται να ειναι δυο ασχετα θεματα που ταλαιπωρουν καποιους κατοχους του S2. Και αν με το insane chip τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα, με το sleep of death νομιζω εχουμε δρομο ακομα....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο τηλέφωνα s2 χωρίς sane chip τα οποία παρουσιάζουν και τα δύο Sod(με 4.0.3 & 4.0.4). Και λέω εγώ, μήπως είναι θέμα chip και το insane είναι το "καλό" chip από θέματα αξιοπιστίας;
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ φιλε μου καμια απολυτως σχεση.

 

Πως το ξέρεις και το απορρίπτεις με τόση σιγουριά και με τόσο λίγο καιρό που έχεις στα χέρια το κινητό;

 

Επίσης για κάνε έναν έλεγχο να δεις μετά την αλλαγή πλακέτας ποιο τσιπ έχεις και ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το τρελό τσιπ, omega v20 4.1.2 και τον τελευταίο πυρήνα dorimanx, το πάθαινα 1 φορά την ημέρα... (και μετά έκανα download καντήλια από το site της εκκλησίας γιατί έχανα τηλεφωνήματα)

 

Τώρα έβαλα πάλι τον siyah 6b5 και θα δοκιμάσω για άλλες 10 ημέρες αν μου το κάνει, κάθε πότε κλπ, ώστε να έχω πλήρη εικόνα αν φταίει ο kernel 'η όχι...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πως το ξέρεις και το απορρίπτεις με τόση σιγουριά και με τόσο λίγο καιρό που έχεις στα χέρια το κινητό;

 

Επίσης για κάνε έναν έλεγχο να δεις μετά την αλλαγή πλακέτας ποιο τσιπ έχεις και ενημέρωσέ μας.

Το αποριπτω γιατί είχα κάνει και πριν και τώρα το τεστ και δεν είχα πότε αυτό το τσιπ οπότε....

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πάντα με custom ROM και με το λεγόμενο «insane chip» δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο θέμα.

 

Δεν ξέρω ποιους ταλαιπωρεί αυτό το θέμα αλλά γενικά δεν μου ακούγεται για Hardware, πιο πολύ για software. Και πιο συγκεκριμένα κάτι με τον kernel και τα volt που δίνει..

 

 

Τεχνικός βέβαια δεν είμαι οπότε.. :)

 

(Edit Τώρα είδα γράφει στο θέμα για Stock, παρόλα αυτά αν γίνεται μόνο σε Stock είναι σίγουρα Software.)

 

ΥΓ: Η επίσημη που κυκλοφορεί είναι η 4.1.2; (Γενικά όχι μόνο οι Ελληνικές.)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι software γιατί ολα ξεκίνησαν με τις 4.x.x

 

Από τότε που το αγόρασα και για 1 χρόνο που ήμουν με 2.3.x (custom) δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα...!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κ γω εκανα wipe data απο recovery με την 4.0.3 κ 4.0.4 κ ειχα το τσιπακι κ δεν brickare το τηλεφωνο ποτε.
Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Μα εδω φιλε ΔΕΝ μιλανε για το αν μπρικαρε ή οχι το κινητο αλλα για το αν κολλαει και απλα ψαχνουμε να δουμε ποια ειναι η αιτια.

 

Μερικοι λενε οτι ισως φταιει το insane chip αλλοι παλι οτι φταιει κατι αλλο.... Κανεις δεν ξερει τι πραγματικα φταιει ΟΛΟΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ.....

Link to comment
Share on other sites

Μα εδω φιλε ΔΕΝ μιλανε για το αν μπρικαρε ή οχι το κινητο αλλα για το αν κολλαει και απλα ψαχνουμε να δουμε ποια ειναι η αιτια.

 

Μερικοι λενε οτι ισως φταιει το insane chip αλλοι παλι οτι φταιει κατι αλλο.... Κανεις δεν ξερει τι πραγματικα φταιει ΟΛΟΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ.....

 

 

Δεν χρειάζεται να του την λες, απλώς ο άνθρωπος έμπλεξε αυτό το θρεντ με το άλλο για το "προβληματικό" chip.....

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πάντα με custom ROM και με το λεγόμενο «insane chip» δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο θέμα.

 

Δεν ξέρω ποιους ταλαιπωρεί αυτό το θέμα αλλά γενικά δεν μου ακούγεται για Hardware, πιο πολύ για software. Και πιο συγκεκριμένα κάτι με τον kernel και τα volt που δίνει..

 

 

Τεχνικός βέβαια δεν είμαι οπότε.. :)

 

(Edit Τώρα είδα γράφει στο θέμα για Stock, παρόλα αυτά αν γίνεται μόνο σε Stock είναι σίγουρα Software.)

 

ΥΓ: Η επίσημη που κυκλοφορεί είναι η 4.1.2; (Γενικά όχι μόνο οι Ελληνικές.)

 

Νομιζω όλοι θα συμφωνησουμε πως το SOD είναι προβλημα ασχετο με το insane chip. Αν ειναι hardware ή software, δεν ξερω αν θα το βρουμε κιολας, κουβεντα κανουμε μηπως βρουμε καμια άκρη, ανταλασσοντας εμπειριες :)

Στο θεμα της ψηφοφοριας αγαπητε Αλεξανδρε, έβαλα την λεξη stock με την ελπιδα αν δεν επαιρνε ψηφους, να ΜΗΝ συμβαινει το φαινομενο σε stock firmware, σε καμμια περιπτωση δηλαδη εννοωντας οτι συμβαινει μονο σε επίσημες rom - το αντιθετο, η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι καλα με αυτην. Οχι όμως όλοι...υπαρχουν φιλοι που το αναφερουν και με custom kernels και σε επίσημη 4.1.2 (που btw ειναι η τελευταια official που κυκλοφορει για το κινητο) Οπότε...η αναζητηση συνεχιζεται :worry:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Νεα παρατηρηση. Μετα απο επεισοδιο sod, εκτος απο το ποσοστο φορτισης της μπαταριας, αλλαζουν κ τα ποσοστα καταναλωσης της καθως κ ο χρονος λειτουργιας. Σκατα σκατα σκατα δηλαδη...
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι software γιατί ολα ξεκίνησαν με τις 4.x.x

 

Από τότε που το αγόρασα και για 1 χρόνο που ήμουν με 2.3.x (custom) δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα...!

 

Στην περίπτωση μου είχα το πρόβλημα και με τη 2.3.4 πριν περάσω σε 4.03...

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου είχα το πρόβλημα και με τη 2.3.4 πριν περάσω σε 4.03...

 

Παιδιά αντιμετωπίζω και εγώ το πρόβλημα sleep of death....

 

μετά από μελέτη σε διάφορα forums και έχοντας δοκιμάσει τα πάντα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα οφείλεται στην έκδοση android που έχουμε στα κινητά μας.

 

Η δικιά μου έκδοση είναι αυτή που έχει και ο labrosg. 4.03 (EUR)

 

Νομίζω ότι η έκδοση 4.04 (COS)δεν έχει το πρόβλημα SOD.

 

Προσωπικά μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα μου με την εφαρμογή wake lock από το google play. (Τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο με το μειονέκτημα όμως ότι τρώει λίγο την μπαταρία)

 

Αναμένω την έκδοση jelly bean για να απαλλαγώ ελπίζω οριστικά από το sod

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω και εγώ το πρόβλημα sleep of death....

 

μετά από μελέτη σε διάφορα forums και έχοντας δοκιμάσει τα πάντα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα οφείλεται στην έκδοση android που έχουμε στα κινητά μας.

 

Η δικιά μου έκδοση είναι αυτή που έχει και ο labrosg. 4.03 (EUR)

 

Νομίζω ότι η έκδοση 4.04 (COS)δεν έχει το πρόβλημα SOD.

 

Προσωπικά μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα μου με την εφαρμογή wake lock από το google play. (Τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο με το μειονέκτημα όμως ότι τρώει λίγο την μπαταρία)

 

Αναμένω την έκδοση jelly bean για να απαλλαγώ ελπίζω οριστικά από το sod

 

 

σε εμενα το εκανε και με την 4.0.3(μαμα)αλλα και με την 4.0.4(cosmote odin).

εδω και καμια 10ρια ημερες που φοραω την Σκανδιναβικη 4.1,

δεν μου εχει παρουσιασει-προς το παρον-κατι.

ειναι λιγο αλλοπροσαλο το θεματακι αυτο και ψαχνουμε-ακομα-να βρουμε απο τι προερχεται τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Νεα παρατηρηση. Μετα απο επεισοδιο sod, εκτος απο το ποσοστο φορτισης της μπαταριας, αλλαζουν κ τα ποσοστα καταναλωσης της καθως κ ο χρονος λειτουργιας. Σκατα σκατα σκατα δηλαδη...

 

Αφου σου το κανει τόσο συχνα, γιατι δεν αναβαθμιζεις κι εσυ σε 4.1.2 όπως ο dp8 κι οταν ερθει με το καλο η Ελληνικη, να την περασεις και να εισαι οκ και με την εγγυηση???

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

οπως ειχα πει κ παραπανω αντιμετωπιζω κ γω το προβλημα. λογω υποχρεωσεων ομως ειμαι εδω κ 10μερες εξωτερικο με ξενη σιμ. το κινητο δουλευει αψογα! φυσικα τιποτα δεν αλλαξε στο κιν οπως το δουλευα στην ελλαδα. απλά άλλαξα σιμ κ εχω μονιμα κλειστα τα 3g. Δοκιμαστε με αλλες σιμ κ κλειστε λιγες μερες τα δεδομενα μπας κ βρειτε ακρη
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μια εντελως καινουργια εκδοχη στο σηριαλ! Να ειναι δηλαδη sim-related???

Επειδη γενικα οι δεκα μερες ειναι σχετικα μικρο διαστημα, εσενα συγκεκριμενα στο εκανε πιο συχνα το προβλημα για να υποθεσουμε οτι θα επρεπε να ειχε ηδη συμβει? Στατιστικα μιλωντας...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...