Jump to content

myphone Ιστορικά: Το Symbian, η αρχή και το τέλος του


SaintPetrouil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+1 δακρύβρεχτος εδώ!:p

Προτείνω το προσεχές meeting στην Θεσσαλονίκη να είναι αφιερωμένο στο symbian.:shifty:

Θα φέρω όσες symbian συσκευές έχω μαζί μου!:D

 

Φερτε και κανενα 6600 να σας παιξω mgs karting διπλο με bluetooth, θα δεσω κομπο τα δαχτυλα μου παλι στο πληκτρολογιο του sx1 :p

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φερτε και κανενα 6600 να σας παιξω mgs karting διπλο με bluetooth, θα δεσω κομπο τα δαχτυλα μου παλι στο πληκτρολογιο του sx1 :p

Δυστυχώς αυτό δεν το έχω πια. ΑΛΛΑ θα φέρω το 3650!:p

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό άρθρο. Εύγε :D

 

Ας πω και εγώ το αντίο μου.. Κρίμα που βγήκε μια συσκευή σαν το Ε7 με αυτό το Hardware. Ε7 με hardware 808 και fp2 αντίπαλο δεν θα είχε παιδιά. Το έβγαλαν όμως και έχει φτάσει μέχρι την Belle Refresh. Έχει τα lag του, έχει τα θεματάκια του και όλα αυτά λόγω hardware. Το λειτουργικό εξαιρετικό και θα συμφωνήσω με προγενέστερους πως με belle fp2 στην μεσαία κατηγορία θα έκανε πλάκα η Νοκια.

The age of G2....
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό δεν το έχω πια. ΑΛΛΑ θα φέρω το 3650!:p

 

Πφφφ.. που πας με τετοιο πληκτρολογιο? Θα σου ριξω γυρο για πλακα :p

 

Φοβερό άρθρο. Εύγε :D

 

Ας πω και εγώ το αντίο μου.. Κρίμα που βγήκε μια συσκευή σαν το Ε7 με αυτό το Hardware. Ε7 με hardware 808 και fp2 αντίπαλο δεν θα είχε παιδιά. Το έβγαλαν όμως και έχει φτάσει μέχρι την Belle Refresh. Έχει τα lag του, έχει τα θεματάκια του και όλα αυτά λόγω hardware. Το λειτουργικό εξαιρετικό και θα συμφωνήσω με προγενέστερους πως με belle fp2 στην μεσαία κατηγορία θα έκανε πλάκα η Νοκια.

 

Το ποιοτικοτερο slide qwerty ever. Και ενα Ε7 με meego θα ηθελα.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Πφφφ.. που πας με τετοιο πληκτρολογιο? Θα σου ριξω γυρο για πλακα :p

Το ποιοτικοτερο slide qwerty ever. Και ενα Ε7 με meego θα ηθελα.

 

Πραγματικά.. Στεναχωριέσαι το πως κολλάει λόγω hardware .. Μια απίστευτη συσκευή.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Φερτε και κανενα 6600 να σας παιξω mgs karting διπλο με bluetooth, θα δεσω κομπο τα δαχτυλα μου παλι στο πληκτρολογιο του sx1 :p

 

Εδώ είμαι... Στείλε και με PM το link να κάνω προπόνηση! :p

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Το ποιοτικοτερο slide qwerty ever. Και ενα Ε7 με meego θα ηθελα.

Πραγμάτι, το δούλεψα για λίγο καιρό και είναι φοβερό. Όταν το μάθεις γράφεις πολύ γρήγορα:)

Και μια λίγο off topic ερώτηση. Έχει κανείς κάποιο bluetooth keyboard που να του δουλεύει με το symbian του? Να μπορεί να γράψει κι ελληνικά φυσικά. Ψάχνω και δεν μπορώ να βρω κάποιο με ελληνικά.

Τώρα που ξέρω πως θα κρατήσω το 808 για πολλά χρόνια θέλω να το έχω με όλα τα αξεσουάρ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσπερνώ κι εγώ λοιπόν την αγένεια και την προκλητικότητα σου καθώς δεν είναι στην δική μου δικαιοδοσία να ελέγχω τα post και πιστεύω πως προφανώς θα υπάρχει λόγος που εξακολουθεί και υπάρχει το μήνυμα σου που χαρακτηρίζεις τα όσα λέω

"Ένα παραλήρημα με ******* και ******** και ανακρίβεις, τίποτα άλλο."

 

Θα σου απαντήσω όμως γιατί με έμαθαν βλέπεις και τρόπους, εκτός από ορθογραφία.

 

Στην φτήνια έχω πέσει ήδη καλέ μου κύριε. Είπα ήδη πως κρατάω δεύτερη τέτοια συσκευή και πως δεν πιάνει μία μπροστά στην Symbian συσκευή μου. Είπα πως προσβλέπω να την κρατήσω για πολύ καιρό ακόμα και μέχρι τότε, ας πούμε σε δύο χρόνια, αν το λογισμικό εκείνο με καλύπτει θα το προτιμήσω για βασική συσκευή. Αν όχι, θα καταφύγω σε άλλο. Βλέπεις, μαζί με την ορθογραφία έμαθα και κριτική σκέψη. Έμαθα πως όταν δίνεις χρήματα για κάτι πρέπει να σε ικανοποιεί απόλυτα, αλλιώς το να κραυγάζεις πόσο ευχαριστημένος είσαι σαν οπαδός ομάδας Γ' Εθνικής σε μετατρέπει σε έναν γραφικό, αγράμματο τύπο που προσπαθεί να πείσει μάλλον τον εαυτό του και όχι τους άλλους. Στο post μου έγραψα γιατί πιστεύω εγώ πως τα πράγματα έγιναν έτσι, σαν χρήστης του Symbian (και όχι μόνο). Βρίσκω τουλάχιστον αστείο να εκφέρουν γνώμη άνθρωποι που δεν το προτίμησαν ή δεν ασχολήθηκαν με το λογισμικό αυτό.

 

Ορίστε λοιπόν η απάντηση που τόσο επέμενες και να με συγχωρείς που δεν έσπευσα κατεπειγόντως να σου απαντήσω.

Ελπίζω να έχεις το καλό γούστο να ζητήσεις συγνώμη για όσα είπες για τα λεγόμενα μου. Δεν το περιμένω φυσικά, αλίμονο, απλά υποδεικνύω το προφανές για όσους ακόμα μπορούν να κάνουν συζήτηση σε πολιτισμένα πλαίσια.

 

Δεν έχω να ζητήσω συγγνώμη για τίποτα, δε σε έβρισα κάπου άσε λοιπόν τους Mods ήσυχους.

Το ποστ σου ήταν γεμάτο ανακρίβειες επιμένω.

Αυτά για τις ορθογραφίες επίσης δεν τα κατάλαβα. Εντόπισες ορθογραφικά λάθη στο ποστ μου? Αν ναι να με συγχωρείς απ τη βιασύνη μου ήταν και επιτέλους σταματήστε επιτέλους κάποιοι να κομπάζετε για την ορθογραφία σας όταν στο δίπλα tab μπορεί ο καθένας να χει ανοιχτό το google..

Αν ήταν φτήνια θα μπορούσες να καταφύγεις σε κάποιο άλλο λειτουργικό. Ios πχ που είναι για πιο εκλεπτυσμένους ή wp.

Δε μας είπες επίσης με ποιο κινητό εντόπισες αυτή τη φτήνια του λειτουργικού.

Τέλος ξαναλέω ελπίζω να οδηγείς κανα bmw ή τουλάχιστον κανα opel, δεν πιστεύω να σαι με τίποτα hyundai, kia κλπ και γίνουμε ρεζίλι..

Link to comment
Share on other sites

Μας λένε κι αρχαιολόγους από πάνω...

 

Εσύ είσαι ο Indiana Jones του φόρουμ.......:)

 

Υ.Γ. Προσθέστε στου "κλαιόμενους" κι εμένα κι ας πήδησα απο το καράβι πρώτος........:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να ζητήσω συγγνώμη για τίποτα, δε σε έβρισα κάπου άσε λοιπόν τους Mods ήσυχους.

Το ποστ σου ήταν γεμάτο ανακρίβειες επιμένω.

Αυτά για τις ορθογραφίες επίσης δεν τα κατάλαβα. Εντόπισες ορθογραφικά λάθη στο ποστ μου? Αν ναι να με συγχωρείς απ τη βιασύνη μου ήταν και επιτέλους σταματήστε επιτέλους κάποιοι να κομπάζετε για την ορθογραφία σας όταν στο δίπλα tab μπορεί ο καθένας να χει ανοιχτό το google..

Αν ήταν φτήνια θα μπορούσες να καταφύγεις σε κάποιο άλλο λειτουργικό. Ios πχ που είναι για πιο εκλεπτυσμένους ή wp.

Δε μας είπες επίσης με ποιο κινητό εντόπισες αυτή τη φτήνια του λειτουργικού.

Τέλος ξαναλέω ελπίζω να οδηγείς κανα bmw ή τουλάχιστον κανα opel, δεν πιστεύω να σαι με τίποτα hyundai, kia κλπ και γίνουμε ρεζίλι..

 

Δεν περίμενα καλέ μου κύριε να ζητήσετε συγνώμη, το είπα πως δεν θα είχατε το καλό γούστο.

Οι υπόλοιπες δικαιολογίες που παραθέτετε, ελπίζω να σας καλύπτουν γιατί μάλλον είναι για εσωτερική (σας) κατανάλωση αφού προβείκατε σε χαρακτηρισμούς που σας παράθεσα.

Η BMW, η Opel, η ΚΙΑ, που κολλάνε, ο Θεός και η ψυχή του (αυτό και αν είναι άσχετο με το φόρουμ- λες και απαντάτε στους 4 τροχούς), πουθενά βλέπετε δεν έβγαλα νόημα από τα αστεία σας post.

Το μόνο που κάπως έχει επαφή με το νήμα και προτείνετε να στραφώ σε iOs, η wp, τι να πω- με εκπλήσσετε! Δε μπορεί, θα είχατε βοήθεια κάποιου σπουδαίου τεχνικού για να μου δώσετε τέτοια συμβουλή βαθυάς τεχνογνωσίας! Υποκλίνομαι στην οξυδέρκεια, αλλά αν κάνετε ένα κόπο και διαβάσετε τα post(αλλά να τα διαβάσετε, όχι να πείτε "Α! Άλλος ένας αρχαιολόγος, ας κάνουμε πλάκα") θα δείτε πως επαναλαμβάνω πως η απόσυρση ενός λογισμικού από την αγορά και ο περιορισμός των επιλογών του καταναλωτή, είναι τουλάχιστον για μένα, απαράδεκτα.

Επίσης (επειδή και πάλι μπερδευτήκατε) φτήνια δεν αντιμετώπισα στο symbian. Για μένα βλέπετε το symbian ήταν λύση και το να σταματήσει να υπάρχει και να περιοριστούν τα διαθέσιμα λογισμικά σε τρία το βρίσκω λάθος.

 

Να με συγχωρείτε δε, αλλά επειδή οι απαντήσεις σας είναι συνεχώς εκτός θέματος και είναι επικίνδυνο να βγάλουν και τις δικές μου, αν ενδιαφέρεστε τόσο πολύ για την προσωπική μου άποψη, παρακαλώ στείλτε μου pm. Αν και είμαι σίγουρος πως δεν ενδιαφέρεστε, απλά σούσουρο κάνατε.

 

Κατά τα άλλα, το 6600 κύριοι είναι από μένα διαθέσιμο! Όπως και το 6500 classic και slide, το 3250, το 6680, το 7650, το Ν-Gage, το Ν81, το 5800, το Ν73, το Ε65, το Ν8, και το 701!

Edited by ozon74
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα καλέ μου κύριε να ζητήσετε συγνώμη, το είπα πως δεν θα είχατε το καλό γούστο.

Οι υπόλοιπες δικαιολογίες που παραθέτετε, ελπίζω να σας καλύπτουν γιατί μάλλον είναι για εσωτερική (σας) κατανάλωση αφού προβείκατε σε χαρακτηρισμούς που σας παράθεσα.

Η BMW, η Opel, η ΚΙΑ, που κολλάνε, ο Θεός και η ψυχή του (αυτό και αν είναι άσχετο με το φόρουμ- λες και απαντάτε στους 4 τροχούς), πουθενά βλέπετε δεν έβγαλα νόημα από τα αστεία σας post.

Το μόνο που κάπως έχει επαφή με το νήμα και προτείνετε να στραφώ σε iOs, η wp, τι να πω- με εκπλήσσετε! Δε μπορεί, θα είχατε βοήθεια κάποιου σπουδαίου τεχνικού για να μου δώσετε τέτοια συμβουλή βαθυάς τεχνογνωσίας! Υποκλίνομαι στην οξυδέρκεια, αλλά αν κάνετε ένα κόπο και διαβάσετε τα post(αλλά να τα διαβάσετε, όχι να πείτε "Α! Άλλος ένας αρχαιολόγος, ας κάνουμε πλάκα") θα δείτε πως επαναλαμβάνω πως η απόσυρση ενός λογισμικού από την αγορά και ο περιορισμός των επιλογών του καταναλωτή, είναι τουλάχιστον για μένα, απαράδεκτα.

Επίσης (επειδή και πάλι μπερδευτήκατε) φτήνια δεν αντιμετώπισα στο symbian. Για μένα βλέπετε το symbian ήταν λύση και το να σταματήσει να υπάρχει και να περιοριστούν τα διαθέσιμα λογισμικά σε τρία το βρίσκω λάθος.

 

Να με συγχωρείτε δε, αλλά επειδή οι απαντήσεις σας είναι συνεχώς εκτός θέματος και είναι επικίνδυνο να βγάλουν και τις δικές μου, αν ενδιαφέρεστε τόσο πολύ για την προσωπική μου άποψη, παρακαλώ στείλτε μου pm. Αν και είμαι σίγουρος πως δεν ενδιαφέρεστε, απλά σούσουρο κάνατε.

 

Κατά τα άλλα, το 6600 κύριοι είναι από μένα διαθέσιμο! Όπως και το 6500 classic και slide, το 3250, το 6680, το 7650, το Ν-Gage, το Ν81, το 5800, το Ν73, το Ε65, το Ν8, και το 701!

 

Παραληρείς πραγματικά. Κατάλαβα μια χαρά ότι αντιμετώπισες φτήνια στο android γι αυτό και ρώτησα με ποιο κινητό την εντόπισες. Ερώτηση στην οποία αποφεύγεις ακόμη ν απαντήσεις.

Σταμάτα επίσης να μου μιλάς σε πληθυντικό και γλιτσερή ευγένεια γιατί αηδιάζω.

Δεν έχω βγει πουθενά εκτός θέματος, εσύ ανέφερες το android σε θέμα του symbian.

Αν δε μπορείς να καταλάβεις την αντιστοιχία με το hyundai λυπάμαι αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Edited by QQTilt
Link to comment
Share on other sites

Παραληρείς πραγματικά. Κατάλαβα μια χαρά ότι αντιμετώπισες φτήνια στο android γι αυτό και ρώτησα με ποιο κινητό την εντόπισες. Ερώτηση στην οποία αποφεύγεις ακόμη ν απαντήσεις.

Σταμάτα επίσης να μου μιλάς σε πληθυντικό και γλιτσερή ευγένεια γιατί αηδιάζω.

Δεν έχω βγει πουθενά εκτός θέματος, εσύ ανέφερες το android σε θέμα του symbian.

Αν δε μπορείς να καταλάβεις την αντιστοιχία με το hyundai λυπάμαι αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω.

αφου τον ρωτησες για κατι εκτος θεματος πως καταφερες και εμεινες εντος?

 

ναι αυτος βγηκε εκτος αναφεροντας το android αλλα εσυ συνεχιζοντας το off-topic εμεινες εντος?

κατι παει στραβα εδω..

Link to comment
Share on other sites

Η BMW, η Opel, η ΚΙΑ, που κολλάνε, ο Θεός και η ψυχή του (αυτό και αν είναι άσχετο με το φόρουμ- λες και απαντάτε στους 4 τροχούς), πουθενά βλέπετε δεν έβγαλα νόημα από τα αστεία σας post.

Το μόνο που κάπως έχει επαφή με το νήμα και προτείνετε να στραφώ σε iOs, η wp, τι να πω- με εκπλήσσετε! Δε μπορεί, θα είχατε βοήθεια κάποιου σπουδαίου τεχνικού για να μου δώσετε τέτοια συμβουλή βαθυάς τεχνογνωσίας!

 

Εγώ υποκλίνομαι, από τα καλύτερα μηνύματα που έχω διαβάσει εδώ μέσα :D

Και πολλά ευχαριστώ γιατί χάρη σε σένα έκανα νέο συκώτι :lol: :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

θα δείτε πως επαναλαμβάνω πως η απόσυρση ενός λογισμικού από την αγορά και ο περιορισμός των επιλογών του καταναλωτή, είναι τουλάχιστον για μένα, απαράδεκτα

 

Για όλους είναι απαράδεκτο και "ανθυγιεινό". Είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι. Τις συνέπειες θα τις υποστούμε όλοι... Σκεφτομαι και κάτι αλλο. Ίσως δυναμώσουν αρκετά (μέσα απο την βελτίωσή τους βέβαια) και τα wp ώστε να γινουν ο τρίτος πόλος και να καλύψουν (αν μπορούμε να το πούμε αυτό) εν μέρει το κενό του λατρεμένου μας Symbian. Γιατι κακα τα ψέματα, η παρουσία τους μέχρι σήμερα (με τις τόσες ελλείψεις) μόνο ως μια ακομη επιλογή για τον υποψήφιο αγοραστή δε την θεωρούσες και οι πωλήσεις συτο μαρτυρούσαν. Θέλω να πω δηλαδη πως ναι μεν χάνουμε μια επιλογή αλλά στην ουσία γεννιέται μια αλλη (δεν τις συγκρίνω μεταξύ τους).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για όλους είναι απαράδεκτο και "ανθυγιεινό". Είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι. Τις συνέπειες θα τις υποστούμε όλοι... Σκεφτομαι και κάτι αλλο. Ίσως δυναμώσουν αρκετά (μέσα απο την βελτίωσή τους βέβαια) και τα wp ώστε να γινουν ο τρίτος πόλος και να καλύψουν (αν μπορούμε να το πούμε αυτό) εν μέρει το κενό του λατρεμένου μας Symbian. Γιατι κακα τα ψέματα, η παρουσία τους μέχρι σήμερα (με τις τόσες ελλείψεις) μόνο ως μια ακομη επιλογή για τον υποψήφιο αγοραστή δε την θεωρούσες και οι πωλήσεις συτο μαρτυρούσαν. Θέλω να πω δηλαδη πως ναι μεν χάνουμε μια επιλογή αλλά στην ουσία γεννιέται μια αλλη (δεν τις συγκρίνω μεταξύ τους).

 

Ορθά το σκέφτεσαι, αλλά υπάρχει μια σοβαρή παράμετρος που παραβλέπουμε: τα wp υπήρχαν ήδη. Και αν δεν έβαλαν τα δυνατα τους να γίνουν πολύ γρήγορα τα καλύτερα που μπορούν να γίνουν όσο υπήρχε το symbian, γιατί να το κάνουν τώρα;

Το θέμα είναι πως χάσαμε ένα λογισμικό που είχε συγκεκριμμένα χαρακτηριστικά και απευθυνόταν σε συγκεκριμμένους χρήστες. Θα ήθελα η διακοπή του symbian να όριζε και την έναρξη ενός ή δύο νέων λογισμικών- ακόμα και λογισμικών εκτός εταιρίας, που να μπορούμε να επιλέξουμε και να περάσουμε εμείς, αλλά τζίφος, δυστυχώς. Είμαστε με μείον ένα, μείον το symbian.

 

Kaluas, δεν μπορείς να πεις, είχα και το κατάλληλο υλικό!!!:lol::lol::lol:

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Ορθά το σκέφτεσαι, αλλά υπάρχει μια σοβαρή παράμετρος που παραβλέπουμε: τα wp υπήρχαν ήδη. Και αν δεν έβαλαν τα δυνατα τους να γίνουν πολύ γρήγορα τα καλύτερα που μπορούν να γίνουν όσο υπήρχε το symbian, γιατί να το κάνουν τώρα;

Το θέμα είναι πως χάσαμε ένα λογισμικό που είχε συγκεκριμμένα χαρακτηριστικά και απευθυνόταν σε συγκεκριμμένους χρήστες. Θα ήθελα η διακοπή του symbian να όριζε και την έναρξη ενός ή δύο νέων λογισμικών- ακόμα και λογισμικών εκτός εταιρίας, που να μπορούμε να επιλέξουμε και να περάσουμε εμείς, αλλά τζίφος, δυστυχώς. Είμαστε με μείον ένα, μείον το symbian:

 

Υπήρχαν μεν (τα wp) αλλα όπως είπαμε, μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Τι με κάνει να ελπίζω σε βελτίωσή τους? Η αποκλειστική πλέον ενασχόληση μαζί τους της Nokia (τα πρώτα σημάδια τα βλεπουμε ήδη). Συμφωνώ βεβαια πως η δημιουργια ενός νέου λειτουργικού θα ήταν το καλύτερο σενάριο και αν αυτο ήταν το meego θα ήταν το ιδανικό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...